درمان فلج بلز با ورزش، فیزیوتراپی و ماساژ چگونه انجام میشود؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. درمان فلج بلز با ورزش، فیزیوتراپی و ماساژ چگونه انجام میشود؟

فلج بلز نوعی بیماری است که باعث فلج شدن صورت می‌شود. این مشکل به طور ناگهانی ظاهر می‌شود، فقط یک طرف صورت را درگیر می‌کند و هیچ دلیل مشخصی ندارد. فلج بلز معمولاً موقتی است. اگر در مورد تشخیص این بیماری سردرگم و مضطرب هستید، کسب اطلاعات بیشتر بیشتر در مورد آن می‌تواند خیالتان را راحت کند. درک این عارضه و مزایای فیزیوتراپی برای درمان آن می‌تواند به بیماران کمک کند تا وضعیت صورت خود را تنظیم کنند و بهبود یابند.

متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید براساس شرایط خاص هر فرد بهترین روش را برای درمان فلج بلز تجویز می کنند. فیزیوتراپی، ماساژ و ورزش از راه‌های موثر در درمان فلج بلز هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث فلج بلز می‌شود؟


دلیل بروز فلج بلز ناشناخته است. اما تصور می‌شود که ممکن است با ویروس تبخال مرتبط باشد. این ویروس می‌تواند روی یکی از اعصاب صورت به حالت خفته قرار بگیرد و سپس دوباره فعال شود. سایر ویروس‌ها مانند آبله مرغان و زونا نیز می‌توانند باعث فلج بلز شوند.

علائم فلج بلز چیست؟


علائم فلج بلز چیستشروع فلج بلز در بیشتر موارد بسیار سریع اتفاق می‌افند. اغلب در طی چند ساعت یا یک شب رخ می‌دهد. علامت اصلی این بیماری فلج کامل یا ضعف در یک طرف صورت است. این فلج می‌تواند موارد زیر را در پی داشته باشد:

 • افتادگی ابرو
 • مشکل در بستن چشم
 • افتادگی دهان در یک طرف
 • جاری شدن آب دهان از یک طرف دهان
 • لکنت زبان
 • خشکی یا آبریزش چشم آسیب دیده
 • برگشتن پلک پایین

حدود ۸۰ درصد از افراد مبتلا به فلج بلز در عرض سه هفته بهبود می‌یابند. ۲۰ درصد دیگر به صورت تدریجی و در طی ۳ تا ۶ ماه بهبود می‌یابند، زیرا در این مدت عصب بازسازی می‌شود.

اگر مشکوک به فلج بلز هستید، نباید آن را نادیده بگیرید. زیرا برای به حداکثر رساندن شانس بهبودی کامل خود به درمان فوری پزشکی نیاز دارید.

پزشک معمولاً با گوش دادن به علائم و نگاه کردن به صورت شما می‌تواند مشکل شما را تشخیص دهد. پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای رد سایر مشکلاتی که می‌تواند باعث فلج صورت شود انجام دهد.

درمان فلج بلز


درمان فلج بلز در افراد مختلف متفاوت است، اما برای اکثر آن ها یک دوره استروئید برای کاهش التهاب اعصاب صورت تجویز می‌شود و برای برخی نیز داروهای ضد ویروسی تجویز می‌شود.

 • به طور مرتب با پایین کشیدن پلک بالای خود با انگشت، چشم هایتان را ببندید.
 • از عینک محافظ یا چسب چشم استفاده کنید.
 • قبل از خواب چشم‌هایتان را ببندید.
 • برای مرطوب نگه داشتن چشمتان از اشک مصنوعی (قطره چشم) استفاده کنید. برای استفاده از این دارو از یک داروساز مشورت بگیرید.

درمان فیزیوتراپی فلج بلز 

درمان فیزیوتراپی فلج بلزفیزیوتراپی در بهبود فلج بلز مهم است. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند موارد زیر را به شما ارائه دهند.

 • مشاوره در مورد به حداکثر رساندن پتانسیل شما برای بهبودی
 • مشاوره در مورد مراقبت از چشم
 • تحریک الکتریکی عضلات (EMS)
 • یک برنامه ورزشی روزانه
 • تنظیم مجدد وضعیت قرارگیری بدن شما
 • درمان بافت نرم

هدف از درمان فیزیوتراپی تحریک و در نتیجه بهبود الیاف عصبی آسیب دیده است. با استفاده از روش EMS، می‌توانید رشته‌های عصبی را تحریک کنید و در عین حال مقداری از قدرت عضلات صورت خود را حفظ کنید. هنگامی که اعصاب صورت شما بازسازی خود را شروع می‌کنند، این کار امکان بهبود سریع‌تر را فراهم می‌کند. همانطور که قدرت عضلانی صورت شما بهبود می‌یابد، متخصص فیزیوتراپی تمرینات بیشتری را برای افزایش قدرت عضلات صورت به شما آموزش می‌دهد.

ماساژ 

پروتکل‌های درمانی برای فلج بلز به طور عمده شامل ماساژ، تحریک الکتریکی، ورزش و بیوفیدبک می‌شوند. هدف اصلی این روش‌های درمانی، حفظ سلامت و عملکرد عضلات صورت در طول فرآیند بهبودی اعصاب است. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ ممکن است در این زمینه مفید باشد، اما هنوز هیچ مطالعه‌ای در مقیاس بزرگ یا به‌طور خاص برای ماساژ منتشر نشده است.

احساس صورت در فلج بلز آسیب نمی‌بیند، بنابراین ماساژ با تحمل درد احتمالاً نه تنها بی‌خطر است، بلکه یک مداخله مهم برای افزایش انعطاف پذیری و تغذیه مناسب عضلات شل شده است. ماساژ می‌تواند به طور خاص عضلات صورت را کشش داده و با همکاری شما، عضلاتی که ابروها و دهان را کنترل می‌کنند، را برای بهبودی حالت بهترین نتیجه ممکن تمرین دهد.

ورزش فلج بلز 

ورزش‌های فلج بلز یکی از موثرترین روش‌های درمانی برای بهبود عملکرد عضلات صورت و کاهش ناراحتی شماست.

انجام ورزش‌های مختلف فلج بلز به صورت روزانه می‌تواند به جلوگیری از کوچک شدن بیشتر عضلات صورت شما کمک کند. این تمرینات روی عضلات صورت، چشم‌ها، بینی، لب‌ها و سایر قسمت‌های صورت شما کار می‌کنند تا حرکات صورت شما را به طور موثر تقویت کنند. و بهترین بخش این روش درمانی این است که می‌توانید آن‌ها را در خانه خود اجرا کنید.

بنابراین، اگر به دنبال تمرینات موثر فلج بلز هستید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم. در ادامه لیستی از بهترین تمرینات ورزشی برای کاهش ناراحتی ناشی از فلج بل را بیابید.

هنگام انجام تمرینات مختلف صورت برای فلج بلز، جلوی آینه بنشینید.

تمرینات ابرو 

تمرینات ابرو

 • به آینه نگاه کنید، ابروهای خود را بالا بیاورید و آن‌ها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در همان حالت نگه دارید. ابروی خود را بالا نگه دارید تا جایی که گوشه دهان یا گونه شما شروع به حرکت کند. پیشانی خود را چروک کنید.
 • نوک چهار انگشت خود را روی ابروی آسیب دیده خود قرار دهید و با یک حرکت محکم با نوک انگشتان تا خط موی خود را ماساژ دهید.
 • اخم کنید و سعی کنید ابروهای خود را به سمت پایین بکشید.

تمرینات لب

تمرینات لب

حرکات لب می‌تواند در بهبود تلفظ، ارتباطات اجتماعی و حتی روحیه شما تأثیر بگذارد. در این مقاله، به شما تمریناتی را برای بهبود حرکات لب خود آموزش خواهیم داد.

۱٫ حلقه کردن لب بالایی

ابتدا لب بالایی خود را حلقه کنید، سپس آن را بالا برده و به سمت جلو بکشید. این تمرین به بهبود حرکت لب بالایی شما کمک می‌کند.

۲٫ فشردن لب‌ها

هر دو لب خود را ببندید و به آرامی مانند کودک در تصویر فشار دهید. سپس آن‌ها را رها کرده و دوباره هر دو لب را به آرامی به هم فشار دهید. آنقدر لب‌های خود را به صورت فشرده نگه دارید تا چشم‌های شما شروع به حرکت کند. در طول این تمرین، روی شل کردن عضلات اطراف چشم تمرکز کنید. در ابتدا ممکن است چشم شما تکان بخورد. اما با تمرین منظم می‌توانید بدون درگیری چشم خود این کار را انجام دهید.

۳٫ جمع کردن لب‌ها

هر دو لب خود را جمع کنید و برای مدتی آن‌ها را فشار دهید. این تمرین به بهبود حرکت لب‌های شما کمک می‌کند.

۴٫ قروچه کردن دندان‌ها

هر دو لب خود را بکشید و دندان قروچه کنید. این تمرین به بهبود قوام و قدرت عضلات دهان شما کمک می‌کند.

۵٫ لبخند زدن

حالا لبخند بزنید. هنگام لبخند زدن روی لبخند خود تمرکز کنید تا جایی که پلک شما درگیر نشود. مراقب چشم و پلک پایین خود باشید. همچنین مراقب ماهیچه گردن خود باشید و سعی کنید در حالی که لبخند می‌زنید آن را منقبض نکنید. ابتدا لبخند ملایمی بزنید، بدون اینکه دندان‌هایتان دیده شود. سپس لبخندی بزنید که دندان‌های شما دیده شود.

۶٫ صحبت کردن

صحبت کردن نیز به بهبود حرکات لب کمک می‌کند. کلماتی که شامل حروف B، M، F و P هستند را به آرامی تمرین کنید و با نگاه مداوم به آینه آن‌ها را تکرار کنید. هنگام صحبت کردن، پلک هایتان را باز نگه دارید.

۷٫ پر کردن لب با هوا

لپ‌های خود را با هوا پر کنید. اکنون، لب‌های پف کرده خود را بسته نگه دارید تا مطمئن شوید که هیچ هوایی از آن خارج نمی‌شود. این حالت را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه نگه دارید.

 

تمرینات بینی

تمرینات بینی

 • بینی خود را چروک کنید
 • بو بکشید
 • از سوراخ‌های بینی نفس عمیق بکشید و سعی کنید سوراخ‌های بینی خود را باز کنید.

تمرینات چشم 

تمرینات چشم

 • چشمان خود را فشار دهید و طوری آن‌ها را جمع کنید که انگار می‌خواهید به خورشید نگاه کنید. چشمان خود را به آرامی مانند کودک در تصویر بالا ببندید.
 • به پایین نگاه کنید و گردن خود را صاف نگه دارید، بدون اینکه به سمت پایین خم شوید. این به ورزش چشم و پلک شما کمک می‌کند.
 • پشت انگشت اشاره خود را روی پلک بسته خود قرار دهید و با دست مخالف ابروی خود را به سمت بالا بکشید. این تمرین به پلک آسیب دیده شما کمک می‌کند و باعث می‌شود شل شده و از سفت شدن بیش از حد آن جلوگیری کند.
 • پلک‌های خود را به آرامی روی هم فشار دهید.
 • یک چشم خود را به آرامی و سپس چشم دیگر را ببندید (چشمک بزنید). مطمئن شوید که چشم خود را فشار نمی‌دهید.
 • چشمان خود را کاملا باز کنید بدون اینکه ابروهایتان حرکت کند. اگر حرکات عضلانی نامناسبی را تجربه کردید از باز کردن چشم خودداری کنید.

تمرینات گردن و چانه 

تمرینات گردن و چانه

لطفا سر خود را به یک طرف خم کنید و به عقب برگردید. سپس آن را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و به آرامی به حالت عادی برگردید. این تمرین باعث کشیده شدن ماهیچه گردن شما و بهبود انعطاف‌پذیری آن می‌شود. همچنین چانه خود را چروک یا سفت کنید و مانند یک بوکسور، چانه خود را جلو بیاورید.

هنگام انجام این تمرینات در خانه، برای کاهش ناراحتی ناشی از فلج بلز، باید دستورالعمل‌های مراقبتی خاصی را نیز انجام دهید. مطمئن شوید که نکات مراقبتی زیر را رعایت می‌کنید.

سعی کنید غذای خود را با هر دو طرف دهان خود بجوید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا زمانی که حرکات طبیعی شما ترمیم می‌شوند، الگوهای حرکتی طبیعی خود را حفظ کنید. همچنین، آدامس نجوید زیرا جویدن آدامس باعث حرکت کردن عضلات شما به صورت اشتباه می‌شود و ممکن است شما را دچار سینکینزیس کند.

آیا فلج بلز عوارض طولانی مدتی دارد؟


در تعداد کمی از موارد فلج بلز باعث فلج طولانی مدت عضلات صورت می‌شود. برای این افراد چندین گزینه درمانی وجود دارد که برای انجام آن‌ها باید با یک متخصص مشورت شود:

 • جراحی برای باریک کردن فضای بین پلک بالا و پایین، برای بهبود بسته شدن چشم.
 • سنگین کردن پلک فوقانی برای کمک به بسته شدن چشم.
 • جراحی آزادسازی عصب جمجمه‌ای (اغلب توصیه نمی‌شود).
 • جراحی پلاستیک برای افتادگی صورت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزو نوبت با شماره ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تماس بگیرید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک