پد خار پاشنه چگونه به کاهش درد پاشنه پا کمک می کند؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. پد خار پاشنه چگونه به کاهش درد پاشنه پا کمک می کند؟

محصولات مراقبت از پاشنه پا همراه با مسکن می‌توانند به طور قابل توجهی از ناراحتی و درد پاشنه کاسته و التهاب را کاهش دهند، همچنین قدرت عضلات و استخوان‌های پاشنه پا را افزایش دهند. این محصولات شامل محافظ و نگهدارنده پاشنه، پد مراقبت از پاشنه، بالشتک پاشنه و تکیه‌گاه قوس پا می‌باشند.

پدهای پا، ساده‌ترین محصولات مراقبت از پا هستند. آن‌ها را می‌توان در قسمت کف پا یا داخل کفش قرار داد، اما تنها یک قسمت کوچک از کفش را پوشش می‌دهند. از آن‌ها برای درمان بیماری‌هایی که اغلب باعث درد در قسمت جلوی پا مانند خار پاشنه می‌شوند، استفاده می‌شود. در بازار، پدهای دایره‌ای یا “دونات”، پدهای بانیون و پدهای متاتارس از طرح‌ها و اندازه‌های مختلف موجود هستند.

خار پاشنه چیست؟


خار پاشنه

خار پاشنه برجستگی‌های استخوانی در قسمت پاشنه پا است که در اثر رسوبات کلسیم ایجاد می‌شود. این وضعیت به سندرم خار پاشنه نیز معروف است و می‌تواند تا نیم اینچ طول داشته باشد. خار پاشنه با کمک اشعه ایکس پاشنه پا قابل تشخیص است خار پاشنه همچنین می‌تواند با یک بیماری پا همراه باشد که به آن پلانتار فاسیا گفته می‌شود. خار پاشنه را می‌توان با ورزش، ارتزهای سفارشی برای هر فرد به صورت مخصوص و داروهای خاص تجویز شده توسط پزشک معالجه کرد. خار پاشنه به طور کلی با روش‌هایی درمان می‌شود که به کاهش التهاب یا جلوگیری از آسیب به محل کمک می‌کند.

علائم خار پاشنه


علائم دردناکی از خار پاشنه وجود دارد که می‌توان با مشاهده آن‌ها، متوجه شروع این بیماری شد:

 • التهاب و تورم در قسمت جلوی پاشنه پا
 • هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید دردی مانند چاقو در پاشنه فرو می‌رود و بسیار شدید است
 • دردی مبهم و آزار دهنده در طول روز
 • برجستگی استخوانی قابل مشاهده زیر پاشنه
 • حساسیت و بی‌حسی در قسمت پاشنه پا

علل خار پاشنه


سه دلیل عمده برای خار پاشنه وجود دارد:

 • فرسودگی بافت‌های نرم پاشنه به دلیل کشیدگی طولانی مدت عضلات و رباط‌ها یا آسیب دیدن آن‌ها
 • غشای پوشاننده استخوان‌های پاشنه به دلیل آسیب دیدگی دچار کشیدگی یا پارگی می‌شوند.
 • رسوب بیش از حد کلسیم در استخوان پاشنه می‌تواند باعث ایجاد یک برآمدگی شود که به غشاها، عضلات و بافت‌های پاشنه آسیب برساند.

عوامل خطر


علل ابتلا به درد پاشنه عبارتند از:

 1. ناهنجاری در راه رفتن، که فشار اضافی به استخوان پاشنه، رباط‌ها و اعصاب اطراف ناحیه پاشنه ایجاد می‌کند.
 2. فعالیت‌هایی مانند پریدن و دویدن روی سطوح سفت و سخت که به پاشنه فشار زیادی وارد می‌کند.
 3. استفاده از کفش‌های نامناسب یا بد پوشیده شده، به ویژه کفش‌هایی که قوس پا را به خوبی پشتیبانی نمی‌کنند.
 4. چاقی یا اضافه وزن که فشار اضافی به پاشنه ایجاد می‌کند.
 5. کاهش انعطاف‌پذیری فاسیای کف پا و نازک شدن پد محافظ چربی پاشنه با پیر شدن.
 6. مبتلایان به دیابت که ممکن است از عفونت‌ها و مشکلات عصبی در پاها رنج ببرند.
 7. فعالیت‌هایی که نیازمند بیشتر ایستادن و قرار گرفتن روی پاها هستند.
 8. افرادی که کف پای صاف یا قوس بلندی دارند.

با شناخت عوامل ایجادکننده درد پاشنه، می‌توان اقداماتی از قبیل استفاده از کفش‌های مناسب، کاهش وزن، تقویت عضلات پا، استفاده از پدها و ساپورت‌های پاشنه، و اجتناب از فعالیت‌های زیادی که فشار زیادی به پاها وارد می‌کنند، را انجام داد. در صورت بروز مشکلات شدید، مراجعه به پزشک متخصص مورد نیاز است.

پد خار پاشنه


پدهای خار پاشنه

پدهای خار پاشنه ضخیم هستند و مانند بالشتکی در داخل کفش قرار می‌گیرند و شوک را کاهش می‌دهند و از درد در قسمت پاشنه جلوگیری می‌کنند این پدها با استفاده از تجزیه و تحلیل الگوی راه رفتن انسان برای تسکین درد پاشنه هنگام راه رفتن طراحی شده‌اند. برای تسکین حداکثر درد در قسمت پاشنه پا از این پدها استفاده کنید. برای محافظت در اطراف خار پاشنه، قسمت مرکزی قابل جدا شدن است آن را بیرون بیاورید. پدهای خار پاشنه حساسیت زا و سمی نیستند. به راحتی در بیشتر کفش ها جا می‌گیرند. قابلیت شستن و خشک شدن دارند. پدهای ژله‌ای خار پاشنه ضخامت ۴/۱ دارند.

 • سایز کوچک متناسب با اندازه‌های زنانه ۴٫۵ – ۶، اندازه مردانه ۳ – ۴٫۵
 • متوسط ​​متناسب با سایزهای زنانه ۷ – ۸٫۵، سایز مردانه ۵ – ۷
 • بزرگ متناسب با اندازه زنان ۹ – ۱۱، اندازه مردان ۸
 • پد خار پاشنه با کفی قابل حذف در درمان گرفتگی عصب باکستر، درد پاشنه، سندرم خار پاشنه، ورم کف پا استفاده می‌شود.

مزایا


مزایای پد خار پاشنه

پد خار پاشنه درد را تسکین می‌دهد. همچنین این پدها در طول روز شوک‌ها را با راحتی هر چه تمام‌تر جذب می‌کنند. استفاده از آن‌ها آسان است و به سرعت به بخشی اساسی از زندگی روزمره شما تبدیل می‌شوند.

نحوه استفاده

کاپ‌های پاشنه را در پشت کفش خود قرار دهید. آن‌ها را به طور مرتب با آب و صابون تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید که از سر جای خود تکان نمی‌خورند. این محصول یک تقویت کننده و برای راحتی کف پا است و یک ارتز پزشکی نیست.

دیگر راه‌های درمان خار پاشنه


ورم کف پا یکی از علل شایع درد پا است و ارتباط نزدیکی با خار پاشنه دارد. خار پاشنه ممکن است بدون درد باشد، اما ورم کف پا یک بیماری دردناک است که زمانی ایجاد می‌شود که نوار بافتی که پاشنه را به انگشتان پا متصل می‌کند، ورم می‌کند. علائم فاسئیت کف پا و خار پاشنه به گونه‌ای مشابه هستند که برای تشخیص صحیح و درمان مناسب، استفاده از اشعه ایکس ضروری است.

پزشکان می‌توانند درد پا را ارزیابی کرده و برنامه‌ای درمانی مناسب برای شما تهیه کنند، به طوری که به شما کمک کند درد را کاهش دهید و از علائم بیماری رها شوید – جراحی آخرین راه حل است. گاهی خار پاشنه بسیار دردناک است و بر روی فعالیت‌های روزمره شما تأثیر می‌گذارد، اما با استفاده از روش‌های درمانی محافظه کارانه، می‌توانید بهبود یابید و از زندگی لذت ببرید.

خار پاشنه یک بیماری قابل درمان است، اما در صورت عدم مراقبت می‌تواند منجر به عوارض جدی و درد شدیدی شود. روش‌های مختلفی برای درمان خار پاشنه وجود دارد که شامل تسکین درد و بازسازی پاشنه می‌شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی جهت درمان خار پاشنه

برای کاهش درد و جلوگیری از جراحی، فیزیوتراپیست‌ها یک برنامه ورزشی شخصی برای درمان پلانتار طراحی می‌کنند که شامل:

 • کشش فاسیای کف پا، گاستروکنمیوس و سولئوس
 • ماساژ
 • تقویت عضلات کف پا
 • ضربه زدن
 • مشاوره در مورد کفش مناسب
 • کنترل درد
 • یخ درمانی (سرما درمانی)
 • برنامه تمرینی فعال

اگر این روش ناموفق باشد و کف پا همچنان درد داشته باشد، گزینه بعدی جراحی است

فیزیوتراپی بعد از جراحی برای کاهش درد و تورم و احیای شما روی پاها مهم است.

کشش

کشش‌های خاص برای شل کردن عضلات و تسکین درد پاشنه پا و پلانتار فاسیا به کار می‌روند. حرکات کششی هنگام بیدار شدن از خواب یا هنگام خوابیدن می‌توانند به طور قابل توجهی درد پا ناشی از خار پاشنه و ورم کف پا را کاهش دهند.

پزشک متخصص غدد می‌تواند یک روش کششی را برای بهبود درد در پاشنه پا توصیه کند، یا می‌توانید برای شروع کار با یک متخصص طب فیزیکی همکاری کنید. کشش پا اغلب در درمان این نوع درد ساده اما بسیار موثر است.

گرم شدن قبل از ورزش و خنک کردن بدن بعد از تمرین به کاهش آسیب شما کمک می‌کند و از التهاب جلوگیری می‌کند. استفاده از کمپرس سرد پس از ورزش یا قرار گرفتن طولانی مدت روی پاها می‌تواند التهاب و درد مرتبط با خار پاشنه را کنترل کند.

کفی کفش

اگر از خار پاشنه یا ورم کف پا رنج می‌برید، قرار دادن کفی کفش یا ارتزهای سفارشی می‌تواند علت درد شما را اصلاح کند. ارتزها پای شما را در حالت تراز طبیعی قرار می‌دهند و عدم تعادل بیومکانیکی را اصلاح می‌کنند.

کفی‌های کفش از قوس کف پای شما پشتیبانی می‌کنند و حالت یک بالشتک عمل می‌کنند تا فشار کمتری به پاشنه‌هایتان وارد شود. قرار دادن ارتزهای سفارشی که با گچ از پاهای شما ساخته می‌شوند موارد بیومکانیکی شدیدتری را برطرف می‌کنند و ممکن است نیاز به درمان تهاجمی‌تر خار پاشنه شما را از بین ببرند.

داروهای ضد التهاب

درد خار پاشنه می‌تواند ناشی از مالیدن رسوب استخوانی به بافت نرم داخل پای شما باشد که منجر به التهاب می‌شود. مصرف داروهای ضد درد مانند استامینوفن، آسپیرین یا ایبوپروفن می‌تواند التهاب در پاشنه پا را کاهش دهد.

تزریق استروئید

تزریق استروئید

اگر داروهای بدون نسخه و سایر اقدامات محافظه کارانه پس از چند ماه درد خار پاشنه شما را تسکین نداد، ممکن است پزشکان تزریق کورتیکواستروئید را توصیه کنند. تزریق در محل درد شما برای کاهش درد و کاهش التهاب در پاشنه و قوس پای شما موثر است.

کورتیزون به عنوان پاسخ به درد و استرس به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود. به منظور کاهش التهاب، ممکن است یک نسخه مصنوعی از این هورمون به کنار پاشنه تزریق شود. کاهش التهاب به طور قابل توجهی دردی را که هفته‌ها ادامه می‌یابد را کاهش و تسکین می‌دهد. به منظور دستیابی کامل به مزایای درمان، ممکن است به چند تزریق نیاز باشد.

جراحی

درمان درد پاشنه معمولاً با استفاده از روش‌های غیرجراحی آغاز می‌شود. این شامل استفاده از پدها و ساپورت‌های پاشنه، تمرینات کششی و تقویتی عضلات پا، کنترل وزن و استفاده از روش‌های فیزیوتراپی می‌شود. این روش‌ها معمولاً منجر به بهبود قابل توجهی در کاهش درد و بهبود علائم مرتبط با درد پاشنه می‌شوند.

بسیاری از موارد درد پاشنه می‌توانند با روش‌های درمانی محافظه کارانه در طی چند هفته یا چند ماه بهبود یابند. اقداماتی مانند استفاده از کفش مناسب و انجام تمرینات کششی منظم می‌توانند به کنترل درد پاشنه کمک کنند و جلوی تشدید آن را بگیرند. در صورت بروز موارد جدی‌تر، ممکن است لازم باشد خار استخوان برداشته شده و بافت آسیب دیده ترمیم شود تا درد کاهش یابد.

در مواردی که درمان غیرجراحی نتیجه مطلوبی نداشته باشد و درد پاشنه به شدت مزاحمت‌آور باشد، ممکن است پزشک تصمیم به انجام جراحی برداشتن خار استخوان و ترمیم بافت آسیب دیده بگیرد. این جراحی به عنوان یک روش درمانی نهایی در مواردی که درد پاشنه مزمن و مقاوم به درمان است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قبل از هر تصمیمی درباره درمان درد پاشنه، توصیه می‌شود که با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش درمانی برای شرایط خاص شما تعیین شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک