زانوبند مفصل دار برای درمان درد و بی ثباتی زانوها

زانوبند مفصل دار

اگر از بی ثباتی یا درد زانو رنج می‌برید، زانوبندهای مفصل دار می‌توانند به پشتیبانی و تثبیت زانو کمک کنند. این زانوبندها با بدن شما حرکت می‌کنند و برای جلوگیری از کشش بیش از حد زانو یا خارج شدن از تراز مناسب طراحی شده اند. این تثبیت کننده‌های زانو می‌توانند ثبات و پشتیبانی بیشتری نسبت به برخی از بریس‌های معمولی داشته باشند. شما می‌توانید زانوبند خود را با میله‌های لولایی در اندازه‌ها، رنگ‌ها و مارک‌های مختلف انتخاب کنید.

آناتومی ‌زانو


زانو با طراحی آناتومیکی در واقع از لحاظ ساختاری ذاتاً ناپایدار است. زانو شامل دو استخوان است که روی هم قرار گرفته اند در مقایسه با یک مفصل ران که ثبات را در حالت عمقی فراهم می‌کند. استخوان ران در بالای استخوان درشت نی قرار دارد و در بالای استخوان درشت نی نیز دو مینیسک به شکل‌های مختلف قرار دارد که اجازه می‌دهد مقدار کمی‌ عمق و همخوانی بین استخوان‌ها باشد. در اطراف ساختارهای داخلی، رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات قرار دارند که بیشتر ثبات مفصل را ایجاد می‌کنند. وقتی مینیسک و رباط‌ها آسیب ببینند، می‌تواند توانایی بدن را در ایجاد پشتیبانی لازم تغییر دهد و بنابراین استفاده از زانوبند مفصل دار مفید واقع می‌شود.

زانوبند مفصل دار چیست؟


زانو درد و زانوبند مفصل دار

درد زانو هر روز میلیون‌ها نفر را درگیر می‌کند و این تعداد هر ساله در حال افزایش است. هرچه عمر طولانی ­تر داشته باشیم و سعی کنیم سطح فعالیت‌های خود را تا سال‌های طلایی عمر خود حفظ کنیم، بروز درد زانو همچنان رو به افزایش است. دلایل مختلفی برای درد زانو وجود دارد که هر کدام از آنها مکانیسم ایجادکننده متفاوتی دارند و سطح متفاوتی از درد را به همراه دارند و چیزی که مسلم است، این است که انسان بدون زانوی سالم عملکرد خوبی ندارد. وقتی زانوها شروع به درد می‌کنند، بر همه جنبه‌های زندگی روزمره ما تأثیر می‌گذارد. ما به زانوها برای راه رفتن، ایستادن، اسکات زدن، نشستن و حتی غلتیدن در رختخواب نیاز داریم. زانو درد ممکن است مانع از خوب خوابیدن، لذت بردن از شام خوردن با دوستان و یا حتی چرخیدن در یک مغازه برای تهیه غذای هفته شود. یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به درد زانو، ایجاد ثبات از طریق بریس است. زانوبند مفصل دار به تسکین درد کمک می‌کند زیرا حرکت به جلو و عقب را امکان پذیر می‌کند اما حرکت جانبی و چرخشی را محدود و تثبیت می‌کند.

زانوبند مفصل دار یکی از ساده ترین راه‌ها برای کاهش درد و بی ثباتی زانو است.

آنها محافظت و ثبات بسیار بیشتری نسبت به ساق‌های کشی ساده و بریس‌های دور زانویی موجود در بازار دارند.

لولاهای بریس ثبات جانبی ایجاد می‌کنند و از کشیده شدن بیش از حد زانو (خم شدن بیش از حد به عقب) جلوگیری می‌کنند. این امر باعث می‌شود بهترین گزینه پس از آسیب دیدگی رباط باشند.

زانوبندهای مفصل دار همچنین در صورت وجود آرتروز، ضعف، مشکلات غضروف، بی ثباتی و پس از جراحی زانو برای حمایت از زانو، کاهش درد و راحتی بیشتر در ورزش و فعالیت روزمره، بسیار ارزشمند هستند.

برخی از زانوبندهای مفصل دار می‌توانند در مقادیر مختلف خمش و کشش قفل شوند بنابراین می‌توانید میزان خم شدن و صاف شدن زانوی خود را کنترل کنید. این امر می‌تواند در مراحل اولیه بهبودی از آسیب دیدگی زانو یا جراحی واقعاً مفید باشد.

زانوبندهای مفصل دار می‌توانند برای فعالیت‌های روزمره یا کارهای پر تحرک از جمله ورزش و اسکی استفاده شوند. تمام این بریس‌ها حداکثر پشتیبانی و محافظت را دارند.

آسیب دیدگی‌های مفصل زانو که ممکن است استفاده از زانوبند برایشان مفید باشد


آسیب‌های لیگامانی

زانوبند مفصل دار می‌تواند به پایداری چرخشی کمک کند که رباط آسیب دیده بهبود یابد. شایع ترین آسیب‌های رباط شامل ACL، MCL  و LCL است. PCL همچنین می‌تواند آسیب ببیند اما بسیار کمتر مشاهده می‌شود. زانوبند را می‌توان فورا پس از آسیب دیدگی استفاده کرد و همچنین هنگام بازگشت به ورزش‌هایی مانند اسکی یا بسکتبال نیز مفید است.

صدمات غضروفی

زانوبند مفصل دار ممکن است به آسیب‌های مینیسک، به خصوص در مرحله اولیه کمک کند. هنگامی ‌که زانو متورم و دردناک است، زانو احساس خالی کردن دارد و این همان زمانی است که بریس بیشترین اهمیت را خواهد داشت.

آرتروز زانو

بریس ممکن است با رفع فشار به بهبود آرتروز زانو کمک کند. حتی مقدار کم محافظت می‌تواند به کاهش درد کمک کند. همچنین، هنگامی ‌که یک قسمت از زانو بیش از قسمت دیگر زانو تخریب می‌شود، ممکن است بریس کمک کند تا زانو در راستای مناسب قرار گیرد.

شکستگی زانو

فرقی نمی‌کند که شکستگی پلاتوتیبیال یا شکستگی روی کشکک زانو دارید، زانوبند مفصل دار ممکن است اولین بخش از پروسه راه رفتن و ایستادن دوباره باشد. زانوبند به کاهش نیرو در استخوان در حال ترمیم کمک می‌کند.

التهاب زانو / پاتلا

التهاب مفصل زانو آسیبی در اثر استفاده بیش از حد است که به مشکل عدم تحمل وزن تبدیل می‌شود. برای بهبودی کافی و بازسازی تاندون یک زانوبند ممکن است کمک کننده باشد.

چه کسی باید از زانوبند مفصل دار استفاده کند؟


زانوبند مفصل دار ممکن است پاسخگوی همه افراد نباشد اما برای بسیاری از افراد که درد می‌کشند گزینه مناسبی است. هدف از زانوبند مفصل دار کاهش درد، بهبود توانایی عملکردی مانند پیاده روی، ‌هایکینگ یا کار راحت تر است. موارد زیر افرادی هستند که باید زانوبند مفصل دار استفاده کنند:

 • اگر می‌خواهید از جراحی اجتناب کنید، ممکن است یک بریس مفصل دار بتواند از نظر عملکردی به شما کمک کند.
 • اگر پس از جراحی می‌خواهید به فعالیت‌های خود باز‌گردید، ممکن است زانوبند مفصل دار به شما کمک کند.
 • اگر عاشق پیاده روی، ‌هایکینگ، الیپتیکال و غیره هستید و نمی‌توانید این کار را بکنید زانوبند مفصل دار می‌تواند کمک کند.
 • زانوبند مفصل دار ممکن است به شما امکان تقویت زانوی تان با درد کمتری را بدهد تا برای نتایج بهتر آماده شوید و یا پس از تعویض کامل زانو سریعتر بهبود یابید.

ویژگی‌های زانوبند مفصل دار


 • مواد با کیفیت – زانوبند مفصل دار کار زیادی انجام می‌دهد و باید پاسخگوی خواسته‌های شما باشد. لولا نه تنها خود باید محکم باشد بلکه مواد اطراف آن باید با دوام و مقاوم در برابر پارگی باشند.
 • متناسب – تعیین اندازه زانوبند آسان است و پوشیدن آن نیز باید آسان باشد. اگر پوشیدن آن مشکل باشد، دیگر از آن استفاده نمی‌کنید و مزایای آن از بین می‌رود.

اندازه زانوبند مفصل دار


اندازه زانوبند بسیار مهم است، در غیر این صورت به طور موثر کار نخواهد کرد و بسیار ناراحت کننده خواهد بود. زانوبندهای مفصل دار یا تک سایز هستند یا در اندازه‌های مختلف ارائه می‌شوند. برای داشتن تناسب دقیق، مرکز زانو را اندازه بگیرید و از گزینه‌های زیر استفاده کنید. اگر اندازه زانوی شما بین دو اندازه قرار دارد، معمولاً بهتر است برای تناسب بهتر سراغ سایز بزرگتر بروید.

چرا باید زانوبند خود را بشویید؟

شستشوی مناسب زانوبند از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند. از آنجا که زانوبند شما اغلب روی لباس‌ها یا در یک کشو یا کمد قرار می‌گیرد، به دلیل واکنش‌های شیمیایی با محیط می‌تواند بو بگیرد. وقتی زانوبند در یک قسمت از خانه شما می‌ماند، ممکن است بوی اصلی خود را از دست بدهد. با گذشت زمان، تجمع بوهای مختلف شروع می‌شود. اگر زانوبند را مرتباً بشویید، می‌توانید بوها را کنترل کرده و بوی اصلی آن را حفظ کنید. اگر برای مدت زمان طولانی از زانوبند استفاده کنید، بوی خاصی بوجود می‌آید که نه تنها ناخوشایند است، بلکه در صورت عدم رسیدگی سریع به آن ممکن است مجبور شوید از شر آن زانوبند خلاص شوید.

نکاتی در مورد نحوه شستن زانوبند


 • اولین کار این است که کتابچه راهنمای همراه زانوبند خود را بخوانید. باید اطلاعات اساسی در مورد نحوه شستشو و نگهداری آن را ارائه دهد. برخی از زانوبندها ممکن است دستورالعمل‌های خاص تمیز کردن داشته باشند که به طولانی شدن عمر آن‌ها کمک می‌کنند.
 • شستشوی آن با برس نرم می‌تواند موثر باشد. اگر زانوبند هنوز در فرم خوبی باشد، درست روی کشکک زانویی شما قرار می‌گیرد. در صورت کهنه بودن یا فرسودگی زانوبند این گونه نخواهد بود. یا باید سعی کنید که زانوبند را به آرامی‌ در یک سینک ظرفشویی بشویید و یا با استفاده از یک برس مواد اضافی را به آرامی‌ پاک کنید. اگر این کار را هم نمی‌توانید انجام دهید، از یک پاک کننده ملایم برای شستشو با ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 • شستن بریس یک کار ساده است. گزینه‌های زیادی از قبیل صابون، آب و مواد شوینده وجود دارد – برای کسانی که می‌خواهند یک راه حل سریع داشته باشند، برخی از مواد شوینده معروف برای شستن بریس زانوی شما را در ادامه معرفی کرده ایم. صرف نظر از نوع صابونی که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که حاوی رایحه یا رنگ نباشد. زانوبند را خیس کنید تا مواد شوینده به کثیفی‌ها و بوها برسد. در زیر دستورالعمل خیساندن زانوبند آمده است:
 1. یک تشت یا سینک را با آب پر کنید
 2. مواد شوینده اضافه کنید (۱ قاشق غذاخوری در هر ۲-۳ گالن)
 3. زانوبند را خیس کنید
 4. زانوبند را با حركت دادن در اطراف و با ورز دادن بشویید.
 5. چند بار آب بکشید.
 • همچنین می‌توانید با استفاده از یک عمل مالش ساده، آلودگی و چربی اضافی را پاک کنید.
 • پس از شستشو و خشک شدن زانوبند، اگر از ماده ای تهیه شده که نیازی به اتو ندارد، آویزان کنید تا خشک شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس