آتل، بریس و مچ بند پا برای درمان درد و آسیب دیدگی قوزک (مچ پا)

 1. خانه
 2. بریس
 3. آتل، بریس و مچ بند پا برای درمان درد و آسیب دیدگی قوزک (مچ پا)

برداشتن هر قدم، ۵/۱ برابر وزن بدنتان فشار بر مچ پای شما وارد می‌کند. بطور متوسط ما ۱۵۰۰ کیلومتر در سال پیاده‌روی می‌کنیم. سالانه ۲/۱۴ میلیون نفر به علت آسیب‌دیدگی‌های مچ پا به متخصصین فیزیوتراپی مراجعه می‌کنند.

استفاده از انواع مختلف آتل‌ها و بریس‌ها یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمانی آسیب دیدگی‌های مختلف مچ پا از قبیل شکستگی استخوان‌ها، دررفتگی مفاصل و پیچ خوردن و آسیب و پارگی تاندون‌های مچ پا می‌باشد. در مرکز جامع توانبخشی امید ما طیف وسیعی از آتل‌ها و بریس‌های مچ پا را برای درمان مشکلات مختلف مچ پا طراحی و عرضه می‌کنیم.

نوع بریس و یا آتل تجویز شده از سوی متخصصین ما به نوع و میزان آسیب وارده به مچ پا بستگی داشته و مدت زمانی و نحوه استفاده از آنها نیز با مطالعه دقیق شرایط بیمار از سوی متخصصین ما تعیین می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع بریس‌ها و آتل‌های مچ پای موجود در این مرکز و یا گرفتن نوبت جلسه مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل فرمایید.

آناتومی مچ پا


استخوان نازک‌نی در سمت جانبی مچ پا قرار دارد، و استخوان درشت‌نی در قسمت میانی قرار گرفته است. پنج تاندون به عضله‌ی ساق پا متصل هستند و حرکت در تمامی جهات را کنترل می‌کنند. صد و نه رباط یکپارچگی و قدرت مچ پا و ساختار پا را فراهم می‌کنند.

مکانیزم و انواع آسیب‌ها


اکثر آسیب‌دیدگی‌های قوزک پا در اثر پیچ خوردن و برگردانده شدن بیش از حد مچ پا ایجاد می‌شوند.

دلایل آسیب‌دیدگی‌های مچ پا متعدد هستند:

 • لیز خوردن و افتادن بر روی یخ، پله و فرش
 • نیروی چرخشی در هنگام ورزش میدانی
 • ترومای بلانت (غیر نافذ) یا یک ضربه‌ی مستقیم بر مفصل مچ پا یا استخوان‌های اتصال دهنده
 • افتادن از پشت بام یا نردبان و فرود آمدن بر روی پاها
 • شکستگی‌های مچ پا برای سرنشینان جلوی خودرو در هنگام تصادف

مانند هر ناحیه‌ی اسکلتی عضلانی دیگر، مچ پا می‌تواند در اثر شکستگی، در رفتن، رگ به رگ شدن و کشیدگی آسیب ببینند.

 • شکستگی‌ها- شکستگی مچ پا می‌تواند از شکستگی ساده در یک استخوان که شما را از راه رفتن باز نمی‌دارد تا شکستگی‌های شدید که قوزک پا را از محل خود خارج کرده و ممکن است شما را مجبور کند که برای چند ماه وزن خود را بر روی آن نیندازید، متغیر باشد.
 • دررفتگی- جدا شدن مفصل در اثر پارگی کامل چندین رباط ایجاد می‌شود، که در نتیجه‌ی آن جابه‌جایی استخوان امکان‌پذیر می‌شود و می‌تواند با یک یا چند شکستگی بغرنج شود.
 • رگ‌به‌رگ شدن و کشیدگی- رگ‌به‌رگ شدن به کشیده شدن یا پارگی رباط گفته می‌شود. رگ‌به‌رگ شدن مچ پا می‌تواند در هنگام زمین خوردن زمانی که مچ پای شما بیش از حد پیچ می‌خورد و یا زمانی که مفصل از موقعیت اولیه‌ی خود در اثر نیرویی جابه‌جا شود، اتفاق بیفتد. اکثر موارد رگ‌به‌رگ شدن مچ پا در حین فعالیت‌های ورزشی یا زمان راه رفتن یا دویدن بر روی یک سطح ناصاف رخ می‌دهند.

تشخیص


متخصص در ابتدا وجود تغییر شکل‌های قابل توجه که نشان دهنده‌ی شکستگی یا دررفتگی هستند و نیز شکاف‌هایی در پوست که نشان دهنده‌ی جابه‌جا شدن استخوان هستند را کنترل می‌کند. وی همچنین ممکن است تورمی که حاکی از یک آسیب جدی‌تر است را نیز مورد بررسی قرار دهد. وی ناپایداری مچ پا را نیز از طریق تست drawer (تست کشیدن پا به جلو) که رباط‌های تالوفیبولار را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، کنترل می‌نماید. پا در نزدیکی محل دو قوزک با یک دست نگه داشته شده و پایین پا با دست دیگر محکم فشار داده می‌شود. در حالی که پا بی‌حرکت است، کف پا به طرف جلو کشیده می‌شود. پای آسیب‌دیده و سالم را برای کنترل حرکت غیر عادی استخوان قاپ (تالوس) مقایسه کنید. گاهی اوقات ممکن است تصویربرداری با اشعه ایکس نیز توصیه شود.

درمان


پنج هدف درمان مچ آسیب‌دیده‌ی پا عبارتند از:

 • تثبیت
 • جا انداختن صحیح مچ پا
 • بی‌حرکت‌سازی
 • کنترل درد و تورم
 • انتقال به بیمارستان

در ادامه درباره‌ی درمان‌های مخصوص برای هر نوع آسیب مچ به صورت جداگانه بحث می‌کنیم؛

درمان شکستگی مچ پا

گچ گرفتن- بعد از چند روز محدوده‌ی مچ پا گچ گرفته می‌شود. هرچند، اگر تورم کم باشد، ممکن است زودتر گچ گرفته شود. این قالب ممکن است از جنس فایبرگلاس یا پلاستر باشد. در صورتی که مشخص شود که گچ برای نگه داشتن استخوان شکسته در یک موقعیت خاص مورد نیاز است، معمولاً از گچ پلاستر استفاده می‌شود زیرا قالب‌های پلاستر بهتر بر روی پوست قرار می‌گیرند. گچ فایبرگلاس اغلب در صورتی استفاده می‌شود که مقداری بهبود حاصل شده باشد و یا شکستگی ناپایدار نباشد.

آتل- استفاده از آتل برای شکستگی قوزک یا مچ پا اغلب در اتاق اورژانس انجام می‌گیرد. آتل معمولاً برای چند روز و قبل از گچ گرفتن بر روی پا باقی می‌ماند. در صورت تداوم تورم، آتل فضای بیشتری را نسبت به گچ فراهم می‌کند.

درمان دررفتگی مچ پا

عدم تحرک- بی‌تحرکی مناسب توسط آتل یا بریس برای درمان دررفتگی مچ ضروری است، زیرا مفصل را در محل صحیح خود نگه داشته و مانع از حرکت پا می‌شود.

فشرده‌سازی- استفاده از مچ‌بند طبی ممکن است بهترین راه برای جلوگیری از تورم و کبودی باشد. شما احتمالاً باید مچ پای خود را به مدت یک یا دو روز پس از آسیب‌دیدگی و شاید تا یک هفته یا بیشتر با مچ‌بند بپیچید.

درمان رگ‌به‌رگ شدن مچ پا

عدم تحرک- بسته به شدت آسیب‌دیدگی، ممکن است استفاده از گچ ساق کوتاه، ارتز یا بریس به مدت شش روز تا شش هفته توصیه شود. بریس مانع از حرکت استخوان‌ها و رباط‌های آسیب‌دیده می‌شود که موجب محافظت، کاهش درد و تسریع بهبودی می‌گردد.

هزینه‌های درمان با بریس و آتل

ما طیف وسیعی از بریس‌ها و آتل‌های مختلف را ارائه می‌دهیم که از لحاظ قیمت نیز متنوع می‌باشند. هزینه‌ی آن بستگی به نوع بریس و آتل مورد استفاده دارد. برخی شرکت‌های بیمه بخشی از روش‌های درمانی با بریس‌ها و آتل‌ها را پوشش می‌دهند و برخی دیگر کل هزینه را پرداخت می‌کنند. بنابراین شما باید از ارائه دهنده‌ی خدمات بیمه‌ی خود درباره‌ی جزئیات بیشتر تحقیق کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک