درمان هالوکس والگوس (بونیون و قوز شست پا) با تزریق و شاک ویو

بونيون نام یکی از ناهنجاري‌های پا در مفصل متاتارسوفالانجی است، كه همان مفصلي است كه انگشت بزرگ شصت پا را به خود پا وصل مي‌كند. این مفصل، که به عنوان مفصل MTP یا “مفصل انگشت بزرگ” نیز شناخته می‌شود، به توزیع وزن بدن روی پا در هنگام راه رفتن، دویدن یا ایستادن کمک می‌کند. بونیون وقتی تشکیل می‌شود که استخوان‌های پا به شکلی غیر طبیعی دربیایند. با گذشت زمان، انگشت بزرگ پا به سمت انگشتان دیگر رفته و پایه انگشت بزرگ پا منحرف می‌شود. این حالت به عنوان ناهنجاری هالوکس والگوس شناخته می‌شود. فشار بیش از حد به این مفصل باعث بزرگ شدن قسمت داخلی پا در پایه انگشت بزرگ می‌شود.

متخصصین کلینیک توانبخشی و فیزیوتراپی امید بعد از معاینه دقیق بیمار برنامه درمانی با رویکرد پلکانی را برای درمان برجستگی کنار استخوان شست پا تجویز خواهند کرد. درمان از روش های ساده مانند کفش و کفی طبی آغاز می شود و در صورت لزوم درمان های پیچیده تر مانند تزریق کورتون و شاک ویوتراپی تجویز خواهد شد.

علل رایج بونیون


بونیون یک بیماری در ناحیه پا است که می‌تواند توسط عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، افزایش وزن، کاهش سطح فعالیت و پوشیدن کفش نامناسب ایجاد شود. سایر علل کمتر شایع ابتلا به این ناهنجاری شامل ترومای مفصل MTP (رگ به رگ شدن، شکستگی و آسیب‌های عصبی)، اختلالات عصبی عضلانی و اختلاف در طول اندام‌های تحتانی است. برخی مطالعات گزارش می‌کنند که این ناهنجاری‌های بونیون در زنان ده برابر بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد که در درجه اول به دلیل پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند یا تنگ برای زمان‌های طولانی است. ایجاد استرس بر روی پا نیز می‌تواند باعث ایجاد بونیون شود.

 

 

علائم رایج


علائم رایج بونیون

 • انگشت بزرگ پا به سمت انگشت دوم کشیده می‌شود، یا انگشت دوم روی انگشت بزرگ قرار می‌گیرد.
 • یک برجستگی در قسمت داخلی MTP یا انگشت بزرگ پا ایجاد می‌شود.
 • هنگام پوشیدن هر نوع کفشی، مفصل انگشت بزرگ پا درد می‌گیرد.
 • هر وقت انگشت پا را در طول پیاده روی خم می‌کنید، درد می‌گیرد.
 • قرمزی، تورم یا ضخیم شدن پوست در قسمت داخلی مفصل انگشت بزرگ پا

درمان هالوکس والگوس


کفش خود را عوض کنید!

درد بونیون را به سادگی می‌توان با تغییر نوع کفشتان ایجاد کرد. به طور کلی، پوشیدن کفش‌هایی که برای پا و انگشتان پا فضای حرکتی کافی را فراهم می‌آورد، ساده ترین راه برای جلوگیری از اینگونه ناراحتی‌ها و ناهنجاری است و یکی از رایج ترین روش‌های درمانی بونیون است. فراهم کردن فضای کافی برای انگشتان پا مانع از فشرده شدن انگشتان بزرگ پا می‌شود که در نهایت به علت این فشار به سمت انگشتان کوچکتر پا منحرف می‌شود.

نکاتی در مورد انتخاب کفش مناسب

 • سایز کفش در هر مارکی متفاوت است، بنابراین حتماً کفش را با توجه به نحوه قرار گرفتن پای خود در آن قضاوت کنید تا اندازه آن روی همان کفش مشخص شود.
 • کفشی را پیدا کنید که شبیه به شکل کف پای شما باشد.
 • به طور مرتب پاهای خود را اندازه بگیرید. اندازه پاهای شما هرچه پیرتر می‌شوید تغییر می‌کند.
 • حتماً در طول هر فعالیتی، صحیح بایستید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام انگشتان پا کشیده و در حالت طبیعی در داخل کفش قرار دارند و فضای کافی برای بلندترین انگشتان پا نیز وجود دارد.
 • برای اطمینان از احساس راحتی در کفش، اندکی با آن قدم بزنید.

کفی

کفی مناسب برای بونیون

پدهای بونیون که از سیلیکون ساخته شده‌اند می‌توانند در ناحیه ای که بر روی بونیون فشار می‌آورد استفاده شده و درد آن را تسکین داده و از ناهنجاری بیشتر جلوگیری می‌کند.

اگر ناراحتی هنوز ادامه یافت به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید که بتواند یک کفی سفارشی ارائه دهد. ارتوپد از تراز صحیح کف پا اطمینان حاصل خواهد کرد و باعث کاهش فشار بر روی بونیون خواهد شد و یکی از درمان‌های بسیار مناسب برای بونیون است.

ضربه زدن به بونیون

ضربه زدن به بونیون می‌تواند باعث رفع افزایش فشار بر روی مفصل ملتهب شود. به همین ترتیب، ضربه زدن به اطمینان از تراز بودن پای شما نیز کمک می‌کند. برای نشان دادن مفیدترین و مناسب ترین تکنیک ضربه زدن، از یک پزشک حرفه ای یا فیزیوتراپ کمک بخواهید.

داروهای ضد التهاب

داروهای ضد التهاب بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند به کاهش التهاب و درد بونیون کمک کنند.

حرارت و سرما درمانی بونیون

استفاده متناوب از کمپرس یخ و استفاده از حرارت بر روی بونیون می‌تواند باعث تسکین درد موقت ناشی از بونیون شود و همچنین به کاهش هرگونه تورم یا بورسیتی در مفصل انگشتان پا کمک می‌کند.

 تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون برای درمان بونیون

 التهاب مفصل انگشت بزرگ پا و درد ناشی از آن را گاهی اوقات با تزریق موضعی کورتیزون که یک استروئید قوی است می‌توان بهبود بخشید. این تزریق که برای کاهش التهاب استفاده می‌شود، تسکین دهنده درد بونیون است.

طب سوزنی

این طب سنتی چینی شامل قرار دادن سوزن در نقاط مشخصی از بدن است و نشان داده شده است که درد ناشی از بونیون را کاهش می‌دهد.

 

 

فيزيوتراپي بونیون هالوکس والگوس

فيزيوتراپي بونیون هالوکس والگوس

فیزیوتراپیست ابتدا باید بیمار را از نظر تغییرات عملکردی عضلانی و تغییر در زنجیرهای عضلانی بررسی کند (تغییر در کشش هر عضله مستقیماً بر روی کشش سایر عضلات متصل به آن نیز تأثیر می‌گذارد).

در مورد هالوکس والگوس، در ناحیه مفاصل مچ پا، زانو یا در مفصل و استخوان ران، یک انسداد قابل تشخیص وجود دارد و شواهدی از کشش در ناحیه داخلی وجود دارد. اختلال در ناحیه ران یا ناهنجاری در ناحیه لگن و در اطراف مفاصل نیز وجود دارد.

پزشکان همچنین معاینه پا با استفاده از یک پدوسکوپ را توصیه می‌کنند که به عنوان مثال می‌تواند چرخش استخوان پاشنه پا و سایر ناهنجاری‌های پا (تشخیص با استفاده از پدوسکوپ) را نشان دهد که باید اصلاح شود.

این فیزیوتراپیست تغییرات عملکردی بیمار را مطابق با یافته کینزیولوژیک تشخیص داده و مشکلات حرکتی پا، اندام تحتانی، ستون فقرات و لگن را از طریق سیستم پایداری مرکزی بدن، در سر و ستون فقرات در ناحیه گردن درمان می‌کند.

با استفاده از تکنیک‌های فیزیوتراپی مشکلات بر پایه “عصبی و فیزیولوژیکی” را می‌توان با ترکیب و دستکاری مفاصل و بافت‌های نرم که به انگشت آسیب دیده متصل هستند، بهبود بخشید.

استفاده از شاک ویو برای درمان هالوکس والگوس

استفاده از شاک ویو برای درمان هالوکس والگوس

در فیزیوتراپی مدرن، برای درمان هالوکس والگوس همیشه از درمان شاک ویو در ترکیب با ماساژ عمیق عضلانی عملکردی استفاده می‌شود. درمان شاك ویو باید با حداقل شدت ضربه و ظریف ترین دستگاه شروع شود، زیرا مفصل انگشت بزرگ پا بسیار ظریف است. شدت و دفعات امواج شاک ویو نیز به حساسیت مفاصل بستگی دارد و به نسبت پیشروی بازسازی مفصل متاتارسوفالانژالی انگشت بزرگ پا، بیشتر می‌شود. بتدریج و با کاهش حساسیت، می‌توان تعداد امواج شاک ویو، فشار و فرکانس آن را بالا برد و از امواج قدرتمندتری استفاده کرد. این رویکرد حتی روند بهبودی را تسریع می‌کند.

از آنجا که شاک ویو درد و التهاب را کاهش می‌دهد، درمان‌های دارویی ضد درد و کورتیکوئیدها را می‌توان قطع کرد. به لطف تأثیر شاک ویو درمانی، اختلالات کلسیفیکاسیونی جدید و بالقوه موجود در مفصل را حل می‌کند و وارد جریان خون می‌شوند. این را می‌توان با اشعه ایکس تأیید کرد.

درمان بونیون با جراحی

اگرچه بونیون ها همیشه باعث درد و ناراحتی نمی‌شوند، اما دائمی هستند مگر اینکه با عمل جراحی اصلاح شوند. هدف اکثر جراحی‌های بونیون، ترمیم مجدد مفصل، تسکین درد و اصلاح ناهنجاری است.

بونيونكتومي نام عمل جراحي است كه براي اصلاح بونيون مورد استفاده قرار مي‌گيرد. این عمل جراحی به طور معمول شامل از بین بردن رشد استخوانی بونیون و بالانس کردن مجدد لیگامان‌ها و تاندون‌های مفصل انگشت پا است.

استئوتومی یک عمل جراحی تهاجمی‌تر است که شامل برش و اصلاح مجدد استخوانی است که بونیون را تشکیل می‌دهد. پیچ‌ها و پین‌ها در استخوان قرار داده می‌شوند تا مجدداً در محل اصلاح ایجاد کنند.

انواع دیگری از جراحی بوونیون وجود دارد که شامل از بین بردن بخشی از استخوان انگشت بزرگ پا به منظور صاف کردن آن یا پیوستن دائمی آن به استخوان‌های مفصلی است. عمل جراحی بونیون به طور کلی به صورت سرپایی انجام می‌شود و بسته به پیچیدگی عمل تقریباً یک ساعت طول می‌کشد. جراحی شدیدترین درمان بونیون است و می‌تواند پس از گذشت چند هفته بهبود پیدا کند.

اگر عمل جراحی روش درمانی انتخابی باشد، موارد ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای آماده سازی خودتان برای جراحی و بهبودی انجام دهید. مطمئن باشید که از انجام کارهای خانگی که نیاز دارند روی پا بایستید مانند لباس شستن، خرید مواد غذایی و پختن غذا اجتناب خواهید کرد. یک فضای ریکاوری برای بعد از عمل مانند یک بستر یا نیمکت برای خود آماده کنید. موارد مورد نیاز خود مانند لپتاپ یا کتاب را در فضای اطراف محیط ریکاوری خود قرار دهید.

ریکاوری جراحی بونیون


مانند همه جراحی‌ها، بخش اعظمی از بهبودی بستگی به این دارد که بیمار پس از عمل جراحی از دستورالعمل‌های جراح پیروی کند. خیلی مهم است که پای شما به درستی بهبود یابد و ممکن است ماهها طول بکشد تا روند بهبودی به طور کامل انجام شود.

بسته به نوع عمل جراحی بونیون، بیمار تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد و گاهي بعد از عمل جراحی اسپلینت یا کفش مخصوص پوشیده می‌شود. گاهی اوقات می‌توان یک ماه بعد از عمل، کفش معمولی پوشید. هر نوع بخیه ای را باید خشک نگه داشت، بنابراین هنگام حمام یا دوش گرفتن، باید کف پا پوشانده شود.

بلافاصله بعد از عمل، جراح ارتوپد شما به احتمال زیاد توصیه خواهد کرد كه هیچ وزنی را روی پای آسیب دیده نیندازید. با بهبودی پا به تدریج قادر خواهید بود وزن بیشتری را بر آن تحمل کنید، اما پیاده روی زود هنگام می‌تواند به راحتی اصلاح کف پا را مختل کند و ممکن است باعث وخیم‌تر شدن ناراحتی و جراحی‌های اضافی شود.

رعایت عدم تحمل وزن روی پا بعد از جراحی، اغلب دشوارترین بخش بعد از عمل است. با این حال، اغلب اوقات مهمترین توصیه است. واکرها، عصا و سایر گزینه‌های کمکی می‌توانند به راه رفتن بدون نیاز به تحمل وزن را تسهیل کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس