پروتز بینی چیست؟ راه‌های نصب پروتز بینی چگونه است؟

  1. خانه
  2. پروتز
  3. پروتز بینی چیست؟ راه‌های نصب پروتز بینی چگونه است؟

پروتز بینی از سیلیکون نازک و انعطاف پذیری ساخته می‌شود و شما می‌توانید در طول روز آن را روی پوست خود بچسبانید. پزشک پروتز بینی را با توجه به تصویر بینی شما در گذشته یا نتایج حاصل از سی تی اسکن آماده می‌کند. رنگ و بافت پروتز بینی به طور کامل با رنگ پوست شما مطابقت دارد. هنگامی که شما از پروتز بینی استفاده می‌کنید می‌توانید به راحتی از عینک استفاده نمایید. پروتز بینی از حفره بینی محافظت می‌کند و داخل بینی را مرطوب نگه می‌دارد. برخی از افراد ترجیح می‌‌دهند تا زمان انجام جراحی ترمیم بینی از پروتز مصنوعی استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

پروتز بینی چیست؟


پزشک از پروتز بینی برای بازسازی شکل و ظاهر طبیعی بینی استفاده می‌کند. این کار به افراد کمک می‌کند که به علت بیماری، آسیب دیدگی یا عمل جراحی قسمتی از بینی خود یا کل ساختار بینی خود را از دست داده‌اند، تا بتوانند از آن استفاده کرده و عملکرد طبیعی بینی خود را بهبود بخشند. پزشک به صورت خلاقانه به بازسازی شکل بینی می‌پردازد تا پروتز بینی با تصاویر قبلی بینی بیمار مطابقت داشته باشد. او از روش‌های متعددی استفاده می‌کند تا نتایج مطلوبی به دست آورد و تمام بیماران از نتایج حاصله راضی هستند. پزشک پروتز بینی را از سیلیکون نازک تهیه می‌کند تا بتواند به طور کامل نقایص بینی را پوشش دهد. گاهی اوقات نقایص بینی تا ناحیه پیشانی، گونه، قسمت فوقانی لب و در برخی موارد حتی تا ناحیه دهان ادامه پیدا می‌کند و بیمار نیاز به پروتز قسمت میانی صورت دارد. در مواردی که بیمار دارای چند نقص گسترده در صورت خود است، پزشک با کمک چندین متخصص به ساخت پروتز مورد نیاز او می‌پردازد.

پروتز بینی چگونه به بیماران کمک می‌کند؟


پروتز بینی چگونه به بیماران کمک می‌کند؟

 همه بیماران نمی‌توانند متقاضی جراحی پلاستیک برای بازسازی ناحیه بینی خود باشند. هزینه ساخت پروتز بینی نسبت به جراحی پلاستیک کمتر است و بیمار نتایج مشابهی را به دست می‌‌آورد. پروتز بینی علاوه بر آن که ظاهر مناسبی را ایجاد می‌کند به بیمار برای بهبود تنفس و صحبت کردن کمک می‌کند، از مجاری تنفسی محافظت می‌کند، از خشک شدگی غشای مخاطی و ترک خوردن آن و خونریزی جلوگیری می‌کند، به بیمار اجازه می‌‌دهد از عینک استفاده کند.

فرایند ساخت پروتز بینی چگونه انجام می‌شود؟


پروتز بینی هر فرد به ساختار خاص صورت او بستگی دارد و پزشک پروتز را بر اساس این ساختار طراحی می‌کند. برای ساخت پروتز بینی، شما به سه جلسه مراجعه به پزشک نیاز دارید که به شرح زیر است:

۱٫ پزشک الگوی صورت شما را طراحی می‌کند تا تیم طراحی پروتز بتواند شکل اصلی پروتز بینی را بسازد. این فرآیند حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

۲٫ پزشک به طور دقیق شکل بینی را تهیه می‌کند تا پروتز بینی با ساختار صورت مطابقت پیدا کند. این فرایند حدود ۳۰ دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد.

۳٫ پزشک رنگ پروتز را با توجه به رنگ صورت انتخاب می‌کند که این امر یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

معمولاً چند روز فاصله زمانی بین جلسات مورد نیاز وجود دارد و پروتز بینی طی مدت دو هفته آماده خواهد شد. در مواردی که فاصله منزل بیمار تا مطب پزشک زیاد است، فرایند ساخت پروتز طی مدت سه روز انجام خواهد شد.

پروتز بینی از چه چیزی ساخته می‌شود؟


پزشک برای ساخت پروتز بینی از سیلیکون و پلی اورتان استفاده می‌کند. این ترکیبات کاملا ایمن هستند و هیچ گونه آلرژی را به وجود نمی‌‌آورند، به این ترتیب بیمار دچار واکنش آلرژیک نخواهد شد.

چگونه پروتز بینی روی صورت نصب می‌شود؟


پزشک همکاری نزدیکی با بیمار و خانواده او دارد تا بتواند از یک روش بسیار مناسب و موفق برای نصب پروتز روی صورت استفاده کند. پروتز بینی به روش‌های زیر روی صورت نصب می‌گردد:

استفاده از چسب مخصوص

استفاده از چسب مخصوص برای نصب پروتز بینی

پزشک از چسب مخصوص برای نصب کردن پروتز بینی روی صورت استفاده می‌کند. اکثر بیماران به راحتی به استفاده از چسب مخصوص برای نصب پروتز بینی عادت می‌کنند، به عبارتی نصب پروتز بینی شبیه استفاده از نخ دندان یا استفاده از لنز چشمی خواهد بود. پزشک انواع مختلفی از چسب را به بیمار معرفی می‌کند تا بیمار بتواند با توجه به شرایط خاص خود بهترین نوع چسب را انتخاب نماید.

بازسازی ظاهر بینی

بازسازی ظاهر بینی با پروتز بینی

پس از برداشتن قسمت آسیب دیده بینی، پزشک از ساختار باقیمانده برای طراحی شکل اصلی بینی استفاده می‌کند. گاهی اوقات ساختار بینی به پزشک اجازه می‌‌دهد بدون نیاز به چسب به نصب پروتز بینی بپردازد. در برخی موارد پروتز بینی به نحوی طراحی می‌شود که به یک ابزار دندانی متصل گردد.

ایمپلنت متصل به استخوان جمجمه و صورت

ایمپلنت‌های متصل به استخوان جمجمه و صورت، به ساختارهای تیتانیومی کوچکی اطلاق می‌شود که طی یک عمل جراحی کوچک در بیمارستان در صورت بیمار قرار داده می‌شوند. این نوع ایمپلنت با استخوان پیوند می‌خورد تا یک پایه ثابت برای پروتز بینی ایجاد گردد. فرآیند پیوند استخوان و ایمپلنت حدود ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. پس از اتمام فرایند پیوند، پزشک از مگنت تکنوونت استفاده می‌‌کند تا پروتز بینی روی اینپلنت قرار بگیرد. بیمار می‌تواند با توجه به شرایط خود به راحتی به نصب و برداشتن پروتز بینی بپردازد. در صورتی که شما قصد انجام این روش را داشته باشید، پزشک به شناسایی نقاط مطلوب برای نصب دو یا سه عدد ایمپلنت می‌پردازد تا تنها حاصل کند نتایج مطلوبی به دست می‌آید.

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی استفاده از ایمپلنت باشند؟ 


در صورتی که شما می‌‌خواهید متقاضی استفاده از ایمپلنت باشید باید با پزشک خود صحبت کنید تا مزایا و معایب آن را برای شما توضیح دهد. بیمارانی که تحت درمان با پرتو درمانی قرار گرفته‌ اند معمولاً فرآیند بهبود آنها طولانی تر است تا ریسک شکست ایمپلنت به حداقل برسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

طول عمر پروتز بینی چقدر است؟


شما می‌توانید در صورت مراقبت صحیح تا چندین سال از پروتز بینی خود استفاده کنید.

سوالات متداول درباره پروتز بینی


آیا چسب پروتز بینی می‌تواند باعث حساسیت شود؟

به ندرت چسب پروتز بینی باعث بروز حساسیت می‌شود. افرادی که پوست آنها حساس است دچار مقداری قرمزی یا خارش می‌شوند که احتمال بروز این مشکل کم است.

آیا برای استفاده از پروتز بینی انجام عمل جراحی ضروری است؟

اکثر بیماران به منظور نصب پروتز بینی روی صورت خود به انجام عمل جراحی نیاز ندارد اما در برخی موارد انجام جراحی برای کسب نتایج بهتر ضرورت پیدا می‌‌کند. در صورتی که پزشک به این نتیجه برسد بیمار به عمل جراحی نیاز دارد با او در این رابطه صحبت خواهد کرد.

چگونه می‌توان از پروتز بینی محافظت کرد؟

اکثر بیماران از در انتهای روز که قصد دارند پروتز را از روی صورت شان بردارند چسب پروتز را پاک می‌کنند. اگر شما از پروتزی استفاده می‌‌کنید که به کمک کلیپس مخصوص در جای خود قرار می‌گیرد باید به تمیز کردن پوست اطراف ایمپلنت نیز بپردازید. شما برای تمیز کردن پروتز به آب و صابون نیاز دارید.

آیا کسی متوجه پروتز روی صورت می‌شود؟

اکثر افراد به ویژگیهای ساختاری صورت دیگران توجه ندارند. به ندرت دیگران می‌‌توانند پروتز روی صورت بیمار را تشخیص دهند. پزشک پروتز بینی را با توجه به رنگ و بافت دقیق صورت بیمار می‌سازد تا کسی متوجه پروتز نشود.

آیا احتمال دارد پروتز از بینی کنده شود؟

پروتز بینی به نحوی ساخته می‌شود که در طول روز روی صورت باقی بماند و از صورت کنده نشود.

آیا در هنگام استفاده از پروتز بینی می‌توان ورزش یا شنا کرد؟

پاسخ این سوال مثبت است زیرا پروتز بینی به نحوی روی صورت قرار می‌گیرد که در هنگام ورزش یا شنا از پوست جدا نمی‌شود. اما این احتمال وجود دارد که آب یا تعریق شدید باعث کاهش خاصیت چسبندگی چسب مخصوص پروتز شود. به همین دلیل برخی از افراد ترجیح می‌‌دهند در هنگام ورزش یا شنا از پروتز بینی خود استفاده نکنند. پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند در هنگام انجام دادن برخی از انواع ورزش مانند راگبی، کشتی، بوکس یا فوتبال پروتز بینی خود را جدا کنند.

چه مدت پس از درمان سرطان می‌توان از پروتز بینی استفاده کرد؟

اکثر بیماران می‌توانند به محض بهبودی پس از جراحی یا پرتو درمانی از پروتز بینی استفاده کنند. معمولاً پس از ۴ تا ۶ هفته هیچ ممنوعیتی برای استفاده از پروتز بینی وجود ندارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک