کمربند طبی L.S.O: کاربرد، نحوه بستن و مدت زمان پوشیدن ارتز L.S.O

 1. خانه
 2. مقالات
 3. کمربند طبی L.S.O: کاربرد، نحوه بستن و مدت زمان پوشیدن ارتز L.S.O

امروزه بسیاری از متخصصین ارتوپدی و ستون فقرات،استفاده از ارتزهای طبی را یکی از موثرترین شیوه­‌های درمانی برای برخی از مشکلات مهره از جمله درد پایین کمر، اسپوندیلولیزیس (شکستگی استرسی ) و عارضه‌­های نخاعی می­دانند. بریس‌­های طبی کمر نسبت به سایر درمان‌­ها عوارض کمتری دارد و برای تمامی سنین قابل استفاده است. از کاربردی ترین کمربندهای طبی میتوان به ارتوز کمری سخت (LSO) اشاره کرد. کاربرد، مزایا و نحوه پوشیدن این بریس در ادامه بطور کامل توضیح داده شده است.

اگر در حین استفاده از بریس طبی L.S.O دچار کمر درد شدید و یا به هر دلیلی احساس ناراحتی کردید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. پوشیدن بریس طبی در صورت عدم آگاهی میتوان برای شما مشکل ساز شود و روند درمان را به تاخیر بیاندازد. متخصصین ما در کلینیک امید بیمار را نسبت به هر گونه روش­‌های درمانی ارائه شده برای پیشگیری از عارضه‌­­های آتی و بهبودی سریع تر مطلع می­‌سازند. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی کمربندهای طبی L.S.O،مزایا و معایب آن و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل فرمایید.

کاربرد کمربند طبی L.S.O


انواع گوناگونی از بریس‌­های طبی با کاربردهای جداگانه و یا مشابه مورد استفاده قرار می­‌گیرند. کمربند طبی L.S.O و یا بریس‌­های ترموپلاستیک با محدود کردن دامنه‌­ی حرکتی ستون فقرات در روند درمان بیمار قبل و یا بعد از جراحی کمر تاثیر فوق العاده­ای دارند. قبل از خرید این نوع بریس­ حتما با پزشک خود مشورت کنید و از مفید بودن آن برای شرایط خود مطلع شوید. کمربند طبی L.S.O بیشتر در موارد زیر برای بیمار توصیه می‌شود:

 • اسکولیوز یا خمیدگی ستون فقرات
 • اسپوندیلولیزیس (لغزندگی مهره کمر)
 • دیسک دژنراتیو
 • درد مفاصل SI
 • پس از عمل جراحی ستون فقرات افیوژن لومبوساکرال تحتانی یا توراکو
 • شکستگی مهره
 • درد پایین کمر

 

مزایای بریس طبی L.S.O


مزایای بریس طبی L.S.O

موارد زیر از مزیت‌­های کمربند طبی L.S.O  میباشند:

 • فشرده سازی شکم– یکی از ویژگی‌های این کمربندها فشرده سازی شکم است که لیفت هیدرواستاتیک را برای ستون فقرات فراهم می‌کند. به این معنا که به کاهش فشار وارد شده روی بافت ها در ناحیه کمر یا قفسه سینه شما کمک می کند. کمربند پس از عمل جراحی برای پشتیبانی از عضلات ضعیف و محدود کردن حرکات آسیب زننده مانند چرخاندن یا خم کردن ناحیه باسن به کار می رود.
 • سیستم قرقره مکانیکی پیشرفته– یکی دیگر از ویژگی‌های این کمربند طبی پشتیبان کاهش درد، سیستم قرقره مکانیکی پیشرفته آن است که به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی و طی چند ثانیه و تنها با یک دست، فشار را اعمال کنید. سیستم قرقره‌ای با اصطکاک کم، نیروی شما را تا ۵ برابر تقویت می‌کند و دستیابی به درجه بالایی از فشرده سازی را تسهیل می‌نماید. این عامل به شما این امکان را می‌دهد تا میزان فشرده سازی کمر خود را به طور دلخواه تنظیم کنید. همچنین کمک می‌کند تا به فشرده سازی متناسب با فرم و اندازه خاص بدن خود برسید و این پشتیبان تثبیت کننده را متناسب با بدن خود تنظیم کنید. فشرده سازی می‌تواند به کنترل یا کاهش تورم و همچنین تسکین درد در هنگام حرکت کمک کند.
 • سیستم قرقره ای نرم بریس کمر برای مشکلات ستون فقرات و عارضه‌های نخاعی، همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی پشتیبان کمر خود را هنگام انتقال از یک صندلی به حالت ایستاده یا برعکس تنظیم کنید. کمربندهای طبی S. O به شما کمک می‌کنند تا فارغ از نوع فعالیت‌هایی که در آنها شرکت می‌کنید، به یک سطح از فشرده سازی راحت برسید.
 • پس از آن که فشار را تنظیم کردید، به سادگی در قسمت جلوی بدن، بند قرقره را به بریس متصل کنید. این امر به این معناست که دیگر مجبور نیستید درباره چرخیدن که باعث آسیب بیشتر به کمر شما می‌شود، نگران باشید یا اضطراب داشته باشید.
 • بستن بندها – بندهای کمربند طبی پس از عمل S. O، باعث می‌شوند بتوانید به راحتی بریس را بپوشید، در بیاورید یا تنظیم کنید ؛ حتی اگر از آرتریت دست رنج ببرید!
 • قابل تنفس و راحت– کمربندهای طبی S. O برای درمان اسپوندیلوزیس دژنراتیو، در هنگام تنگ کردن با کمر تناسب پیدا می‌‌کنند و یک تطابق ساده و راحت را برای شما به ارمغان می‌آورند. مواد سبک استفاده شده برای ساخت کمربند، مانع گرم شدن بیش از حد کمر شما و تعریق می‌شود. این کمربندها همچنین در رنگ‌های سیاه و خنثی وجود دارند تا بتوانید با توجه به میل خود آنها را زیر یا روی لباس خود بپوشید.
 • پانل‌های تثبیت کننده جلو و عقب- بریس کمر S. O، دارای دو پنل در قسمت پشت بدن (خلفی) و قسمت جلوی بدن (قدامی) است. پنل پشتی بریس قرقره ای کمر با توجه به انحنای طبیعی بخش پایینی کمر، طراحی شده است. از این رو با پدهای دارای قابلیت تنفس احاطه شده که برای راحتی و پیشگیری از بالا رفتن حرارت و تعریق به کار رفته‌اند. این پنل باعث راحتی کمر از بالای ناحیه لامبر ستون فقرات تا استخوان دنبالچه می‌شود.

یکی از ویژگی‌های مهم این بریس کمر به خصوص برای افرادی که پس از عمل جراحی از آن استفاده می‌کنند این است که پنل‌های جلو و عقب، بسته به سطحی که لازم است پشتیبانی شوند، قابل جدا شدن هستند و این امر به شما امکان می‌دهد تا وابستگی خود به کمربند را به تدریج کاهش دهید. در روند بهبودی پس از عمل جراحی، ستون فقرات شما از مهره S1 تا L1 بی‌حرکت می‌شود اما نباید بیش از حد متکی به این بی‌حرکتی باشید. اگر می‌خواهید ستون فقرات شما بهبود پیدا کند و عضلات خود را به نحوی تمرین دهید تا به تنهایی عملکرد خود را انجام دهند ، باید اتکای خود به کمربند را کم کنید . برداشتن پنل پشتی، این بریس را به یک فشرده ساز معمولی به سبک شکم بند تبدیل می‌کند که برای سوق دادن شما به سمت مراحل بعدی بهبودی، فوق العاده است.

چگونه می‌توانم بریس را بپوشم؟


بریس L. S. O را در مرکز ستون فقرات خود تنظیم کنید در حالی که پایین بریس روی لگن شما قرار گرفته است. در مرحله بعد با استفاده از بندهای دستی، کمربند را اطراف کمر خود بپیچید. دسته قرقره را تا حدی بیرون بکشید که به میزان سفتی دلخواه خود برسید. در آخر دسته قرقره را به سمت جلو بکشید و آن را در قسمت جلوی براکت محکم کنید.

آیا کمربندهای طبی L. S. O قابل شستشو هستند؟


بله شما می‌توانید پنل های جلویی را خارج کرده و چفت ها را روی قرقره مکانیکی ببندید. سپس با استفاده از دست‌ها، بریس را با آب گرم و صابون ملایم بشویید. بریس باید در هوا خشک شود. از درجه حرارت بالا برای خشک کردن یا شستشوی آن استفاده کنید.

علاوه بر بریس کمر ،راه‌­های دیگر درمان چیست؟


در اینکه کمربند­های طبی L.S.O کاهش فشار و استرس بر عضلات کمر موثرند شکی نیست. اما در برخی موارد استفاده از این درمان برای بسیاری از بیماران به تنهایی کافی نیست. پوشیدن بریس طبی کمر در کنار سایر درمان­‌ها روند درمان را چندین برابر می­کند. از شیوه­‌های درمانی موثر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روش‌های فیزیوتراپی برای افزایش قدرت و انعطاف پذیری کمر، پاها و شکم استفاده می‌شوند.
 • ورزش هایی برای اسپوندیلوزیس وجود دارند که به تقویت عضلات احاطه کننده ناحیه آسیب دیده کمر کمک می‌کنند و فرایند درمان را سرعت می‌بخشند.
 • یخ درمانی یا حرارت درمانی می‌تواند در بسیاری از شرایط به کاهش درد شما کمک کند؛ به خصوص اگر ورم زیادی داشته باشید از یخ و گرما روی کمر خود استفاده کنید.
 • داروهای ضد التهاب نیز می‌توانند به کاهش تورم و درد کمک کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک