آبا تنگی کانال نخاعی کمر و گردن بدون جراحی قابل درمان است؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آبا تنگی کانال نخاعی کمر و گردن بدون جراحی قابل درمان است؟

تنگی به معنای باریک شدن غیر عادی یک مجرا در بدن شماست؛ بنابراین تنگی نخاع به این معناست که کانال نخاع شما (تنگی مرکزی) یا کانال ریشه عصب (تنگی جانبی) باریک شده است. چون حفره‌های کانال ستون فقرات نخاع را در خود جای داده‌اند. این باریک شدن روی نخاع و تمام اعصاب در آن اثر میگذارد. کاهش فضای عصبها موجب درد، گرفتگی، بیحسی، ضعف در پاها، کمر، گردن و بازوها میشود.

اگر شما از کمردرد و گردن دردی که درد آن به سایر اندامهای بدن شما انتقال می‌یابد رنج میبرید نیاز به یک متخصص حرفه‌ای ستون فقرات دارید که در کلینیک ارتوپدی فنی امید شرایط و علائم شما را از طریق معاینه فیزیکی و عکسها و اسکنهای تشخیصی مثل سی تی اسکن، رایولوژی، ام آر آی بررسی کند.

اگر پزشکان تنگی کانال نخاع را تشخیص بدهند تیم ما یک برنامه درمانی کاملا فردی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و همینطور تسکین درد شما با استفاده از ترکیبی از درمانهای غیرجراحی و جراحی فراهم میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

 انواع تنگی کانال نخاع


تنگی کانال نخاع شرایطی است که به علت تحلیل رفتن ستون فقرات ایجاد میشود. اغلب اوقات به علت آسیب دیدگی یا سالها ساییدگی و پارگی ستون فقرات رخ میدهد. در واقع تنگی کانال نخاع سه نوع است. نوع تنگی کانال نخاع بستگی به محل تنگی دارد. تنگی ستون فقرات در قسمت کمر روی محدوده کمر، قفسه سینه در محدوده میانی کمر و گردن در قسمت بالای کمر تاثیر میگذارد. علت اینکه چرا نوع تنگی کانال نخاع باید تشخیص داده شود این است که پزشک بتواند درمان بهتر و صحیح‌تری برای شما در نظر بگیرد.

انواع تنگی کانال نخاع

تنگی ستون فقرات گردن

این نوع از تنگی ستون فقرات در قسمت کانال نخاع گردن اتفاق می‌افتد و به علت تحلیل دیسک رخ میدهد بیماران با تنگی ستون فقرات گردن ممکن است گردن درد و مشکلاتی در هماهنگی اندامهای بدن را تجربه کنند و حس کنند که دستها و پاهایشان به هم می‌پیچد. مخصوصا در قسمت دستها و بازوها تاثیر میگذارد. تعادل پاها مختل میشود چون سیگنالهای مغز به علت باریکی کانال نخاع گردن به صورت ناقص میرسند.

 

تنگی کانال نخاع گردن

 

تنگی فورامینال 

تنگی کانال نخاع یکی از شایع‌ترین مشکلات مرتبط با ستون فقرات است که معمولاً در منطقه کمری اتفاق می‌افتد. پزشکان این نوع تنگی را “تنگی کانال نخاع جانبی” می‌نامند. در این وضعیت، دیسک فشرده شده روی عصب‌ها اثر می‌گذارد و باعث فشار و فشرده شدن آن‌ها می‌شود زیرا در کانال نخاع و از طریق مجرای فورامینال در منطقه کمر قرار دارند. این فشار و فشرده شدن کانال نخاع باعث تورم و درد عصب‌های محل فشار می‌شود و علائمی مانند درد، ضعف، سوزش، گزگز، و بی‌حسی را ایجاد می‌کند.

تنگی مرکزی کانال نخاع 

تنگی مرکزی کانال نخاع نیز به دلیل باریک شدن مرکزی کانال نخاع ناشی از تحلیل رفتن، آسیب دیدگی یا عفونت ایجاد می‌شود. این وضعیت معمولاً در منطقه کمری رخ می‌دهد. باریک شدن کانال نخاع می‌تواند بر روی عصب‌های موجود در انتهای ستون فقرات نخاع اثر بگذارد و آن‌ها را تحت فشار قرار دهد. این وضعیت می‌تواند باعث درد و سفتی در پا، ساق پا و لگن شود. همچنین، با پیشرفت بیشتر بیماری، احساس سنگینی و سوزش در اندام‌های تحتانی نیز احساس می‌شود و بر روی کنترل مدفوع و ادرار نیز تاثیر می‌گذارد.

 

تنگی مرکزی کانال نخاع

 

تنگی جانبی دور 

 غیر از باریک شدن کانال ستون فقرات که به علت تنگی فورامینال اتفاق می‌افتد باریک شدن دیگری در قسمتهای جانبی فورامینال ایجاد میشود که به علت لغزش دیسکهای دور جانبی ایجاد میشود. این نوع تنگی به تنگی جانبی دور شناخته میشود ممکن است به علت رشد زائده استخوانی بیرون زدگی یا فتق دیسک اتفاق بیفتد. بیمارانی که تنگی جانبی دور را تجربه میکنند درد شدیدی به سایر اندامهای آنها انتقال می‌یابد و درد پاها نسبت به درد کمر بیشتر است.

درمان تنگی کانال نخاع


روشهای بسیار زیادی وجود دارد که بتوانید این شرایط را کنترل کنید. با توجه به شدت و محل تنگی کانال نخاع بهترین درمان میتواند برای افرد متفاوت باشد. قدم اول در درمان تنگی کانال نخاع امتحان کردن روشهای درمانی غیر جراحی است. گزینه‌های زیر روشهای غیر جراحی هستند که برای علائم متوسط پیشنهاد میشوند:

 

درمان تنگی کانال نخاع

 

خود مراقبتی

گاهی اوقات انجام یک سری تغییرات کوچک در برنامه روزانه میتواند علائم را کاهش دهد. قسمت پایین کمر حداکثر وزن بدن شما را تحمل میکند بنابراین ارزش آنرا دارد که روش راه رفتن، نشستن، ایستادن خوابیدن را تغییر دهید تا بتوانید همترازی ستون فقرات را حفظ کنید. مراحل زیر میتواند به کاهش درد شما کمک کند:

حمام گرم بگیرید یا از پدهای گرم کننده استفاده کنید

وقتی گرما را در نواحی دردناک به کار میبرید باعث میشود میزان سیگنالهای درد که به مغز فرستاده میشود کاهش پیدا کند. گرما درمانی همچنین رگهای خونی را در آن قسمتها باز میکند و اجازه میدهد خون اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به آن ناحیه جاری کند. این باعث میشود درمان تسریع شود.

حالت خوابیدن خودتان را تغییر دهید 

اگر توجه کنید معمولا درد بعد از خواب شبانه افزایش پیدا میکند و شما میتوانید با نحوه صحیح خوابیدن آنرا برطرف کنید. اگر بهترین خواب راحت برای شما به پهلو است بهتر است یک بالش مابین زانوهای خودتان قرار دهید تا کمک کند ستون فقرات در همترازی مناسبی قرار گیرد. اگر بهترین خواب راحت برای شما روی کمر است یک بالش زیر زانوها بگذارید تا حالت متناسبتری برای شما ایجاد کند.

حالت بدنی بهتری در محل کار خود داشته باشید

اگر کار شما پشت میز است باید تغییراتی را در محل کار خود برای کاهش فشار روی کمر خود انجام دهید. میتوانید یک حوله را به صورت رول دربیاورید و مابین کمر و صندلی قرار دهید تا کمر شما از حمایت بیشتری برخودار شود. اگر کار فیزیکی انجام میدهید سعی کنید هر یک ساعت دو بار استراحت کوتاه داشته باشید تا به کمر فشار اضافی وارد نشود و از حرکات تکراری جلوگیری شود.

درمان فیزیوتراپی

با یک فیزیوتراپیست کار کنید تا بدن شما تقویت شود و بتوانید فعالیتهای عادی روزانه خود را راحتتر انجام دهید. فیزیوتراپیست به شما کمک میکند تا حالت بدنی خود را هنگام راه رفتن اصلاح کنید تا فشار روی قسمت پایین کمر کاهش یابد. همچنین آنها تمریناتی به شما میدهند تا کمر پاها و عضلات شکم شما تقویت شود و حالت بدنی شما بهبود یابد. برای اینکه علائم درد خود را کاهش دهید این ورزشها را در خانه ادامه بدهید.

 

فیزیوتراپی برای تنگی کانال نخاع

 

دارو 

داروهای متفاوتی وجود دارد که میتواند برای کاهش درد کانال نخاع استفاده شود که شامل:

  • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NASIDs این داروها التهاب را کاهش میدهند. این دارو با مسدود کردن مواد شمیایی خاصی در بدن شما که موجب التهاب میشوند التهاب را کاهش میدهند. چون درد تنگی کانال نخاع به علت التهاب کانال نخاع است. nasid در تسکین درد بسیار موثر هستند. این داروها شامل: آسپرین ناپروکسن (ا´لو، ناپروسین) ایبوبروفن (موترین، نوپرین، ادویل)
  • داروهای مسکن میتوانند درد را به صورت موقت تسکین دهند آنها با مسدود کردن تولید مواد شیمیایی (پروستوگلاندینها) که از طریق سلولهای آسیب دیده تولید میشوند این کار را انجام میدهند. وقتی این مواد شیمیایی توسط اعصاب دریافت میشوند سیگنالهای درد به مغز فرستاده میشوند. هر چند این داروها برای کاهش درد مفید هستند اما التهاب را کاهش نمیدهند. مسکن‌ها شامل داروهایی مثل تیلنول هستند.
  • استروئیدها برای افرادی تجویز میشوند که تنگی کانال نخاع دارند تا بتوانند علائم خود را کاهش دهند. استروئیدها تولید موادی در بدن که موجب التهاب میشوند را کاهش میدهند این کار باعث میشود دردی که به علت ورم در ستون فقرات ایجاد شده است برطرف شود پزشک به احتمال زیاد این داروها را به صورت خوراکی و در دوره‌های ۵ روزه تجویز میکند شما میتوانید داروهای استروئیدی را به صورت تزریق نیز مصرف کنید.
  • داروهای ضد افسردگی میتوانند درد مزمن را کاهش دهند. مکانیسمی که نشان دهد این داروها چگونه درد را کاهش میدهند هنوز مشخص نیست؛ اما این مورد مشخص شده است که داروهای ضد افسردگی سطح انتقال دهنده‌های عصبی را در ستون فقرات افزایش میدهند که باعث کاهش درد میشود. برای اینکه اثرات کاهش درد داروهای ضد افسردگی را مشاهده کنید باید به صورت روزانه و تا چند هفته مصرف کنید.
  • داروهای ضد تشنج درد ناشی از اعصاب آسیب دیده را کاهش میدهد چون تنگی کانال نخاع به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبها ایجاد میشود این داروها در کاهش علائم موثر هستند؛ که شامل گاباپنتین (نورونتین) و پرگابالین (لیریکا) میشوند.
  • مواد افیونی (مخدر) پیامهای درد که از مغز آمده است را مسدود میکند. مواد افیونی بسیار اعتیادآور هستند آنها معمولا فقط در یک دوره کوتاه مدت تجویز میشوند.

 

دارو برای تنگی کانال نخاع

 

تزریق استروئیدها 

تزریق استروئید به عنوان یک روش درمانی کم تهاجمی استفاده می‌شود که داروی مسکن را مستقیماً به ناحیه‌ی التهاب و ورم تزریق می‌کند. این نوع درمان به ستون فقرات انجام می‌شود و قبل از انجام این تزریق، داروی بی حسی به بیمار تزریق می‌شود تا او در طول این روند هیچ گونه دردی احساس نکند. تزریق استروئید معمولاً تا چند ماه انجام می‌شود، اما باید توجه داشت که تزریق مکرر و بیش از حد ممکن است باعث ضعیف شدن استخوان‌ها و بافت‌های همبند شود. به همین دلیل، تزریق استروئید باید همراه با فیزیوتراپی یا برنامه‌ی ورزشی مناسبی که توسط پزشک تائید شده است، انجام شود تا عضلات کمر محکم‌تر و قوی‌تر شوند.

تزریق برای تنگی کانال نخاع

 

درمان تنگی ستون فقرات می‌تواند از طریق دو نوع تزریق انجام شود. اولین نوع، تزریق استروئید اپیدورال است که مخلوطی از استروئید و ماده بی حس‌کننده را به فضای اپیدورال کانال نخاع یا ریشه عصب تزریق می‌کند. این نوع تزریق به دلیل تزریق دارو مستقیماً به ناحیه‌ی درد، باعث کاهش تورم و التهاب ناشی از تنگی نخاع می‌شود. دومین نوع، تزریق فاست است که مخلوطی از استروئید و ماده بی حس‌کننده را به مفصل فاست یا اعصاب اطراف تزریق می‌کند. همانند تزریق اپیدورال، تزریق فاست نیز باعث کاهش ورم و درد مرتبط با آن می‌شود.

تاثیرات تزریق استروئید برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است تا چند روز بعد از تزریق تسکین درد بیشتری احساس کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تا چند هفته طول بکشد تا تاثیرات آن را احساس کنند و برخی افراد حتی ممکن است هیچ تفاوتی در وضعیت خود پس از تزریق احساس نکنند.

درمان کایروپراکتیک 

کایروپراکتور با استفاده از دستهای خود فشار ناگهانی را روی مفاصل ستون فقرات شما اعمال می‌کند. این کار باعث تنظیم مجدد ستون فقرات شما می‌شود تا تحرک و عملکرد بهتری داشته باشید. این تنظیم مجدد می‌تواند در کاهش درد و سفتی کمر شما موثر باشد و تحرک شما را بهبود بخشد. اما اگر شما دارای پوکی استخوان شدید هستید، استفاده از درمان کایروپراکتیک توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث افزایش خطر شکستگی استخوان شود.

درمان جراحی 

هدف اصلی از جراحی، برداشتن فشار از روی عصب‌ها و کانال نخاع است. این برداشتن فشار اغلب شامل اصلاح و حذف عواملی است که باعث فشار بر ستون فقرات شما می‌شوند. بسیاری از روش‌های جراحی امروزی با استفاده از تکنیک‌های کم تهاجمی قابل انجام هستند. جراح شما بهترین روش ممکن را انتخاب کرده و به شما کمک می‌کند تا مزایا و خطرات احتمالی این روش را به طور کامل درک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک