آتل، بریس و مچ بند پا برای درمان درد و آسیب دیدگی قوزک (مچ پا)

 1. خانه
 2. بریس
 3. آتل، بریس و مچ بند پا برای درمان درد و آسیب دیدگی قوزک (مچ پا)

برداشتن هر قدم، ۵/۱ برابر وزن بدنتان فشار بر مچ پای شما وارد می‌کند. بطور متوسط ما ۱۵۰۰ کیلومتر در سال پیاده‌روی می‌کنیم. سالانه ۲/۱۴ میلیون نفر به علت آسیب‌دیدگی‌های مچ پا به متخصصین فیزیوتراپی مراجعه می‌کنند.

استفاده از انواع مختلف آتل‌ها و بریس‌ها یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمانی آسیب دیدگی‌های مختلف مچ پا از قبیل شکستگی استخوان‌ها، دررفتگی مفاصل و پیچ خوردن و آسیب و پارگی تاندون‌های مچ پا می‌باشد. در مرکز جامع توانبخشی امید ما طیف وسیعی از آتل‌ها و بریس‌های مچ پا را برای درمان مشکلات مختلف مچ پا طراحی و عرضه می‌کنیم.

نوع بریس و یا آتل تجویز شده از سوی متخصصین ما به نوع و میزان آسیب وارده به مچ پا بستگی داشته و مدت زمانی و نحوه استفاده از آنها نیز با مطالعه دقیق شرایط بیمار از سوی متخصصین ما تعیین می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع بریس‌ها و آتل‌های مچ پای موجود در این مرکز و یا گرفتن نوبت جلسه مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل فرمایید.

آناتومی مچ پا


استخوان نازک‌نی در سمت جانبی مچ پا قرار دارد، و استخوان درشت‌نی در قسمت میانی قرار گرفته است. پنج تاندون به عضله‌ی ساق پا متصل هستند و حرکت در تمامی جهات را کنترل می‌کنند. صد و نه رباط یکپارچگی و قدرت مچ پا و ساختار پا را فراهم می‌کنند.

مکانیزم و انواع آسیب‌ها


اکثر آسیب‌دیدگی‌های قوزک پا در اثر پیچ خوردن و برگردانده شدن بیش از حد مچ پا ایجاد می‌شوند.

دلایل آسیب‌دیدگی‌های مچ پا متعدد هستند:

 • لیز خوردن و افتادن بر روی یخ، پله و فرش
 • نیروی چرخشی در هنگام ورزش میدانی
 • ترومای بلانت (غیر نافذ) یا یک ضربه‌ی مستقیم بر مفصل مچ پا یا استخوان‌های اتصال دهنده
 • افتادن از پشت بام یا نردبان و فرود آمدن بر روی پاها
 • شکستگی‌های مچ پا برای سرنشینان جلوی خودرو در هنگام تصادف

مانند هر ناحیه‌ی اسکلتی عضلانی دیگر، مچ پا می‌تواند در اثر شکستگی، در رفتن، رگ به رگ شدن و کشیدگی آسیب ببینند.

 • شکستگی‌ها- شکستگی مچ پا می‌تواند از شکستگی ساده در یک استخوان که شما را از راه رفتن باز نمی‌دارد تا شکستگی‌های شدید که قوزک پا را از محل خود خارج کرده و ممکن است شما را مجبور کند که برای چند ماه وزن خود را بر روی آن نیندازید، متغیر باشد.
 • دررفتگی- جدا شدن مفصل در اثر پارگی کامل چندین رباط ایجاد می‌شود، که در نتیجه‌ی آن جابه‌جایی استخوان امکان‌پذیر می‌شود و می‌تواند با یک یا چند شکستگی بغرنج شود.
 • رگ‌به‌رگ شدن و کشیدگی- رگ‌به‌رگ شدن به کشیده شدن یا پارگی رباط گفته می‌شود. رگ‌به‌رگ شدن مچ پا می‌تواند در هنگام زمین خوردن زمانی که مچ پای شما بیش از حد پیچ می‌خورد و یا زمانی که مفصل از موقعیت اولیه‌ی خود در اثر نیرویی جابه‌جا شود، اتفاق بیفتد. اکثر موارد رگ‌به‌رگ شدن مچ پا در حین فعالیت‌های ورزشی یا زمان راه رفتن یا دویدن بر روی یک سطح ناصاف رخ می‌دهند.

تشخیص


تخصصی در ابتدا نشانه‌های مشخصی از شکستگی یا دررفتگی را که تغییر شکل‌های قابل توجه و شکاف‌هایی در پوست است که نشان‌دهنده جابه‌جایی استخوان می‌باشد، کنترل می‌کند. همچنین، ممکن است تورمی که نشان‌دهنده آسیب جدی‌تر است را نیز بررسی کند. تخصصی همچنین از طریق تست drawer (تست کشیدن پا به جلو) که رباط‌های تالوفیبولار را ارزیابی می‌کند، ناپایداری مچ پا را نیز کنترل می‌کند. در این تست، پا در نزدیکی محل دو قوزک با یک دست نگه داشته شده و پایین پا با دست دیگر محکم فشار داده می‌شود و در حالی که پا بی‌حرکت است، کف پا به طرف جلو کشیده می‌شود. همچنین، برای کنترل حرکت غیر عادی استخوان قاپ (تالوس)، پای آسیب‌دیده و سالم مقایسه می‌شوند. گاهی اوقات تصویربرداری با اشعه ایکس نیز توصیه می‌شود.

درمان


پنج هدف درمان مچ آسیب‌دیده‌ی پا عبارتند از:

 • تثبیت
 • جا انداختن صحیح مچ پا
 • بی‌حرکت‌سازی
 • کنترل درد و تورم
 • انتقال به بیمارستان

در ادامه درباره‌ی درمان‌های مخصوص برای هر نوع آسیب مچ به صورت جداگانه بحث می‌کنیم؛

درمان شکستگی مچ پا

با توجه به شدت آسیب، پس از چند روز، ممکن است گچ بر روی محل مچ پا قرار گیرد. اگر تورم کم باشد، ممکن است زودتر گچ گرفته شود. این گچ می‌تواند از جنس فایبرگلاس یا پلاستر باشد. اگر نیاز به نگه‌دارنده‌ای برای استخوان شکسته در یک موقعیت خاص باشد، معمولاً از گچ پلاستر استفاده می‌شود زیرا قالب‌های پلاستر بهتر بر روی پوست قرار می‌گیرند. از گچ فایبرگلاس معمولاً در صورت بهبود یافته یا شکستگی ناپایدار استفاده می‌شود.

استفاده از آتل برای شکستگی قوزک یا مچ پا معمولاً در اتاق اورژانس انجام می‌شود. آتل معمولاً برای چند روز و قبل از گچ‌گیری بر روی پا باقی می‌ماند. در صورت تداوم تورم، آتل فضای بیشتری را نسبت به گچ فراهم می‌کند.

درمان دررفتگی مچ پا

بی‌تحرکی مناسب توسط آتل یا بریس برای درمان دررفتگی مچ ضروری است، زیرا مفصل را در محل صحیح خود نگه داشته و مانع از حرکت پا می‌شود.

استفاده از مچ‌بند طبی ممکن است بهترین راه برای جلوگیری از تورم و کبودی باشد. پس از آسیب‌دیدگی، شاید تا یک هفته یا بیشتر نیاز به استفاده از مچ‌بند داشته باشید.

درمان رگ‌به‌رگ شدن مچ پا

بسته به شدت آسیب‌دیدگی، ممکن است پزشکان توصیه کنند که برای مدت شش روز تا شش هفته از گچ ساق کوتاه، ارتز یا بریس استفاده شود. استفاده از بریس می‌تواند حرکت استخوان‌ها و رباط‌های آسیب‌دیده را محدود کرده و در نتیجه موجب محافظت، کاهش درد و تسریع در فرآیند بهبودی شود.

هزینه‌های درمان با بریس و آتل

ما انواع مختلفی از بریس‌ها و آتل‌ها را ارائه می‌دهیم که از لحاظ قیمت نیز متنوع هستند. هزینه استفاده از بریس و آتل بستگی به نوع و مدل آنها دارد. برخی شرکت‌های بیمه بخشی از هزینه‌های مرتبط با بریس‌ها و آتل‌ها را پوشش می‌دهند، در حالی که برخی دیگر کل هزینه را پرداخت می‌کنند. بنابراین، بهتر است از ارائه دهنده خدمات بیمه خود درباره جزئیات بیشتر تحقیق کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک