آیا آرتروز کمر با بریس، ورزش و فیزیوتراپی قابل درمان است؟

 1. خانه
 2. کمر
 3. آیا آرتروز کمر با بریس، ورزش و فیزیوتراپی قابل درمان است؟

آرتروز (OA) ستون فقرات شرایطی است که معمولاً با افزایش سن رخ می‌دهد و معمولاً پس از ۵۰ سالگی تشخیص داده می‌شود. علل آن شامل آسیب به ستون فقرات، ساییدگی و پارگی دیسک‌های ستون فقرات (اغلب با چاقی همراه است) یا ارثی است. تمایل به توسعه OA گاهی علت آن ناشناخته است. OA ستون فقرات ممکن است باعث درد و سفتی شود و خم شدن، انجام فعالیت‌های تحمل وزن مانند پیاده روی و انجام کارهای روزانه مانند لباس پوشیدن و حمام کردن را دشوار کند. فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا وضعیت خود را مدیریت کنید، ناراحتی خود را کاهش دهید و دوباره حرکت کنید.

آرتروز کمر چیست؟


با گذشت سن، دیسک‌های ستون فقرات (بالشتک‌های پر از ژل بین استخوان‌های ستون فقرات) ممکن است فرسوده، باریک یا شروع به برآمدگی کنند. این تغییرات می‌تواند باعث فشار وارد شدن بر غضروف، رباط‌ها و مفاصل در سطح ستون فقرات شود و ممکن است منجر به درد شود. همچنین، تنگ شدن دیسک باعث باریک شدن فضای بین مفاصل ستون فقرات، که مفاصل “facet” نامیده می‌شود، می‌شود. نیروهای تحمل وزن بر روی مفاصل به دلیل این تغییرات دیسک افزایش می‌یابد. در نتیجه، غضروف پوشاننده سطح مفصل می‌تواند با گذشت زمان شروع به ساییده شدن و از بین رفتن کند، که منجر به آرتروز (OA) می‌شود.

همچنین، با پیشرفت OA ستون فقرات، بدن شما سعی می‌کند با رشد استخوان جدید آن را ترمیم کند، که به عنوان “خار استخوانی” شناخته می‌شود. این رشد استخوانی می‌تواند باعث ایجاد تنگی کانال نخاعی شود. این اختلال اغلب مردان و زنان بالای ۵۰ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر خارها بزرگ شوند، می‌توانند فضاهای باریک در ستون فقرات ایجاد کرده و باعث فشار بر اعصاب نزدیک مفاصل درگیر شده و علائمی شامل درد، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا سوزش را ایجاد کنند.

چه احساسی دارد؟


علائم OA ستون فقرات در افراد مختلف متفاوت است و می‌تواند از خفیف تا ناتوان کننده متفاوت باشد. حتی اگر شرایط موجود باشد ممکن است علائم نداشته باشید. شروع و پیشرفت آن می‌تواند بسیار کند باشد.

 

علائم OA ستون فقرات

 

با بیماری زودرس یا خفیف، علائم ممکن است متناوب باشد. ممکن است بعد از نشستن طولانی مدت، هنگام بیدار شدن از خواب یا بعد از فعالیت شدید احساس سفتی یا درد کنید. شما یا خانواده شما ممکن است متوجه تغییراتی در وضعیت بدن خود شوید. برخی از افراد به جلو خم می‌شوند یا به پهلو می‌روند. با OA پیشرفته‌تر ستون فقرات، علائم ثابت‌‍‌‌تر می‌شوند.

علائم شایع OA ستون فقرات عبارتند از:

 • درد در پشت یا گردن
 • دردی که پس از بی‌تحرکی طولانی مدت، هنگام بیدار شدن از خواب صبحگاهی یا بعد از فعالیت بدنی بدتر می‌شود
 • دردی که با ایستادن و راه رفتن بدتر می‌شود و با نشستن یا دراز کشیدن بهتر می‌شود
 • سفتی پس از بی‌تحرکی طولانی مدت، هنگام بیدار شدن از خواب صبحگاهی یا با حرکت ناحیه درگیر ستون فقرات
 • در شرایط پیشرفته‌تر، علائمی که با استراحت بهبود نمی‌یابد و خواب را مختل می‌کند
 • احساس درد، سوزش یا سوزن سوزن شدن که به شانه یا بازو یا باسن یا ساق پا گسترش می‌یابد
 • مشکل در انجام فعالیت‌های عادی روزانه مانند لباس پوشیدن و حمام کردن و همچنین راه رفتن و ایستادن با پیشرفت بیماری

چگونه تشخیص داده می‌شود؟


درمانگر شما ارزیابی کاملی را انجام می‌دهد و از شما سوالاتی می‌پرسد تا تصویری واضح از وضعیت فردی شما ایجاد کند. این سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

تشخیص آرتروز (OA) ستون فقرات

 

 • سلامت گذشته و فعلی شما و استفاده از دارو
 • نحوه عملکرد شما در زندگی روزمره (ممکن است از شما خواسته شود که یک پرسشنامه را پر کنید.)
 • علائم شما چگونه بوجود آمده است
 • مدت زمانی که علائم داشته‌اید
 • محل مشاهده علائم
 • نحوه و زمان بروز درد

سپس فیزیوتراپ شما یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و ممکن است:

 • وضعیت خود را ارزیابی کرده و دامنه حرکت ستون فقرات خود را اندازه گیری کنید
 • حرکت ستون فقرات و اندام‌ها (بازوها یا پاها) را در ناحیه درگیر ارزیابی کنید
 • عملکرد اعصاب خود را با آزمایش رفلکس، حس و قدرت بررسی کنید
 • نحوه حرکت خود را در حین انجام فعالیت‌های معمول مشاهده کنید
 • تعادل خود را بررسی کنید تا خطر سقوط خود را تعیین کنید

اطلاعاتی که در ارزیابی شما به دست می‌آید به درمانگر شما کمک می‌کند تا برنامه‌ای را برای تسکین ناراحتی شما، افزایش کیفیت زندگی و ایجاد بهترین حرکت برای شما تجویز کند.

اگر پزشک مشکوک است که درد شما ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد، ممکن است آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) را از پزشک درخواست کند. همچنین ممکن است درمانگر شما را برای ارزیابی بیشتر به پزشک ارجاع دهد.

درمان آرتروز کمر


خوشبختانه، وسایل درمانی محافظه کارانه‌ای برای آرتروز و یا اختلال دیسک دژنراتیو وجود دارد. از آنجا که درد ناشی از آرتروز می‌تواند بسیار شدید و ناتوان‌کننده باشد، ضروری است که به‌جدی گرفته شود. درمان باید به‌صورت موردی متفاوت باشد اما بیشتر در مورد استراحت، درمان گرما/سرما، مهاربند، مراجعه به متخصص کایروپراکتیک و داروها است.

استراحت

بنابراین اغلب درد ناشی از آرتروز از طریق فعالیت بدنی افزایش می‌یابد. به همین دلیل، بسیار مهم است که تشخیص دهید بدن شما چه زمانی به استراحت نیاز دارد. به عنوان مثال، گاهی اوقات نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر می‌تواند باعث ایجاد درد شدید در آرتروز شود، این امر به ویژه در صورتی که وضعیت بدنی بدی دارید صادق است. اجازه دادن به مفاصل شما برای بازگرداندن خود، درد را تسکین داده و بدن شما را التیام می‌بخشد. بنابراین اگر از آرتروز کمر و ستون فقرات رنج می‌برید، به بدن خود گوش دهید و به مفاصل خود استراحت دهید.

ویزیت یک متخصص کایروپراکتیک

فردی که به درستی آموزش دیده است می‌تواند ستون فقرات و کمر شما را دستکاری کند می‌تواند در آرتروز شما معجزه کند. متخصصین کایروپراکتیک به جای انجام عمل جراحی، به منظور محافظت از ستون فقرات به شیوه‌ای محافظه کارانه عمل خواهند کرد.

دارو

در موارد خفیف‌تر استئوآرتریت، گاهی اوقات داروهای ضد التهابی چیزی است که شما برای رهایی از درد به آن نیاز دارید. برای اطلاعات بیشتر در مورد داروهای مناسب برای درمان آرتروز با پزشک مشورت کنید.

تزریق استروئید

گاهی استروئیدها در اطراف اعصاب ستون فقرات تزریق می‌شوند (تزریق استروئید اپیدورال – ESI) باعث تسکین درد و کاهش التهاب می‌شود.

تزریق استروئیدها در مجموعه جراحی سرپایی تحت فلوروسکوپی (دستگاه اشعه ایکس تخصصی) انجام می‌شود که به شما امکان می‌دهد داروی استروئیدی را در اطراف اعصاب نخاعی تحت تأثیر تزریق کنید. این ممکن است درد را به طور کامل تسکین دهد. اگر درد تسکین نیافته باشد ممکن است جراحی نشان داده شود.

مهاربند


پوشیدن بریس در ناحیه آسیب دیده کمر هرگز ایده بدی نیست. بریس‌های پشتی برای آرتروز یک گزینه عالی هستند زیرا محافظت و ثبات هدفمندی را در ناحیه موردنظر ایجاد می‌کنند. در اینجا چند نمونه از بریس‌ها برای آرتروز و علت آن توصیه می‌شود:

 

مهاربند برای آرتروز (OA) ستون فقرات

 

 • آرتروز گردن: بریس مینروا به علت آرتروز گردن به دلیل بی‌حرکت نگه داشتن گردن شما کمک می‌کند. نیروهای وارد شده به چانه و پشتی و همچنین بند پیشانی باعث ایجاد بی‌حرکتی نهایی در ستون فقرات می‌شود. طراحی باز و اجزای تهویه به افزایش تنفس و راحتی کمک می‌کند.
 • آرتروز قفسه سینه (وسط پشت): این بریس پشتی قفسه سینه قسمت میانی ستون فقرات را در وضعیت مناسب کشیده نگه می‌دارد و آن را به گزینه درمانی خوبی برای آرتریت ستون فقرات تبدیل می‌کند. بریس برای کنترل خم شدن ناخواسته ستون فقرات عمل می‌کند و به فشردن ستون فقرات کمک می‌کند. طراحی آن سبک و کم مشخصات است و به راحتی قابل تنظیم است.
 • آرتریت ستون فقرات کمر یا کمر: بریس پشتی برای سندرم فاست و آرتریت ستون فقرات بهترین روش برای درمان شایع‌ترین نوع آرتریت کمر است. این بریس دارای طراحی بسیار راحت، پر از مشخصات کم و موثر است. بریس آنقدر جهانی است که می‌تواند برای انواع مختلف شرایط و در مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد.

چگونه یک فیزیوتراپیست می‌تواند کمک کند؟

فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا اهداف خود را کاهش دهید و علائم بیماری را کاهش دهید و پیشرفت بیماری را کند کنید. شما خواهید آموخت که چگونه با خیال راحت ورزش کنید و در فعالیت‌های عادی روزانه خود شرکت کنید. درمانگر فیزیوتراپی شما می‌تواند با انواع گزینه‌های درمانی از جمله:

 

فیزیوتراپی برای آرتروز (OA) ستون فقرات

 

 • مدیریت علائم. مدیریت علائم به معنی یادگیری احساس بهتر و فعال ماندن است. گاهی اوقات مردم می‌ترسند که افزایش فعالیت باعث بدتر شدن علائم یا افزایش درد آن‌ها شود. درمانگر فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند بیاموزید که چگونه بدون تشدید علائم، فعالیت بیشتری داشته باشید. درمانگر به شما کمک می‌کند تا سطح فعالیت‌های مناسب خود را بیابید و یک برنامه منحصر به فرد برای حرکت شما ایجاد کند.
 • آموزش فعالیت روزانه. فیزیوتراپیست شما می‌تواند نحوه نشستن و بیرون آمدن از رختخواب، داخل و بیرون حمام یا صندلی و نحوه خم شدن و راه رفتن با سهولت بیشتری را به شما آموزش دهد.
 • استفاده از روش‌ها. روش‌های درمانی مانند گرما یا یخ، ممکن است برای کمک به مدیریت علائم شما استفاده شود. گرما و سرما درمانی یک راه عالی برای رفع تنش مفصلی است. از آنجا که آرتروز همه چیز مربوط به التهاب و درد مفاصل است، یک نوع درمان عالی است
 • درمان دستی. فیزیوتراپیست شما ممکن است از تکنیک‌های عملی ملایم (درمان دستی) برای بهبود انعطاف پذیری ستون فقرات و کاهش سفتی استفاده کند.
 • آموزش تعادل و راه رفتن. ممکن است از تمرینات و دستورالعمل‌ها برای بهبود ایمن تعادل و کاهش خطر زمین خوردن استفاده شود.
 • ضربه زدن تخصصی. فیزیوتراپیست شما ممکن است از تسمه یا بریس مخصوص برای حمایت از مفاصل شما استفاده کند. مهاربند پشتی ممکن است در شرایط پیشرفته‌تر استفاده شود.
 • کنترل وزن. اگر چاق هستید، به احتمال زیاد در قسمت فوقانی کمر دچار اختلال در ستون فقرات خواهید شد. فیزیوتراپ شما می‌تواند به شما در بهبود سطح فعالیت شما کمک کند و شما را به متخصصان تغذیه ارجاع دهد

همه موارد OA ستون فقرات متفاوت است. فیزیوتراپیست شما بهترین گزینه‌های درمانی را بر اساس ارزیابی مشکل خاص شما انتخاب می‌کند.

ورزش

ورزش مهم‌ترین درمان برای کاهش درد و بهبود تحرک شما است. فیزیوتراپیست شما فعالیت‌های کم فشار خاصی را تجویز می‌کند که باعث تقویت ستون فقرات، شکم و ماهیچه‌های ران شما . برای بهبود توانایی ایستادن، راه رفتن و تعادل و کاهش خطر زمین خوردن می‌شود. لطفاً قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی با فیزیوتراپ یا پزشک خود مشورت کنید.

 

ورزش برای آرتروز (OA) ستون فقرات

 

فیزیوتراپیست شما بر اساس نتایج ارزیابی اولیه شما تمرینات کششی خاصی را برای ستون فقرات، بازوها یا پاهای شما تجویز می‌کند. افراد چاق نیاز به حرکات کششی و ورزش خاصی دارند. همراه با تقویت، کشش ممکن است به کاهش سرعت پیشرفت بیماری کمک کند.

جراحی

درمان عمده برای OA ستون فقرات، درمان غیرجراحی است. با این حال، در صورتی که علائمی وجود داشته باشد که باعث اختلال در عملکرد روده یا مثانه شده و مشکلاتی در سیستم عصبی ایجاد کنند، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

بلافاصله پس از عمل، یک فیزیوتراپ به شما در بیمارستان کمک می‌کند تا از تخت بلند شوید، راه بروید و احتمالاً از عصا یا واکر برای ایمنی استفاده کنید. هنگامی که شما بهبود یافتید، ممکن است برای بهبود فیزیک درمانی سرپایی اعزام شوید تا راه رفتن خود را بهبود بخشید و یک برنامه ورزشی برای بهبود وضعیت خاص خود در اختیار شما قرار داده شود.

آیا می‌توان از این آسیب یا شرایط جلوگیری کرد؟


OA با افزایش سن رخ می‌دهد، اما این یک نتیجه مستقیم از افزایش سن نیست. عوامل زیادی ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به OA قرار دهند، از جمله سابقه خانوادگی شما. عوامل دیگر شامل قرار گرفتن در معرض خطرات در محل کار مانند تصور موقعیت‌های طولانی یا ناخوشایند و سیگار کشیدن است. تمرینات منظم و تقویت کننده می‌تواند توانایی کار ماهیچه‌های شما را بهبود بخشد و ممکن است از OA ستون فقرات جلوگیری کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک