کفی طبی ژله‌ای برای درمان و پیشگیری از مشکلات پا

 1. خانه
 2. کفش و کفی طبی
 3. کفی طبی ژله‌ای برای درمان و پیشگیری از مشکلات پا

کفی طبی ژله‌ای برای درمان و پیشگیری از مشکلات پا

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مانند ناهنجاری‌ها، همورتوها، عصب کشیده شده (نوروما) یا درد پاشنه از درد شکایت می‌کنند. در این موارد پزشکان ارزیابی و معاینه کاملی انجام می‌دهند و منشأ، مکانیک و برنامه درمانی را برای مشکل یا مسئله خاص بررسی می‌کنند. معمولاً این سوال برای بیماران پیش می‌آید که آیا به کفی طبی نیاز دارند یا خیر و اگر چنین است، کدام یک برای آن‌ها بهترین گزینه است.

توصیه می‌شود که اگر عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، یا استخوان‌ها در وضعیت عملکردی خوبی قرار ندارند و باعث ایجاد درد، ناراحتی و خستگی می‌شوند، از کفی طبی استفاده کنید. کفی‌های طبی را می‌توان از مواد مختلفی تهیه کرد و بسته به تشخیص و نیازهای خاص شما ممکن است سفت و محکم، نیمه سفت، نیمه انعطاف‌پذیر یا سازگار باشد.

یکی از بهترین انواع کفی­‌های طبی، کفی طبی ژله‌­ای است که در این مقاله به کاربردها و مزایای آن پرداخته می­شود.

کدام نوع کفی طبی برای شما مناسب است؟ 


کدام نوع کفی طبی برای شما مناسب است

فردی با وزن​​، قد، و پای متوسط و با مشکل عمومی مانند درد پاشنه پا، معمولاً با کفی‌های طبی بدون نسخه بهبود می‌یابند. این کفی‌ها ارزان‌تر هستند و معمولاً درد و ناراحتی را کاهش می‌دهند. با این حال، ممکن است شما مجبور به جایگزینی بیشتر آن‌ها باشید. ممکن است کسی که نیاز خاص یا مشکلی مانند کف پای صاف داشته باشد که در این صورت باید از کفی‌های طبی سفارشی استفاده کنند. با اینکه این کفی‌ها گران‌تر هستند، اما عموماً از نوع OTC هستند و دوام بیشتری دارند.

قبل از اینکه بخواهید روی ارتوتیک‌ها سرمایه‌گذاری کنید، توصیه می‌شود پول‌های خود را که به سختی بدست آورده‌اید، صرف کفش‌های با کیفیت و مناسب کنید که مخصوص کار یا فعالیت‌های ورزشی شما باشد. شاید تعجب کنید که بسیاری از افراد سال‌هاست که پای خود را به طور حرفه‌ای در یک فروشگاه کفش اندازه‌گیری نکرده‌اند. با افزایش سن، طول و عرض پا تغییر می‌کند و اندازه کفش ممکن است بین مارک‌های مختلف متفاوت باشد؛ و یک سایز کفش ممکن است از یک تولیدکننده به تولیدکننده دیگر متفاوت باشد.

اگر درد یا ناراحتی شما با کفش‌های جدید بهبود نمی‌یابد، سعی کنید کفی‌های طبی بدون نسخه را برای مدت زمانی امتحان کنید. اگر درد و ناراحتی شما بهتر شد، خوب است. اگر اینطور نیست، برای ارزیابی کفی‌های طبی سفارشی به یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید.

کفی طبی ژله‌ای 


همانطور که از نام این محصول پیدا است کفی طبی ژله‌ای از یک ماده ژله‌ای ساخته شده است و در درجه اول برای بهبود راحتی پا از مواد بسیار نرم طراحی شده است که به کاهش شوک پا کمک می‌کند و ضربه را در برابر سطوح سخت جذب می‌کند.

این کفی‌ها معمولاً به دلیل نرمی آن‌ها سفارش می‌شوند و می‌توانند برای افرادی که درد خفیف پا و مفصل دارند به خوبی موثر باشد زیرا باعث کاهش سختی و سفتی راه رفتن روی سطوح سیمانی یا بتنی می‌شود. اما افرادی که علائم اولیه مشکلات پا را دارند باید به پزشک مراجعه کنند تا مشخص شود نیاز به کفی مناسب یا مراقبت از پا دارند یا خیر.

اگر کاملاً سالم هستید اما می‌خواهید کف کفش شما کمی نرم‌تر باشد و پیاده‌روی را به برنامه روزانه خود اضافه کنی، پس کفی‌های طبی ژله‌ای ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشند.

کفی طبی ژله‌ای Orthaheel 

کفی‌های طبی ژله‌ای Orthaheel یک کفی پاشنه‌دار و قوسی است که شامل ساختار ژله‌ای، کاپ پاشنه عمیق، وج خلف پا و پد قوس‌ و پاشنه داخلی برای پاشنه مد نظر و کاهش درد است.

امکانات این کفی طبی شامل موارد زیر است؛

 • کاپ پاشنه ژله‌ای کوسن‌دار با پشتیبانی قوس داخلی
 • ژل قالب‌بندی شده انعطاف‌پذیر نرم برای راحتی بیشتر
 • کاپ پاشنه عمیق برای حفظ موقعیت مناسب کف پا
 • وج خلف پا برای کمک به بهبود پرونیشن بیش از حد پا
 • کاپ پاشنه با بالشتک نقطه شوک برای راحتی پاشنه پا
 • پوشش رویه با پارچه مصنوعی نرم
 • بدون نیاز به برش و اندازه کردن برای کفش
 • ماندگاری طولانی دارد و مواد نرم مورد استفاده در ساخت آن شوک را جذب می‌کند و راحتی را برای پا فراهم می‌کند
 • کفی‌های طبی ژل به تراز مجدد بدن و مفاصل شما کمک می‌کنند
 • از آسیب پا پیشگیری و پشتیبانی می‌کنند
 • توزیع مجدد فشار بر روی پا
 • فعال‌سازی و تحریک عضلات، جلوگیری از استفاده بیش از حد و فشار
 • پشتیبانی بسیار خوبی از مسائل رایج مانند خار پاشنه، فاشیا پلانتار، شین اسپلینت، نوروم مورتون، میخچه و تاول

این کفی‌های طبی برای موارد زیر مناسب هستند؛

 • نوع کفش: ورزشی، چکمه، مجلسی، غیررسمی، فشن، تخت
 • نوع فعالیت: دویدن و راه رفتن، ورزش‌های زمینی، ایستادن، پیاده‌روی، گلف، دوچرخه سواری، فوتبال، فعالیت‌های اتفاقی و گاه به گاه
 • نوع قوس کف پا: همه انواع قوس
 • تسکین درد: تاندینیت آشیل، درد قوس و فشار قوس، بونیون، کف پای صاف و قوس کف پای افتاده، خار پاشنه و درد پاشنه پا، پرونیشن بیش از حد، فاشیا پلانتار، شین اسپلینت یا درد ساق پا

انواع 

در اینجا سه ​​نوع کفی طبی ژله‌ای وجود دارد که باید درباره آن‌ها بدانید و مجموعه‌ای از کفی‌ها و آرتزهای مخصوص خود را در خانه داشته باشید:

کفی طبی ژله‌ای Spenco 

نوع طراحی این کفی‌ها به گونه‌ای است که از هر قسمت پا پشتیبانی می‌کند. این کفی از یک لایه سه گانه ژله‌ای اما نازک به منظور کاهش فشار ساخته شده است. به این نوع ژل که به آن  ژل فعال انرژی Spenco گفته می‌شود از لاستیک ترموپلاستیک ساخته شده است. همچنین پشتیبانی مضاعفی در منطقه متاتارسال ایجاد می‌کند.

کفی‌ طبی ژله‌ای حمایتی جدید New Balance Pro

این کفی‌های طبی ژله‌ای دارای لایه‌های اضافی کوسن‌دار هستند که از ماده‌ای به نام Poron تشکیل شده‌اند که به مرور زمان تجزیه نمی‌شوند. کوسن در ناحیه جلوی پا و در ناحیه عقب (کف پا) احساس می‌شود که به ویژه در شرایطی مانند فاشیلیت پلانتار بسیار مناسب است.

همچنین، کاپ پاشنه عمیق به ویژه در صورتی که پای شما تمایل دارد هنگام قدم زدن از حالت طبیعی دور شود، بسیار عالی است. آیا پاشنه شما دچار لغزش می‌شود، یا آیا پای شما به پرونیشن یا چرخش بیش از حد تمایل دارد ؟ اگر چنین است، این کفی‌های طبی ژله‌ای مخصوص شما هستند. پشتیبانی قوس کف پا نیز در این محصول وجود دارد. کفی‌های طبی ژله‌ای حمایتی New Balance Pro نیز برای کفش‌های ورزشی، کفش‌های کوهنوردی و چکمه یا هر کفش دیگر ساخته شده است. این کفی‌های طبی ژله‌ای را می‌توانید متناسب با کفش‌های خود درست کنید.

کفی طبی ژله‌ای Orthaheel دارای بالشتک پاشنه، پد قوس کف پا، یک کاپ پاشنه عمیق (برای اطمینان از تراز پاشنه پا) و وج خلف پا هستند. متخصصان پا در مواردی که بیمارانشان مبتلا به فاشیلیت پلانتار، خار پاشنه، تاندونیت آشیل، نوعی بدشکلی پا به نام pump bump و سایر مشکلات پا هستند، این کفی‌های طبی را توصیه می‌کنند.

برای خرید این کفی‌های طبی نیازی به نسخه ندارید. آن‌ها كوچك و كاملاً مناسب هستند و در مواقعی که شما نمی‌توانید كفی طبی ژله‌ای دیگری را در كفش خود قرار دهید این کفی‌ها به راحتی در کفش شما جا می‌شوند. همچنین برای استفاده در کفش‌های چرم بدون پاشنه که نمی‌توانید انواع دیگر کفی‌ها را در آن قرار دهید، ایده‌آل است.

هدف واقعی کفی طبی ژله‌ای چیست؟

کفی‌های طبی ژله‌ای و سایر ارتزها چیزی نیستند که انسان فقط برای پول درآوردن آن را تولید کرده باشد. آن‌ها توسط بسیاری از شرکت‌های معتبر ساخته شده‌اند که دارای بخش‌های تحقیقاتی و طراحی گسترده‌ای هستند که دانشمندان در آنجا کار می‌کنند تا بدانند پا چگونه به بهترین شکل ممکن می‌تواند در کفش قرار بگیرد.

این کفی‌های طبی ژله‌ای توسط متخصص‌های پا توصیه و تایید می‌شوند. در مواردی که درد شما ناشی از تراز نادرست کف پا و پایین پا است، استفاده از این کفی‌ها اغلب توصیه می‌شود. بدن شما یک مدار مداوم از استخوان‌ها، عضلات و رباط‌ها است. اگر پاهایتان درست نباشد، استفاده نادرست از مسیر پاهای تحتانی به سمت زانوها، لگن، پشت و حتی گردن بالا می‌رود. و در نهایت روی سر شما تاثیر خواهد گذاشت!

چه موقع باید کفی‌های طبی ژله‌ای خود را عوض کنم؟ 

چه موقع باید کفی‌های طبی ژله‌ای خود را عوض کنم؟

در اینجا چندین نشانه وجود دارد تا بدانید چه زمانی برای تعویض کفی طبی ژله‎ای شما مناسب است:

 • تغییر رنگ. اگر ظاهر کلی کفی تفاوت قابل توجهی نسبت به زمانی که آن را خریداری کرده‌اید دارد، می‌تواند نشانه آن باشد که زمان خرید یک جفت کفی طبی جدید است. این تغییر ظاهر می‌تواند شامل از بین رفتن آرم روی کفی یا جا گذاشتن تصویری قابل مشاهده از پای شما روی کفی باشد.
 • آسیب. هنگامی که متوجه پارگی یا ترک خوردگی روی هر قسمت از کفی شدید، خود را در معرض خطر تاول‌های روی پا قرار می‌دهید و کفی شما دیگر در مکان‌های مناسب از پای شما پشتیبانی و مراقبت نخواهد کرد.
 • بوی نامطبوع. اگر به مدت طولانی پایتان درون کفش است، احتمالاً پای شما عرق می‌کند. این رطوبت می‌تواند باعث بو‌های ناخواسته نامطبوع در کفی شود. بوی نامطبوع همچنین می‌تواند نشانگر وجود باکتری یا قارچ باشد که می‌تواند منجر به عفونت پا شود. هنگام تعویض کفی به دلیل بو، کفی جدیدی را انتخاب کنید که با پارچه ضد میکروبی تولید می‌شود.
 • فشرده سازی. هنگامی که متوجه شدید که کفی شما نسبت به گذشته مسطح‌تر به نظر می‌رسد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. به خصوص در مورد کفی‌های فاشیای پلانتار، از دست دادن پشتیبانی مزایای دریافتی از کفی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. گرچه فوم‌های کوسن و مواد حمایتی با کیفیت بالا دوام بیشتری دارند، اما به مرور زمان خراب می‌شوند و تاثیر خود را در جلوگیری از آسیب‌دیدگی و درد پا از دست می‌دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک