کفی طبی ژله‌ای برای درمان و پیشگیری از مشکلات پا

 1. خانه
 2. کفش و کفی طبی
 3. کفی طبی ژله‌ای برای درمان و پیشگیری از مشکلات پا

کفی طبی ژله‌ای برای درمان و پیشگیری از مشکلات پا

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مانند ناهنجاری‌ها، همورتوها، عصب کشیده شده (نوروما) یا درد پاشنه از درد شکایت می‌کنند. در این موارد پزشکان ارزیابی و معاینه کاملی انجام می‌دهند و منشأ، مکانیک و برنامه درمانی را برای مشکل یا مسئله خاص بررسی می‌کنند. معمولاً این سوال برای بیماران پیش می‌آید که آیا به کفی طبی نیاز دارند یا خیر و اگر چنین است، کدام یک برای آن‌ها بهترین گزینه است.

توصیه می‌شود که اگر عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، یا استخوان‌ها در وضعیت عملکردی خوبی قرار ندارند و باعث ایجاد درد، ناراحتی و خستگی می‌شوند، از کفی طبی استفاده کنید. کفی‌های طبی را می‌توان از مواد مختلفی تهیه کرد و بسته به تشخیص و نیازهای خاص شما ممکن است سفت و محکم، نیمه سفت، نیمه انعطاف‌پذیر یا سازگار باشد.

یکی از بهترین انواع کفی­‌های طبی، کفی طبی ژله‌­ای است که در این مقاله به کاربردها و مزایای آن پرداخته می­شود.

کدام نوع کفی طبی برای شما مناسب است؟ 


کدام نوع کفی طبی برای شما مناسب است

افرادی که با وزن، قد و پای متوسط و مشکلاتی مانند درد پاشنه مواجه هستند، معمولاً با استفاده از کفی‌های طبی بدون نیاز به نسخه پزشکی تسکین می‌یابند. این نوع کفی‌ها از لحاظ هزینه‌ی بهتری برخوردار هستند و معمولاً می‌توانند درد و ناراحتی را کاهش دهند. با این حال، احتمالاً نیاز خواهید داشت که آن‌ها را مکرراً جایگزین کنید. در مواردی که فرد نیازهای خاص یا مشکلاتی مانند پای صاف دارد، کفی‌های طبی سفارشی استفاده باید کند. این نوع کفی‌ها اغلب گرانتر از نوع OTC هستند، اما معمولاً دارای دوام بیشتری هستند.

قبل از سرمایه‌گذاری در کفی‌های ارتوتیک، بهتر است پول خود را برای خرید کفش‌های با کیفیت و مناسب که برای کار یا فعالیت‌های ورزشی شما مناسب است، صرف کنید. بسیاری از افراد تاکنون پای خود را به طور حرفه‌ای در یک فروشگاه کفش اندازه‌گیری نکرده‌اند، در حالی که با گذشت زمان، طول و عرض پا تغییر می‌کند و اندازه کفش ممکن است بین مارک‌های مختلف متفاوت باشد.

اگر با خرید کفش‌های جدید درد و ناراحتی شما تغییری نکرد، می‌توانید کفی‌های طبی بدون نیاز به نسخه پزشکی را برای مدتی امتحان کنید. اگر این کفی‌ها به شما کمک کردند، عالی است. اما اگر نتیجه مطلوبی نداشت، بهتر است برای ارزیابی و تهیه کفی‌های طبی سفارشی به یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید.

کفی طبی ژله‌ای 


همانطور که از نام این محصول پیدا است کفی طبی ژله‌ای از یک ماده ژله‌ای ساخته شده است و در درجه اول برای بهبود راحتی پا از مواد بسیار نرم طراحی شده است که به کاهش شوک پا کمک می‌کند و ضربه را در برابر سطوح سخت جذب می‌کند.

این کفی‌ها معمولاً به دلیل نرمی آن‌ها سفارش می‌شوند و می‌توانند برای افرادی که درد خفیف پا و مفصل دارند به خوبی موثر باشد زیرا باعث کاهش سختی و سفتی راه رفتن روی سطوح سیمانی یا بتنی می‌شود. اما افرادی که علائم اولیه مشکلات پا را دارند باید به پزشک مراجعه کنند تا مشخص شود نیاز به کفی مناسب یا مراقبت از پا دارند یا خیر.

اگر کاملاً سالم هستید اما می‌خواهید کف کفش شما کمی نرم‌تر باشد و پیاده‌روی را به برنامه روزانه خود اضافه کنی، پس کفی‌های طبی ژله‌ای ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشند.

کفی طبی ژله‌ای Orthaheel 

کفی‌های طبی ژله‌ای Orthaheel یک کفی پاشنه‌دار و قوسی است که شامل ساختار ژله‌ای، کاپ پاشنه عمیق، وج خلف پا و پد قوس‌ و پاشنه داخلی برای پاشنه مد نظر و کاهش درد است.

امکانات این کفی طبی شامل موارد زیر است؛

 • کاپ پاشنه ژله‌ای کوسن‌دار با پشتیبانی قوس داخلی
 • ژل قالب‌بندی شده انعطاف‌پذیر نرم برای راحتی بیشتر
 • کاپ پاشنه عمیق برای حفظ موقعیت مناسب کف پا
 • وج خلف پا برای کمک به بهبود پرونیشن بیش از حد پا
 • کاپ پاشنه با بالشتک نقطه شوک برای راحتی پاشنه پا
 • پوشش رویه با پارچه مصنوعی نرم
 • بدون نیاز به برش و اندازه کردن برای کفش
 • ماندگاری طولانی دارد و مواد نرم مورد استفاده در ساخت آن شوک را جذب می‌کند و راحتی را برای پا فراهم می‌کند
 • کفی‌های طبی ژل به تراز مجدد بدن و مفاصل شما کمک می‌کنند
 • از آسیب پا پیشگیری و پشتیبانی می‌کنند
 • توزیع مجدد فشار بر روی پا
 • فعال‌سازی و تحریک عضلات، جلوگیری از استفاده بیش از حد و فشار
 • پشتیبانی بسیار خوبی از مسائل رایج مانند خار پاشنه، فاشیا پلانتار، شین اسپلینت، نوروم مورتون، میخچه و تاول

این کفی‌های طبی برای موارد زیر مناسب هستند؛

 • نوع کفش: ورزشی، چکمه، مجلسی، غیررسمی، فشن، تخت
 • نوع فعالیت: دویدن و راه رفتن، ورزش‌های زمینی، ایستادن، پیاده‌روی، گلف، دوچرخه سواری، فوتبال، فعالیت‌های اتفاقی و گاه به گاه
 • نوع قوس کف پا: همه انواع قوس
 • تسکین درد: تاندینیت آشیل، درد قوس و فشار قوس، بونیون، کف پای صاف و قوس کف پای افتاده، خار پاشنه و درد پاشنه پا، پرونیشن بیش از حد، فاشیا پلانتار، شین اسپلینت یا درد ساق پا

انواع 

در اینجا سه ​​نوع کفی طبی ژله‌ای وجود دارد که باید درباره آن‌ها بدانید و مجموعه‌ای از کفی‌ها و آرتزهای مخصوص خود را در خانه داشته باشید:

کفی طبی ژله‌ای Spenco 

نوع طراحی این کفی‌ها به گونه‌ای است که از هر قسمت پا پشتیبانی می‌کند. این کفی از یک لایه سه گانه ژله‌ای اما نازک به منظور کاهش فشار ساخته شده است. به این نوع ژل که به آن  ژل فعال انرژی Spenco گفته می‌شود از لاستیک ترموپلاستیک ساخته شده است. همچنین پشتیبانی مضاعفی در منطقه متاتارسال ایجاد می‌کند.

کفی‌ طبی ژله‌ای حمایتی جدید New Balance Pro

این کفی‌های طبی ژله‌ای دارای لایه‌های اضافی کوسن‌دار هستند که از ماده‌ای به نام Poron ساخته شده‌اند و این ماده به مرور زمان تجزیه نمی‌شود. کوسن در ناحیه جلوی پا و ناحیه عقب (کف پا) حس می‌شود که به ویژه در شرایطی مانند فاشیلیت پلانتار بسیار مناسب است.

همچنین، کاپ پاشنه عمیق به ویژه در صورتی که پای شما تمایل دارد هنگام قدم زدن از حالت طبیعی دور شود، بسیار مناسب است. اگر پاشنه شما دچار لغزش می‌شود یا پای شما به پرونیشن یا چرخش بیش از حد تمایل دارد، این کفی‌های طبی ژله‌ای مناسب شما هستند. این محصول همچنین دارای پشتیبانی قوس کف پا است.

کفی‌های طبی ژله‌ای حمایتی New Balance Pro برای کفش‌های ورزشی، کفش‌های کوهنوردی و چکمه یا هر کفش دیگری مناسب است و می‌توانید آن‌ها را متناسب با کفش‌های خود درست کنید.

کفی طبی ژله‌ای Orthaheel دارای بالشتک پاشنه، پد قوس کف پا، یک کاپ پاشنه عمیق (برای اطمینان از تراز پاشنه پا) و وج خلف پا هستند. متخصصان پا این کفی‌های طبی را در مواردی مانند فاشیلیت پلانتار، خار پاشنه، تاندونیت آشیل و سایر مشکلات پا توصیه می‌کنند.

برای خرید این کفی‌های طبی نیازی به نسخه ندارید. آن‌ها کوچک و کاملاً مناسب هستند و می‌توانند به راحتی در کفش شما قرار بگیرند. همچنین برای استفاده در کفش‌های چرم بدون پاشنه که نمی‌توانید انواع دیگر کفی‌ها را در آن قرار دهید، این کفی‌ها ایده‌آل هستند.

هدف واقعی کفی طبی ژله‌ای چیست؟

کفی‌های طبی ژله‌ای و سایر ارتزها چیزی نیستند که انسان فقط برای پول درآوردن آن را تولید کرده باشد. آن‌ها توسط بسیاری از شرکت‌های معتبر ساخته شده‌اند که دارای بخش‌های تحقیقاتی و طراحی گسترده‌ای هستند که دانشمندان در آنجا کار می‌کنند تا بدانند پا چگونه به بهترین شکل ممکن می‌تواند در کفش قرار بگیرد.

این کفی‌های طبی ژله‌ای توسط متخصص‌های پا توصیه و تایید می‌شوند. در مواردی که درد شما ناشی از تراز نادرست کف پا و پایین پا است، استفاده از این کفی‌ها اغلب توصیه می‌شود. بدن شما یک مدار مداوم از استخوان‌ها، عضلات و رباط‌ها است. اگر پاهایتان درست نباشد، استفاده نادرست از مسیر پاهای تحتانی به سمت زانوها، لگن، پشت و حتی گردن بالا می‌رود. و در نهایت روی سر شما تاثیر خواهد گذاشت!

چه موقع باید کفی‌های طبی ژله‌ای خود را عوض کنم؟ 

چه موقع باید کفی‌های طبی ژله‌ای خود را عوض کنم؟

در اینجا چندین نشانه وجود دارد که به شما کمک می‌کند بفهمید کی بهتر است کفی طبی ژله‌ای خود را تعویض کنید:

۱٫ تغییر رنگ: اگر کفی شما تغییر رنگ یافته و اختلاف قابل توجهی با زمان خرید آن دارد، این نشانه می‌دهد که زمان تعویض آن فرا رسیده است. این تغییر ممکن است شامل از بین رفتن آرم روی کفی یا جایگذاری تصویری قابل مشاهده از پای شما روی کفی باشد.

۲٫ آسیب: اگر پارگی یا ترک خوردگی روی کفی شما وجود دارد، این ممکن است منجر به آسیب پا شود و کفی شما دیگر نمی‌تواند به درستی از پای شما حمایت کند.

۳٫ بوی نامطبوع: اگر پای شما درون کفش عرق می‌کند و باعث بوی نامطبوع در کفی می‌شود، ممکن است نشانه‌ای از وجود باکتری یا قارچ باشد. در این صورت، تعویض کفی با پارچه ضد میکروبی توصیه می‌شود.

۴٫ فشرده سازی: اگر کفی شما نسبت به گذشته مسطح‌تر به نظر می‌رسد، زمان تعویض آن رسیده است. به خصوص در مورد کفی‌های فاشیای پلانتار، از دست دادن پشتیبانی مزایای دریافتی از کفی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. گرچه فوم‌های کوسن و مواد حمایتی با کیفیت بالا دوام بیشتری دارند، اما به مرور زمان خراب می‌شوند و تاثیر خود را در جلوگیری از آسیب‌دیدگی و درد پا از دست می‌دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک