ارتوز سارمینتو: درمان شکستگی استخوان بازو با بریس سارمینتو

  1. خانه
  2. مقالات
  3. ارتوز سارمینتو: درمان شکستگی استخوان بازو با بریس سارمینتو

شکستگی هومرال یا هومروس، اصطلاح پزشکی برای شکستن استخوان بازو است که بین شانه و آرنج قرار دارد. در اکثر موارد، شکستگی هومروس پروگزیمال می‌تواند بدون نیاز به جراحی درمان شود، اگر تکه‌های خرد شده‌ی استخوان از جای خود حرکت نکنند. در این حالت، از روش‌های غیرجراحی مانند استفاده از آویز دست یا اسلینگ Sling و یا از ابزار کمکی به نام بریس یا ارتز سارمینتو -Sarmiento برای بی‌حرکت کردن شانه استفاده می‌شود. این درمان بدون تحرک شانه برای دو هفته اول انجام می‌شود و پس از آن، بیمار تمرینات هفتگی داده می‌شود تا به آرامی دامنه حرکت شانه‌اش را افزایش دهد. عکس‌برداری رادیولوژی از شانه به صورت هفتگی یا هر دو هفته انجام می‌شود تا بررسی و تائید شود که شکستگی به‌درستی در حال بهبود و جوش خوردن است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­ ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل فرمایید.

ارتوز سارمینتو چیست؟


ارتوز سارمینتو چیست

بریس یا ارتوز سارمینتو گزینه مناسبی برای درمان شکستگی استخوان هومروس، بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی یا به‌عنوان بخشی از درمان پس از برداشتن گچ، است. فشرده‌سازی بافت محیطی که توسط این بریس ارائه شده است، قسمت‌های استخوان بازوی فرد بیمار را کنترل می‌کند تا بتواند به درستی التیام یابند. بریس استخوان شانه به همراه آویز دست یا اسلینگی برای پشتیبانی از بازو و دو آستین کش‌بافت استفاده می‌شود. این اورتز، یک فشرده‌سازی را بر روی بافت نرم اطراف بازو اعمال می‌کند که در صورت داشتن شکستگی دیافیز استخوان هومروس یا نوع دیگری از شکستگی در این استخوان، در صورت نیاز به کنترل قسمت‌های هومرال کمک می‌کند.

پوسته‌های ارتز سارمینتو از جنس پلی‌اتیلن سفت و سخت ساخته شده است که سبک و با دوام هستند. روکش فومی ساختار سلولی بسته باعث می‌شود تا ارتز سارمینتو بر روی پوست نرم باشد. برای راحتی بیشتر و پشتیبانی سبک، این بریس هومرال بلند سارمینتو با دو زیر آستین کش‌بافت موجود می‌باشد. سیستم بندکشی این ارتز سارمینتو برای مراقبت از شکستگی استخوان بازو، به فرد اجازه می‌دهد تا تناسب خود را به راحتی تنظیم و متناسب کند.

دو بند در اطراف بازو وجود دارد که هر کدام می‌توانند در صورت لزوم پیشرفت شکستگی استخوان هومروس سفت یا شل شوند. همچنین یک قسمت سرآستین برای مچ دست وجود دارد که دست را نگه داشته و آرنج را در حالت خم شده نگه می‌دارد که در صورت نیاز به بی‌حرکتی بیشتر، این ارتز را به شکل یک coaptation splint (اسپلینت به هم نزدیک کننده) برای شکستگی استخوان بازو درمی‌آورد. نوارهایی که از سرآستین کشیده می‌شوند، به دور گردن پیچیده می‌شوند و یک پد کوچک از مچ دست در تماس مستقیم با بند محافظت می‌کند. این قسمت از بریس مخصوص شکستگی استخوان بازو را می‌توان در صورت لزوم اضافه یا حذف کرد.

مزایای ارتوز سارمینتو


مزایای ارتوز سارمینتو

  • آزمایش شده و ثابت شده – بریس لولا دار و تاشوی سارمینتو باعث جوش خوردن و بهبودی از شکستگی‌های استخوان بلند هومروس (استخوان بازو) می‌شود، همچنین ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم شما را فشرده می‌کند.
  • اعمال فشار هدفمند – شکل استوانه‌ای این ارتز، یک نیروی پایدار کننده‌ی برابری را در همه جهات (فشرده‌سازی محیطی) فراهم می‌کند که حرکت را در محل شکستگی محدود می‌کند تا بتواند به درستی جوش بخورد. این ارتز سبک و بادوام است.
  • کاربرد چندمنظوره – از این ارتز برای ثابت نگه داشتن یک استخوان شکسته‌ی بازو استفاده می‌شود، در حالی که آرنجتان آزاد می‌ماند و می‌توانید در قسمت ساعد و کف دست خود حرکت داشته باشید. اسلینگ یا دست‌آویز مدل سرآستینی، پشتیبانی و بی‌حرکتی بیشتری را فراهم می‌کند. همچنین برای راحتی بیشتر از آستین کش‌بافت استفاده می‌شود.

انتخاب اندازه‌ی متناسب


ارتز سارمینتو در اندازه‌های XS-2XL موجود است. برای تعیین اندازه مناسبتان، دور پهن‌ترین قسمت عضله دو سر (برجسته‌ترین قسمت بازو) و دور قسمت بالای آرنج خود را اندازه بگیرید. بریس متناسب با دور عضله‌ی دو سر از ۱۸ سانتی‌متر تا ۴۸ سانتی‌متر و دور آرنج از ۱۵ سانتی‌متر تا ۴۳ سانتی‌متر می‌باشد.

ارتوز سارمینتو چه مدت استفاده شود؟


در چند هفته اول پس از شکستگی استخوان بازو، معمولاً از یک اسپلینت یا آویز دست برای پوشاندن شکستگی و جلوگیری از تورم و درد استفاده می‌شود. این اسپلینت باید استخوان را بی‌حرکت نگه دارد تا به قسمت‌های استخوان اجازه دهد به مرور زمان به هم متصل شده و بهبود یابند.

شکستگی استخوان هومرال معمولاً با یک اسپلینت coaptation که از شانه تا ساعد کشیده می‌شود، درمان می‌شود و آرنج را در زاویه‌ی ۹۰ درجه، در حال خمیده نگه می‌دارد.

برای پشتیبانی بیشتر، می‌توان از یک گردن‌آویز (مانند یقه) و سرآستین نیز استفاده کرد. اما باید توجه داشت که بازو باید بدون هیچ‌گونه پشتیبانی از روی آرنج در کنار بدن آویزان بماند تا نیروی گرانشی به تراز کردن مجدد استخوان شکسته کمک کند. فشار اضافی از جانب آرنج ممکن است باعث فشار و فشردگی استخوان‌ها شود و باعث جوش نادرست آنها شود.

بعد از دو تا سه هفته، مراحل پیوند خوردن استخوان برای استفاده از یک ارتز سارمینتو آغاز می‌شود. این ارتز یک بریس استوانه‌ای است که به دور بازو قرار می‌گیرد و استخوان بازو را در جای خود نگه می‌دارد. این ارتز به شانه و آرنج اجازه می‌دهد تا آزادانه حرکت کنند و از خشک شدن عضلات دست جلوگیری می‌کند.

مراقبت


مراقبت

استراحت کردن 

حتماً اطمینان داشته باشید که بازویتان در همه زمان به حالت آویز مانده است تا شکستگی را در وضعیتی صحیح نگه دارد. مثلاً آن را در گردن‌آویز و بریس سرآستین نگه دارید و آرنج خود را روی کوسن، متکا یا دسته‌ی مبل و صندلی قرار ندهید، زیرا این کار شانه را به سمت بالا حرکت می‌دهد. اسلینگ باید تنها پشتیبان بازوی شما باشد. قرار دادن و تکیه دادن هر نوع گچ یا بریسی بر روی یک سطح سخت مانند دسته‌ی صندلی می‌تواند منجر به ساییده شدن و پاره شدن پوست داخل بریس و یا گچ شود و ممکن است باعث ایجاد زخم ناشی از فشار گردد. در صورت ایجاد درد یا سوزشی در پوست درد یا زخم در زیر گچ یا بریس، باید در اسرع وقت با پزشک و یا مرکز پزشکی مربوطه تماس بگیرید.

لباس پوشیدن

 باید بازوی خود را نزدیک بدنتان نگه دارید و تا حد امکان از حرکت دادن آن خودداری کنید تا وقتی که پزشک به شما توصیه کند می‌توانید شروع به حرکت آن کنید. باید بریس گردن و بریس سرآستینی خود را همیشه بپوشید و لباس‌هایتان را روی بازو و ارتز بپوشید. برای خانم‌ها شاید پوشیدن سوتین در این وضعیت دشوار و دردناک باشد.

خوابیدن

 باید به صورت قائم بخوابید، یا بر روی مبل، یا به صورت نشسته در رختخواب که می‌توانید از چندین بالش برای تکیه دادنتان استفاده کنید. بازوی شما باید کاملاً آویزان باشد و روی بالش‌ها تکیه داده نشود زیرا ممکن است باعث شود که استخوان بازو به سمت بالا کشیده شود.

بهداشت

ارتزها، اسپلینت ها یا گچ دستتان را نباید مرطوب کنید، مگر اینکه پزشک در این خصوص چیز دیگری به شما گفته باشد. بی‌حرکتی بازو ممکن است وارد شدن و خارج شدن از وان حمام را مشکل‌ساز و خطرناک کند، بنابراین باید از این کار خودداری کرد. برای جلوگیری از عفونت‌های پوستی، قسمت بازوی زیر بریس، خم‌شدگی آرنج و قسمت زیر سینه در خانم‌ها باید تا حد امکان تمیز و خشک نگه داشته شود. برای تمیز کردن این مناطق می‌توان از دستمال مرطوب بچه استفاده کرد. هنگام تمیز کردن بازو، کمی به طرف آسیب دیده خم شوید، با این کار بدون حرکت دادن مفصل شانه، فضای بیشتری بین بدن و بازو ایجاد می‌شود.

حرکت دادن دست

برای جلوگیری از تورم و خشکی عضلات دست، مچ دست و انگشتان خود را همواره حرکت دهید. می‌توانید از یک توپ نرم یا جفت جوراب در هم پیچیده شده و به شکل توپ درآمده استفاده کنید، آن را دست نگه دارید و کمی فشار دهید. آرنج در صورت بی‌تحرکی، خیلی سریع خشک می‌شود، مگر اینکه به شما توصیه‌ی دیگری شده باشد یا گچ گرفته شده باشد، باید روزانه چهار بار ساعد خود را از قسمت یقه و سرآستین ارتز جدا کنید و در حالی که بازویتان را آویزان نگه داشته‌اید، چندین بار آرنج را خم و راست کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک