تزریق چربی یک روش جراحی زیبایی است که در آن چربی از یک ناحیه از بدن که دارای اضافه چربی است، مانند ران‌ها، با استفاده از لیپوساکشن برداشته می‌شود و سپس به نواحی دیگری از بدن انتقال داده می‌شود تا حجم آن‌ها افزایش یابد، گودی‌ها و چین و چروک‌ها از بین برود و یا بدن ظاهر بهتری پیدا کند. این روش ایمن، پایدار و قابل تحمل است و نتایج طبیعی و مطلوبی به بیماران می‌بخشد. هر ساله هزاران نفر از این روش با موفقیت استفاده می‌کنند و از نتایج آن راضی هستند.

تزریق چربی از بافت چربی خود افراد استفاده می‌کند، به جای استفاده از مواد پرکننده خارجی، و همچنین این روش امکان برداشت چربی اضافی از یک ناحیه از بدن را نیز فراهم می‌کند. از دیگر مزایای این روش می‌توان به دوام بیشتر چربی خود فرد نسبت به مواد پرکننده قابل تزریق اشاره کرد. مواد پرکننده قابل تزریق تنها چند ماه تا چند سال دوام دارند، در حالی که چربی خود فرد می‌تواند دوام بیشتری داشته باشد و نیازی به تزریق مجدد نداشته باشد.

در ادامه به بحث در مورد کاربردها و قیمت تزریق چربی می‌پردازیم.

آیا عمل تزریق چربی برای من مناسب است؟

هدف از تزریق چربی، پر کردن یا بزرگ کردن قسمت های بدون حجم بدن است. در این قسمت ها، معمولا تزریق یا پیوند چربی صورت می گیرد و شامل دست ها، صورت (شامل لب ها)، تورفتگی پوست صورت (ناشی از لیپوساکشن یا جای زخم) و سینه و باسن (برای بزرگ کردن) می باشد. البته شما باید نواحی دهنده که از آن بتوان چربی برداشت کرد را داشته باشید. همچنین بسیار مهم است که شما هیچ گونه مشکل گردش خون نداشته باشید؛ چه در اثر بیماری و چه در اثر کشیدن سیگار.

کاربرد ها

تزریق چربی به صورت

اگر شما در صورتتان چین و چروک دارید، مانند خط لبخند، خط خنده، خطوط پا کلاغی (خطوط ریز کنار چشم) و رفع سیاهی زیر چشم می توان چربی را از بخش هایی از بدنتان مثل شکم، ران ها یا بخش های دیگر، جدا کرد و به صورتتان تزریق کرد. جای آکنه و قسمت های تورفته ی پوست، لب ها و گونه ها را نیز می توان با استفاده از تزریق چربی پر کرد. جراح پلاستیک، همچنین می تواند از چربی جدا شده برای به حداقل رساندن خطوط بین بینی و دهان، صاف کردن تورفتگی و گودی های پوست و کاهش چروک های پیشانی استفاده کند.

بزرگ کردن سینه

اگر می‌خواهید حجم سینه‌های خود را افزایش دهید، تزریق چربی به سینه‌ها ممکن است روش مناسبی برای شما باشد، اما باید توجه داشته باشید که سینه‌های شما باید دارای شکل و حالت مناسبی باشند. اگر سینه‌های شما چروکیده و افتاده هستند یا اگر می‌خواهید حجم سینه‌های خود را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید، روش تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه مناسب نیست، زیرا جدا کردن حجم زیادی از چربی از بدن ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد.

اگر نیاز به بهبود شکل سینه‌های خود پس از عمل پروتز سینه دارید، تزریق چربی ممکن است مفید باشد. اگر پس از عمل بزرگ کردن سینه با پروتز، ناصافی‌ها یا بی‌نظمی‌هایی در سینه‌های شما ایجاد شده است، می‌توان این ناصافی‌ها را با تزریق چربی پر کرد تا شکل صاف و زیبایی به سینه‌ها بدهد.

در صورت داشتن نقص در سینه‌های خود به علت لومپکتومی به خاطر سرطان سینه، تزریق چربی می‌تواند روشی موثر برای پر کردن این نقص‌ها باشد. همچنین، تزریق چربی گزینه مناسبی برای بازسازی کلی سینه پس از انجام ماستکتومی می‌باشد. اما برای رسیدن به حجم قابل ملاحظه‌ای از سینه، این روش به صورت چند مرحله‌ای انجام می‌شود و نیاز به حداقل دو تا چهار جلسه متوالی برای تزریق چربی وجود دارد.

بزرگ کردن باسن توسط تزریق چربی

بسیاری افرادی که باسنی پرتر و گرد تر می خواهند، روش لیفتینگ برزیلی باسن را انتخاب می کنند، که از تزریق چربی استفاده می کنند تا بدون استفاده از پروتز، باسنی با قوس های ظریف زنانه تر داشته باشید. از لیپوساکشن برای تراشیدن چربی های اطراف باسن و جدا کردن چربی های خودی برای تزریق استفاده می شود.

جوان سازی دست توسط تزریق چربی

تزریق چربی به دستان شما برای افزایش حجم، صاف کردن نواحی چروکیده، پوشاندن رگ های زیر پوست و تاندون ها و بهبود کیفی پوستتان در طول زمان، موثر است.
اگر شما از سلامت جسمی برخوردارید، انتظارات واقع بینانه و نگرش مثبتی دارید، تزریق چربی می تواند برای شما بسیار مناسب باشد.

ریکاوری و بهبود پس از عمل

از پزشک خود بپرسید که چه مدت زمان می‌برد تا بتوانید به فعالیت‌های روزمره خود پس از عمل تزریق چربی بازگشت دهید. پس از عمل، دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل به شما و پرستارتان ارائه خواهد شد که شامل اطلاعاتی درباره:

 • سوند، در صورت استفاده از آن حین عمل.
 • علایم طبیعی که ممکن است با آن مواجه شوید.
 • هر گونه عوارض احتمالی.

جراح پلاستیک شما، توصیه‌هایی در مورد مراقبت از نواحی که چربی از آن جا برداشت شده است، به شما خواهد داد. ریکاوری و احساسی که در این مدت خواهید داشت، بسیار متفاوت است. در زیر برخی اطلاعات کلی در مورد ریکاوری، مربوط به تزریق چربی به صورت بیان شده است.

در طول هفته‌ی اول بعد از تزریق چربی، ورم و کبودی به طور قابل ملاحظه‌ای خواهید داشت و برای ملاقات‌های کاری و اجتماعی آماده نخواهید بود. در هفته‌ی دوم، کبودی برطرف می‌شود اما هنوز ورم وجود دارد.

بین روزهای هفتم تا دهم بعد از تزریق چربی، در بسیاری موارد بهبودی مشاهده می‌شود، اما ممکن است هنوز برای حضور در مجالس عمومی آماده نباشید. افرادی که برای مرخصی گرفتن از کار محدودیت دارند، یک هفته را مرخصی می‌گیرند و به همراه تعطیلات قبل و بعد از آن استراحت می‌کنند. افرادی که می‌توانند دو هفته یا بیشتر از کار مرخصی بگیرند، برای بازگشت به کار بهبودی بیشتری کسب کرده و آماده‌تر خواهند بود.

تا هفته‌ی سوم، به ظاهر طبیعی خودتان باز خواهید گشت. استفاده دقیق از لوازم آرایش می‌تواند برای پوشاندن هر نوع علایم کبودی یا تورم، مفید باشد.

هنگامی که تورم کاهش یافت، می توانید تغییرات ایجاد شده را مشاهده کنید، اما ورم کمی تا هفته ها ممکن است باقی بماند.

هزینه ها

هزینه تزریق چربی از پزشکی به پزشک دیگر و از منطقه ی جغرافیایی نسبت به منطقه ای دیگر، و همچنین نسبت به تکنیک های به کار برده شده، متفاوت است.

عوارض و خطرات

خوشبختانه عوارض قابل توجه ناشی از تزریق چربی بسیار نادرند. این روش معمولا بدون هیچ مشکل جدی، به کار می رود.
خطرها و عوارض عمل جراحی تزریق چربی، موضوعی است که باید در جلسه ی مشاوره، در مورد آن صحبت کنید. خطرات همه ی عمل های جراحی یکسان است. برخی از عوارض احتمالی همه ی عمل های جراحی در زیر بیان شده است.

 • واکنش نسبت به داروی بیهوشی
 • هماتوم و یا سروما (تجمع خون یا مایع زیرپوست که ممکن است نیاز به تخلیه ی آن وجود داشته باشد)
 • عفونت
 • تغییر حواس
 • ایجاد جای زخم
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب به ساختارهای اساسی
 • عدم رضایت از نتیجه ی عمل که ممکن است نیاز به استفاده از روش های دیگر باشد.

شما می توانید با رعایت توصیه های پزشک متخصص جراحی پلاستیک، قبل و بعد از عمل تزریق چربی، احتمال ایجاد خطرات جدی را به حداقل برسانید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک