اسکولیوز (انحراف یا چرخش جانبی ستون فقرات)؛ علائم، علت و درمان بدون جراحی

 1. خانه
 2. بریس
 3. اسکولیوز (انحراف یا چرخش جانبی ستون فقرات)؛ علائم، علت و درمان بدون جراحی

ستون فقرات انسان دارای انحناهای طبیعی است که باعث گرد شدن شانه‌ها و خم شدن کمر به سمت داخل می‌شود. اما برخی از افراد ستون فقراتی دارند که انحنای جانبی دارد. این نوع انحراف ستون فقرات با یادگیری نحوه صاف ایستادن تنها به راحتی برطرف نمی‌شود.

اگر انحراف جانبی (به سمت چپ یا راست) بیش از ۱۰ درجه باشد، به آن اسکولیوز گفته می‌شود. در تصاویر اشعه ایکس، ستون فقرات افراد مبتلا به اسکولیوز به جای خط صاف، بیشتر شبیه حرف S یا C انگلیسی است. این انحراف جانبی باعث می‌شود شانه‌ها و کمر فرد نامسطح به نظر برسد و برخی استخوان‌های ستون فقرات چرخیده و یکی از کتف‌ها برجسته‌تر از دیگری به نظر برسد.

اگرچه معمولاً اسکولیوز را به عنوان یک بیماری کودکان و نوجوانان می‌شناسیم، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اسکولیوز در بزرگسالان نیز رخ می‌دهد. در حالی که نرخ اسکولیوز در نوجوانان تقریباً ۲ تا ۴ درصد است، مطالعات نشان می‌دهد که این عدد در بزرگسالان می‌تواند بین ۱۲ تا ۲۰ درصد باشد. یک مطالعه روی بزرگسالان بالای ۶۰ سال نرخ اسکولیوز را ۶۸٪ گزارش کرده است. به وضوح مشخص است که نرخ اسکولیوز با افزایش سن افراد افزایش می‌یابد. بسیاری از بیماران مبتلا به اسکولیوز در بزرگسالی نیاز به جراحی ندارند. درمان‌های غیرجراحی و محافظه‌کارانه شامل نظارت مداوم، استفاده از بریس و تمرینات بدنی برای درمان اسکولیوز در بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علائم


علائم اسکولیوز

ازجمله علائم انحراف ستون فقرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سر شما خارج از مرکز بدن قرار می گیرد.
 • یکی از شانه ها یا یک طرف باسن بالاتر از دیگری قرار دارد.
 • دچار اختلال در راه رفتن شده باشید.
 • سمت های مخالف بدن یک سطح به نظر نمی رسند.
 • در طول فعالیت هایی که مستلزم حرکت شدید سینه و شکم  است دچار کمر درد می شوید یا سریع خسته می شوید.

شایع ترین علامت بیماری اسکولیوز انحراف غیرعادی ستون فقرات است. اغلب این انحراف تغییر خفیفی است و یک دوست یا یکی از اعضای خانواده برای اولین بار متوجه آن می شود. تغییر در انحنای ستون فقرات عموما به کندی صورت می گیرد و ممکن است تا زمانی که شدت آن افزایش پیدا نکرده باشد، متوجه آن نشوید. افراد مبتلا به اسکولیوز متوجه می شوند که لباس های آنها مثل قبل اندازه و متناسب نیست و پاچه های شلوار در یک طرف بزرگتر از طرف دیگر است. اسکولیوز باعث می شود که سر خارج از مرکز بدن قرار بگیرد و یکی از کفل ها یا شانه ها بالاتر از کفل یا شانه دیگر قرار بگیرد. ممکن است در اثر پیچ خوردگی مهره ها و دنده ها انحنای مشخص تری در یک طرف ستون فقرات داشته باشید. در صورتی که کجی ستون فقرات شدیدتر باشد، بر عملکرد قلب و ریه ها تاثیر منفی می گذارد. این مساله باعث تنگی نفس و درد در سینه می شود. در اغلب موارد، بیماری اسکولیوز دردناک نیست، اما انواع مشخصی از این بیماری وجود دارند که باعث کمر درد می شوند.

علائم در کودکان

در انحراف جانبی ستون فقرات یک شانه می تواند بالاتر یا پایین تر از شانه دیگر قرار گیرد، همچنین ممکن است استخوان کتف به سمت عقب برآمده شود، لگن از حالت موازی خارج شده و یک سمت  بدن بالاتر از سمت دیگر قرار گیرد.

در صورت مشاهده علایم مشکوک در کودک خود حتما به پزشک متخصص ارتوپد یا طب فیزیکی مراجعه کرده و تا قبل از سن بلوغ سعی کنید روند درمان اسکولیوز را که شامل روش های جراحی (توسط جراح ستون فقرات) یا غیرجراحی (از جمله استفاده از بریس های اسکولیوز ستون فقرات و حرکات اصلاحی) می باشد، پیگیری کنید.

علت


انحراف ستون فقرات یک عبارت توصیفی است نه یک تشخیص. دربیش از ۸۰ درصد از موارد، علت اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات ناشناخته است. به این موارد “ایدیوپاتیک” به معنای” با علت ناشناخته” گفته می شود. بیماری کجی ستون فقرات مخصوصا در بین دختران نوجوان شیوع دارد. بیماری انحراف ستون فقرات عموما در بین کودکان زیر یک سال تا ۳ سال اسکولیوزنوزادی، در بین کودکان ۴ تا ۱۰ سال اسکولیوز کودکان، دربین نوجوانان ۱۱ تا ۱۸ ساله اسکولیوز نوجوانان و در بین بیماران بالاتر از ۱۸ سال اسکولیوز بزرگسال نامیده می شود. بیماری هایی که باعث بدشکلی و انحراف ستون فقرات می شود عبارتند از ناهنجاری های ارثی ستون فقرات، اختلالات عصبی (اسکولیوز عصبی عضلانی)، بیماری های ژنتیکی و بسیاری از بیماری های دیگر. انحراف ستون فقرات با حمل کردن اشیای سنگین، شرکت در مسابقات ورزشی، نحوه ایستادن و خوابیدن یا ناهنجاری های جزئی طول پا بوجود نمی آید. حدود ۲ درصداز زنان و نیم درصد از مردان مبتلا به کجی ستون فقرات می باشند.

اسکولیوز سه نوع اصلی نیز دارد:

 • عملکردی: دراین نوع اسکولیوز، ستون فقرات نرمال است، اما یک خمیدگی غیرنرمال وجود دارد،که علت آن وجود مشکل در جای دیگری از بدن است. علت این نوع اسکولیوز می توان کوچک تر بودن یک پا نسبت به پای دیگر یا گرفتگی عضلانی در کمر باشد.
 • عصبی عضلانی: در این نوع اسکولیوز، در هنگام شکل گیری استخوان های ستون فقرات مشکلی بوجود می آید. یا استخوان های ستون فقرات به طور کامل شکل نمی گیرند یا در طول رشد جنین نمی توانند از یکدیگر جدا شوند. این نوع اسکولیوز در بین افرادی بوجود می آید که اختلالات دیگری از قبیل نواقص تولد، تحلیل عضلانی، فلج مغزی یا سندروم مارفان دارند. افراد مبتلا به این بیماری ها اغلب  دارای عضلاتی ضعیف و یک انحنای c شکل بزرگ در ستون فقرات هستند که نمی توانند آنها را صاف نگه دارند. در صورتی که این خمیدگی از تولد همراه با بیمار بوده باشد به آن ارثی (ایدوپاتیک) گفته می شود. این نوع انحراف ستون فقرات اغلب شدیدتر است و نسبت به انواع دیگر اسکولیوز به روش درمانی تهاجمی تری نیاز دارد.
 • تخریبی: برخلاف شکل های دیگر بیماری اسکولیوز که در بین کودکا و نوجوانان یافت می شود، انحراف ستون فقرات تخریبی در بین بزرگسالان و مخصوصا افراد مسن بوجود می آید. این نوع اسکولیوز ناشی از تغییر در ستون فقرات به دلیل بیماری آرتریتی که اسپوندیلوز نام دارد، می باشد. ضعف رباط ها و بافت های نرم ستون فقرات به همراه خار استخوانی منجر به انحنای غیرعادی ستون فقرات می شود. ستون فقرات همچنین می تواند با پوکی استخوان، شکستگی فشاری ستون مهره ها و تخریب دیسک تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • علت های دیگر: اسکولیوز علت های دیگری از قبیل تومورهای ستون فقرات مثل تومور استئوئید استئوما دارد. این تومور یک تومور خوش خیم است که در ستون فقرات بوجود می آید و با درد همراه است. درد ناشی از تومور باعث می شود که فرد به سمت دیگر متمایل شود تا میزان فشار وارد شده به تومور کاهش پیدا کند. این مساله باعث بدشکلی ستون فقرات می شود.

تشخیص


برای اینکه درمان اسکولیوز به بهترین شکل صورت بگیرد، تشخیص اولیه بسیار مهم است. به طور کلی، افرادی که سابقه خانوادگی بدشکلی ستون فقرات دارند بیشتر در معرض ابتلا به اسکولیوز ایدوپاتیک قرار می گیرند.

در اغلب موارد، انحراف ستون فقرات در معایناتی که در مدرسه صورت می گیرد یا در جلسات معاینه  توسط پزشک متخصص اطفال تشخیص داده می شوند. پزشک اطفال از کودکان و نوجوانان آزمایش آدامز (معاینه ستون فقرات پس از خم شدن به جلو) گرفته می شود تا مشخص شود که اسکولیوز دارند یا خیر. این آزمایش به این صورت است که بیمار به سمت جلو خم می شود، بازوهای خود را به سمت کف زمین باز می کند و زانوهای خود را صاف نگه می دارد و در عین حال پزشک او را مورد معاینه قرار می دهد. این زاویه به خوبی علائم اسکولیوز را نشان می دهد که به صورت عدم تقارن در ستون فقرات و میان تنه بدن فرد مشخص است.

 

 

با توجه به اینکه اسکولیوز معمولا در ستون فقرات ناحیه قفسه سینه یا  کمر بوجود می آید (قسمت بالا یا پایین کمر)، در صورتی که قوز کمر یا عدم تقارن دنده ها مشاهده شود، یا شانه ها هم سطح نباشد، این احتمال وجود دارد که فرد به اسکولیوز مبتلا شده باشد. در صورتی که این چنین باشد، مراجعه به پزشک برای معاینه بالینی و گرفتن عکس با اشعه ایکس الزامی است.

 • معاینه پزشک: معاینه بالینی توسط پزشک معمولا شامل معاینه فیزیکی می شود که در طول آن پزشک مطمئن می شود  که هیچ  اختلال عصبی وجود ندارد. اختلال عصبی ناشی از اسکولیوز شایع نیست اما باید حتما آن را بررسی کرد، زیرا موارد نادری از انحراف ستون فقرات وجود دارد که طناب نخاعی را درگیر می کند.
 • عکس برداری با اشعه ایکس: تصویر برداری با اشعه ایکس به منظور تایید تشخیص اسکولیوز و بررسی میزان انحراف ستون فقرات توصیه می شود. تصویر برداری با اشعه ایکس همچنین نشانه هایی مبنی بر بلوغ اسکلتی بیمار عرضه می کند که بر تصمیم گیری در مورد نحوه درمان اسکولیوز تاثیر گذار است.

ارزیابی بیومکانیکال

به منظور تشخیص و غربالگری اختلالات مربوط به راستای ستون فقرات و اندام های تحتانی از دستگاه های ارزیابی بیومکانیکال استفاده می شود. این ابزار های تشخیصی علاوه بر بی خطر بودن (درمقایسه با روش های مرسوم تصویر برداری همچون عکس رادیوگرافی) امکان بررسی روند درمان را در دوره های مورد نظر دارند و ابزار مناسبی به منظور غربالگری کودکان در محل می باشند. یکی از شیوه های ارزیابی بیومکانیکال استفاده از اسکن سه بعدی ستون فقرات می باشد، این روش علاوه بر دقیق بودن، در تهیه بریس و کمربندهای طبی نیز کاربرد دارد. اسکن سه بعدی ستون فقرات در کلینیک ارتوپدی فنی امید توسط کارشناسان مجرب انجام می شود، و کلیه بریس ها و ارتزهایی که در این مرکز تولید می شود با توجه به آنالیز نتایج ارزیابی بیومکانیکال و کاملا متناسب با ساختار بدنی بیمار صورت می گیرد.

درمان

روش های درمانی مخصوص اسکولیوز همیشه آسان نیستند. بعضی از جوانان به هیچ وجه به درمان نیاز ندارند و فقط به معاینه دقیق نیازمند هستند. وقتی درمان انحراف ستون فقرات ضروری باشد، روش های درمانی مختلفی از قبیل بستن بریس، فیزیوتراپی، برنامه ورزشی و مراقبت های کایروپراکتیک و روش های جراحی مختلف مانند جراحی بسته ستون فقرات را می توان مورد استفاده قرار داد.

بریس

بریس اسکولیوز

بریس ها عموما برای جلوگیری از پیشرفت و شدیدتر شدن انحراف خفیف ستون فقرات (۲۰ تا ۲۵درجه) تجویز می شوند. همچنین پزشک با تجویز بریس مانع از این می شود که زاویه کجی ستون فقرات از ۴۰ درجه بیشتر شود. بیماران (کودکان و نوجوانان) باید پیشرفت انحراف ستون فقرات را در هنگام رشد ثبت کنند.

نتایج استفاده از بریس بسته به مدت زمان استفاده، نوع بریس و شدت انحراف متغیر است. تعیین میزان کارایی بریس ها برای محققان دشوار است. در بسیاری از مطالعات انجام شده در مورد بریس تنها تاثیر آن روی عدم تشدید بیماری بررسی می شود.

انواع

 • بریس کامل نیم تنه: بریس کامل نیم تنه که بریس میلواکی نام دارد تا یک دهه پیش روش درمانی استاندارد برای درمان اسکولیوز بود. این روش درمانی هنوز برای انحراف شدید ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار شامل یک میله مسطح پهن در جلو و دو میله کوچک تر در پشت است. این میله ها به یک حلقه دور گردن متصل می شود که در چانه و پشت سر پایه هایی دارند. بهترین اصلاح انحراف زمانی رخ می دهد که بیمار زمانی که بریس به تن دارد بر روی سینه خود دراز بکشد. برخی از محققان بر این عقیده هستند که سفت تر کردن نوارهای بریس در قسمت سینه نیز موثر است. این نوع بریس همچنین به صورت دوره ای تنظیم می شود. بریس باید بیست و سه ساعت در روز بسته شود و فقط در طول حمام رفتن و شنا کردن باید جدا شود.

بریس کامل نیم تنه

 • بریس توراکولومبار ساکرال ( TLSO): بریس های قالب دار TLSO در زیر بغل قرار می گیرد و به خوبی نزدیک به پوست منطبق می شوند و در نتیجه از زیر لباس مشخص نیستند. این نوع بریس برای انحراف ستون فقرات قسمت میانی و پایینی کمر مناسب است. هر چه بریس برای مدت زمان کمتری در روز بسته شود، احتمال تشدید اسکولیوز بیشتر می شود.

ورزش و حرکات اصلاحی همراه با بریس

برای کودکانی که نیاز به استفاده از بریس دارند، برنامه ورزشی می‌تواند به بهبود وضعیت سلامت و بهبود سازگاری با روش درمانی کمک کند. این برنامه همچنین حرکات اصلاحی درمان اسکولیوز عضلات را هماهنگ می‌کند تا دوره پس از جدا کردن بریس بهتر و آسان‌تر شود. برنامه ورزشی و فیزیوتراپی به منظور دستیابی به اهداف زیر انجام می‌شود:

۱٫ تحرک در ناحیه سینه
۲٫ تنفس راحت: ورزش‌های هوازی باعث بهبود عملکرد یا پیشگیری از نقص عملکرد شش‌ها می‌شود.
۳٫ استحکام عضلانی (مخصوصا در عضلات شکم)
۴٫ انعطاف‌پذیری ستون فقرات: ورزش‌هایی که به بهبود انعطاف‌پذیری بالاتنه کمک می‌کند، باعث بهبود انحراف ستون فقرات می‌شود. در بیمارانی که این ورزش‌ها را انجام می‌دهند، پیچ‌خوردگی ستون فقرات کمتر پیش می‌آید.
۵٫ شیوه نشستن، ایستادن و خوابیدن مناسب: تمرین شیوه نشستن، ایستادن و خوابیدن مناسب، مخصوصا رو به روی آینه، بخش بسیار مهم هر برنامه فیزیوتراپی است. بیماران که به انحراف ستون فقرات عادت کرده‌اند، وقتی برای اولین بار نحوه هم‌ترازی ستون فقرات به آن‌ها آموزش داده می‌شود، احساس می‌کنند که صاف نیستاده یا ننشسته‌اند. تمرین رو به روی آینه باعث می‌شود که به خوبی متوجه شیوه صحیح نشستن یا ایستادن خود شوند.
۶٫ فعالیت همراه با بریس: بیماران همچنین باید انجام فعالیت‌های روزمره در هنگام استفاده از بریس را یاد بگیرند.

جراحی


اسکولیوز شدید معمولاً با گذشت زمان شدت بیشتری پیدا می‌کند، بنابراین پزشکان برای کاهش شدت انحراف ستون فقرات و جلوگیری از تشدید آن، جراحی ستون فقرات را توصیه می‌کنند. جراحی همجوشی ستون فقرات، روش رایج‌ترین جراحی اسکولیوز است.

در این نوع جراحی، جراحان دو یا چند استخوان ستون مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند تا نتوانند به صورت مستقل حرکت نکنند. تکه‌های استخوان یا ماده شبه استخوانی بین مهره‌ها قرار داده می‌شود. پیچ، پلاک یا سیم عموماً قسمت مورد نظر را صاف و مستقیم نگه می‌دارند و همچنین ماده استخوانی جدید و قدیمی با هم جوش خورده می‌شوند.

جراحی ستون فقرات تا زمانی که رشد استخوان‌های کودک متوقف می‌شود به تأخیر می‌افتد. در صورتی که بیماری اسکولیوز در سنین کودکی و نوجوانی پیشرفت سریعی داشته باشد، جراحان میله‌ای را در ناحیه مورد نظر قرار می‌دهند که با رشد کودک قابل تنظیم است. این میله قابل تنظیم به قسمت‌های بالایی و پایینی انحنای ستون فقرات متصل می‌شود و معمولاً هر شش ماه یک بار طول آن افزایش پیدا می‌کند.

عوارض جانبی جراحی ستون فقرات شامل خونریزی، عفونت، درد پس از جراحی و آسیب عصبی می‌باشد. در موارد نادر، وضعیت استخوان بهبود پیدا نمی‌کند و نیاز به جراحی اسکولیوز دیگری پیش می‌آید.

انحراف ستون فقرات در زنان با شیوع بیشتری همراه است. با استفاده از روش‌های تشخیصی، این مشکل به راحتی تشخیص داده می‌شود. مهمترین روش تشخیصی استفاده از ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات با استفاده از اسکن سه بعدی می‌باشد.

پکتوس اکس کاواتوم (فروفتگی قفسه سینه یا سینه قیفی شکل) عارضه‌ای است که استخوان جناغ قفسه سینه به دلیل ابتلا به آن، در قفسه سینه فرو می‌رود. فروفتگی سینه در موارد شدید حالتی را ایجاد می‌کند که انگار مرکز قفسه سینه مانند قیف فرو رفته است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک