خارش واژن معمولاً با ترشحات غیر طبیعی همراه است که موجب نگرانی زنان می‌شود. با این حال، برخی از زنان خارش واژن را تجربه می‌کنند در حالی که هیچ ترشحی ندارند. در بسیاری از موارد، علائم خارش واژن همراه با ترشحات مشابه، اما بدون ترشح مشاهده می‌شود. ترشحات واژن معمولاً همراه با بوی نامطبوعی هستند، اما افرادی که دارای خارش بدون ترشح هستند، اغلب ترشح بدون بوی واژن را تجربه می‌کنند. درمان‌های مختلفی برای رفع مشکل خارش واژن وجود دارد، از جمله درمان‌های دارویی و رعایت برخی نکات برای بهبود وضعیت خارش. همچنین، لیزر واژن ممکن است در بهبود ترشحات واژن و در نتیجه کاهش خارش مؤثر باشد. همچنین، لیزر واژینال در درمان مشکلات دیگری مانند تیرگی واژن نیز موثر است.

علل

علل خارش واژن بدون ترشح

بیش از ۴۰ درصد از زنان در دوران یائسگی و پس از آن با مشکلات واژنی مانند اتروفی واژن (کاهش ضخامت دیواره‌های واژن) یا پیری واژن روبرو می‌شوند. در این دوران، دیواره‌های واژن به طور طبیعی نازک‌تر می‌شوند و خاصیت ارتجاعی و خون‌رسانی آن کاهش می‌یابد. علاوه بر این، خشکی و باریک شدن غشاء مخاطی محافظ واژن باعث کاهش خصوصیت لغزندگی واژن می‌شود. عدم تعادل در سطح اسیدیته (pH) محیط داخلی واژن نیز می‌تواند به شدت عملکرد و سلامت واژن را تحت الشعاع قرار دهد.

در حالی که بسیاری از موارد خارش واژن اغلب با ترشحات بودار ( سفید، خاکستری، زرد یا سبز ) همراه است برخی از موارد واژینیت یا التهاب واژن منجر به ترشحات نمی شود. بسیاری از علل احتمالی خارش واژن بدون ترشح وجود دارد که عبارتند از:

– واکنش حساسیتی یا درماتیت تماسی در واژن

برخی از زنان ممکن است یک واکنش حساسیتی یا درماتیت تماسی در ناحیه واژن را تجربه کنند که سبب راش لوکالیزه یا تحریک می شود. این ممکن است در تماس با یک ماده مانند صابون ایجاد شود. شما ممکن است دانه های قرمز را مشاهده نمایید که یک باره با استفاده نکردن از آن ماده از بین می رود استفاده طولانی مدت یا مکرر از این ماده، ممکن است سبب خارش شدید همراه با ظهور تاول در واژن شود.

– خارش واژن به علت پسوریازیس

خارش واژن گاهی به علت بیماری پسوریازیس می باشد. پسوریازیس، که باعث می شود سلولهای مرده پوست در سطح پوست جمع آوری شود و ممکن است تکه های قرمز پوست با پوشش فلس سفید و پوسته همراه باشد که ممکن است به یک بیماری پوستی تعمیم داده شود. این می تواند روی هر یا همه قسمت های بدن، از جمله ناحیه واژن تاثیر بگذارد.

– درماتیت شوره دار یا شوره در واژن

شوره در ناحیه واژن با قرمزی همراه است و پوست ممکن است چرب، زرد، پوسته پوسته به نظر برسد که این خود عاملی است که منجر به خارش واژن می شود.

– عفونت قارچی می تواند سبب خارش واژن شود

عفونت شناخته شده به نام خارش سوار کار ماهر، یک شکل از کچلی موضعی در اطراف واژن (مهبل) است که می تواند سبب خارش واژن بدون ترشح شود. پوست دارای راش با مناطقی که ممکن است قرمز، پوسته ریزی یا پر از دست انداز و تاول می باشد. این عفونت قارچی متفاوت از یک عفونت قارچی ( کاندیدیازیس veginal) است که با ترشح غلیظ سفید واژن مشخص می شود.

– خارش واژن به علت بیماری گال

گال همچنین می تواند سبب خارش واژن شود. این شرایط باعث شده است که کنه ها بتواند در زیر پوست نقب بزنند. این است که با خارش شدید همراه است که معمولاً در شب بدتر مشخص می شود. راش با تاول های کوچک و یا زخم ممکن است ظاهر می شود.

– دیستروفی واژن از علل خارش واژن

یک بیماری به نام دیستروفی واژن که ممکن است در اثر کمبودهای ویتامینA ،B2 ،B12، آهن و اسید فولیک باشدمی تواند سبب خارش واژن شود. تکه های سفید و یا پلاک ممکن است در پوست اطراف مهبل به علت تغییرات در پوست ظاهر شود.

– پلان اسکلروزیس

از علل دیگر خارش واژن بیماری پلان اسکلروزیس است. در واقع زنان ممکن است یک بیماری پوستی نادر به نام پلان اسکلروزیس که ممکن است در هر نقطه از بدن رخ دهد داشته باشند اما اغلب در ناحیه تناسلی و مقعد رخ می دهد. علت آن ناشناخته است اما ممکن است سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال و یا عدم هورمونهای جنسی از ویژگی های زنان یائسه مرتبط باشد. صدمه قبلی به پوست نیز ممکن است خطر ابتلا به بثورات را در این مکان افزایش دهد.

– عفونت های انگلی و خارش واژن

انگل‌های مانند شپش می‌توانند بخشی از فرج را مودار کرده و به عنوان انگل‌های عفونی ناحیه سر آلوده کرمک از مقعد به ناحیه واژن مهاجرت کرده و باعث خارش مهبل (واژن)، به ویژه در شب شود. هرچند شپش و تخم‌های آن می‌توانند با چشم غیر مسلح دیده شوند، اما کرمک تنها از طریق آزمایش میکروسکوپی قابل مشاهده است.

– خارش واژن به علت عوامل روانی و خراشیدگی

گاهی اوقات عوامل روانی ممکن است به علائمی مانند خارش واژن کمک کند. در این مورد، خاراندن ثابت، باعث تغییرات پوستی می شود که ممکن است به التهاب و سوزش منجر شود.

علت خارش واژن

علت خارش واژن (مهبل) بدون ترشح ممکن است با تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی و تست های دیگر مانند بیوپسی شناخته شود. از این رو توصیه می شود که با یک متخصص زنان، متخصص پوست و یا پزشک عمومی برای تشخیص علت خارش واژن و درمان مناسب مشورت کنید.

درمان خارش واژن (مهبل) بدون ترشح

موارد خفیف خارش واژن، بدون ترشح ممکن است بدون نیاز به درمان ناپدید شوند. در موارد با علت مشخص از جمله عفونت های انگلی و یا قارچی ممکن است درمان اختصاصی برای خارش واژن لازم باشد.

درمان های پزشکی خارش واژن (مهبل) بدون ترشح

خارش مزمن، خارش غیر قابل تحمل است که با دارو درمان می شود. دکتر شما یک کورتیکواستروئید موضعی تجویز می کند که شما می توانید روزانه به منطقه آسیب دیده اعمال نمایید. شما ممکن است نیاز به استفاده از این دارو برای چند هفته داشته باشید تا به طور کامل از این وضعیت خلاص شوید.

درمان

رعایت چند نکته می‌تواند بهبود خارش واژن را فراهم کند، علاوه بر درمان آن:

  • اجتناب از پوشیدن لباس‌های تنگ مانند جوراب شلواری و … به درمان خارش واژن کمک می‌کند.
  • خاراندن منطقه می‌تواند سبب تحریک و خارش بیشتر واژن شود، بنابراین باید از آن پرهیز کرد.
  • پوشیدن لباس یا لباس مرطوب برای مدت طولانی نیز می‌تواند علت خارش واژن شود، بنابراین باید از آن پرهیز کرد.
  • برای بهبود خارش واژن، تا زمانی که علایم بهبود یابد، از مقاربت جنسی خودداری کنید.
  • پوشیدن لباس‌های گشاد زیر در روز و یا خارج کردن لباس در شب نیز برای کاهش خارش واژن مفید است.
  • استفاده از لوسیون ملایم پوست و مواد پاک‌کننده برای پوست‌های حساس، می‌تواند به بهبود خارش واژن کمک کند.
  • استفاده از یک مرطوب کننده و یا آب مبتنی بر لوبریکانت برای مبارزه با خشکی واژن، مفید است.
  • عدم استفاده از محصولات مانند محصولات مراقبت از پوست زنانه و صابون در منطقه آسیب دیده نیز به درمان خارش واژن کمک می‌کند.
  • شستن و تمیز کردن از ناحیه جلو به عقب بعد از استفاده از توالت، برای جلوگیری از آلوده شدن ناحیه تناسلی به کرمک و آلودگی‌های پشت، مفید است.
  • برای کمک به درمان خارش واژن و جلوگیری از گسترش بیماری‌های مقاربتی، باید هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کرد.
فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک