شاک ویو تراپی زانو، پاشنه، شانه و مچ چگونه انجام میشود؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. شاک ویو تراپی زانو، پاشنه، شانه و مچ چگونه انجام میشود؟

شاک ویو تراپی که با نام شاک ویو تراپی برون بدنی (Extracorporeal Shock Wave Therapy – ESWT) نیز شناخته می شود، به فرآیند غیرتهاجمی گفته می شود که در آن مجموعه ای از طول موج های ضربان دار، در حالت تحت فشار به پوست و محلی که آسیب دیدگی در آن رخ داده است، وارد می شوند.

شاک ویو تراپی بافت های نرم بدن (ماهیچه ها، تاندون ها و بافت های اتصالی) را شبیه سازی و فرآیند طبیعی خود درمانی را فعال می کند. این فرآیند برای درمان وضعیت های زیر حاد، زیر مزمن و وضعیت های مزمن (همانند شرایط عود کننده و حل نشده)، بسیار مؤثر می باشد. این فرآیند که توسط یک متخصص درمانی مدیریت می شود، یک گزینه غیرجراحی می باشد که در بعضی موارد می تواند نتایجی را، همانند عمل جراحی و حداقل در سه تا پنج جلسه درمانی، به حاصل آورد.

در اکثر مواقع، افراد فکر می کنند که تنها گزینه آن ها، استفاده از داروهای ضددرد، انجام فرآیند گران قیمت و بعضاً ناراحت کننده، یا پوزخند زدن و تحمل کردن درد در هنگام انجام فعالیت های روزانه و مسئولیت ها می باشد.

با این حال، روش غیرجراحی دیگری وجود دارد که می توان درد را در آن درمان و استفاده از نسخه های داروهای ضددرد با رویکرد احتمالی اعتیاد را متوقف کرد.

در وقت ملاقات شما، متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید می توانند بررسی کنند که آیا شاک ویو تراپی برای آسیب دیدگی یا شرایط سلامت شما توصیه می شود یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

فیزیولوژی شاک ویو تراپی برون بدنی


شاک ویوها (امواج شوک) به امواج صدایی گفته می شوند که دارای خصوصیت های فیزیک خاص، از جمله غیرخطی بودن، فشار حداکثری همراه با دامنه کششی کوتاه، زمان خیز کوتاه و مدت زمان کوتاه فرآیندی (۱۰ ms)، می باشند. آن ها دارای یک پالس تکی، یک محدوده فرکانسی وسیع (۰-۲۰ MHz) و دامنه با فشار بالا (۰-۱۲۰ MPa) می باشند.

فیزیولوژی شاک ویو تراپی

این خصوصیت ها باعث به وجود آمدن فاز مثبت و منفی از شاک ویو می شود. فاز مثبت، نیروهای مکانیکی را به طور مستقیم تولید می کند، در حالی که فاز منفی حفره زدایی و حباب های گازی را که در سرعت های بالا متعاقباً منفجر می شود و امواج صدایی از شاک ویوها را به وجود می آورد را ایجاد می کند.

در مقایسه با موج های فراصوت، فشار حداکثری شاک ویو تقریباً ۱۰۰۰ برابر بیشتر از فشار حداکثری یک موج فراصوت می باشد.

مکانیزم کارکرد


تأثیرات درمانی شاک ویو تراپی برون بدنی هنوز به طور کامل درک نشده است. با این حال، مکانیزم‌های کارکردی پیشنهادی برای این نوع درمان شامل موارد زیر می‌شود: افزایش نئوواسکولاریزاسیون در مفاصل و تاندون‌ها، افزایش تعداد تنوسیت‌ها، تحریک استخوان‌سازی و تمایز سلول‌های استخوانی، افزایش نفوذ لکوسیت‌ها، و تقویت فاکتور رشد و سنتز پروتئین‌ها برای تحریک سنتز کلاژن و بازسازی بافت‌ها.

اصول شاک ویو تراپی


شاک ویوها، اختلالات فشاری گذرا هستند که به سرعت در فضای سه بعدی رواج پیدا می کنند. آن ها با فشار ناگهانی محیطی همراه می شوند تا به فشار حداکثری خود برسند. از تأثیرات بافت های مهم حفره زدایی می باشد که در نتیجه عملکرد فاز منفی انتشار موج به وجود می آید.

اصول شاک ویو تراپی

شاک ویوهای مستقیم و تأثیرات غیرمستقیم حفره زدایی، منجر به ایجاد غده های خونی در رگ و مرگ سلول های کانونی می شود. این امر در نهایت منجر شبیه سازی استخوان جدید یا بافت ها خواهد شد.

چه شرایطی را می توان با شاک ویو تراپی درمان کرد؟


بدون در نظر گرفتن علت، درد راکد یا دردناک، دردی که مسیر بالا و پایین پا را طی می کند، به کمر منتقل می شود، یا دردی که در مچ دستان و آرنج ها وجود دارد، می تواند به شدت موجب کم شدن کیفیت زندگی یک فرد شود.

درمان با شاک ویو تراپی

بعضی افراد ممکن است درد متناوب (مانند ناراحتی کم و زیاد) را تحمل کنند، در حالی که دیگر افراد این درد مداوم را تجربه می‌کنند. درد حاد معمولاً شدید است و به سرعت پس از یک آسیب دیدگی نمایان می‌شود، در حالی که درد مزمن ثبات و طول عمر بیشتری نیز به همراه خواهد داشت.

از دستگاه‌های درمانی شاک ویو می‌توان برای درمان انواع متفاوتی از آسیب دیدگی‌های بافت‌های نرم در تمام نقاط بدن استفاده کرد. این آسیب دیدگی‌ها، شامل مواردی است که توسط درد حاد و مزمن نیز به وجود آمده‌اند. این درمان اغلب برای درمان مشکلات عضلانی – اسکلتی (که شامل بافت‌های اتصالی از جمله تاندون‌ها و رباط‌ها می‌شود)، مورد استفاده قرار گرفته است و شرطی تأثیرگذار برای مدیریت درد و افزایش عملکرد/ حرکت در شرایط متفاوت می‌باشد.

شاک ویو تراپی برون‌بدنی معمولاً برای درمان وضعیت‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • خار پاشنه
 • تاندونیت آشیل
 • تاندونیت آرنج (آرنج تنیس باز یا گلف باز)
 • تاندونیت کشکک
 • تاندونیت کلسیفیه (کلسیمی شدن زردپی)
 • بیماری بورسیت در لگن
 • نقاط ماشه‌ای
 • خشک شدگی انگشت شست پا
 • عضلات گرداننده شانه
 • کشیدگی مجرایی
 • کشیدگی همسترینگ

به طور کلی، شاک ویو تراپی به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی و غیردارویی می‌تواند به عنوان یک راه حل برای درمان درد و بهبود عملکرد و حرکت برای بیماران با مشکلات عضلانی-اسکلتی موثر باشد.

تناقضات


متخصص فیزیکی وضعیت شما را مورد بررسی قرار داده و مشخص می کند که آیا درمان با شاک ویو برای شما ایده آل می باشد یا خیر. درمان شاک ویو برای شرایط سلامتی زیر مناسب نمی باشد:

 • بارداری
 • رگ های خون و عصبی بزرگ
 • دستگاه های ضربان ساز قلب یا دیگر دستگاه های کار گذاشته شده در بدن
 • زخم های باز
 • مفصل های جایگزین شده
 • سر استخوان
 • اختلالات لخته شدن خون از جمله مشکل ترومبوز
 • عفونت
 • بافت های سرطانی
 • یک وضعیت روانی خطرناک در بیمار و/یا عدم توانایی او به همکاری

فواید انجام شاک ویو تراپی


فواید بسیار زیادی در شاک ویو تراپی برون بدنی، برای درمان درد وجود دارد. به دلیل غیرجراحی و غیرتهاجمی بودن شاک ویو تراپی، بیماران تحت درمان نباید عوارض گیج گننده بیهوشی را تجربه کرده یا نگران به وجود آمدن عفونت یا جای زخم باشند.

فواید شاک ویو تراپی

درمان ها نیز از نظر مالی مقرون به صرفه هستند و دلیل آن طولانی نبودن زمان بهبودی یا بستری شدن در بیمارستان ها می باشد. بر اساس شرایط قابل درمان، مطالعات نشان میدهد که درمان های شاک ویو تراپی برون بدنی موفقیت ۹۱ درصدی را با خود به همراه دارد و بیش از ۸۰ درصد از بیماران رضایت را با فرآیند سریع تر و آسان تری گزارش می کنند.

 • بهبودی سریع تر و آسان تر
 • غیرتهاجمی بودن
 • بدون احتیاج به بیهوشی
 • بدون ریسک ایجاد عفونت
 • بدون مدت زمان بهبودی
 • بدون ایجاد جای زخم
 • مقرون به صرفه بودن

با تأثیر و موفقیت درمان های شاک ویو، تعداد رو به افزایشی از رشته ها و تخصص ها، مانند ارتوپدها، متخصصین پا، کایروپراکتورها، پزشکان ورزشی، متخصصین فیزیکی و کلینیکهای مدیریت درد، در حال حاضر به بیماران خود شاک ویو تراپی برون بدنی را پیشنهاد می کنند.

در حین وقت ملاقات شما


در اولین مراجعه، فیزیوتراپیست بر روی شما یک ارزیابی جامع انجام خواهد داد تا تعیین کند که آیا شاک ویو تراپی برای آسیب دیدگی یا وضعیت سلامتی شما مناسب است یا خیر. اگر شما یک داوطلب ایده آل باشید، به شما درباره روش درمان و مواردی که می توانید در حین درمان و بعد از آن تجربه کنید، آموزش داده می شود. درمان، خود به مدت چندین دقیقه طول خواهد کشید. شما ممکن است مقداری درد را در نقطه درمان شده در طول فرآیند احساس کنید. اکثر بیماران آن را به عنوان “پالس های کوچک علیه پوست” در نظر میگیرند.

ملاقات برای شاک ویو تراپی

در انتهای جلسه، به شما یادآوری خواهد شد تا وقت های ملاقات بعدی خود را برای پیگیری، در صورت لزوم، رزرو کنید.

پس از وقت ملاقات شما


بعد از جلسه درمانی، شما قادر خواهید بود بدن خود را به طور طبیعی حرکت دهید و ممکن است درد به طور فوری کاهش یابد. چندین ساعت پس از جلسه، ممکن است در نقطه درمان شده احساس درد کمی، تردی، کبودی، ورم، بی‌حسی یا حس گزگز داشته باشید که به علت فعال شدن واکنش طبیعی التهابی است. فرآیند بهبودی بسیار سریع‌تر از مواردی است که نیاز به عمل جراحی دارند. پس از جلسه، استفاده از داروهای ضد التهاب را متوقف کنید زیرا ممکن است روند طبیعی بهبودی شما را کاهش داده و بر نتایج تأثیر بگذارد.

توصیه می‌شود که از هرگونه فعالیتی که ممکن است منجر به فشار بر نقطه درمان شده شود، تا ۴۸ ساعت پس از جلسه درمانی خودداری کنید. همچنین، پس از جلسه، به طور فوری می‌توانید رانندگی کنید.

شاک ویو تراپی برون بدنی در مقابل فراصوت درمانی


تفاوت بین شاک ویو تراپی برون بدنی و فراصوت درمانی

 • فراصوت درمانی موج های صدایی فرکانس بالا را مورد استفاده قرار می دهد، در حالی که شاک ویو تراپی برون بدنی از موج های فرکانسی پایین تری استفاده می کند.
 • فراصوت ممکن است یا تأثیرات حرارتی یا غیر حرارتی را در بافت ها به وجود آورد، در حالی که شاک ویو تراپی برون بدنی نتایج را با تأثیرات حرارتی منتشر نمی کند.

شباهت ها بین فراصوت درمانی و شاک ویو تراپی برون بدنی 

 • در هر دو روش، از موج های آکوستیک برای به وجود آوردن فواید درمانی استفاده می شود.
 • هر دو روش از محیط کوپلینگ برای انتقال موج های صدایی به بافت های درمان شده استفاده می کنند.
 • این دو روش، هر دو روش های درمانی غیرتهاجمی می باشند.

آیا مؤثر است؟


با توجه به یک مطالعه، ترکیب ورزش های کششی با درمان موج های شوک شعاعی، مؤثرتر از درمان علائم مزمن خار پاشنه نسبت به فشار شعاعی تکراری به تنهایی خواهد بود.

آیا شاک ویو تراپی هیچ گونه عوارضی خواهد داشت؟


عوارض ناشی از انجام این روش به احساس درد خفیف، تردی، کبودی، ورم، بی حسی یا حس گزگز در نقطه درمان شده، منتهی خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک