امروزه، افرادی از تمامی سنین از جمله بزرگسالان، می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلفی مانند ارتودنسی و فیسینگ دندان، به دندان‌های زیبا و مرتب دست یابند. با پیشرفت تکنولوژی، افرادی که با مشکل دندان‌های نامرتب روبرو هستند، دیگر نیازی به استفاده از براکت‌های فلزی روی دندان‌ها ندارند. یکی از روش‌هایی که بزرگسالان معمولاً ترجیح می‌دهند، ارتودنسی نامرئی است. در این روش، به جای براکت‌ها و بندهای معمولی که در ارتودنسی معمولی استفاده می‌شوند، از پلاک‌های شفاف و پلاستیکی استفاده می‌شود.

در این روش درمانی که به عنوان ارتودنسی ژله‌ای نیز شناخته می‌شود، از یک سری پلاک (ردیف کننده) شفاف و نازک برای ترتیب دادن به دندان‌ها استفاده می‌شود. این پلاک‌ها به صورت اختصاصی با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی ساخته می‌شوند. شما هر کدام از این پلاک‌ها را برای دو هفته داخل دهان خود قرار می‌دهید و تنها هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آنها را از دهان خارج می‌کنید. در هر ویزیت، تعدادی پلاک جدید به شما تحویل داده می‌شود. با جایگزینی هر پلاک با پلاک بعدی، دندان‌های شما به آرامی و تدریجی، هفته به هفته حرکت می‌کنند تا به موقعیت نهایی برنامه‌ریزی شده توسط ارتودنتیست برسند.

با انتخاب یک کیس برای سیستم ارتودنسی نامرئی، قالب‌های ویژه‌ای از دهان فرد گرفته می‌شود. این قالب‌ها به لابراتوار ارتودنسی نامرئی ارسال می‌شوند تا پلاک‌ها ساخته شود. سپس پلاک‌ها پس از سه تا چهار هفته آماده می‌شوند. در برخی موارد، برای کنترل بیشتر حرکت دندان‌ها، اتچمنت‌های ویژه‌ای به دندان‌های مشخصی چسبانده می‌شود. تعداد ویزیت‌های شما نزد متخصص ارتودنسی نسبت به روش ارتودنسی معمول بیشتر نیست. شما هر ۶-۸ هفته یکبار از جهت ارزیابی روند پیشرفت درمان به دکتر خود مراجعه می‌کنید. مدت کل درمان ۹-۱۵ ماه است و تعداد میانگین پلاک‌های ردیف کننده مورد استفاده بین ۱۲ تا ۴۸ عدد است، اما این تعداد برای هر کیس ممکن است متفاوت باشد.

از آنجا که پلاک‌ها دندان‌ها را حرکت می‌دهند، بیماران ممکن است مقداری ناراحتی مشابه درمان ارتودنسی معمول را احساس کنند. دندان‌ها ممکن است برای سه تا چهار روز پس از قرار دادن پلاک جدید دردناک باشند که نشان از فشار و حرکت دندان‌ها است. این مشکل معمولاً طی چند روز خودبخود برطرف می‌شود. همچنین پلاک‌ها ممکن است به طور موقت تکلم را تحت تاثیر قرار دهند. برخی بیماران ممکن است دچار حالت نوک زبانی شوند یا با ادای برخی صداها به دلیل تلاش زبان برای عادت به حضور پلاک داخل دهان مشکل داشته باشند، اما این ناراحتی نیز عموماً برطرف می‌شود. همچنین برخی افراد ممکن است با استفاده از پلاک اولیه احساس کنند که بزاقشان بیش از حد جمع می‌شود که این حالت نیز ظرف چند روز مرتفع می‌شود.

پلاک ها را می توان با مسواک زدن و شستن با آب ولرم تمیز کنید. مسواک زدن محکم ممکن است سب خش انداختن روی پلاک و آشکارتر شدن آن گردد. در حالتی که پلاک داخل دهان هست از خوردن غذا، جویدن آدامس و سیگار کشیدن بپرهیزید. این امر سبب تغییر رنگ و یا تغییرشکل ردیف کننده خواهد شد. نوشیدن مایعات غیر از آب در حضور پلاک داخل دهان توصیه نمی گردد. یک پلاک شکسته، تغییرشکل یافته یا گم شده باعث اخلال در روند صحیح حرکت دندانها می گردد. اگر پلاکی ظرف کمتر از ده روز بشکند یا گم شود، از ردیف کننده قبلی استفاده کنید و از طریق تماس با کلینیک درخواست تهیه پلاک جدید نمایید. اگر پلاک برای بیش از ۱۱ روز داخل دهان گذاشته شده است می توانید بجای آن پلاک بعدی را استفاده کنید.

به منظور اینکه پلاک ها نیروهای کنترل شده و کارآمدی را به دندانها تا رسیدن به موقعیت مطلوب وارد نمایند، شرایط خاصی باید برقرار باشد. از اینرو تنها کیس های انتخابی می توانند توسط سیستم اینوزلاین درمان شوند. تمامی دندانها باید رویش یافته باشند. ردیف کننده ها برای حرکت دادن دندانها طراحی شده اند و اختلالات فک یا بایت را اصلاح نی کنند. به عبارت دیگر، اینوزلاین اورجت یا کراس بایت شدید را درمان نمی کند. یک پلاک نمی تواند نامرتبی ها یا فاصله زیاد بین دندانها اصلاح کند. بیمارانی که بریج دارند کاندید مناسبی برای اینوزلاین نیستند زیرا بریج دو یا چند دندان را محکم کنار یکدیگر نگه می دارد و این می تواند سبب مقاومت در برابر حرکت دندانها گردد.

همانگونه که پیش تر هم عنوان شد، ردیف کننده ها می بایست تمام وقت (روز و شب) مورد استفاده قرار گیرند و باید هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خارج شوند. در صورت عدم استفاده مرتب از پلاک ها، حرکات مطلوب به دست نمی آید. اگر ردیف کننده ها نتیجه دلخواه را تامین نکنند، ممکن است نیاز به بهره گیری از سیستم ارتودنسی معمول با براکت و سیم جهت تنظیم نهایی موقعیت دندانها باشد. بعد از پایان درمان، نگهدارنده های استاندارد مورد نیاز خواهند بود. این نگهدارنده ها برای حفظ دندانها در موقعیت نهایی طرح ریزی شده اند و مانع برگشت دندانها به موقعیت اولیه می گردند.

مزایا


یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی این است که امکان درآوردن پلاک‌ها هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان وجود دارد. این پلاک‌ها تقریباً قابل مشاهده نیستند و نسبت به براکت‌های سنتی، آزار کمتری برای لثه‌ها دارند. ارتودنسی نامرئی مناسب برای افرادی است که نامرتبی‌های اندکی دارند. اگر شما تمایل به انجام ارتودنسی دارید و نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد ارتودنسی نامرئی دارید، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. هرگز برای داشتن یک لبخند زیبا، دیر نیست.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک