تزریق چربی: کاربردها و عوارض

در عمل انتقال چربی، چربی های ناحیه ای از بدن که چربی اضافه دارد، مثل ران ها، برداشته می شود و به بخش هایی که می خواهیم حجیم تر به نظر برسند، مثل صورت، دست ها، سینه ها و یا باسن تزریق می شوند. تزریق ایمن، پایدار و قابل تحمل، در نتیجه ، ظاهری طبیعی به شما هواهد بخشید. هر ساله هزاران نفراز تزریق چربی با موفقیت استفاده می کنند و از نتایج آن بسیار خشنود هستند.

تزریق چربی روشی است که در آن چربی از طریق لیپوساکشن از بخشی از بدن که چربی اضافه وجود دارد برداشت می شود و سپس بوسیله تزریق به ناحیه ای دیگری از بدن منتقل می شود تا حجم آن افزایش پیدا کند، یک گودی یا چین و چروک از بین برود یا بدن ظاهر بهتری پیدا کند. از مزایای تزریق چربی می توان به استفاده از بافت چربی خود شخص در عوض تزریق چربی خارجی و همچنین برداشت چربی اضافی از یک ناحیه بدن اشاره کرد. همچنین، چربی خود فرد نسبت به مواد پرکننده قابل تزریق دوام بیشتری دارد. مواد پرکننده قابل تزریق تنها چند ماه تا چند سال دوام دارند و سپس باید تزریق دوباره صورت بگیرد تا نتایج آن حفظ شود. در ادامه به بحث کاربرد و قیمت تزریق چربی نیز می‌پردازیم.

آیا عمل تزریق چربی برای من مناسب است؟

هدف از تزریق چربی، پر کردن یا بزرگ کردن قسمت های بدون حجم بدن است. در این قسمت ها، معمولا تزریق یا پیوند چربی صورت می گیرد و شامل دست ها، صورت (شامل لب ها)، تورفتگی پوست صورت (ناشی از لیپوساکشن یا جای زخم) و سینه و باسن (برای بزرگ کردن) می باشد. البته شما باید نواحی دهنده که از آن بتوان چربی برداشت کرد را داشته باشید. همچنین بسیار مهم است که شما هیچ گونه مشکل گردش خون نداشته باشید؛ چه در اثر بیماری و چه در اثر کشیدن سیگار.

کاربرد ها

تزریق چربی به صورت

اگر شما در صورتتان چین و چروک دارید، مانند خط لبخند، خط خنده، خطوط پا کلاغی (خطوط ریز کنار چشم) و رفع سیاهی زیر چشم می توان چربی را از بخش هایی از بدنتان مثل شکم، ران ها یا بخش های دیگر، جدا کرد و به صورتتان تزریق کرد. جای آکنه و قسمت های تورفته ی پوست، لب ها و گونه ها را نیز می توان با استفاده از تزریق چربی پر کرد. جراح پلاستیک، همچنین می تواند از چربی جدا شده برای به حداقل رساندن خطوط بین بینی و دهان، صاف کردن تورفتگی و گودی های پوست و کاهش چروک های پیشانی استفاده کند.

بزرگ کردن سینه

اگر قصد دارید سایز سینه هایتان کمی افزایش یابد، پیوند چربی به سینه، روش مناسبی برای شما خواهد بود، اما باید سینه هایتان دارای شکل و حالت خوبی باشد. اگر پوستی چروکیده و سینه هایی افتاده و شل دارید، و یا می خواهید سایز سینه تان تا اندازه زیادی افزایش یابد، روش بزرگ کردن سینه از طریق تزریق چربی برای شما مناسب نیست. مشکل استفاده از این روش برای بزرگ کردن سینه، جدا کردن حجم زیادی چربی از بدن می باشد.

پروتز سینه به همراه تزریق چربی: طی عمل پروتز سینه اگر نیاز به بهبود شکل سینه تان نیز داشتید، تزریق چربی می تواند مفید باشد. اگر بعد از عمل بزرگ کردن سینه توسط پروتز، بی نظمی و ناصافی هایی در سینه تان ایجاد شد، این ناصافی ها را می توان با چربی پر کرد تا شکل صاف و زیبایی به سینه بدهد.

بازسازی سینه توسط تزریق چربی: چنانچه در اثر لومپکتومی به خاطر سرطان سینه، دچار نقص در سینه تان هستید، تزریق چربی روشی موثر برای پر کردن این نقص هاست. تزریق چربی همچنین گزینه ی خوبی برای بازسازی کلی سینه، پس از انجام ماستکتومی می باشد. به هر حال برای این که به حجم قابل ملاحظه ای از سینه تان برسید، این روش به صورا چند مرحله ای انجام می شود که نیاز به حداقل دو تا چهار جلسه ی متوالی برای تزریق چربی وجود دارد.

بزرگ کردن باسن توسط تزریق چربی

بسیاری افرادی که باسنی پرتر و گرد تر می خواهند، روش لیفتینگ برزیلی باسن را انتخاب می کنند، که از تزریق چربی استفاده می کنند تا بدون استفاده از پروتز، باسنی با قوس های ظریف زنانه تر داشته باشید. از لیپوساکشن برای تراشیدن چربی های اطراف باسن و جدا کردن چربی های خودی برای تزریق استفاده می شود.

جوان سازی دست توسط تزریق چربی

تزریق چربی به دستان شما برای افزایش حجم، صاف کردن نواحی چروکیده، پوشاندن رگ های زیر پوست و تاندون ها و بهبود کیفی پوستتان در طول زمان، موثر است.
اگر شما از سلامت جسمی برخوردارید، انتظارات واقع بینانه و نگرش مثبتی دارید، تزریق چربی می تواند برای شما بسیار مناسب باشد.

ریکاوری و بهبود پس از عمل

از پزشکتان بپرسید که چه مدت طول می کشد تا بتوانید به کار و فعالیت های طبیعی روزانه تان پس از عمل تزریق چربی بازگردید. پس از عمل، به شما و پرستارتان دستورالعمل هایی در مورد جزئیات مراقبت های پس از عمل ارائه خواهد شد، که شامل اطلاعاتی است در مورد:

 • سوند، در صورتی که حین عمل از آن استفاده شده باشد.
 • علایم طبیعی که ممکن است با آن مواجه شوید.
 • هر گونه عوارض احتمالی
  جراح پلاستیک شما، به شما در مورد مراقبت از نواحی که چربی از آن جا برداشت شده است، توصیه هایی ارائه خواهد کرد. ریکاوری و احساسی که در آن مدت خواهید داشت، بسیار متفاوت است. در زیر برخی اطلاعات کلی در مورد ریکاوری ، مربوط به تزریق چربی به صورت ، بیان شده است.
 • در طول هفته ی اول بعد از تزریق چربی صورت ، ورم و کبودی به طور قابل ملاحظه ای ورم و کبودی خواهید داشت و برای ملاقات های کاری و اجتماعی آماده نخواهید بود.
 • در هفته ی دوم، کبودی برطرف می شود اما هنوز ورم، وجود دارد.
 • بین روزهای هفتم تا دهم بعد از تزریق چربی در بسیاری موارد بهبودی مشاهده می شود، اما ممکن است هنوز برای حضور یافتن در ملآ عام، آماده نباشید. اغلب افرادی که برای مرخصی گرفتن از کار محدودیت دارند، یک هفته را مرخصی می گیرند و به همراه تعطیلات قبل و بعد از آن استراحت می کنند. افرادی که می توانند دو هفته یا بیشتر از کار مرخصی بگیرند، برای بازگشت به کار بهبودی بیشتری کسب کرده و آماده تر خوهند بود.
 • تا هفته ی سوم، شما به ظاهر طبیعی خودتان باز خواهید گشت. استفاده ی با دقت از لوازم آرایش می تواند برای پوشاندن هر نوع علایم کبودی یا تورم، مفید باشد.
 • هنگامی که تورم کاهش یافت، می توانید تغییرات ایجاد شده را مشاهده کنید، اما ورم کمی تا هفته ها ممکن است باقی بماند.

هزینه ها

هزینه تزریق چربی از پزشکی به پزشک دیگر و از منطقه ی جغرافیایی نسبت به منطقه ای دیگر، و همچنین نسبت به تکنیک های به کار برده شده، متفاوت است.

عوارض و خطرات

خوشبختانه عوارض قابل توجه ناشی از تزریق چربی بسیار نادرند. این روش معمولا بدون هیچ مشکل جدی، به کار می رود.
خطرها و عوارض عمل جراحی تزریق چربی، موضوعی است که باید در جلسه ی مشاوره، در مورد آن صحبت کنید. خطرات همه ی عمل های جراحی یکسان است. برخی از عوارض احتمالی همه ی عمل های جراحی در زیر بیان شده است.

 • واکنش نسبت به داروی بیهوشی
 • هماتوم و یا سروما (تجمع خون یا مایع زیرپوست که ممکن است نیاز به تخلیه ی آن وجود داشته باشد)
 • عفونت
 • تغییر حواس
 • ایجاد جای زخم
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب به ساختارهای اساسی
 • عدم رضایت از نتیجه ی عمل که ممکن است نیاز به استفاده از روش های دیگر باشد.

شما می توانید با رعایت توصیه های پزشک متخصص جراحی پلاستیک، قبل و بعد از عمل تزریق چربی، احتمال ایجاد خطرات جدی را به حداقل برسانید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
Call Now Button