زانوبند مفصل دار برای درمان درد و بی ثباتی زانوها

 1. خانه
 2. زانو
 3. زانوبند مفصل دار برای درمان درد و بی ثباتی زانوها

زانوبند مفصل دار

اگر از بی ثباتی یا درد زانو رنج می‌برید، زانوبندهای مفصل دار می‌توانند به پشتیبانی و تثبیت زانو کمک کنند. این زانوبندها با بدن شما حرکت می‌کنند و برای جلوگیری از کشش بیش از حد زانو یا خارج شدن از تراز مناسب طراحی شده اند. این تثبیت کننده‌های زانو می‌توانند ثبات و پشتیبانی بیشتری نسبت به برخی از بریس‌های معمولی داشته باشند. شما می‌توانید زانوبند خود را با میله‌های لولایی در اندازه‌ها، رنگ‌ها و مارک‌های مختلف انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

آناتومی ‌زانو


با توجه به طراحی آناتومیکی، زانو به طور طبیعی یک مفصل ناپایدار است. این مفصل شامل دو استخوان است که به یکدیگر متصل شده‌اند، در مقایسه با مفصل ران که ثبات را در حالت عمقی فراهم می‌کند. استخوان ران در بالای استخوان ساق قرار دارد و دو مینیسکوس نیز در بالای استخوان ساق وجود دارد که به شکل‌های مختلف قرار گرفته‌اند تا عمق و هماهنگی بین استخوان‌ها را فراهم کنند. علاوه بر این، رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات اطراف ساختار داخلی مفصل قرار دارند که بیشتر ثبات مفصل را ایجاد می‌کنند.

هنگامی که مینیسکوس و رباط‌ها آسیب می‌بینند، می‌تواند توانایی بدن در ایجاد پشتیبانی لازم را تغییر دهد و از این رو، استفاده از زانوبند مفصل دار می‌تواند مفید باشد. این ابزار می‌تواند در بازسازی و تقویت مفصل زانو کمک کند و بهبود آسیب‌های مینیسکوس و رباط‌ها را تسریع بخشد.

زانوبند مفصل دار چیست؟


زانو درد و زانوبند مفصل دار

درد زانو هر روز میلیون‌ها نفر را درگیر می‌کند و این تعداد هر ساله در حال افزایش است. هرچه عمر طولانی ­تر داشته باشیم و سعی کنیم سطح فعالیت‌های خود را تا سال‌های طلایی عمر خود حفظ کنیم، بروز درد زانو همچنان رو به افزایش است. دلایل مختلفی برای درد زانو وجود دارد که هر کدام از آنها مکانیسم ایجادکننده متفاوتی دارند و سطح متفاوتی از درد را به همراه دارند و چیزی که مسلم است، این است که انسان بدون زانوی سالم عملکرد خوبی ندارد. وقتی زانوها شروع به درد می‌کنند، بر همه جنبه‌های زندگی روزمره ما تأثیر می‌گذارد. ما به زانوها برای راه رفتن، ایستادن، اسکات زدن، نشستن و حتی غلتیدن در رختخواب نیاز داریم. زانو درد ممکن است مانع از خوب خوابیدن، لذت بردن از شام خوردن با دوستان و یا حتی چرخیدن در یک مغازه برای تهیه غذای هفته شود. یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به درد زانو، ایجاد ثبات از طریق بریس است. زانوبند مفصل دار به تسکین درد کمک می‌کند زیرا حرکت به جلو و عقب را امکان پذیر می‌کند اما حرکت جانبی و چرخشی را محدود و تثبیت می‌کند.

زانوبند مفصل دار یکی از ساده ترین راه‌ها برای کاهش درد و بی ثباتی زانو است.

آنها محافظت و ثبات بسیار بیشتری نسبت به ساق‌های کشی ساده و بریس‌های دور زانویی موجود در بازار دارند.

لولاهای بریس ثبات جانبی ایجاد می‌کنند و از کشیده شدن بیش از حد زانو (خم شدن بیش از حد به عقب) جلوگیری می‌کنند. این امر باعث می‌شود بهترین گزینه پس از آسیب دیدگی رباط باشند.

زانوبندهای مفصل دار همچنین در صورت وجود آرتروز، ضعف، مشکلات غضروف، بی ثباتی و پس از جراحی زانو برای حمایت از زانو، کاهش درد و راحتی بیشتر در ورزش و فعالیت روزمره، بسیار ارزشمند هستند.

برخی از زانوبندهای مفصل دار می‌توانند در مقادیر مختلف خمش و کشش قفل شوند بنابراین می‌توانید میزان خم شدن و صاف شدن زانوی خود را کنترل کنید. این امر می‌تواند در مراحل اولیه بهبودی از آسیب دیدگی زانو یا جراحی واقعاً مفید باشد.

زانوبندهای مفصل دار می‌توانند برای فعالیت‌های روزمره یا کارهای پر تحرک از جمله ورزش و اسکی استفاده شوند. تمام این بریس‌ها حداکثر پشتیبانی و محافظت را دارند.

آسیب دیدگی‌های مفصل زانو که ممکن است استفاده از زانوبند برایشان مفید باشد


آسیب‌های لیگامانی

زانوبند مفصل دار می‌تواند در بهبود پایداری چرخشی رباط‌های آسیب دیده کمک کند، که شامل ACL، MCL و LCL است. همچنین، PCL نیز ممکن است آسیب ببیند، اما این مورد کمتر مشاهده می‌شود. استفاده از زانوبند مفصل دار می‌تواند بهبود راه‌رویی و بازگشت به ورزش‌های فعالیت‌هایی مانند اسکی و بسکتبال را تسهیل کند.

صدمات غضروفی

زانوبند مفصل دار ممکن است در کمک به آسیب‌های مینیسک، به خصوص در مراحل اولیه، مؤثر باشد. زمانی که زانو متورم و دردناک است و احساس خالی کردن می‌کند، استفاده از زانوبند مفصل دار می‌تواند بسیار مفید باشد.

آرتروز زانو

استفاده از زانوبند مفصل دار ممکن است به بهبود آرتروز زانو کمک کند. حتی استفاده از یک مقدار کم فشار می‌تواند به کاهش درد کمک کند و در صورت تخریب یک قسمت از زانو نسبت به قسمت دیگر، ممکن است به زانو کمک کند تا در وضعیت مناسب قرار گیرد.

شکستگی زانو

فرقی نمی‌کند که شکستگی پلاتوتیبیال یا شکستگی روی کشکک زانو دارید، زانوبند مفصل دار ممکن است اولین بخش از پروسه راه رفتن و ایستادن دوباره باشد. زانوبند به کاهش نیرو در استخوان در حال ترمیم کمک می‌کند.

التهاب زانو / پاتلا

التهاب مفصل زانو آسیبی در اثر استفاده بیش از حد است که به مشکل عدم تحمل وزن تبدیل می‌شود. برای بهبودی کافی و بازسازی تاندون یک زانوبند ممکن است کمک کننده باشد.

چه کسی باید از زانوبند مفصل دار استفاده کند؟


زانوبند مفصل دار ممکن است پاسخگوی همه افراد نباشد اما برای بسیاری از افراد که درد می‌کشند گزینه مناسبی است. هدف از زانوبند مفصل دار کاهش درد، بهبود توانایی عملکردی مانند پیاده روی، ‌هایکینگ یا کار راحت تر است. موارد زیر افرادی هستند که باید زانوبند مفصل دار استفاده کنند:

 • اگر می‌خواهید از جراحی اجتناب کنید، ممکن است یک بریس مفصل دار بتواند از نظر عملکردی به شما کمک کند.
 • اگر پس از جراحی می‌خواهید به فعالیت‌های خود باز‌گردید، ممکن است زانوبند مفصل دار به شما کمک کند.
 • اگر عاشق پیاده روی، ‌هایکینگ، الیپتیکال و غیره هستید و نمی‌توانید این کار را بکنید زانوبند مفصل دار می‌تواند کمک کند.
 • زانوبند مفصل دار ممکن است به شما امکان تقویت زانوی تان با درد کمتری را بدهد تا برای نتایج بهتر آماده شوید و یا پس از تعویض کامل زانو سریعتر بهبود یابید.

ویژگی‌های زانوبند مفصل دار


 • مواد با کیفیت – زانوبند مفصل دار کار زیادی انجام می‌دهد و باید پاسخگوی خواسته‌های شما باشد. لولا نه تنها خود باید محکم باشد بلکه مواد اطراف آن باید با دوام و مقاوم در برابر پارگی باشند.
 • متناسب – تعیین اندازه زانوبند آسان است و پوشیدن آن نیز باید آسان باشد. اگر پوشیدن آن مشکل باشد، دیگر از آن استفاده نمی‌کنید و مزایای آن از بین می‌رود.

اندازه زانوبند مفصل دار


اندازه زانوبند بسیار حیاتی است، در غیر اینصورت نه تنها به طور موثر عمل نمی‌کند بلکه بسیار ناراحت‌کننده خواهد بود. زانوبندهای مفصل دار ممکن است به صورت یک اندازه یا در اندازه‌های مختلف موجود باشند. برای داشتن تناسب دقیق، مرکز زانو را اندازه بگیرید و از گزینه‌های زیر استفاده کنید. اگر اندازه زانوی شما بین دو اندازه قرار دارد، معمولاً بهتر است برای تناسب بهتر سراغ سایز بزرگتر بروید.

چرا باید زانوبند خود را بشویید؟

شستشوی منظم زانوبند از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند. زانوبند شما اغلب روی لباس‌ها یا در یک کشو یا کمد قرار می‌گیرد و ممکن است به دلیل واکنش‌های شیمیایی با محیط بوی نامطبوع بگیرد. اگر زانوبند را به مدت طولانی استفاده کنید، بوی خاصی بوجود می‌آید که نه تنها ناخوشایند است بلکه ممکن است مجبور شوید زانوبند را دور بریزید. بهتر است زانوبند را مرتباً بشویید تا بوها را کنترل کرده و بوی اصلی آن را حفظ کنید.

نکاتی در مورد نحوه شستن زانوبند


 • اولین کار این است که کتابچه راهنمای همراه زانوبند خود را بخوانید. باید اطلاعات اساسی در مورد نحوه شستشو و نگهداری آن را ارائه دهد. برخی از زانوبندها ممکن است دستورالعمل‌های خاص تمیز کردن داشته باشند که به طولانی شدن عمر آن‌ها کمک می‌کنند.
 • شستشوی آن با برس نرم می‌تواند موثر باشد. اگر زانوبند هنوز در فرم خوبی باشد، درست روی کشکک زانویی شما قرار می‌گیرد. در صورت کهنه بودن یا فرسودگی زانوبند این گونه نخواهد بود. یا باید سعی کنید که زانوبند را به آرامی‌ در یک سینک ظرفشویی بشویید و یا با استفاده از یک برس مواد اضافی را به آرامی‌ پاک کنید. اگر این کار را هم نمی‌توانید انجام دهید، از یک پاک کننده ملایم برای شستشو با ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 • شستن بریس یک کار ساده است. گزینه‌های زیادی از قبیل صابون، آب و مواد شوینده وجود دارد – برای کسانی که می‌خواهند یک راه حل سریع داشته باشند، برخی از مواد شوینده معروف برای شستن بریس زانوی شما را در ادامه معرفی کرده ایم. صرف نظر از نوع صابونی که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که حاوی رایحه یا رنگ نباشد. زانوبند را خیس کنید تا مواد شوینده به کثیفی‌ها و بوها برسد. در زیر دستورالعمل خیساندن زانوبند آمده است:
 1. یک تشت یا سینک را با آب پر کنید
 2. مواد شوینده اضافه کنید (۱ قاشق غذاخوری در هر ۲-۳ گالن)
 3. زانوبند را خیس کنید
 4. زانوبند را با حركت دادن در اطراف و با ورز دادن بشویید.
 5. چند بار آب بکشید.
 • همچنین می‌توانید با استفاده از یک عمل مالش ساده، آلودگی و چربی اضافی را پاک کنید.
 • پس از شستشو و خشک شدن زانوبند، اگر از ماده ای تهیه شده که نیازی به اتو ندارد، آویزان کنید تا خشک شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک