درمان خانگی گردن درد با روش های ساده و بی خطر

  1. خانه
  2. مقالات
  3. درمان خانگی گردن درد با روش های ساده و بی خطر

اگر تا به حال دچار گردن درد شدید شده‌اید، پس حتما می‌دانید که این درد چقدر می‌تواند ناتوان کننده باشد. نداشتن تحرک کامل در گردن می‌تواند انجام کارهای ساده روزانه را غیرممکن کند.

هنگامی که دچار گردن درد می‌شوید، چند راهکار خانگی ساده برای تسکین درد گردن وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:

بسته به علت گردن درد، ممکن است روش‌های درمانی مختلفی توصیه شود. به عنوان مثال، اگر گردن درد شما ناشی از وضعیت نامناسب است، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه، اصلاح وضعیت قرارگیری بدن و امتحان کردن داروهای خانگی ممکن است درد را کاهش دهد. با این حال، اگر به دلیل تصادف یا بیماری صدمه دیده‌اید، تسکین گردن درد ممکن است شامل راهکارهای‌های پیچیده‌تری باشد.

متخصصین کلینیک ارتوپدی فنی امید بعد از معاینه دقیق بیمار بهترین درمان را برای گردن درد تجویز می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ تماس حاصل فرمایید.

راهکارهای خانگی برای کمک به کنترل گردن درد


با این حال، اگر از گردن درد رنج می‌برید، برخی از درمان‌های خانگی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید که ممکن است درد شما را کاهش دهد.

کنترل گردن درد

اگر در حال حاضر از گردن درد رنج می‌برید، می‌توانید درمان‌های خانگی زیر را امتحان کنید. در صورتی که از استفاده از روش‌های زیر به نتیجه نرسیدید، باید به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید.

استراحت مطلق را به حداقل برسانید

زمانی که دچار صدمه می‌شوید، باید فعالیتی که باعث درد می‌شود را متوقف کنید. کمر درد یا گردن درد می‌تواند تقریباً انجام هر فعالیتی را آزار دهنده کند. دراز کشیدن به مدت چند روز می‌تواند منطقی‌ترین راه حل به نظر برسد. با این حال، بیش از دو روز استراحت در رختخواب می‌تواند باعث ضعیف شدن ماهیچه‌ها شود و فعالیت را دردناک‌تر کند و بهبودی را کندتر کند. بعد از یکی دو روز فعالیت را شروع کنید. آهسته حرکت کنید و قدم بزنید.

داروی ضد التهاب 

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ادویل، نوپرین یا ایبوپروفن نسبت به سایر مسکن‌ها مزایای بهترند، زیرا تورم را نیز کاهش می‌دهند. افرادی که به ایبوپروفن حساسیت دارند برای کاهش درد باید آلو، تیلنول یا آسپرین را امتحان کنند.

داروی گردن درد

اگر حمله کمر درد را تجربه کردید، طبق دستورالعمل روی قوطی، طی چند روز بعد مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را شروع کنید. اگر بتوانید سطح ثابتی از داروها را در بدن خود حفظ کنید، بسیار مؤثرتر خواهند بود. تا قبل از مصرف نوبت بعدی در روز بعد، از مصرف یک قرص دیگر خودداری کنید.

استفاده از کمپرس سرد 

بسته‌های یخ نیازهای برای مصارف زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این یک گزینه تسکین فوری برای ناراحتی‌ها و مشکلات است. بهتر است مدت زمان مناسب را در نظر بگیرید. به گفته متخصصان، باید با ۲۰ دقیقه شروع کنید و ۴۰ دقیقه استراحت کنید. سپس می‌توانید دوباره از آن استفاده کنید. اغلب در صورت نداشتن پک یخ می‌توانید از حوله سرد استفاده کنید.

کمپرس سرد برای گردن درد

از بالش مناسب استفاده کنید

یکی از دلایل فشار مداوم گردن ممکن است به دلیل بالشی باشد که از آن استفاده می‌کنید. بالش‌های طبی در دسترس هستند و می‌توانند به جای بالش‌های سنتی پر از پر که معمولا پشتیبانی کمی ارائه می‌دهند، استفاده شوند. تحقیق کنید و با اطلاعات کافی بالش مناسب را تهیه کنید. بیشتر محصولات بالش به طور مؤثر مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا بتوانند راحتی را به درستی ارائه دهند. سفتی گردن اغلب نتیجه وضعیت قرارگیری بد بدن است، زمانی که از بالش‌های مناسب استفاده نمی‌کنید.

بالش برای گردن درد

تمرینات گردن

وقتی گردن و عضلات برای مدت طولانی در یک موقعیت خاص باقی می‌مانند، سفت می‌شوند و نیاز به حرکت دارند. انجام تمرینات ساده گردن می‌تواند به شما کمک زیادی کند. حرکات از یک سمت به سمت دیگر اصولی هستند، اما می‌توانید از حرکات عمودی و گزینه‌های دایره‌ای نیز استفاده کنید. برای جلوگیری از سفتی عضلات گردن، باید گردن خود را به صورت منظم و با اندازه ورزش دهید. اما باید مراقب باشید که خود را زیاد زیر فشار نگذارید. اگر یک عضله را خیلی بکشید یا یک عصب را سفت فشار دهید، ممکن است باعث درد بیشتر شود.

هیدراته بمانید 

حفظ هیدراته بودن برای سلامتی دیسک‌های موجود در مهره‌های گردن و پشت بسیار مهم است. این دیسک‌ها در بین هر استخوان مهره قرار دارند و با ماده ژله‌ای پر شده‌اند. دیسک‌های ستون فقرات برای کاهش فشار و ضربه به ستون فقرات هنگام انجام هر گونه فعالیت بدنی بسیار اهمیت دارند. آسیب به این دیسک‌ها، به دلیل فشار بیشتر روی ستون فقرات و جذب ضربه کمتر، می‌تواند منجر به درد و ناراحتی شود. علاوه بر بیماری دژنراتیو دیسک، کمبود آب یکی از عوامل اصلی آسیب به دیسک‌ها است. وقتی که دیسک‌ها به اندازه کافی آب دریافت نمی‌کنند، ماده ژله مانندی که ساختار دیسک را تشکیل می‌دهد خشک و شکننده می‌شود و منجر به آسیب و درد می‌شود.

هیدراته ماندن برای گردن درد

مکمل منیزیم مصرف کنید

افزایش مقدار منیزیم در رژیم غذایی می‌تواند بسیاری از فواید برای سلامتی داشته باشد، از جمله کاهش درد در ناحیه گردن. منیزیم به عنوان یک عنصر مهم برای کمک به انقباض و شل شدن عضلات بدن استفاده می‌شود. اگر گردن درد شما ناشی از کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن است، مصرف منیزیم ممکن است به کاهش زمان بهبودی کمک کند و به عضلات امکان بهبودی دهد. علاوه بر مکمل‌های منیزیم، برخی از غذاهایی که سرشار از منیزیم هستند شامل بسیاری از میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل می‌باشند.

وضعیت قرارگیری بدن خود را اصلاح کنید 

اصلاح وضعیت بدنی خود می‌تواند به کاهش درد گردن و جلوگیری از مشکلات آینده کمک کند. داشتن وضعیت بدنی نامناسب می‌تواند منجر به افزایش خطر آسیب یا سایر شرایط مانند فشار اعصاب یا کشیدگی عضلات شود. امروزه نشستن به وضعیت نامناسب هنگام استفاده از تلفن، تبلت، رایانه یا تماشای تلویزیون یکی از دلایل اصلی وضعیت نامناسب بدن است.

تمرکز بر روی نمایشگرهای کوچک می‌تواند منجر به کشش و کشیدگی عضلات گردن شود و باعث درد و ناراحتی شود. با یادگیری و اعمال وضعیت قرارگیری مناسب در زندگی روزمره خود، می‌توانید خطر آسیب‌های عضلانی را تا حد زیادی کاهش دهید.

ماساژ 

اگر درد گردن ناشی از گره‌های عضلانی است، یک ماساژ ملایم ممکن است به افزایش گردش خون و شل شدن عضلات کمک کند و درد و سفتی را تسکین دهد. روی نواحی دردناک یا سفت گردن خود تمرکز کنید، اما اگر ماساژ دردناک است یا احساس خوبی نداشتید فوراً آن را متوقف کنید.

ماساژ برای گردن درد

پیشگیری از گردن درد


به قول معروف پیشگیری بهتر از درمان است. در اینجا چند نکته ساده وجود دارد که می‌توانید در زندگی روزمره خود از آنها استفاده کنید و می‌تواند به جلوگیری از گردن درد کمک کند:

پیشگیری از گردن درد

برای معاینه منظم چشم بروید

عینک‌های قدیمی و بینایی ضعیف می‌توانند باعث شوند که شما به سمت جلو خم شوید، زیرا نمی‌توانید به درستی ببینید یا بخوانید و عضلات گردنتان را تحت فشار قرار می‌دهید.

در محیط کاری خود تغییراتی ایجاد کنید 

کامپیوتر باید در سطح چشم‌تان باشد، بنابراین میز یا صندلی خود را متناسب با آن تنظیم کنید. علاوه بر این، از صحبت کردن با تلفن با قرار دادنش بین گوش و شانه خودداری کنید. از هدفون یا هندزفری استفاده کنید.

سیگار نکشید

طبق تحقیقات، سیگار کشیدن خطر ابتلا به گردن درد را افزایش می‌دهد. اگر سیگار نمی کشید، کشیدن سیگار را هرگز شروع نکنید. اگر سیگاری هستید، این عادت را کنار بگذارید و ترک کنید.

از حمل کیسه‌های سنگین خودداری کنید 

حمل کیسه‌های سنگین روی شانه‌ها ممکن است عضلات گردن را تحت فشار قرار داده و باعث درد شوند.

هنگام بلند کردن وسایل سنگین از تکنیک‌های مناسب استفاده کنید 

وقتی وسایل سنگین بلند می‌کنید، به یاد داشته باشید که با زانو بلند کنید نه با پشت. این نه تنها از درد گردن جلوگیری می‌کند، بلکه خطر آسیب کمر را نیز کاهش می‌دهد.

تکنیک‌های آرامش را تمرین کنید 

همانطور که قبلا ذکر شد، استرس می‌تواند باعث فشار و سفت شدن عضلات گردن شما شود. اگر به طور مداوم تحت فشار یا استرس هستید، ممکن است تمرین تکنیک‌های آرامش بخش مانند نوشتن یادداشت‌های روزانه، انجام تمرینات تنفس عمیق و مدیتیشن به شما کمک کند.

اکثر موارد درد گردن به صورت موقتی هستند و با استراحت، استفاده از داروهای ضد درد بدون نیاز به نسخه و انجام تکنیک‌های درمانی خانگی ساده بهبود می‌یابند. با این حال، مهم است که وضعیت خود را زیر نظر داشته و در صورت عدم بهبود علائم، با پزشک مشورت کنید. اگر درد شما باعث مشکلات حرکتی یا دشواری در مراجعه به پزشک شده است، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که به خانه شما مراجعه کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک