سفید کردن دندان ها و روش های درمان خانگی

سفید کردن دندان باعث بروز حساسیت‌های شدید و فرسایش دندان‌ها می‌شود. سفید کردن دندان  ، اینکار یک فرآیند شیمیایی است که بر روی سلول‌های دندان اتفاق می‌افتد و با نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان در لایه زیرین مینا، رنگ آن را روشن‌تر می‌کند.  سفید کردن دندان یا بلیچینگ سبا دو روش بلیچینگ در خانه (Home Bleaching) با قالب مخصوص و ژل‌هایی با غلظت کم توسط خود بیمار و بلیچینگ در مطب (Office Bleaching) با غلظت بسیار بیشتر توسط دندانپزشک در مطب انجام می‌شود. در مواردی که فرد قصد انجام موارد زیبایی مثل انواع لمینیت دندان را داشته باشد در صورتیکه یکی از دندان های جلویی را نداشته باشد میتوان با استفاده از ایمپلنت دندان جایگزین کرد.

روش بلیچینگ در خانه:

برای داشتن دندان‎های سفید مجبور نیستیم به انواع درمان‎های شیمیایی سخت و روکش های مصنوعی تن دهیم چرا که می توانیم با بکارگیری توصیه‎های زیر و به طور طبیعی دندان‎هایی سفید و درخشان داشته باشیم. این توصیه‎ها به شرح زیر است:

– پس از صرف هر وعده غذایی یا مصرف تنقلات، میان‎وعده‎ها و نوشیدنی ‎ها، دندان‎های خود را مسواک بزنید چرا که باقی ماندن ذرات غذا در دهان، محیط دهان را اسیدی کرده و که این امر باعث تخریب و تغییر رنگ و زرد شدن بیشتر مینای دندان می شود.

– استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید زیرا اغلب در شکاف بین دندان‎ها لکههایی برجای می‎مانند و این فضاها، تنها با استفاده از نخ دندان تمیز می شوند.

– همچنین نوشیدن قهوه و چای و نوشیدنی‎های دارای رنگدانه را که موجب تغییر رنگ و ایجاد لکه در دندان‎ها می شوند، ترک کرده و یا به حداقل برسانید.

– استفاده روزانه از جوش شیرین به عنوان خمیر دندان اصلی باعث تحلیل رفتن مینای دندان می شود اما استفاده از آن به صورت یک بار در هفته یکی از راه‎حل‎های قدیمی برای سفید کردن دندان ها است.

– مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه یک بار اگرچه یک توصیه پرهزینه است اما دندانپزشک با استفاده از ابزار فلزی مخصوص دندان‏‎های شما را به گونه ای جرم‎زدایی می کند که شما با هیچ روشی قادر به انجام آن نخواهید بود.

– غذاهای دارای خاصیت سفیدکنندگی مصرف کنید. مطالعات علمی تایید می‎کند که بسیاری از موادغذایی برای سفید کردن دندان‎ها مفید هستند. مصرف موادغذایی از جمله پنیر، توت فرنگی، برگ بو، پوست پرتقال و نیز تکههای خام سبزیجاتی نظیر هویج، کرفس، کرم بروکلی و خیار می تواند به سفیدی دندان‎ها کمک کند.

– پوشیدن لباس هایی با رنگ‎های سرد و رنگ‎های پایه آبی نیز یکی از حقه هایی است که دندان‎ها را سفیدتر نشان می دهد.

– کربن (زغال) فعال که در فروشگاه های موادغذایی موجود است و سموم بدن را دفع می کند نیز می تواند به سفید کردن دندان‎ها کمک کند. بدین صورت که مقدار کمی از این پودر را روی مسواک قرار داده و پس از خیس کردن، چند دقیقه دندان‎ها را با آن مسواک کنید.

روش بلیچینگ در مطب:

در روش سفید کردن دندان‌ها در مطب، معمولاً با نام “آفیس بلیچینگ” شناخته می‌شود، ژل‌های بلیچینگ با غلظت بالا و به مدت زمان کوتاهی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. در این روش، سرعت سفید شدن دندان‌ها بیشتر از روش‌های خانگی است، اما اگر به درستی استفاده نشود، ممکن است باعث حساسیت زودگذر در لثه و مخاط دهان شود. بنابراین، دندان‌پزشک باید مهارت کافی در انجام بلیچینگ دندان داشته باشد. در این روش، برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها، از ژل‌های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌شود. مواد مورد استفاده در بلیچینگ دندان، پراکسید هیدروژن (در مطب) و یا کاربامید پراکسید (در خانه) می‌باشد. ژل بلیچینگ دندان معمولاً حاوی حداکثر ۳۵٪ پراکسید هیدروژن است. علاوه بر این، در بازار تجهیزات دندانپزشکی، تجهیزات و وسایل کمکی دیگری نیز وجود دارد که متناسب با ساختار آن‌ها در طبقه‌بندی‌های مانند لیزر، پلاسما آرک، ال‌ای‌دی یا دیودها قرار می‌گیرند. در نهایت، ژل بلیچینگ است که دندان‌ها را سفید می‌کند و نوع دستگاه در نحوه فعال‌سازی ژل موثر است. برخی از کارخانه‌های معتبر از پروسه درمان حذف شده‌اند و لازم است که استفاده از این دستگاه‌ها در تولیدات اکثر کارخانه‌ها رعایت شود.

آيا استفاده از مواد سفيد كننده دندان ضرر دارد؟

دو ماده اي كه بطور رايج استفاده مي شوند موادي هستند كه سالهاست به عنوان دهانشويه استفاده شده و مورد تأئيد جوامع دندانپزشكي مي باشند. ولي مصرف آنها، گاهاً ممكن است عوارض سفید کردن دندان که شامل حساسيت به دارو و يا حساس شدن دندانها را بدنبال داشته باشد. در مورد حساسيت به دارو مصرف آن به كلي قطع مي گردد ولي در صورت حساس شدن دندان، بايد اطلاع داشت كه اين حساس شدن گذرا بوده و با تمهيداتي كه دندانپزشك بكار مي برد، برطرف مي گردد. معمولاً يكي دو روز فاصله انداختن بين جلسات استفاده، حساسيت دندان را بهبود مي بخشد.

مواد سفيدكننده در چه تغيير رنگهايي تجويز مي گردد؟

بعضی از مشکلات و نواقص دندانی مانند بدساختی مینا و عاج، به درمان‌های تکمیلی مانند لامینیت نیاز دارند. دندان‌هایی که بیش از حد حساس هستند، مناسب برای این درمان نیستند و در زنان باردار و شیرده نیز توصیه نمی‌شوند. از نظر رنگ، دندان‌هایی که رنگ آن‌ها در گزوه زرد، نارنجی و قهوه‌ای است، به درمان بهتری پاسخ می‌دهند و دندان‌هایی که رنگ زمینه‌ای آن‌ها خاکستری یا آبی است، در برابر درمان مقاومت داشته و نیاز به درمان‌های تکمیلی مانند لامینیت و روکش‌های چینی دارند.

چهار نکته در درمان بلیچینگ(سفید کردن دندان ها)

درمان بلیچینگ دندان: نکاتی که باید بدانید

درمان بلیچینگ دندان، یک فرآیند پیچیده است که اگر به نکات مهم آن توجه کنید، می‌تواند رضایت شما را افزایش دهد. این روش نیازمند هنر و دانش دندانپزشک است و بستگی زیادی به تخصص دندانپزشک زیبایی دارد. دستگاه‌های موجود در بازار تنها به فعال کردن ژل مورد استفاده برای بلیچینگ دندان‌ها می‌پردازند.

بلیچینگ دندان، یک روش درمانی در زمینه زیبایی دندانپزشکی است که نتوانسته پیش‌بینی دقیقی از نتیجه درمان ارائه دهد. این به این معناست که هنگام مراجعه به اکثر دندانپزشکان، تضمینی برای روشنایی دندان‌ها (برای داشتن لبخند هالیوودی) داده نمی‌شود.

بعضی از اساتید و کارشناسان دندانپزشکی زیبایی باور دارند که بهتر است هر دو روش (آفیس بلیچینگ یا بلیچینگ خانگی) به صورت ترکیبی استفاده شوند. به عبارت دیگر، ابتدا می‌توان از آفیس بلیچینگ به عنوان یک شروع استفاده کرده و سپس با استفاده از بلیچینگ خانگی، درمان را پیگیری کرد. این ممکن است زمان و هزینه بیشتری را به همراه داشته باشد، اما در دراز مدت می‌تواند به شما رضایت بیشتری بخشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک