فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر برای تقویت عضلات کمر

 1. خانه
 2. کمر
 3. فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر برای تقویت عضلات کمر

جراحی لامینکتومی کمر و دیسککتومی یک عمل جراحی است که ممکن است جراح ارتوپدی یا مغز و اعصاب برای کمک به کاهش درد و بهبود تحرک انجام دهد. این روش شامل بریدن دیسک و مواد استخوانی است که ممکن است به اعصاب نشأت گرفته از ستون فقرات شما فشار وارد کند.

فیزیوتراپی پس از لامینکتومی کمر و دیسککتومی ممکن است به بهبود کامل شما کمک کند. اهداف توانبخشی کمر پس از جراحی به شما در بازگرداندن دامنه کامل حرکت و قدرت در ستون فقرات و به بازگشت به سبک زندگی قبلی کمک می‌کند. یکی از اهداف فیزیوتراپی بعد از لامینکتومی کمر و دیسککتومی ممکن است بهبود قدرت و ثبات عضلات کمر باشد. این امر می‌تواند پشتیبانی از سیستم عضلانی ستون فقرات را بهبود ببخشد.

در صورتی که عمل دیسک کمر برای بیمار ضروری باشد، متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید با آموزش حرکات و ورزش های مناسب بیمار را برای جراحی آماده می کنند. بعد از انجام عمل دیسک کمر نیز متخصصین این کلینیک با کمک انواع روش های فیزیوتراپی به بیمار کمک می کنند دوران نقاهت کوتاه تری داشته باشند و سریع تر بهبود بیابند.

آیا جراحی برای شما مناسب است؟ 


عمل دیسک کمر

دیسک‌های لاستیکی موجود بین استخوان‌ها و مهره‌های ستون فقرات، حرکت در سراسر ستون فقرات را ممکن می‌کنند. اما وقتی این دیسک‌ها فتق داشته و یا در مجرای نخاعی بیرون زده باشند، ممکن است عصب را تحت فشار قرار داده و باعث درد شوند. در بعضی موارد، این درد می‌تواند شدید و حتی ناتوان کننده باشد. هنگامی که دیسک فتق در پشت قرار دارد، درد ممکن است به سمت باسن، مفصل ران و پا منتقل شود. همچنین، در صورت فتق دیسک در گردن، درد ممکن است به سمت پایین شانه‌ها و بازوها حرکت کند.

تشخیص و تعیین اینکه آیا عمل جراحی فتق دیسک برای شما مناسب است یا خیر، تنها توسط پزشک قابل تشخیص است. در بیشتر موارد، فتق دیسک نیازی به جراحی ندارد و به طور معمول با گذشت زمان بهبود می‌یابد. بنابراین، جراحی پس از بی‌اثر بودن سایر گزینه‌ها مانند استروئیدهای خوراکی، ضد التهاب‌ها، فیزیوتراپی و حتی تزریق کورتیکواستروئید، به عنوان آخرین درمان پیشنهاد می‌شود. قبل از توصیه جراحی، جراح ستون فقرات آزمایشاتی از جمله اشعه ایکس و ام آر آی را برای تعیین محل و شدت فتق دیسک تجویز می‌کند. بر اساس این تصاویر، جراح ممکن است عمل جراحی را به عنوان روش بعدی برای کاهش فشار دیسک بر روی عصب توصیه کند.

انواع جراحی 


بر اساس اندازه و محل فتق دیسک، در صورت عدم تسکین با درمان‌های غیر جراحی، جراح ممکن است جراحی را توصیه کند. در پشت، این جراحی یک عمل جراحی فشار زدایی است که به لامینکتومی معروف است، جایی که یک تکه استخوان معروف به لامینا برداشته می‌شود. هنگامی که یک قطعه فتق دیسک نیز به طور همزمان برداشته شود، این عمل دیسککتومی نامیده می‌شود.

تکنیک‌ها و ابزارهای جدید این امکان را برای جراحان فراهم می‌کند که این جراحی‌ها را ازطریق برش‌های کوچکتر، از طریق یک لوله کوچک با استفاده از میکروسکوپ، معروف به میکرودیسککتومی انجام دهند. از مزایای جراحی خرد می‌توان به برش‌های کوچکتر، برش بافت نرم کمتر، خونریزی کمتر و در کل درد کمتر بعد از عمل اشاره کرد. از پزشک خود بپرسید آیا ریزجراحی یا جراحی میکروسکوپی برای شما مناسب است یا خیر.

لامینکتومی و دیسککتومی 

در روش میکرودیسککتومی، جراح با ایجاد برشی در قوس مهره‌ای (معروف به لامینا)، فشار روی ریشه‌های عصب را کاهش می‌دهد. این روش به عنوان لامینکتومی شناخته می‌شود و جراح همچنین بخشی از دیسک را که فشار به ریشه عصب می‌آورد، برای تسکین درد حذف می‌کند. مقایسه با روش سنتی، میکرودیسککتومی نیاز کمتری به برش بزرگتر دارد که منجر به کاهش آسیب عضلات کمر و بهبود سریعتر و درد کمتر می‌شود.

میکرودیسککتومی 

میکرودیسککتومی یا میکرودکامپرسیون، یک روش جراحی کم تهاجم و جدیدتر است که برای درمان فتق دیسک کمر استفاده می‌شود. هدف از این روش نیز مانند دیسککتومی، حذف بخشی از دیسک است که فشار به عصب می‌آورد و باعث درد می‌شود. با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های ویژه، جراح ارتوپدی ستون فقرات می‌تواند برش‌های بسیار کوچکی ایجاد کند که منجر به کاهش آسیب عضلات کمر و بهبود سریعتر و درد کمتری نسبت به دیسککتومی سنتی می‌شود.

فیزیوتراپی قبل از جراحی


فیزیوتراپی به شما می‌آموزد که چگونه می‌توانید تا حد ممکن فعال بمانید تا کمر خود را برای جراحی آماده کنید. فیزیوتراپیست ممکن است برخی تمرینات ساده را به شما آموزش دهد که عضلات پشت شما را هدف قرار می‌دهد و به رفع سفتی و تنش و افزایش قدرت کمک می‌کند. درمان فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا پس از جراحی بهبودی کامل پیدا کنید.

علائم پس از جراحی فتق دیسک 


بعد از عمل جراحی، ممکن است کمی درد احساس کنید که امری طبیعی است. بعد از چند روز، یک فیزیوتراپیست به شما مراجعه می‌کند تا به شما کمک کند با راه رفتن شروع کنید و تمرینات ساده‌ای را برای کمک به گردش خون و حفظ راه‌هوایی سالم به شما آموزش دهد. چندین روش ساده می‌تواند به کاهش درد پس از عمل جراحی کمک کند. فیزیوتراپیست همچنین به شما روش‌هایی برای قرارگیری در خواب و نحوه قرار گرفتن و خارج شدن از رختخواب را برای محافظت از کمر در زمان بهبودی کمر، آموزش می‌دهد. حرکاتی مانند بلند شدن از رختخواب و ورود و خروج از توالت ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما فیزیوتراپیست چندین روش ساده برای افزایش ایمنی و کاهش درد در اختیار شما قرار می‌دهد. وقتی فیزیوتراپیست از پیشرفت شما راضی باشد، اجازه خواهید داشت به خانه بروید. این معمولاً بین ۳ تا ۵ روز پس از جراحی است.

فیزیوتراپی پس از جراحی


فیزیوتراپی پس از عمل دیسک کمر

فیزیوتراپیست‌ها تشخیص می‌دهند که افراد پس از لامینکتومی کمر که نیاز به درمان فیزیوتراپی فردی دارد، نیازهای گسترده و اغلب پیچیده‌ای دارند. فیزیوتراپیست‌ها درمان فیزیوتراپی ویژه‌ای متناسب با نیازهای شما ارائه می‌دهند.

درمان فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند در طولانی مدت در فعالیت‌هایی که بیشترین لذت را از آنها می‌برید، پیشرفت کنید. اهداف فیزیوتراپی پس از جراحی کمر شامل این موارد است:

 • کاهش درد و التهاب
 • بهبود انعطاف‌پذیری و قدرت هسته‌ای
 • اصلاح وضعیت بدن و حرکات بدن برای کاهش فشار در پشت
 • به شما می‌آموزد که چگونه شرایط خود را مدیریت کنید و علائم را کنترل کنید.
 • بازگشت شما به محل کار و فعالیت‌های ورزشی با خیال راحت

هفته اول تا دوم 

فیزیوتراپی پس از هفته اول تا دوم عمل دیسک کمر

توانبخشی دامنه حرکتی ملایم همراه با سونوگرافی و درمان دستی برای کاهش درد و بهبودی را آغاز می‌کند. درمان فیزیوتراپی در این مرحله شامل این موارد است:

 • به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید با خیال راحت و مستقل حرکت کنید و اینکه چگونه می‌توانید این کار را در محیط خانه خود انجام دهید.
 • بهبود وضعیت بدن هنگام حرکت برای افزایش ایمنی و کاهش خطر آسیب دیدگی مجدد
 • الکتروتراپی از جمله سونوگرافی
 • دامنه تمرینات حرکتی در مچ پا، پاها و پشت
 • مدیریت درد

در حالی که درد برطرف می‌شود و کمرتان در حال بهبودی است، فیزیوتراپیست در مورد فعالیت‌هایی که باید برای انجام‌شان احتیاط کنید و همچنین فعالیت‌ها‌یی که به بهبودی شما کمک می‌کنند توصیه می‌کند.

هفته دوم تا ششم 

فیزیوتراپیست در این مرحله از توانبخشی شروع به پیشرفت تمرینات شما می‌کند. یک برنامه تمرینی هدفمند بین شما و فیزیوتراپیست‌تان ایجاد خواهد شد تا بتوانید به اهداف و حداکثر نیروی جسمی خود برسید. فیزیوتراپی در این مرحله ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ورزش‌هایی برای تقویت چهارقلو، همسترینگ و عضلات باسن
 • فعالیت‌هایی برای آموزش مجدد الگوهای حرکتی طبیعی
 • کشش ساختارهای کوتاه شده و تحرک عضلات و مفاصل به منظور بازگرداندن دامنه حرکتی کامل و صحیح
 • ورزش‌های شکمی تقویت کننده ایزومتریک
 • پیاده‌روی
 • دوچرخه ثابت
 • آب درمانی
 • مشاوره در مورد نحوه خود مدیریتی فعالیت‌های روزمره

درمان فیزیوتراپی نحوه حرکات و قدرت عضلانی شما را کنترل می‌کند تا اطمینان حاصل کند که برای بازگشت به کار و رانندگی سالم هستید.

هفته ششم تا دوازدهم 

فیزیوتراپیست در این مرحله برای افزایش دامنه حرکتی مفصل و تقویت عضلات اطراف کمر، باسن و پاها به پیشرفت تمرینات خود ادامه می‌دهد. این تمرینات متناسب با سرگرمی‌ها و سبک زندگی شما تنظیم می‌شود تا بازگشت به فعالیت‌هایی را که از آن لذت می‌برید، ارتقا بخشد. درمان فیزیوتراپی در این مرحله ممکن است شامل این موراد باشد:

 • تقویت عضلات (به عنوان مثال عضلات شکمی، و عضلات گلوتئال/ باسن) برای تثبیت ستون فقرات
 • کشش
 • مسافت پیاده‌روی در حال پیشرفت
 • ورزش‌هایی که حول محور زندگی شغلی یا ورزشی شما است
 • اصلاح و تغییر وضعیت بدن

فیزیوتراپیست شما همچنین می‌تواند روش‌هایی را برای اصلاح وضعیت در حالت دراز کشیدن، نشستن و ایستادن برای اطمینان از راحتی در خانه یا محل کار پیشنهاد کند.

هفته دوازدهم به بعد 

فیزیوتراپی پس از هفته دوازدهم به بعد عمل دیسک کمر

در این مرحله از درمان، تمرکز اصلی بر بهبود قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، استقامت، حالت بدن و توانایی عملکرد شما خواهد بود. تعهد به برنامه درمانی و تمرینات خانگی مهم است و اطمینان حاصل می‌کند که پیشرفت می‌کنید و به حداکثر توانایی جسمی خود دست می‌یابید.

فیزیوتراپیست‌ها به منظور بهبود استقلال شما با فعالیت‌ها و سرگرمی‌های روزمره و بهبود کیفیت زندگی، شما را در طول دوره توان بخشی راهنمایی و پشتیبانی می‌کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک