مزایا و کاربرد استفاده از کفی و کفش طبی چیست؟

 1. خانه
 2. کفش و کفی طبی
 3. مزایا و کاربرد استفاده از کفی و کفش طبی چیست؟

مزایا استفاده از کفش و کفی طبی

برخی از افراد به دلیل وجود نقص ساختاری خاصی در پاهای خود، پیاده روی و دویدن یا انجام سایر فعالیت‌های فیزیکی را اندکی دشوار می‌دانند. بهترین راه برای حل کردن چنین مشکلاتی، استفاده از کفش‌های ارتوپدی است. محصولات ارتوپدیک یا با نسخه به فروش می‌رسند یا محصولات سفارشی هستند که برای فراهم کردن پشتیبانی مناسب پاها و کمک به حفظ موقعیت و وضعیت متعادل طراحی شده‌اند. بسته به وضعیت بیمار، این کفش‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند.

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند با وجود قیمت زیاد، نوع سفارشی آن‌ها را انتخاب کنید. زیرا آن‌ها در مقایسه با کفش‌هایی که یک سایز از آن‌ها مناسب همه است، راحتی بیشتری را فراهم می‌کنند. اگر به دنبال کفش‌های جذب شوک هستید که آسیب‌های پا را به حداقل برسانند، می‌توانید در حین کار کردن یا مشارکت در فعالیت‌های ورزشی دقیق و منظم، بهترین استفاده را از کفش‌های ارتوپدی ببرید.

چرا کفش‌های ارتوپدی بهترین نوع پاپوش برای پای شما هستند؟


کفش های ارتوپدی

برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید در نظر بگیریم که چرا اصلاً به پوشیدن کفش نیاز است. پاسخ این است که کفش‌ها پای ما را از اشیا خارجی که ممکن است به ما آسیب برسانند محافظت می‌کنند. آن‌ها یک مانع مهم برای صدمات پا مانند سوراخ شدن، بریدگی، خراشیدگی، سوختگی و حتی نیش خوردگی و گزیدگی هستند.

با این حال تنها پوشیدن یک جفت کفش کافی نیست. در واقع پوشیدن کفش‌هایی که ضعیف ساخته شده‌اند یا کفش‌هایی که دارای بالشتک یا پشتیبانی کافی برای پا نیستند، بیشتر از سود برای پا ضرر دارد.

پشتیبانی از قوس کف پا

کفش‌های ارتوپدی، دارای کفی‌هایی با ویژگی‌های ارتوتیک هستند که به خوبی از قوس کف پا حمایت می‌کنند. هدف اصلی پشتیبانی از قوس کف پا، ممانعت از کاهش قوس کف پا است که عملکرد پا را تحت تاثیر قرار داده و علت اصلی درد پا و پاشنه پا است.

کفی‌های ارتوتیک با انتقال بخش قابل توجهی از وزن بدن به قوس کف پا، فشار روی پاشنه و سینه کف پا را کاهش می‌دهند. در کفش‌های بدون پشتیبانی از قوس کف پا، ناحیه قوس کف پا در توزیع فشار حاصل از وزن بدن شرکت نمی‌کند.

چرخش بیش از حد، باعث چرخش داخلی پاها و قرار گرفتن فشار روی زانوها، لگن و بخش پایینی کمر می‌شود. کفی‌های ارتوتیک با پشتیبانی مناسب از پوست کف پا، نقش مهمی در کاهش فشار روی زانوها، لگن و بخش پایینی کمر و همچنین در بهبود تعادل و تراز پاها دارند.

تنوع عرض

کفش‌های ارتوپدی در عرض‌های مختلفی ساخته می‌شوند تا تناسب دقیقی را فراهم نمایند. بیشتر این کفش‌ها در عرض‌های کوچک ،متوسط و بسیار عریض ساخته می‌شوند؛ اما می‌توانید کفش‌هایی در سایزهای بسیار باریک یا بسیار عریض نیز پیدا کنید.

عمق بیشتر

کفش‌های ارتوپدی روی یک کفش مخصوص ساخته شده‌اند و دارای عمق بیشتر برای قرار دادن کفی‌های ضخیم ارتوپدی هستند. و حالت نرم و مناسب، با تناسب راحت را به وجود می‌آورند که باعث از بین رفتن فشار در نقاط مختلف پا میشود.

عریض بودن ناحیه قرار گرفتن پنجه پا

عریض بودن بخش جلوی کفش، باعث کاهش فشار بر ناهنجاری‌هایی مانند پینه و انگشتان چکشی می‌شود و فضای اضافه برای حرکت انگشتان پا فراهم می‌نماید.

حفاظت داخلی

کفش‌های ارتوپدی به طور معمول با فضای داخلی نرم و صاف ساخته می‌شوند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تماس ملایمی بین پا و کفش ایجاد کرده و نقاط فشار را کاهش می‌دهند.

رویی کشی کفش

طراحی دارای قابلیت کشسانی رویی کفش، کشش در بخش فوقانی کفش را فراهم کرده و باعث می‌شود کفش با شکل پا تطبیق پیدا کند. کاهش فشار روی برآمدگی‌های ناهنجاری‌های پینه و پنجه‌های چکشی و کاهش نقاط فشار روی پا، از ویژگی‌های رویی این کفش است.

کفی‌های خاص

کفش‌های ارتوپدی، با کفی‌های سبک و طراحی نسبتاً تخته سنگ مانند، ساخته شده‌اند که اغلب فشار اندکی وارد می‌کند و به تسهیل حرکت پا کمک می‌کند. طراحی عریض کفی‌های کفش، باعث افزایش ثبات در هنگام پیاده روی می‌شود.

به طور خلاصه، کفش‌های ارتوپدی در مقایسه با کفش‌های معمولی، مزایای بسیاری را به ارمغان می‌آورند. این مزایا عبارتند از:

 • کمک به کاهش درد در پاشنه‌ها، زانوها، لگن و بخش پایینی کمر
 • بهبود تحرک و ثبات
 • فراهم کردن تناسب بهتر
 • فراهم نمودن محافظت بیشتر برای افراد مبتلا به دیابت و نوروپاتی

انواع مختلف ارتز


انواع مختلف اتز

در کل، ارتزها را می‌توان در سه دسته زیر طبقه بندی کرد:

 • ارتزهای آماده: این ارتزها به هیچ وجه از قبل با پای شما متناسب نشده‌اند و سطوح اساسی اما ابتدایی پشتیبانی را فراهم می‌کنند و اغلب توسط ارائه کننده خدمات با یک کیفیت بسیار بالاتر و متنوع ارائه می‌شوند.
 • ارتزهای نرم سفارشی: ساخته شده از مواد بسیار نرم مانند سیلیکون یا فوم. این نوع از آرتز، بیشتر توسط بیمارانی که از آرتریت شدید یا ناهنجاری ساختاری رنج می‌برند، استفاده می‌شود. آنها پشتیبانی کافی برای به حداقل رساندن آسیب‌ها را فراهم می‌کنند. آن‌ها می‌توانند آرتزهای دو سوم یا تمام قد باشد.
 • ارتزهای سخت سفارشی: این ارتزها می‌توانند در اندازه دو سوم باشند و پوشش نرمی را به ارتز تمام قد کامل اضافه می‌کنند. این ارتزها از فیبر کربنی یا پلاستیک ساخته شده‌اند. از این نوع ساختار، برای محدود کردن حرکات مفاصل پا استفاده می‌شود.

چه کسانی باید از ارتزها استفاده کنند؟


وسایل ارتوتیک در واقع می‌توانند حمایت جامعی از پا را فراهم کنند؛ به خصوص برای افرادی که از ناهنجاری‌ها و درد ناشی از ناهنجاری رنج می‌برند. هر کسی می‌تواند فارغ از سن، جنس یا وضعیت پا از یک ارتز استفاده نماید. در این جا مواردی آورده شده است که برخی از نشانه‌های رایجی هستند که باید حتما برای سفارش ارتز، درباره آن‌ها با یک متخصص پا مشورت شود.

 • داشتن پینه: این ناهنجاری پا ناشی از پوشیدن کفش‌های تنگ یا باریک است. البته ممکن است از پدر و مادر شما به شما ارث رسیده باشد یا ناشی از شکل شدیدی از آرتریت باشد.
 • فرسایش و پارگی بیش از حد و غیر طبیعی کفش‌ها: الگوی پوشیدن کفش‌های خود را بررسی کنید. آنها می‌توانند نشانه‌های مفیدی درباره شرایط پا و مشکلات غیر عادی آن فراهم کنند. در اینجا چند نمونه از الگوهای غیر طبیعی پوشش پا آمده است.
 • فرسایش بیش از حد یکی از پاشنه‌ها: این بدین معناست که پای شما به درستی تراز نشده است و شما برای بهبود تعادل و کاهش سایش غیر طبیعی پاشنه کفش، به پوشیدن آرتز سفارشی نیاز دارید.
 • الگوی سایش جانبی روی کفی: این سایش، نشانه سوپیناسیون است. این بدین معناست که پای شما از وارد شدن فشار فیزیکی بیش از حد در هنگام راه رفتن رنج می‌برد. سوپیناسیون در میان افراد دارای قوس پای زیاد و سخت و محکم رایج است.
 • پاهای صاف: اگر دارای کف پای صاف هستید، به احتمال زیاد از سوپیناسیون رنج می‌برید. ممکن است در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید، مانند دویدن ماراتن و اسپرینت متوجه درد شوید.
 • درد مزمن کمر یا پاشنه پا: اگر در حال حاضر از درد شدید مداوم کمر یا پاشنه پا رنج می‌برید، لازم است در اسرع وقت با یک متخصص مشورت کنید. آنها وسایل مناسب برای استفاده، جهت اصلاح مشکلات را به شما توصیه می‌کنند.
 • صدمات مکرر مچ پا: آیا اغلب از صدمات مداوم مچ پا شکایت دارید؟ ممکن است این صدمات ناشی از سوپیناسیون یا آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های فیزیکی شدید باشند و پوشیدن نوع مناسب ارتز مطمئناً در کاهش درد و تسریع بهبودی به شما کمک خواهد کرد.

اگر از هر کدام از مشکلات ذکر شده در بالا رنج می‌برید، مهم است که بلافاصله برای معاینه شدن توسط یک پزشک، برنامه ریزی کنید. این به شما کمک می‌کند تا از بدتر شدن مشکل جلوگیری کنید.

پس از ساخته شدن و تناسب ارتز با پای شما، هدف بعدی پیدا کردن بهترین کفش برای قراردادن ارتز در داخل آن است.

خرید بهترین کفش برای گذاشتن ارتز در آن


خرید بهترین کفش برای گذاشتن ارتز در آن

پوشیدن کفش اشتباه می‌تواند مانع عملکرد صحیح ارتزهای شما شود. به همین دلیل است که باید هنگام خرید کفش حتماً به ویژگی‌های زیر توجه زیادی داشته باشید:

 • جای پاشنه سفت و محکم: برای آن که مچ پای شما هنگام استفاده از ارتز در موقعیت صحیح قرار بگیرد، لازم است کفش شما پاشنه محکمی داشته باشد. این امر مانع چرخش یا لغزیدن برآمدگی‌های ارتز در ناحیه پاشنه می‌شود و در نتیجه هنگام دویدن یا راه رفتن از لغزیدن شما پیشگیری می‌کند.
 • حداقل امکان پیچ خوردگی: کفش‌هایی را بخرید که به راحتی دچار چرخش و پیچش نمی‌شوند در غیر این صورت حمایت کافی از قوس کف پا و پای شما صورت نمی‌گیرد.
 • وسط کفی ضخیم و محکم: قسمت وسط کفی کفش را لمس کنید و مطمئن شوید که به قدر کافی نرم باشد و سپس سعی کنید مقداری از فشار را روی آن قرار دهید و بررسی کنید که ببینید آیا به راحتی فشرده می‌شود یا خیر. وسط کفی پا نقش مهمی در تقویت نیرویی که از آن استفاده می‌کنید دارد.
 • پشتیبانی گسترده از پا: داشتن بستر وسیع به معنای پشتیبانی بیشتر از پا است. یک جفت کفش با کف وسیع به شما کمک می کند تا با سهولت بیشتری راه بروید.
 • برداشتن آسان کفی: وسایل ارتوتیک تطبیقی مانند اسپلینت‌ها و AFO ها فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. اگر از این نوع از ارتزها استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که کفشی را انتخاب می‌کنید که برداشتن و گذاشتن ارتز در آن راحت باشد.
 • فضای وسیع انگشتان: تنگی و باریکی فضای انگشتان، فقط باعث ایجاد مشکلات و ناهنجاری‌هایی مانند پینه پا یا انگشتان ملتهب و دردناک می‌شود. علاوه بر این، هنگام گذاشتن کفی در کفش اگر فضای پنجه پا به قدر کافی عریض نباشد فضای کافی برای حرکت پای شما وجود نخواهد داشت.
 • پاشنه کم: اگر به پوشیدن AFO نیاز دارید، بهتر است به دنبال کفش‌هایی با پاشنه کوتاه‌تر باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا در حین راه رفتن، راحتی خود را تضمین کنید.
 • عمق کفش کافی و مناسب: با وجود عمق کافی کفش، می‌توانید یک وسیله ارتوپدی را به راحتی در آن قرار دهید. این امر همچنین به شما کمک می‌کند تا در حین دویدن مانع لغزیدن کفش شوید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک