اوزون تراپی برای کاهش درد کمر، گردن، زانو و شانه

تکنسین اوزون‌تراپی، از نوع اوزون مایع جهت درمان مشکلات پزشکی و همچنین به عنوان ضدعفونی‌کننده موضعی استفاده می‌کند. گاز اوزون یک نوع اکسیژن است که ویژگی درمانی آن در بیماری‌های ویروسی، آرتروز، بیماری قلبی، اختلالات تنفسی، سرطان و بهبود سیستم ایمنی ثابت شده است.

ممکن است همه افراد با اوزون‌تراپی آشنایی نداشته باشند اما این یک روش پزشکی جایگزین است، که در جهان امروز جهت مقابله با بیماری‌ها، متداول است. به چه اطلاعاتی در مورد این روش پزشکی جایگزین نیاز دارید؟ در ادامه می‌توانید اطلاعاتی بیشتری درباره اوزون تراپی و برخی سؤالات متداول در این باره دریافت کنید.

اوزون با تحریک سیستم ایمنی عمل می‌کند. بنابراین، اگر داروهای سنتی شما را در بلاتکلیفی رها کرده و احساس خوبی ندارید و می‌ترسید که بیماری شما تشدید شود، زمان آن رسیده است که این روش طبیعی و باسابقه را امتحان کنید. برنامه درمانی به اهداف بیمار بستگی دارد و در جلسه مشاوره در این باره صحبت خواهد شد. متخصصین مرکز ارتوپدی فنی امید بهترین برنامه درمانی را براساس شرایط خاص هر بیمار تجویز می کنند.

اوزون‌تراپی چیست؟


عمدتاً اکسیژن را بخشی از اتمسفر اطراف خود تصور می‌کنیم، مولکولی که از دو اتم اکسیژن تشکیل شده است. درمان‌ها از اکسیژن پزشکی با تغییر آن به اوزون پزشکی استفاده می‌کند که به جای دو اتم معمول اکسیژن در هوایی که تنفس می‌کنیم، سه اتم اکسیژن دارد. این اتم اضافی اکسیژن به شدت فعال است و بدن را تحریک می‌کند تا خود را ترمیم کند.

 

اوزون‌تراپی چیست

 

این اتم اضافی اکسیژن، آن را به نسخه تقویت شده اکسیژن تبدیل می‌کند و توانایی انجام کارهای خارق‌العاده را به بدن می‌دهد. ویژگی پزشکی O3 (اوزون) بی‌خطر و مؤثر بودن آن است.

ممکن است کلمه اوزون را شنیده باشید، اما از خواص بی‌نظیر ترمیم‌کننده آن در بدن آگاهی کافی نداشته باشید. اگر دچار درد، بیماری، ناراحتی هستید، یا تمایل دارید که احساس بهتری در این سن داشته باشید، اوزون تراپی یک گزینه بسیار مناسب است که بهتر است در نظر گرفته شود.

این روش درمانی بی‌خطر و مؤثر، چندین دهه مورد استفاده قرار گرفته است، اما متاسفانه در آمریکا به اندازه کافی از ظرفیت آن استفاده نشده است. این مسئله به این دلیل است که بیشتر افراد درباره این روش اطلاعات کافی ندارند، بیشتر پزشکان آموزش کافی در این رشته درمانی دریافت نکرده‌اند و این روش هنوز به عنوان یک خدمت، تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است. خبر خوب این است که دراین باره کارهایی انجام شده – بیماران راضی از این درمان، اطلاعاتی درباره این درمان به افراد دیگر می‌دهند.

چگونه از اوزون برای مصارف پزشکی استفاده می شود؟


اوزون‌تراپی را از طریق تزریق درون وریدی، مقعدی، مثانه، واژینال، کیسه اندام یا تزریق در نواحی خاصی که درد دارد، انجام می‌شود. نوع درمان و تعداد دفعاتی که به آن نیاز دارید، به بیماری بستگی دارد.

به عنوان مثال، برای درمان جوانسازی یا حفظ سلامت قلب، IV تراپی ماهانه بهینه‌ترین درمان است. برای سندروم مثانه دردناک، اوزون مثانه، چندین بار در هفته در طول ۴-۸ هفته انجام می‌شود. در درمان درد شانه، ۱-۳ بار تزریق موضعی به فاصله ۳ هفته اعمال می‌شود. اصولاً روش درمان و تعداد دفعات کاربرد اوزون،‌ به شرایط خاص هر بیمار بستگی دارد.

  • تزریق درون وریدی اوزون، بهترین روش برای درمان بیماری قلبی، بیماری‌های خود ایمنی، مقابله با عفونت‌های مزمن، سم‌زدایی، خستگی شدید و اهداف جوانسازی است.
  • اوزون مقعدی یک روش بسیار مناسب جهت مشکلات معده و روده است.
  • سوند گذاری مثانه با اوزون: این روش برای تسکین علائم سندروم مثانه دردناک یا کمک به بیمارانی است که از عفونت‌های مکرر مثانه رنج می‌برند.
  • اوزون واژینال یک گزینه درمانی برای زنانی است که تمایل به اوزون تراپی سیستمیک دارند که قادر به دریافت درمان‌های وریدی نیستند. این روش به درمان‌های مکرر بیشتری نیاز دارد تا تاثیر یکسان با درمان وریدی را کسب کند.
  • کیسه اوزون برای درمان عفونت‌ها یا مشکلات پوستی بکار می‌رود.
  • تزریق اوزون ( پرولوزون) برای درمان اختلال مفصل فکی، مشکلات سینوسی یا عوارض اسکلتی عضلانی ( درد در زانو، شانه، لگن، کمر، و غیره ) انجام می‌شود.

اوزون تراپی با خون وریدی

اوزون تراپی با خون وریدی از طریق تزریق وریدی توسط پزشک در مطب در یک اتاق راحت IV  انجام می‌شود. بیمار بروی صندلی IV می‌نشیند که مانند یک صندلی راحتی است. در صورتی که بیمار نیاز داشته باشد، پتو و بالش در دسترس قرار دارد. یک کاتتر Iv درون رگ وارد شده و مقداری از خون به درون یک کیسه IV کشیده می‌شود. سپس O3 وارد خون شده و پس از آن خون حاوی اوزون از همان کیسه به بدن تزریق می‌شود، تا روند کار مطمئن و استریل باشد. ممکن است هنگام وارد کردن کاتتر IV کمی احساس ناراحتی کنید. درمان حدود نیم ساعت طول می‌کشد و می‌توان با یک سرم و / یا گلوتاتیون جهت افزایش ایمنی بیشتر ترکیب کرد.

 

اوزون تراپی با خون وریدی

 

اوزون تراپی مقعدی

اوزون تراپی مقعدی از طریق یک کیسه مهروموم شده انجام می‌شود که می‌توان در مطب یا در خانه انجام داد ( اما باید در مدت ۳۰ دقیقه استفاده شود). بیمار در آرامش به پهلو دراز می‌کشد و یک کاتتر با روان کننده باریک را تا چند سانتی‌متر وارد مقعد می‌کند. بیمار به کیسه فشار وارد کرده تا O3 وارد مقعد شود. این روند درمان حدود ۵ -۱۰ دقیقه طول می‌کشد. ممکن است پس از درمان کمی نفخ ایجاد شود. از بیمار می‌خواهند که به مدت ۵ – ۱۰ دقیقه پس از درمان از رفتن به دستشویی خودداری کنند. این درمان عمدتاً ۵ روز در هفته به مدت ۳ هفته انجام می‌شود.

اوزون تراپی واژینال و کیسه اوزون

اوزون تراپی واژینال و کیسه اوزون در مطب انجام می‌شود. بیمار به راحتی روی تخت دراز می‌کشد در حالی که اوزون به آرامی وارد واژن یا یک کیسه در اطراف اندام ( دست / پا ) به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه می‌شود.

 

اوزون تراپی واژینال

 

اوزون تراپی مثانه

اوزون مثانه توسط پزشک در مطب انجام می‌شود. بیمار در یک اتاق خصوصی دراز کشیده و یک کاتتر به آرامی وارد مثانه می‌شود و ترکیبی از یک ماده بی‌حسی ( پریلوکائین) و هپارین به آرامی به مثانه وارد می‌شود. پس از ۳۰ دقیقه استراحت، O3  به آرامی به مثانه وارد شده که حدود ۱۰ – ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. تعداد دفعات درمان، به شدت مشکل بیمار بستگی دارد.

پرولوزون

پرولوزون توسط پزشک و در مطب انجام می‌شود. مخلوطی از ویتامین‌ها و پریلوکائین به آرامی به نواحی تحت درمان بدن تزریق می‌شود. سپسO3 نیز به آرامی به آن ناحیه تزریق خواهد شد.

ختم کلام اینکه، اوزون تراپی به راحتی قابل تحمل است و در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیرگذار است. بدن یک سیستم شگفت‌انگیز در ترمیم خود دارد. گاهی اوقات این سیستم دچار مشکل یا بیماری موقت می‌شود که عدم عملکرد و / یا درد از نتایج آن است. اوزون تراپی از ترکیبات طبیعی استفاده می‌کند تا بدن را تحریک کرده تا خود را ترمیم کند و زندگی خود را بازیافته و بتوانید کارهایی که لذت می‌برید، انجام دهید.

اوزون‌تراپی چگونه کار می‌کند؟


اوزون‌تراپی نشان داده است که جریان خون را افزایش داده و گردش خون را بهبود می‌بخشد. استفاده از O3  پزشکی، تولید آنتی‌اکسیدان را افزایش می‌دهد. همچنین تعادل سیستم ایمنی را بیشتر می‌کند. تصور کنید که سیستم ایمنی مانند نمودار نوسانی است – که با افزایش زیاد، منجر به فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی شده (بیماری‌های خودایمنی) و با کاهش شدید، منجر به تحلیل فعالیت سیستم ایمنی (مانند عفونت‌های مزمن) می‌شود. اوزون می‌تواند سیستم ایمنی را تنظیم کرده که اصلاح و متعادل شود و به بدن اجازه می‌دهد تا بطور موفق با بیماری‌های خودایمنی و عفونت‌های مزمن مقابله کند. درمان‌ها همچنین عملکرد میتوکوندری – موتورخانه در هر سلول بدن – را بهبود می‌بخشد. میتوکوندری منبع انرژی است که به سلول‌های بدن قدرت می‌دهد. O3  می‌تواند در اصل این عضو مهم را به راه اندازد.

مزایای اوزون تراپی


 مزایای اوزون تراپی

 

بهبود سیستم ایمنی 

اوزون تراپی بطور بالقوه سیستم ایمنی را تغییر داده تا بهتر بتواند با التهاب مقابله کند. بسیاری از افراد از مشکلاتی رنج می‌برند که منجر به التهاب می‌شود. به عنوان مثال، نشانه‌های التهابی اغلب در خون بیماران آسمی یافت می‌شود. التهاب می‌‌تواند منجر به استرس اکسیداتیو شود که با ایجاد درد و ناراحتی ارتباط دارد.

یک بررسی در سال ۲۰۰۵، نشان داد که، اوزون تراپی منظم در کاهش این نشانه‌های التهاب با تعدیل استرس اکسیداتیو مؤثر بود. اوزون به عنوان یک تنظیم کننده سیستم ایمنی می‌تواند به کنترل مشکلات التهابی مانند آسم، آرتروز و بیماری کرون کمک کند.

اوزون یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که به کاهش آسیب‌های اکسیداتیو که  به دلیل التهاب مزمن در بدن و در DNA ایجاد می‌شود، کمک می‌کند و خطر بیماری را کاهش می‌دهد. همچنین در افزایش فعالیت آنزیم آنتی اکسیدان در بدن موثر است و محققان را در بررسی‌های سال ۲۰۱۴ به این نتیجه رساند که اوزون تراپی یک روش سودمند در درمان التهاب است. که به این معنی است که بسیاری از بیماری‌های التهابی مزمن می‌تواند با اوزون تراپی درمان شود.

ویژگی‌های ضدباکتری، ضدقارچ و ضدویروس

از آنجایی که بسیاری از باکتری‌ها نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شده‌اند، دانشمندان به دنبال راه تازه‌ای جهت مقابله با عفونت‌های باکتریایی همراه با درمان‌های تازه برای عفونت‌های قارچی و ویروسی هستند.

بررسی‌های زیادی درباره ویژگی کنترل عفونت اوزون وجود دارد. یکی از تحقیقات نشان می‌دهد که اوزون تراپی می‌تواند بطور کامل عفونت‌های مزمن باکتریایی را که ناشی از گزش کنه است در طول ۲۴ – ۴۸ ساعت رفع کند. این روش در افرادی که دچار بیماری لایم هستند و دیگر بیماری‌های مرتبط با کنه هستند، روش بسیار مناسبی است.

اوزون‌تراپی همچنین از عفونت‌های ویروسی مانند آنفولانزا پیشگیری کرده و درمان می‌کند، که برای افرادی که بخصوص مستعد ابتلا به بیماری‌های ویروسی زمستانی هستند، مناسب است.

ترمیم آسیب‌های بافت مغز پس از سکته مغزی

هنگامی که بیمار دچار سکته مغزی می‌شود، نواحی از مغز که تحت تاثیر این مشکل قرار دارد، تامین حیاتی اکسیژن در آنها کاهش می‌یابد و منجر به کم اکسیژنی ( عدم وجود اکسیژن کافی در بافت‌ها جهت حفظ عملکرد بدن) در سلول‌های مغزی اطراف می‌شود. این نواحی آسیب دیده به نام نواحی حاشیه‌ای شناخته می‌شود.

بهترین کار جهت کاهش آسیب، حفظ اکسیژن در نواحی حاشیه‌ای در اولین فرصت است. طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲، فراهم کردن ترکیبی از گازهای اکسیژن و اوزون در بافت مغزی که دچار کم اکسیژنی شده، می‌تواند آسیب را ترمیم کند.

کاهش خطر تکرار حمله قلبی 

اوزون‌تراپی می‌تواند خطر تکرار حمله قلبی و ایجاد آنفارکتوس (بافت مردگی به دلیل کاهش اکسیژن) یا آریتمی (ضربان قلب غیرطبیعی یا نامنظم) را پس از حمله قلبی، کاهش دهد.

حرکت مفصل

یک تحقیق نشان می‌دهد که اوزون‌درمانی گام بلندی در کنترل و درمان موفق اختلالات اسکلتی عضلانی است.

این خبری هیجان‌انگیز برای افرادی است که دچار اختلالاتی مانند آرتریت روماتوئید، سندروم تونل کارپال و بورسیت است. بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که دچار مشکلات مفصلی هستند، به اوزون درمانی بخوبی پاسخ می‌دهند.

سم‌زدایی

اینکه بطور کامل از تمامی سموم و فلزات سنگین دور بمانیم، امکان‌پذیر نیست. این ناخالصی‌ها بر چگونگی عملکرد بدن اثر می‌گذارد. سلامت بدن را به خطر می‌اندازد، سیستم ایمنی را مختل کرده و بر روند بهبودی بدن تاثیر منفی دارد.

یکی از راه‌های مقابله با مواد سمی، استفاده از رژیم غذایی مناسب است. روش دیگر سم‌زدایی، بکارگیری اوزون‌درمانی است که می‌تواند متابولیسم کلی و سلامت عمومی بدن را بهبود ببخشد.

ترمیم زخم

اوزون‌تراپی به بهبود زخم کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که اوزون‌تراپی زخم‌های عمیق در پای بیماران دیابتی را درمان می‌کند، در حالی که تحقیق دیگری بیان می‌کند که این درمان، در تسکین زخم‌های دردناک دهانی نیز به همان اندازه مؤثر است.

تسکین درد

اگر دچار کمردرد هستید، می‌دانید که این درد چقدر ناتوان‌کننده است. این درد یکی از متداول‌ترین عوامل مراجعه افراد به پزشک و درخواست مرخصی از کار است. خوشبختانه محققان دریافتند که اوزون‌تراپی این توانایی را دارد که در درمان درد پایین کمر بسیار مؤثر باشد که به دلیل خواص ضدالتهابی آن است.

فعال‌سازی و ترمیم سلول بنیادی

سلول‌های بنیادی بطور مداوم جهت تولید انواع سلول‌ها مانند قلب، مغز، خون، عصب‌ها، پوست یا هر بخش دیگر بدن کار می‌کند.

اوزون قادر است به سلول‌های بنیادی کمک کند تا سلول‌های جدیدی را دوباره فعال کند. شواهد جدیدی نشان می‌دهد که اوزون‌تراپی این آمادگی جهت فعال‌سازی دوباره را بهبود می‌بخشد، از این رو، به ترمیم سلولی بهتر منجر می‌شود.

اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها

مرگ بافت مانند سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که بافت‌ها مقدار کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند. اگر بیمار دچار کم‌خونی باشد، کم اکسیژنی نیز می‌تواند از طریق جریان خون، در اندام‌های دیگر رخ دهد.

از آنجایی که اوزون‌تراپی مقدار اکسیژن کافی برای بدن فراهم می‌کند، شواهد نشان می‌دهد که این روش هنگامی که با شیمی‌درمانی و رادیوتراپی ترکیب می‌شود، می‌تواند به درمان تومورهای خاص کم‌اکسیژنی کمک کند. لطفاً پیش از انجام این روش درمانی با پزشک مشورت کنید.

جوانسازی پوست

در سال‌های اخیر اوزون‌تراپی جهت جوانسازی پوست بکار گرفته می‌شود، که کاملاً عقلانی به نظر می‌رسد. سلول‌های پوست به اکسیژن نیاز دارند که در شرایط مناسب باقی بمانند.

 

جوانسازی پوست با اوزون‌تراپی

 

اوزون‌تراپی اکسیژن رسانی را افزایش می‌دهد که می‌تواند به جوانسازی سلول کمک کند. و از آنجایی که این درمان عملکرد آنتی‌اکسیدانی و ضدمیکروبی دارد، می‌تواند کلاژن و الاستین را تحریک کرده و همچنین جریان عصبی برای بازسازی پوست را بازیابی کند.

اوزون‌تراپی برای بیماری مزمن و جوانسازی به روش درمانی تبدیل شده که بسیاری از افرادی که به دنبال یک روش درمانی جایگزین هستند، آن را انتخاب می‌کنند. پیدا کردن یک متخصص که در استفاده از اوزون مهارت دارد و آموزش دیده است، اهمیت زیادی دارد، زیرا باید بتواند به درستی مشکلات سلامتی بیمار را ارزیابی کرده، بطور کامل آن را شرح داده و تشخیص دهد که آیا این روش یک درمان مناسب این شرایط است.

آیا اوزون‌تراپی بی‌خطر است؟


اطلاعات زیادی وجود دارد که بیان می‌کنند هنوز نیاز به آزمایشات و تحقیقات بیشتری وجود دارد تا بتوان پاسخ قطعی به این سوال داد. گاز اوزون به تنهایی برای انسان مضر است، بنابراین هنگامی که صحبت از امنیت کاربرد آن در درمان پزشکی می‌‌شود، احساسات مختلفی ایجاد می‌شود. اطاعات دیگر اعلام می‌کند که مزایای این روش سازگار و بی‌خطر است.

عوارض جانبی این روش چیست؟


هرگز این گاز را تنفس نکنید – اینکار می‌تواند باعث سوختگی، سردرد، سرفه و استفراع شود. اگر در معرض مقدار زیاد این گاز قرار گرفتید، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود. هنگامی که بیماران اوزون‌تراپی را شروع می‌کنند، ممکن است علائمی شبیه به سرماخوردگی یا آنفولانزا را تجربه کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس