تاثیر زانوبند طبی در درمان آرتروز زانو چیست؟

 1. خانه
 2. زانو
 3. تاثیر زانوبند طبی در درمان آرتروز زانو چیست؟

به نظر می‌رسد این یک راه حل ساده است استفاده از بریس فشار را از روی زانوی شما برمیدارد و حرکت کردن را آسان‌تر می‌کند. اگرچه بریس زانو اغلب برای بهبودی پس از آسیب دیدگی با نظر پزشک تجویز می‌شود، بسیاری از بیمارانی که آرتروز دارند، هم مبتلایان به آرتروز و هم آرتروز التهابی نیز می‌توانند از بریس استفاده کنند و از آن سود ببرند.

متأسفانه، تأثیرات علمی استفاده از بریس زانو در بیماران آرتروز مخلوط شده است، بدون این که مشخص شده باشد که این وسیله برای همه کار خواهد کرد. با این وجود، استفاده از بریس زانو ممکن است ارزش امتحان کردن داشته باشد، اما فقط همراه با فیزیوتراپی و یک برنامه ورزشی منظم و فقط تحت نظارت پزشک و فیزیوتراپ شما.

بریس زانو چگونه به آرتروز کمک می‌کند؟ 


زانوبندطبی

بر اساس تحقیقات انجام شده، هدف اصلی از استفاده از بندهای زانو برای بیماران مبتلا به آرتروز، پشتیبانی از زانو در حین فعالیت‌های روزمره، کاهش درد و بهبود عملکرد زانو است. با این حال، روش دقیق عملکرد بندهای زانو هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

تئوری‌های مختلفی در مورد نحوه عملکرد بندهای زانو در بیماران مبتلا به آرتروز وجود دارد، اما هیچ یک از این تئوری‌ها به طور قطعی اثبات نشده‌اند. بند زانو ممکن است با ایجاد فشرده‌سازی و پشتیبانی از بافت‌های نرم اطراف زانو، به کاهش درد کمک کند. همچنین، استفاده از بند زانو ممکن است به بهبود سلامت سلولی کمک کند. افراد ممکن است با استفاده از بند زانو، حس راحتی بیشتری در هنگام ورزش کردن تجربه کنند و شواهدی نشان می‌دهند که ورزش می‌تواند به درمان علائم آرتروز زانو کمک کند.

اگرچه بندهای زانو بیشتر برای افراد مبتلا به استئوآرتروز مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اما افراد مبتلا به آرتروز روماتوئید و سایر انواع آرتروزهای التهابی که بر زانو تأثیر می‌گذارد، نیز ممکن است از مزایای استفاده از بند زانو بهره‌مند شوند. در هر دو نوع آرتروز معمولی و آرتروز روماتوئید، افراد با درد، تورم، ضعف عضلانی و اختلال در عملکرد پا مواجه هستند.

نشانه‌هایی که می‌توانید از بریس زانو بهره مند شوید


بریس زانو

اگر غالباً با زانو درد دست و پنجه نرم کنید، ممکن است استفاده از بریس زانو برای شما مفید باشد. نشانه دیگر این است که در صورتی که درد مکرر و تورم در زانو وجود دارد، در این موارد می‌توانید یک بریس را امتحان کنید تا ببینید که آیا این راهکار کمک می‌کند یا خیر.

شانس شما برای بهره‌مندی از بریس زانو ممکن است به مورد خاص شما بستگی داشته باشد. به نظر می‌رسد که بریس‌ها در افرادی که آرتروز خفیف تر یا آرتروز معمولی دارند فقط در یک قسمت از زانو مفید باشد.

آن‌ها بخصوص وقتی زانو صاف نباشد، یا در موارد واروس یا والگوس مفید باشند. ساختار بدنی شما نیز ممکن است در موفقیت شما تأثیر بگذارد، افرادی که پاهای سنگین تری دارند، تمایل کمتری به پوشیدن بریس زانو دارند.

انواع مختلف بریس زانو 


جوراب زانو 

آن‌ها جوراب‌های فشاری زانو هستند که ممکن است برای پاتلا یا زانوی پا وجود داشته باشند. این نوع بریس با تأمین فشرده سازی برای بافت نرم اطراف مفصل اثر می‌کند و ممکن است باعث بهبود مشکلات سلولی شود.

بریس‌های عملکردی زانو 

آن‌ها دارای لولایی برای ایجاد ثبات اضافی هستند، اما جایگزینی برای داشتن عضلات قوی نخواهند بود. برای تقویت عضلات چهار سر ران و عضله همسترینگ و بهبود تعادل، باید این بریس‌ها را به عنوان یک درمان کمکی در نظر بگیرند. برخی از بیماران مبتلا به آرتروز نیز این نوع بریس‌ها را بیشتر از جوراب‌های فشاری زانو مفید می‌دانند.

بریس‌های پاتلوفمورال

این‌ها برای درمان بی ثباتی و یا آرتروز پاتلوفمورال طراحی شده‌اند. این بریس‌ها به طور معمول كوچك تر بوده و دارای پدهایی در اطراف زانو هستند.

بریس‌های زانو رفع وزن

این‌ها بریس‌های تخصصی برای درمان آرتروز هستند که تحمل وزن را از روی زانو برمی‌دارند و آن را از روی زانوی دارای آرتروز برمی‌دارند. این نوع بریس، مؤثرترین بریس برای ورم مفاصل است.

چگونه یک بریس مناسب زانو انتخاب کنیم 


بریس مناسب زانو

نوع بریس زانویی که برای شما مناسب است، به وضعیت زانوی شما، از جمله وجود یا عدم وجود آرتروز و شدت آن، و همچنین مشکلات شما بستگی دارد. استفاده از جوراب‌های فشرده ممکن است برای کاهش تورم موثر باشد. بریس‌های رفع وزن تاثیری دارند که بار فشار را از یک نقطه زانو به نقطه دیگری انتقال می‌دهند. پزشک یا فیزیوتراپی می‌توانند به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید که کدام نوع بریس بهترین نیازهای شما را برطرف می‌کند.

شرکت‌های بزرگ تولید کننده بریس‌ها اندازه‌های از پیش تعیین شده‌ای دارند و به همین دلیل فیزیوتراپ می‌تواند اندازه زانوی شما را اندازه گیری کند و گزینه‌های موجود از نظر برند را بررسی کرده و به شما در مورد اندازه مناسب آن توصیه کند.

با این حال، استفاده از بریس زانو برای همه افراد مناسب نیست. به عنوان مثال، بریس‌ها برای بسیاری از خانم‌ها مناسب نیست، زیرا ران خانم‌ها معمولاً از ران مردان سنگین‌تر هستند و بریس‌ها معمولاً به نحوی طراحی نشده‌اند که بتوانند به خوبی بدن زنان را پوشش دهند. بنابراین، “اگر بریس زانو برای شما راحت نیست، هدف شما از استفاده از آن به درستی دنبال نخواهد شد”.

چه موقع از بریس زانو استفاده کنیم


پزشکان بر این باورند که در هنگام انجام فعالیت بدنی باید از بریس زانو استفاده شود و در حالت استراحت و شب برداشته شود. بیشتر افراد، بریس‌ها را در هنگام فعالیت مفیدتر می‌دانند.

بازی کردن تنیس، گلف، اسکی و پیاده روی از جمله فعالیت‌هایی است که بریس‌های زانو می‌توانند مفید باشند.

زانو بیش‌ترین وزن را روی خود تحمل می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود وقتی که روی پا نیستید آن را در بیاورید و وقتی می‌خواهید روی پا باشید آن را بپوشید، زیرا این حالتی است که بیشترین تأثیر آن را خواهد داشت.

چرا بریس زانو تاثیر سریعی ندارد


از منظر فیزیوتراپی، حائز اهمیت است که بیماران مبتلا به آرتروز، برای تقویت عضلات زیربیس، برنامه درمانی خود را با ورزش و رژیم درمانی ادامه دهند. بریس‌های زانو به عنوان یک بخش از گزینه‌های درمانی، به عنوان مکمل تمرینات اصلاحی و ورزش‌های قلبی عروقی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از بریس‌های زانو ممکن است بهبود تحرک و عملکرد را تسهیل کرده و در مشارکت در برنامه ورزشی کمک کند، اگرچه احتمالاً نمی‌توانند پیشرفت بیماری را کنترل کنند. اگر بافت‌ها آرام باشند، ممکن است تحریک پذیری و تحمل ورزش به شکل متفاوتی عمل کنند و این موجب تقویت ماهیچه‌ها شود که نیاز به بریس زانو را کاهش دهد.

به هر حال، استفاده از بریس زانو بدون انجام تمرینات روزانه ممکن است منجر به ضعف عضلات اطراف مفصل شود. بنابراین، بهتر است همراه با فیزیوتراپی از بریس زانو استفاده کرد. همچنین، بهترین روش این است که قبل از استفاده از بریس زانو، با نظر متخصص فیزیوتراپی، گزینه‌های مختلف را بررسی کرده و بررسی کنید که آیا استفاده از بریس زانو برای شما مناسب است یا خیر.

بایدها و نبایدها برای استفاده از بریس زانو در موارد آرتروز 


در اینجا چند نکته دیگر در مورد استفاده از بریس زانو از سوی پزشکان آورده شده است:

 • بریس زانو نباید خیلی شل یا بیش از حد نرم باشد: مراقب قرمزی و چفت شدن زانو باشید. فقط کافی است که بتواند در جای خود بماند اما آنقدر سفت نباشد که وقتی بعد از یک ساعت آن را در آوردید، رد آن را روی ران خود ببینید.
 • بریس خود را در هوای گرم و تمیز نگه دارید: مهم است که بریس‌های زانو را به طور مرتب تمیز کنید زیرا باکتری‌های موجود در عرق می‌توانند باعث تحریک پوست و حتی عفونت شوند.
 • بین بریس و بدن شما چیزی نباشد: بریس‌ها باید بر روی پوست پوشیده شوند و نه روی لباس.
 • از پزشک یا فیزیوتراپ خود بخواهید که تناسب شما را بررسی کند: اگر بریس شما لولایی است، مطمئن شوید که لولا در قسمت مفصل زانو قرار دارد.
 • مورد کلاهبرداری قرار نگیرید: بعضی اوقات از شرکت‌هایی با بیماران تماس می گیرند- آنها را پاسخ ندهید زیرا اگر می‌خواهید یک بریس زانو داشته باشید، پزشک باید در مورد آن نظر بدهد.
 • گرانتر بودن لزوما به معنای بهتر نیست: این نوع انتخاب کردن [بریس زانو] فقط آزمون و خطاست.
 • اگر بریس برای شما مفید نیست، از پوشیدن آن خودداری کنید.
 • به طور کلی پای خود را در نظر بگیرید: بریس تحت تأثیر پا و مچ پا قرار دارد و بنابراین گذاشتن چیزی مانند کفی در کفش شما می‌تواند روی زانوی شما تأثیر بگذارد و پایداری لگن نیز می‌تواند روی زانو تأثیر بگذارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک