کمربندTLSO برای تقویت ستون فقرات و کاهش درد در قسمت فوقانی کمر

  1. خانه
  2. مقالات
  3. کمربندTLSO برای تقویت ستون فقرات و کاهش درد در قسمت فوقانی کمر

استفاده از کمربندهای طبی پس از جراحی ستون فقرات، کاهش درد و درمان بسیاری از مشکلات مهره‌های کمری الزامی است.  یکی از پرکاربردترین نوع بریس، که متخصصین ستون فقرات بلافاصله بعد از عمل افیوژن فوقانی کمر برای بیماران خود به مدت ۱۰ تا ۱۲ هفته تجویز می‌کنند کمربندهای طبی  TLSOمی‌باشد. استفاده از این بریس‌ها راحت بوده و هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. از مزایای بریس‌های طبی TLSO می‌توان به صاف نگه داشتن کمر، کنترل و محدود کردن دامنه حرکتی ،جلوگیری از آسیب به ستون فقرات و سرعت بخشیدن به روند درمان اشاره کرد . در این مقاله سؤالات رایج شما درباره این بریس توضیح داده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کمربند طبی TLSO و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید با شماره تلفن‌ ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳  تماس حاصل فرمایید.

 

موارد استفاده از کمربند TLSO


از کمربند طبی TLSO در موارد مختلفی استفاده می‌شود. TSLO به قسمت‌های قفسه سینه، کمر و خاجی ستون فقرات اشاره دارد. بریس‌های TLSO جهت وارد آوردن فشار بر انحنای غیر طبیعی ستون فقرات و در نتیجه جلوگیری از افزایش خمیدگی استفاده می‌شود. این نوع کمربند همچنین در صورت تشخیص وجود اختلال، ناهنجاری یا مشکلات مختلف دیگر در ستون فقرات به کار برده می‌شود.

کمربندهای طبی TLSO به بهبود علائم عارضه‌های مانند کیفوز، پوکی استخوان، اسکولیوز، فتق دیسک و یا شکستگی ستون فقرات کمک می‌کنند.

استفاده از کمربند طبی TLSO جهت درمان پوکی استخوان

امکان دارد پوکی استخوان در مردان و زنان در هر سنی ایجاد شود، ولی معمولاً بروز این عارضه در زنان سالخورده شایع‌تر است. پوکی استخوان سبب کاهش استحکام استخوان در بدن می‌شود. در اثر بروز این عارضه، استخوان‌ها ضعیف و شکننده شده و بیشتر در معرض شکستگی و آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند. پوکی استخوان در صورت عدم درمان، می‌تواند سبب بروز عارضه‌هایی مانند کیفوز شود.

علائم پوکی استخوان عبارتند از:

جهت حفاظت از ستون فقرات و کاهش خطر شکستگی و رفع درد ناشی از پوکی استخوان از بریس‌های مختلفی استفاده می‌شود. متخصصین ستون فقرات استفاده از کمربند طبی TLSO را جهت کمک به درمان پوکی استخوان پیشنهاد می‌کنند. کمربند TLSO فشار اضافی را از روی عضلات کمر بر می‌دارد. این نوع کمربند از مواد نرم و با دوام ساخته شده است و در نتیجه گزینه بسیار مناسبی جهت کاهش درد ناشی از پوکی استخوان محسوب می‌شود.

استفاده از کمربند TLSO به منظور درمان شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات ممکن است نتیجه آسیب‌دیدگی شدید ناشی از عوامل مختلفی مانند تصادفات وسایل نقلیه، اصابت گلوله یا افتادن از ارتفاع باشد، و نه تنها به علت ضعف استخوان‌ها ناشی از پوکی استخوان. در بسیاری از موارد، جهت ترمیم آسیب‌دیدگی، نیاز به جراحی داریم، و پس از جراحی استفاده از بریس ستون فقرات ضروری است.

علائم شکستگی ستون فقرات شامل کمردرد ناگهانی و شدید، افزایش درد در زمان پیاده‌روی یا ایستادن و یا خم شدن بدن، تغییر شکل ستون فقرات و کاهش وزن می‌باشد.

متخصصین کمر، استفاده از کمربند طبی TLSO را در این موارد توصیه می‌کنند. این نوع کمربند دارای سیستم قرقره‌ای مکانیکی است و به همین دلیل استفاده از آن بسیار راحت است. کمربند TLSO می‌تواند برای اقدامات مراقبتی قبل و بعد از جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از کمربند طبی TLSO جهت درمان اسکولیوز

جهت درمان اسکولیوز از کمربند TLSO استفاده می‌شود. اسکولیوز سبب خمیدگی جانبی ستون فقرات (معمولاً در زمان رشد) می‌شود. این عارضه می‌تواند در اثر فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، ناهنجاری‌های مادرزادی یا آسیب‌دیدگی ستون فقرات ایجاد شود. معمولاً اسکولیوز در بیشتر موارد خفیف می‌باشد ولی در برخی از مواقع خمیدگی ستون فقرات به تدریج با گذشت زمان افزایش پیدا می‌کند.

علائم اسکولیوز عبارتند از:

  • ناهمراستایی شانه‌ها یا کمر
  • برجسته بودن استخوان کتف در یک طرف بدن
  • بالا بودن یک طرف استخوان لگن

جهت درمان اسکولیوز خفیف، معاینه مداوم جهت نظارت بر میزان خمیدگی ستون فقرات الزامی می‌باشد. در صورتی که خمیدگی ستون فقرات شدید باشد، استفاده از بریس یا جراحی ضروری می‌باشد.

متخصصین ارتوپدی استفاده از کمربند TLSO را جهت کمک به درمان اسکولیوز توصیه می‌کنند. استفاده از این نوع کمربند بسیار آسان می‌باشد و دارای قابلیت تنظیم فشردگی جهت تثبیت وضعیت ستون فقرات می‌باشد. کمربند طبی TLSO و همچنین بندهای این کمربند در قسمت شانه از مواد نرم ساخته شده‌اند.

استفاده از کمربند TLSO جهت درمان کیفوز

کیفوز یا گوژپشتی، عارضه‌ای است که در صورت خمیدگی بیش از حد ستون فقرات در قسمت قفسه سینه ایجاد می‌شود. این عارضه بیشتر در زنان سالخورده رخ می‌دهد و معمولاً ناشی از پوکی و ضعف استخوان‌های ستون فقرات است. در برخی موارد، مانند ناهنجاری‌های مادرزادی، خمیدگی بدن، سرطان و بیماری شوئرمن، کیفوز در کودکی و نوجوانی نیز ممکن است رخ دهد.

علائم کیفوز شامل اختلاف در ارتفاع دو سر شانه، خمیدگی سر به سمت جلو، خمیدگی در قسمت پشت بدن و سفتی عضلات همسترینگ است. در صورتی که کیفوز خفیف باشد، علائم چندان قابل توجهی ندارد و به درمان نیازی نیست. اما کیفوز شدید می‌تواند درد و سفتی در ناحیه کمری و سینه‌ای ایجاد کند و عملکرد اعضای داخلی بدن، بافت‌ها و اعصاب را مختل کند.

درمان کیفوز به علت علائم و شدت آن و سن بیمار بستگی دارد. درمان‌هایی مانند داروهای مسکن، داروهای ویژه پوکی استخوان، تمرینات ورزشی کششی و قدرتی و استفاده از بریس، می‌تواند برای بهبود و جلوگیری از تشدید عارضه مفید باشد.

کمربند طبی TLSO، به منظور جلوگیری از تشدید علائم کیفوز، توسط متخصصین کمر و ستون فقرات پیشنهاد می‌شود. این نوع کمربند، قابل تنظیم و استفاده آسان است و از مواد نرم و با دوام ساخته شده است. در موارد کیفوز خفیف، استفاده مداوم از کمربند TLSO می‌تواند عضلات کمر، گردن و ستون فقرات را پرورش داده و شانه‌های بیمار را به سمت بالا نگه دارد و در نتیجه وضعیت صحیح بدنی را حفظ کند.

استفاده از کمربند TLSO در درمان دیسک کمر

افزایش سن و یا آسیب‌دیدگی می‌تواند سبب بروز فتق دیسک شود. در ستون فقرات استخوان‌های مجزایی وجود دارند که بین آن‌ها دیسک‌ها قرار گرفته‌اند. در اثر فتق دیسک، لایه خارجی دیسک پاره شده و مواد داخل هسته دیسک خارج می‌شوند و بر اعصاب مجاور فشار وارد می‌کنند. این عارضه در اثر تخریب دیسک ناشی از استفاده بیش از حد و مداوم ستون فقرات ایجاد می‌شود.

علائم فتق دیسک عبارتند از:

جهت تسکین درد ناشی از دیسک کمر، پزشکان روند درمان را با تجویز داروهای ضد التهابی آغاز می‌کنند. فیزیوتراپی و استفاده از یخ در ناحیه کمر نیز به کاهش درد کمک می‌کنند. در صورتی که روش‌های مختلف درمانی تاثیری در بهبود علائم نداشته باشند، امکان دارد از جراحی استفاده شود.

متخصصین ارتوپدی استفاده از بریس‌های تثبیت ستون فقرات و یا کمربند طبی را جهت درمان دیسک کمر و تسکین علائم ناشی از دیسک کمر به بیماران توصیه می‌کنند.

نحوه پوشیدن کمربند طبی TLSO


نحوه پوشیدن کمربند طبی TLSO

کمربند TLSO یک وسیله قابل تنظیم است که بیشتر برای حفاظت از ستون فقرات استفاده می‌شود. برای استفاده از این کمربند طبی، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱٫ کمربند را به صورت باز بر روی یک سطح قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که پوشش داخلی کمربند به سمت بیرون قرار گرفته است.
۲٫ بند کمربند را به اندازه مناسب با دور کمر تنظیم کنید.
۳٫ برای تغییر اندازه کمربند، بندهای سمت چپ و راست را از قسمت پشت آزاد کرده و سپس بندها را به اندازه مورد نظر تنظیم کرده و دوباره به قسمت پشت کمربند متصل کنید.
۴٫ در صورت نیاز، پانل‌های جانبی کمربند را محکم کنید.
۵٫ کمربند را در قسمت دور کمر قرار داده و آن را در قسمت جلوی بدن محکم کنید.
۶٫ در صورت نیاز، طول بند کمربند را به اندازه مورد نظر تنظیم کنید.
۷٫ اطمینان حاصل کنید که بند کمربند مناسب اندازه دور کمر است.
۸٫ کمربند را با استفاده از قرقره‌ها به اندازه مورد نظر محکم کنید.
۹٫ بند کمربند را در قسمت جلوی قفسه سینه محکم کنید.
۱۰٫ بندهای مورد نظر در قسمت شانه را به اندازه مناسب تنظیم کنید.
۱۱٫ در صورت نیاز، پانل‌های کناری کمربند را جدا کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک