زانوبند برای پارگی مینیسک: نوع مناسب و تاثیر زانوبند پارگی مینیسک

 1. خانه
 2. زانو
 3. زانوبند برای پارگی مینیسک: نوع مناسب و تاثیر زانوبند پارگی مینیسک

پارگی مینیسک یک آسیب متداول در زانو است که ممکن است در هر دو ورزشکاران حرفه‌ای و افرادی که به طور تفریحی ورزش می‌کنند، رخ دهد. خوشبختانه، برای درمان این آسیب، گزینه‌های جراحی و غیرجراحی متعددی وجود دارد، همچنین ورزش‌های توانبخشی و استفاده از زانوبندها نیز می‌تواند مفید باشد.

استفاده از زانوبندها می‌تواند ثبات و حمایت لازم را برای زانو فراهم کند. با این حال، زانوبندها نمی‌توانند پارگی مینیسک را درمان و بهبود بخشند. بنابراین، تشخیص دقیق نوع آسیب زانویی بسیار مهم است و عملکرد زانوبندی که قصد استفاده از آن را دارید، باید مورد بررسی قرار گیرد. پزشک یا فیزیوتراپیست می‌توانند در انتخاب مناسب‌ترین نوع زانوبند برای پارگی مینیسک به شما راهنمایی کنند.

برخی از زانوبندها از چرخش بیش از حد زانو جلوگیری می‌کنند و برخی زانوبندهای دیگر، می‌توانند مقدار وزنی را که بدن به مینیسک وارد می‌کند، کاهش دهند. همچنین، می‌توان انواع دیگری از زانوبندها را هنگام ورزش برای پیشگیری از پارگی مینیسک استفاده کرد.

علاوه بر زانوبند، فیزیوتراپی یا ورزش‌های توانبخشی برای پارگی مینیسک در کلینیک امید به شما پیشنهاد می‌شود. حتی پس از جراحی، استفاده از فیزیوتراپی می‌تواند روند بهبودی را سرعت بخشیده و عوارض را کاهش دهد. این ورزش‌ها بر بازگرداندن محدوده حرکتی کامل مانند، انعطاف‌پذیری و باز کردن زانوها، کشش عضلات پا و بازسازی قدرت آن تمرکز دارد.

پزشکان کلینیک امید، نوع مناسب زانوبند برای پارگی مینیسک را به شما توصیه می‌کنند و حرکات اصلاحی لازم را به شما آموزش می‌دهند و تا آخرین مراحل درمان با بیمار همراه خواهند بود. در صورت داشتن هر گونه نگرانی و یا علائم نگران کننده حتما با پزشک در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

علت پارگی مینیسک چیست؟ 


علت پارگی مینیسک چیست؟

پارگی مینیسک یک آسیب متداول در میان ورزشکاران و افراد غیر ورزشی است که ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. پارگی مینیسک ممکن است ناشی از یک آسیب مزمن یا روند فرسایشی زانو باشد. پارگی مینیسک ممکن است در هر فردی ایجاد شود، گرچه این مشکل در کودکان زیر ده سال به ندرت رخ می‌دهد.

 • عمدتاً علت پارگی مینیسک پیچ‌خوردگی یا چرخش زانو همراه با فشار زیاد است، در حالی که پای شما روی زمین ثابت است. به عنوان مثال، چرخش ناگهانی یا برخورد ناشی از تکل دیگران در فوتبال ممکن است منجر به پارگی مینیسک شود. همچنین این پارگی می‌تواند به علت خم کردن بیش از حد زانو هنگام حرکت اسکوات کامل، بلند کردن اجسام سنگین یا حتی زانو زدن باشد.
 • پارگی‌های مینیسک در حین ورزش، عمدتاً شدید هستند و ناشی از حرکات ناگهانی یا برخورد بازیکنان هنگام ورزش یا تمرین کردن می‌باشد. در نتیجه، اغلب اوقات دقیقاً متوجه خواهید شد که آسیب چه زمانی رخ می‌دهد. ورزشکارانی که ورزش‌های پربرخورد یا ورزش‌هایی که نیاز به چرخش دارد، مانند بسکتبال، تنیس یا گلف، انجام می‌دهند، خطر پارگی مینیسک در آنها بیشتر است.
 • با این وجود، با بالا رفتن سن به دلیل فرسایش غضروف زانو، خطر پارگی مینیسک نیز بیشتر می‌شود. با گذشت زمان، غضروف به تدریج ساییده شده و منابع خونی کاهش می‌یابد که باعث می‌شود مینیسک نسبت به پارگی آسیب‌پذیر شود.
 • افرادی که دچار استئوآرتریت هستند، سابقه آسیب به زانو یا اضاف وزن دارند، بیشتر در معرض خطر پارگی مینیسک زانو هستند. با وجود این شرایط، پارگی مینیسک ممکن است در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه مانند بیرون آمدن از ماشین رخ دهد. علت آسیب ممکن است تشخیص داده نشود. گاهی اوقات، ممکن است پارگی مینیسک ناشی از ساییدگی مفصل زانو، بدون هیچ ضربه‌ای به پا، ایجاد شود.

علائم پارگی مینیسک زانو چیست؟ 


علائم پارگی مینیسک زانو چیست؟

هنگامی که مینیسک پاره می‌شود، ممکن است صدای تق از زانوی خود بشنوید یا احساس کنید. با این حال، برخی از افراد بیان کردند که هنگام آسیب زانو، هیچ علائم خاصی را تجربه نکردند.

علائم اولیه شامل، تورم و درد در مفصل زانو است. این درد عمدتاً به جای کشکک زانو، در قسمت‌های داخلی یا بیرونی زانو احساس می‌شود. طبق تجربیات افراد، اگر پارگی شدید نباشد، ورم و درد، با گذشت چند ساعت به تدریج افزایش می‌یابد. پارگی‌های ناشی از ساییدگی زانو، درد شدیدی ایجاد نمی‌کنند، و در صورتی که فرد، دردی را احساس کند، ممکن است آن را  نادیده بگیرد.

اگر مینیسک زانوی شما دچار پارگی خفیف شده است، بطور معمول کمی درد و ورم خواهد داشت که اغلب در مدت ۲ یا ۳ هفته برطرف می شود. اگر پارگی متوسط باشد، ورم ناشی از آن در طول ۲ تا ۳ روز بیشتر می‌شود. علاوه بر این، ممکن است هنگام انجام اسکوات یا چرخاندن زانو، درد شدیدی را احساس کنید. در یک پارگی شدید مینیسک، اغلب نمی‌توانید زانوی خود را صاف کنید. ممکن است احساس کنید که زانوی شما از هم باز شده یا قفل می‌شود. فوراً پس از آسیب، زانو متورم شده و در طول ۲ یا ۳ روز بعد، ورم افزایش می‌یابد.

علائم دیگر پارگی مینیسک زانو شامل موارد زیر است:

 • خشکی
 • دشواری در حرکت دادن زانو یا نداشتن محدوده کامل حرکتی در زانو
 • احساس قفل شدن زانو
 • احساس خالی کردن زانو

پس از آنکه واکنش‌های التهابی اولیه پایان یافت، با گذشت زمان علائم دیگری ایجاد می‌شود مانند :

 • ورم کردن گهگاه زانو بدون هیچ علت مشخصی
 • شنیدن یا احساس صدای تق در زانو هنگام بالا رفتن از پله
 • احساس درد هنگام دویدن یا راه رفتن به مدت طولانی
 • ایجاد مایع اضافی در مفصل زانو
 • کاهش ادامه‌دار محدوده حرکتی زانو

اگر احساس کردید که زانوی شما قفل شده و نمی‌توانید آن را کاملاً صاف کنید، ممکن است به این دلیل باشد که مینیسک در مفصل زانو گیر کرده است. بررسی زانو توسط پزشک در چنین شرایطی بسیار حیاتی است، تا مانع از آسیب بیشتر و طولانی مدت به زانو شود.

زانوبند یکی از مهمترین مواردی است که برای رفع علائم و بهبودی پارگی مینیسک باید در نظر بگیرید. برای انتخاب نوع مناسب زانوبند برای پارگی مینیسک، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

زانوبند چگونه به پارگی مینیسک کمک می کند؟ 


زانوبند می‌تواند از طریق راه‌های زیر به بهبود پارگی مینیسک کمک کند:

ثابت نگه داشتن زانو 

تمام مفاصل و عضلات ما به یکدیگر متصل هستند. آسیب در یک ناحیه می‌تواند منجر به مشکلاتی در دیگر مفاصل و عضلات نزدیک به آن شود. پارگی مینیسک باعث عدم ثبات زانو می‌شود و باید بهترین درمان را برای آن انتخاب کرد. یک مفصل لق یا بی‌ثبات ممکن است منجر به آسیب مفاصل دیگر شود، زیرا عضلات دیگر، برای جبران این ضعف در ناحیه آسیب‌دیده، فشار مضاعف به نواحی دیگر وارد می‌کنند.

استفاده از زانوبند توانبخشی می‌تواند با فراهم کردن ثبات در زانو و جلوگیری از ساییدگی بیشتر ناشی از آسیب، به فرد در بهبودی از پارگی مینیسک کمک کند. زانوبندها با کمک لولاهایی که در دو طرف زانو قرار می‌گیرند، از زانو محافظت می‌کنند و مانع احساس لرزش ناشی از آسیب می‌شوند.

جلوگیری از کشش بیش از حد 

زانوبند از کشش فراتر از محدوده حرکتی زانو، جلوگیری می‌کند. یکی از متداول‌ترین علت‌های پارگی مینیسک زانو، کشش بیش از حد آن است.

افزایش اعتماد به نفس 

پارگی مینیسک اغلب با فیزیوتراپی بهبود می‌یابد. پس از اینکه فرد دچار آسیب در ناحیه زانو می شود، ممکن است از ایجاد فشار روی زانو یا انجام ورزش هراس داشته باشد. پوشیدن زانوبند می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس فرد کمک کند و به او نیروی لازم جهت ادامه روند درمان و برگشت به مسیر بهبودی را می‌دهد.

کاهش درد 

یک زانوبند خوب، فشار را از روی زانوی فرد برمی‌دارد. زانوبند فشار مستقیم بالا تنه بر مینیسک را کاهش می‌ دهد، که نتیجه آن کاهش درد زانو است. هنگامی که درد کمتری دارید، فعالیت بیشتری داشته و روند درمانی فیزیوتراپی را بطور کامل دنبال می‌کنید.

افزایش گردش خون 

زانوبند به ناحیه آسیب دیده فشار وارد می‌کند، که این فشار باعث تحریک گردش خون و افزایش آن می‌شود. جریان خون در آن ناحیه، اکسیژن را منتقل کرده و مواد مغذی تازه، جهت تسریع روند بهبودی فراهم می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد، حدود ۳۰ % از مینیسک (بخش بیرونی)، منابع خونی مخصوص خود را دارند.

دیگر نواحی مینیسک، مواد مغذی را از مایع سینوویال در کیسه مفصل دریافت می‌کنند. مواد مغذی در مایع سینوویال، از طریق حرکت، به درون مینیسک وارد می‌شوند. به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین مزایای زانوبندها این است که شما را فعال نگه می‌دارد که اصلی ترین بخش بهبودی است.

در چند روز اول پس از آسیب پارگی مینیسک، باید استراحت کنید. هنگامی که مقدار زیادی از ورم کاهش یافت، باید تمرکز خود را بر بازیابی قدرت در  ران آسیب‌دیده قرار دهید. قدرت عضلات چهارسر ران در اینجا بسیار مهم است، زیرا این عضله کشش زانو را کنترل می‌کند. هنگامی که برنامه فیزیوتراپی را شروع کردید، عضلات دردناک خواهند بود. پوشیدن زانوبند به کاهش درد شما کمک می‌کند و به دلیل افزایش گردش خون، سریعتر بهبود خواهید یافت. بهبودی سریعتر منجر به پیشرفت بیشتر در روند فیزیوتراپی خواهد شد، زیرا عضلات با سرعت بیشتر، به شرایطی که شما در فیزیوتراپی، آنها را وا می‌دارید، عادت می‌کنند.

عدم نیاز به جراحی 

لطفاً به یاد داشته باشید که اگر هرگونه علائمی از پارگی مینیسک دارید، اما در این مورد مطمئن نیستید، جهت تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید. یک پزشک محافظه‌ کار، از جراحی صرف‌نظر کرده و تلاش می‌کند که با استفاده از زانوبند و شرکت در جلسات فیزیوتراپی، بهبودی را برای شما فراهم کند. یک زانوبند مناسب می‌تواند از انجام جراحی جلوگیری کرده و میلیون‌ها ریال از مخارج پزشکی شما را کاهش دهد.

زانوبند برای پارگی مینیسک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ 


زانوبند برای پارگی مینیسک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

فشار

فشار، مهمترین ویژگی یک زانوبند است که پارگی مینیسک را حمایت می‌کند. هنگام انتخاب زانوبند، اطمینان حاصل کنید که فشار و حمایت مناسبی برای زانو فراهم می‌کند، در حالی که بیش از اندازه محکم و آزاردهنده نباشد و حتی در هنگام راه رفتن و یا فعالیت‌های شدید نیز، زانو را در جای خود نگه دارد.

حمایت از زانو

با اینکه همه زانوبند‌ها حمایت خوبی را از زانو انجام می‌دهند، اما برخی از آنها به لولاهای فلزی اضافی در هر دو طرف زانو مجهز هستند، که در مواردی بکار می‌رود که زانو بیش از حد ضعیف است و نیاز است همیشه در جای خود محکم نگه داشته شود. این لولاها عمدتاً ضمائم قابل برداشت هستند که برای بیماران آرتروز کارآمد می‌باشد.

شکاف پشت زانو 

تعدادی از زانو‌بندها، به جای یک سطح صاف، شکافی را در پشت زانو تعبیه کرده که خم کردن زانو را آسانتر می‌کند و برای کسانی که تمام طول روز از زانوبند استفاده می‌کنند، راحت‌تر است.

نوارهای نگه‌دارنده جهت جلوگیری از پایین آمدن زانوبند 

زانوبند باید در قسمت بالا و پایین آن، نوارهای نگه‌دارنده داشته باشد تا به سمت پایین حرکت نکند یا هنگام پوشیدن طولانی مدت، زانوبند شل نشود.

گرمادرمانی 

برخی از زانوبندها از مواد نئوپرین ساخته شده‌اند که فشار گرمایی بیشتری را تولید کرده که در ترمیم سریع پارگی مینیسک مفید است. دیگر انواع زانوبند، ممکن است حتی کیسه‌های انباشته از ژل سیلیکا داشته باشند، که در اطراف قوزک پا بسته شده تا زانوبند مانند یک کیسه گرم یا سرد عمل کند.

سوراخ کشکک زانو 

بعضی از زانوبندها در قسمت جلوی کشکک زانو، سوراخی دارند که به نگه داشتن کشکک در جای خود، کمک می‌کند و همچنین برای راحتی کشکک زانو نیز کارآمد است. اگر بخواهید که زانوبند را زیر شلوار بپوشد، این سوراخ کشکک زانو می‌تواند کمک ‌کننده باشد.

درمان‌های دیگر علاوه بر زانوبند برای پارگی مینیسک


اگر پارگی مینیسک در ناحیه بیرونی یا منطقه قرمز آن اتفاق افتاده باشد، احتمالاً نیازی به جراحی نیست. عوامل دیگری مانند ثبات زانو و عدم وجود علائم طولانی مدت، نشان می‌دهند که جراحی لازم نیست. در این موارد، گزینه‌های درمان غیرجراحی شامل استراحت، ورزش‌های خاص برای پارگی مینیسک و درمان‌های مکمل می‌تواند کافی باشد.

درمان شامل استراحت و کاهش فعالیت‌های ورزشی در ابتدا کمک می‌کند تا زانو بهبود یابد. همچنین، اجتناب از فعالیت‌هایی که استرس زیادی به زانو وارد می‌کنند، مهم است. برخی تمرینات توانبخشی و تقویتی می‌توانند بهبود و بهبود عملکرد زانو را تسریع کنند. فیزیوتراپیست می‌تواند راهنمایی کننده مناسبی باشد و برنامه تمرینی مناسب را برای شما تدوین کند.

همچنین، استفاده از روش‌های مکمل مانند فیزیوتراپی، ماساژ، تزریقات ضد التهابی و استفاده از یخ برای کاهش درد و التهاب می‌تواند مفید باشد. مشاوره با پزشک خود درباره درمان‌های مکمل مختلف می‌تواند مناسب باشد.

در نهایت، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید و تشخیص و درمان مناسبی را برای پارگی مینیسک دریافت کنید. هر آسیب زانویی نیاز به ارزیابی دقیق و برنامه درمانی شخصی دارد، بنابراین پیروی از راهنمایی پزشک خود بسیار مهم است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک