درمان قوز پشتی

119006

انحنا داشتن (تحدب) ستون فقرات در قسمت پشت تا حدی طبیعی است. اما وقتی این انحنا از حد مشخصی بیشتر شود، به آن کیفوز (Kyphosis) یا قوزپشتی می گویند.

کیفوز یک اختلال ستون فقرات است که در کودکان یا بزرگسالان رخ می دهد. این اختلال باعث پشت بر آمده یا کوهان دار می شود.

انحناهای طبیعی ستون فقرات، سر را روی مرکز لگن حفظ می کنند و باعث جذب متناسب نیروهای وزنی و ضربه ها می شوند. در ناحیه سینه ای افزایش بیش از حد قوز کمر و در ناحیه کمری افزایش گودی کمر می تواند باعث وضیعت بد بدن و عدم تعادل سر روی لگن گردد.

قوز ستون مهره ها به علت تغییر شکلی که در تناسب اندام ایجاد می کند، برای افراد بسیار ناخوشایند است

علائم قوز پشتی

قوز پشتی و برجستگی غیر عادی در ستون مهره ها ه

قوز پشتی و درد

قوز پشتی و  اشكال در راه رفتن

قوز پشتی و خستگی زودرس

و در مراحل شدید بیماری قوز پشتی ، اختلالات تنفسی و عصبی از علایم آن است.

درمان قوز پشتی

پزشک معمولا از درمان های غیر جراحی و جراحی برای درمان قوز پشتی استفاده می کند.

اگر فرد مبتلا به قوز پشتی همچنان در حال رشد باشد، ممکن است پزشک معالج از بریس های خاصی (قوزبند) برای درمان قوز کمر استفاده کند.استفاده از این بریس ها معمولا تا زمان اتمام رشد در پایان بلوغ ادامه می یابد.

اگر زاویه قوس ستون مهره بیش از 75 درجه باشد، معمولا از جراحی برای درمان قوز پشتی استفاده می شود.

ورزش های قوز پشتی

برای رفع قوز پشتی دو استخوان كتف خود را از پشت به هم برسانید و 60 ثانیه نگه دارید و سپس رها كنید پس از رها كردن دوباره حركت را تكرار كنید.

این ورزش را روزی حداقل 15 تا 20 دقیقه انجام دهید.تغییر این وضعیت به چند ماه تمرین در انجام این ورزش دارد .

برای رفع قوز پشتی به پشت و بر روی فرش دراز بكشید ،زانو ها را خم كنید بطوری كه كف پا ها روی زمین بماند، ناحیه كمر خود را با قدرت بر روی زمین بفشارید، 30 ثانیه نگه دارید ، 30 تا 60 ثانیه استراحت كنید و دوباره این حركت را انجام دهید

این عمل را هر روز حداقل 15 دقیقه انجام دهید. پس از 1 تا 2 ماه بسته به شدت تمرین ،كاهش قوز پشتی محسوس خواهد بود.

تعریف بریس

بریس نام عمومی برای دسته ای از وسایل است که در ارتوپدی بکار برده میشوند.

هدف استفاده از بریس ها حمایت از اندام یا تنه بصورت کنترل، هدایت، بیحرکتی یا محدود کردن حرکات مفاصل و اندام است تا بیمار بتواند بهتر از اندام خود استفاده کند.

از بریس ها همچنین برای کاهش نیروهای وارده به اندام و برای تصحیح شکل اندام استفاده میشود.

انواع بریس

6

بریس Brace یا ارتز Orthosis نام کلی برای وسایلی است که در اطراف اندام گذاشته و پوشیده می شود تا حرکت اندام را کنترل کرده و یا شکل آن را تحت تاثیر قرار دهد. بریس ها یا ارتزها انواع بسیار مختلف و متنوعی دارند و برای قسمت های مختلف بدن و به اشکال گوناگونی ساخته می شوند.

بریس های ستون فقرات می توانند یک یا چند قسمت از آن را بی حرکت کنند. از این بریس ها در درمان آسیب های ستون مهره، درمان انحرافات آن و بعد از جراحی های ستون فقرات استفاده می شود. مهمترین این بریس های عبارتند از:

بریس یا ارتزهای گردنی

از بریس یا ارتزهای گردنی (گردنبند طبی) برای بی حرکت کردن ستون فقرات گردنی استفاده می شود. از بریس های گردنی نرم معمولا در درمان دردهای گردنی استفاده می شود. بریس های گردنی سخت در درمان هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای کاربرد دارند. بریس گردنی یا گردنبند فیلادلفیا نوعی بریس گردنی سخت است.
3843_orig

بریس هالو Halo brace

نوعی ارتز گردنی- سینه ای است که در درمان شکستگی های ستون فقرات گردنی مورد استفاده قرار می گیرد.

3844_orig

بریس مینروا

نوعی بریس گردنی- سینه ای- کمری است. این بریس موجب بی حرکتی کامل گردن شده و در آسیب های ویپلش و یا شکستگی های مهره های گردنی و اعمال جراحی فیوژن مهره های گردنی از آن ها استفاده می شود

3856_orig

 

بریس بوستون

نوعی بریس گردنی- سینه ای- کمری- خاجی است که در درمان اسکولیوز کودکان از آن استفاده می شود. این بریس پلاستیکی بوده و قسمت فلزی ندارد و از آن میتوان به راحتی در زیر لباس استفاده کرد. از این بریس بیشتر در تصحیح اسکولیوز در ستون فقرات کمری و سینه ای استفاده می شود.

3855_orig

Milwaukeebrace

بریس مناسب برای درمان انواع خفیف تا شدید اسکولیوز در سطوح مختلف ستون فقرات بخصوص ناحیه سینه ای فوقانی(upper thoracic ) می باشد. این بریس با قابلیت کنترل و اصلاح اسکولیوز( انحراف ستون فقرات) تا حدود زیادی در موارد شدید این اختلال نیاز به درمان جراحی را مرتفع نموده و یا آن را به تاخیر می اندازد.

gp 47

ارتوز توراکولومبار Thoracolumbar spinal orthosis TLSO

یک جلیقه پلاستیکی است که دورتادور تنه را گرفته و یا می تواند بصورت کمربند یا کرست های طبی با نوارهای فلزی باشد. این ارتز ستون مهره سینه ای و کمری را بی حرکت کرده و در درمان شکستگی های ستون فقرات بکار برده میشود. از این بریس ها همچنین در درمان اسکولیوز استفاده می شود.

3854_orig

 

  • بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی با جلوگیری از قوز کمر بر روی لینک زیر کلیک کنید