ارتودنسی نامرئی: مزایا

 امروزه بیماران از تمامی سنین از جمله بزرگسالان می توانند با استفاده از روش هایی مانند ارتودنسی،فیسینگ دندان و … لبخندی ایده ال داشته باشند. به لطف تکنولوژی نوین، افرادی که دندانهای نامرتب دارند دیگر الزاما به براکت های فلزی نیاز ندارند. انتخابی که معمولا بزرگسالان ترجیح می دهند، ارتودنسی نامرئی می باشد. بجای براکت ها و بندهای مرسوم که در ارتودنسی معمول روی دندانها چسبانده می شوند در این شیوه از پلاک های شفاف پلاستیکی استفاده می شود.

 در این شیوه درمانی که به ارتودنسی ژله ای نیز معروف شده است یکسری از پلاک (ردیف کننده) های شفاف نازک به منظور مرتب نمودن دندانهای شما استفاده می گردد. این پلاک ها به صورت اختصاصی توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی رایانه ی ساخته می شوند. شما هر کدام از این پلاک ها را برای مدت دو هفته داخل دهان خود می گذارید و تنها هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بر می دارید. از این رو در هر نوبت تعدادی ردیف کننده به شما تحویل داده می شود. جایگزینی هر ردیف کننده با پلاک بعدی دندانهای شما را اندک اندک، هفته به هفته حرکت می دهد تا به موقعیت نهایی برنامه ریزی شده توسط ارتودنتیست برسند.

با انتخاب یک کیس جهت سیستم ارتودنسی نامرئی قالب های ویژه ای از او گرفته می شود. این قالب ها به لابراتوار ارتودنسی نامرئی جهت ساخت پلاک ها ارسال می شوند. سه تا چهار هفته بعد پلاک ها حاضر می شوند. در برخی موارد برای کنترل بیشتر حرکت دندانها، اتچمنت های ویژه ای به دندانهای معینی چسبانده می شود . دفعات ویزیت های شما نزد متخصص ارتودنسی نسبت به روش ارتودنسی معمول بیشتر نیست. شما دکتر خود را هر ۸-۶ هفته یکبار از جهت ارزیابی روند پیشرفت درمان ملاقات می کنید. طول کل درمان ۱۵-۹ ماه می باشد و تعداد میانگین پلاک های ردیف کننده مورد استفاده طی درمان بین ۱۲ تا ۴۸ عدد می باشد، با این حال کیس به کیس متفاوت می باشد.

از آنجا که پلاک ها دندانها را حرکت می دهند، بیماران مقادیری ناراحتی مشابه درمان ارتودنسی معمول احساس می کنند. دندانها ممکن است برای سه تا چهار روز با گذاشتن ردیف کننده جدید دردناک باشند. این علامتی است مبنی بر اینکه به دندانها فشار وارد شده و در حال حرکت هستند. این مشکل معمولا” ظرف چند روز خودبخود برطرف می گردد. پلاک ها ممکن است تکلم را نیز به طور موقت تحت تاثیر قرار دهند. برخی بیماران ممکن است دچار حالت نوک زبانی شوند و یا با ادای برخی صداها به دلیل تلاش زبان برای عادت به حضور پلاک داخل دهان مشکل داشته باشند. این ناراحتی نیز عموما” برطرف می گردد. برخی نیز امکان دارد با استفاده از نخستین پلاک احساس کنند بزاقشان بیش از حد جمع می شود. باز این حالت نیز ظرف چند روز مرتفع می شود.

پلاک ها را می توان با مسواک زدن و شستن با آب ولرم تمیز کنید. مسواک زدن محکم ممکن است سب خش انداختن روی پلاک و آشکارتر شدن آن گردد. در حالتی که پلاک داخل دهان هست از خوردن غذا، جویدن آدامس و سیگار کشیدن بپرهیزید. این امر سبب تغییر رنگ و یا تغییرشکل ردیف کننده خواهد شد. نوشیدن مایعات غیر از آب در حضور پلاک داخل دهان توصیه نمی گردد. یک پلاک شکسته، تغییرشکل یافته یا گم شده باعث اخلال در روند صحیح حرکت دندانها می گردد. اگر پلاکی ظرف کمتر از ده روز بشکند یا گم شود، از ردیف کننده قبلی استفاده کنید و از طریق تماس با کلینیک درخواست تهیه پلاک جدید نمایید. اگر پلاک برای بیش از ۱۱ روز داخل دهان گذاشته شده است می توانید بجای آن پلاک بعدی را استفاده کنید.

به منظور اینکه پلاک ها نیروهای کنترل شده و کارآمدی را به دندانها تا رسیدن به موقعیت مطلوب وارد نمایند، شرایط خاصی باید برقرار باشد. از اینرو تنها کیس های انتخابی می توانند توسط سیستم اینوزلاین درمان شوند. تمامی دندانها باید رویش یافته باشند. ردیف کننده ها برای حرکت دادن دندانها طراحی شده اند و اختلالات فک یا بایت را اصلاح نی کنند. به عبارت دیگر، اینوزلاین اورجت یا کراس بایت شدید را درمان نمی کند. یک پلاک نمی تواند نامرتبی ها یا فاصله زیاد بین دندانها اصلاح کند. بیمارانی که بریج دارند کاندید مناسبی برای اینوزلاین نیستند زیرا بریج دو یا چند دندان را محکم کنار یکدیگر نگه می دارد و این می تواند سبب مقاومت در برابر حرکت دندانها گردد.

همانگونه که پیش تر هم عنوان شد، ردیف کننده ها می بایست تمام وقت (روز و شب) مورد استفاده قرار گیرند و باید هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خارج شوند. در صورت عدم استفاده مرتب از پلاک ها، حرکات مطلوب به دست نمی آید. اگر ردیف کننده ها نتیجه دلخواه را تامین نکنند، ممکن است نیاز به بهره گیری از سیستم ارتودنسی معمول با براکت و سیم جهت تنظیم نهایی موقعیت دندانها باشد. بعد از پایان درمان، نگهدارنده های استاندارد مورد نیاز خواهند بود. این نگهدارنده ها برای حفظ دندانها در موقعیت نهایی طرح ریزی شده اند و مانع برگشت دندانها به موقعیت اولیه می گردند.

مزایا


از جمله مزایای ارتودنسی نامرئی امکان درآوردن پلاک ها هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می باشد. پلاک ها عملا قابل مشاهده نبوده و نسبت به براکت های سنتی آزار کمتری برای لثه بهمراه دارند. به خاطر داشته باشید که ارتودنسی نامرئی تنها برای افرادی که نامرتبی های اندکی دارند قابل استفاده می باشد. اگر شما قصد انجام ارتودنسی دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری پیرامون ارتودنسی نامرئی بدست آورید با دندانپزشک خود صحبت کنید. هیچگاه برای داشتن لبخندی زبیا دیر نیست.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
تلفن نوبت دهی کلینیک