کفش طبی کودکان برای درمان صافی کف پا و ناهنجاری های پای بچه

کفش طبی کودکان برای درمان صافی کف پا و ناهنجاری های پای بچه

برای کمک به کف پای صاف و به سمت داخل بودن پنجه پا در هنگام راه رفتن، ممکن است کفشهای مخصوص یا ارتز تجویز شود. اگر فرزند شما دچار به داخل برگشتگی پنجه پا یا به خارج برگشتگی شدید پا است، ممکن است کفش‌های اصلاحی، اسپلینت‌ها یا بریس‌های شبانه تجویز شود.

ساختار استخوان پا تا زمانی که فرزند شما به سن ۷ یا ۸ سالگی برسد، به خوبی شکل گرفته است اما اگر یک صفحه رشد (ناحیه‌ای که رشد استخوان از آن آغاز می‌شود) آسیب دیده باشد، ممکن است صفحه، باعث رشد غیر عادی و عجیب استخوان ها شود. با این حال با مراقبت‌های پزشکی، خطر مشکلات استخوانی در آینده کاهش پیدا می‌کند.

به خاطر داشته باشید که حتماً سایز پای فرزند خود را به طور مداوم چک کنید. اطمینان پیدا کنید که میان انگشتان و انتهای کفش، فاصله‌ای وجود دارد و این کفش‌ها می‌توانند فضای کافی برای حرکت آزادانه انگشتان پا را فراهم کنند.

در کلینیک توانبخشی و فیزیوتراپی امید کف پای کودک را با کمک اسکن سه بعدی و سایر روش های پیشرفته مورد بررسی قرار می دهند و انواع ناهنجاری های پای کودک را تشخیص می دهند. درمان ناهنجاری های پا از روش های ساده مانند تجویز کفی و کفش طبی برای کودک آغاز می شود. در این کلینیک انواع کفی و کفش طبی با جدیدترین امکانات قالبگیری و ساخته می شود. اگر درمان های ساده موثر نباشد درمان های پیشرفته تر تجویز خواهد شد.

از چه زمانی فرزندم باید پوشیدن‌کفش را آغاز کند؟


اگر فرزند شما هنوز راه نمی‌رود، نیازی به پوشیدن کفش ندارد. اگر به تازگی راه رفتن را آغاز کرده است، پوشیدن کفش می‌تواند به پیشگیری از صدمات تصادفی کمک کند. کفش‌های ساق بلندتر نسبت به کفش‌هایی با ساق کوتاه‌تر، لزوماً پشتیبانی بیشتری فراهم نمی‌کنند؛ با این حال پوشیدن کفش دارای ناحیه پوشاننده مچ بلندتر، می‌تواند در این مرحله کمک کند زیرا در آوردن آنها برای کودک نوپای شما مشکل‌تر است.

برخی افراد فکر می‌کنند پوشیدن کفش برای پشتیبانی از رشد عضلات و ساختار استخوان‌های پا و برای کمک به پیشگیری از مشکلات بعدی در حین راه رفتن، ضرورت دارد. پای کودک شما به طور طبیعی رشد خواهد کرد و تقریباً هرگز به پوشیدن کفش خاصی نیاز ندارد.

با رشد کودک شما، پای او به سرعت تغییر می‌کند. قبل از ۱۸ ماهگی احتمالاً هر دو ماه، سایز کفش او یک تا یک و نیم شماره افزایش پیدا می‌کند. پاهای یک کودک نوپا به طور متوسط هر سه ماه، یک و نیم سایز رشد می‌کند. هنگامی که فرزند شما سه ساله شد، هر سال یک سایز، افزایش اندازه پا خواهد داشت.

انواع پاپوش‌های اصلاحی


انواع مختلفی از کفش‌های اصلاحی وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • کفش‌های سفارشی: کایروپودیست (متخصص درمان و حفاظت پا) بر اساس مدل پا، یک جفت کفش سفارشی می‌سازد.
 • اصلاح خارجی: قسمت بیرونی کفش می‌تواند برای ثبات پا، اصلاح شود. این امر می‌تواند شامل تغییر شکل کف کفش باشد.
 • کفش‌های درمانی: این کفش‌ها پس از عمل جراحی یا معالجه زخم پوشیده می‌شوند. آنها در حین دوره درمان پوشیده می‌شوند و به بیمار در بازگشت به پوشیدن کفش طبیعی، کمک می‌کنند.
 • کفش‌های عمق دار: کفش‌های عمق دار، نوعی کفش ورزشی هستند که از عمق بیشتری برخوردار هستند تا بتوانند فضای کافی را فراهم کرده و از پا در مقابل ایجاد ناهنجاری محافظت کنند.
 • کفی کفش ارتوتیک: کفی‌های کفش ارتوتیک باعث کاهش فشار وارد بر نواحی خاصی از پا می‌شوند و به جذب شوک کمک می‌کنند.

مشکلات رایج پا


 کف پای صاف

قوس طولی کف پا، به طور معمول در ۶ تا ۱۰ سال اول رشد ایجاد می‌شود. کاهش ایجاد کف پای صاف در میان جمعیت افراد پابرهنه، نشان می‌دهد که قدرت عضلات و تحرک، ممکن است عوامل مهمی در رشد طبیعی قوس کف پا باشند و نشان می‌دهد که احتمال ایجاد قوس کف پای انعطاف پذیر و قدرتمند، در کودکان پابرهنه بیشتر است. لازم است ما والدین را تشویق کنیم تا اجازه دهند کودکان در صورت وجود فضای امن، پابرهنه راه بروند و کفش‌ها را بر اساس عملکرد انتخاب کنند؛ نه قیمت یا سبک و مدل. پتانسیل ایجاد کف پای صاف به ارث میرسد و منشاء داشتن کف پای صاف در بسیاری از کودکان را می‌توان در والدین یا سایر بستگان ردیابی کرد. در این موارد بسیار مهم است که کودک، زمان زیادی را پابرهنه سپری کند. هنگامی که نمی‌تواند به طور منظم یا در یک محیط امن پابرهنه باشد، لازم است کفی‌های سفارشی و انعطاف پذیر ارتوتیک برای پوشیدن در نظر گرفته شوند.

برگشتگی انگشتان پا در حین راه رفتن

از این وضعیت به عنوان رایج ترین مشکل مربوط به راه رفتن در کودکان که از آن شکایت می‌‌شود، یاد شده است. از لحاظ تاریخی، اصلاحات کفش (مانند پاشنه‌ها و لبه‌های مخصوص) برای اصلاح چرخش بیش از حد پایینی که باعث برگشتگی انگشتان پا می‌شود، تجویز شده است. مطالعات انجام شده در طول چند دهه اخیر نشان می‌دهند که چنین مداخلاتی هیچ تاثیر قابل توجه و قابل پیش بینی بر کودکان دچار برگشتگی انگشت پا ندارد. ممکن است ورزش، باعث درگیری عضلات مدور خارجی شده و برای توسعه سریع و طبیعی چرخش پا مفید باشد؛ اما با اطمینان آزمایش نشده است. در این مرحله، بهترین توصیه برای اغلب کودکان، پوشیدن کفش مناسب و تمرکز روی ورزش و فعالیت‌هایی است که باعث افزایش تعادل عضلات پا می‌شوند.

راه رفتن روی پنجه پا

راه رفتن روی پنجه پا به زمانی گفته می‌شود که کودک روی انگشتان پای خود راه می‌رود و وزن خود را روی پاشنه‌های خود نمی‌اندازد. در میان کودکان نوپا این موضوع طبیعی است؛ اما معمولاً پس از ۳ سالگی نباید ادامه پیدا کند.

ناهنجاری پاچنبری یا کلاب فوت

پاچنبری یا کلاب فوت، یک وضعیت ناهنجاری مادرزادی است که در آن یک یا هر دو پا به سمت داخل یا پایین خم می‌شوند. کارشناسان درباره علت بروز آن اطمینان ندارند؛ اما تصور می‌شود که عوامل ژنتیکی، نقش مهمی در بروز آن ایفا کنند؛ زیرا گاهی در سوابق خانوادگی وجود دارد. درمان این ناهنجاری، بلافاصله پس از تولد آغاز می‌شود و معمولاً با فیزیوتراپی، به تدریج پا به شکل طبیعی خود بازگردانده می‌شود.

ناهنجاری‌های کف پای کودکان

مشکلات پزشکی بسیاری وجود دارند که می‌توانند منجر به ناهنجاری‌های پا در کودکان شوند. برخی از این موارد عبارتند از فلج مغزی، اپیدرمولیزیس بلوزا(E.B.)، فلج اطفال، دیستروفی عضلانی و اسکلروزیس چندگانه. برخی از برندهای کفش پزشکی کودکان، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به تدریج باعث اصلاح و پشتیبانی مستحکم از پای کودکان می‌شوند و برای کودکان نیازمند به مراقبت‌های ویژه پا طراحی شده‌اند.

در تهیه کفش‌های کودکان باید به دنبال چه چیزی باشیم؟


در تهیه کفش‌های کودکان باید به دنبال چه چیزی باشیم

 • کفش‌های تخت؛ برای اطمینان از توزیع مناسب وزن روی پا، عادت دادن کودک به وضعیت مناسب و پیشگیری از جمع شدن پنجه پا و ناهنجاری، از خرید کفش های تخت اجتناب کنید.
 • کفی انعطاف پذیر؛ کفی کفش سفت، حرکت لازم برای افزایش قدرت طبیعی پا و تحرک آن را محدود می‌کند.
 • قسمت بالایی سبک و دارای منفذ؛ وجود منافذ کافی به تنفس پا و پیشگیری از بروز عفونت کمک می‌کند. همچنین سبک بودن وزن، برای قرار ندادن وزن اضافه روی پا اهمیت دارد.
 • کفی‌های ضد لغزش؛ برای کاهش احتمال افتادن و آسیب دیدگی، از کفی‌های بسیار لغزنده یا چسبناک دوری کنید.
 • فضای کافی برای انگشتان پا؛ کفش‌هایی که بسیار بزرگ هستند، نسبت به کفش‌هایی که بسیار کوچک یا بسیار کوتاه هستند، رجحان دارند. اجازه دهید فضای کافی بین انگشت بزرگ پا و قسمت جلویی کفش وجود داشته باشد.
 • ظاهر و قیمت کفش؛ آخرین چیزی که درباره کفش باید در نظر بگیرید، ظاهر و قیمت آن است و اینکه آیا این کفش برای کودک قابل قبول است و با بودجه خانواده تناسب دارد یا خیر.

توصیه‌های مربوط به کفش


توصیه‌های مربوط به کفش

برای اکثر کودکان، تهیه کفش‌های خاص لازم نیست. کفش‌های اصلاحی به ندرت و فقط برای موارد ضروری در نظر گرفته می‌شوند. در حال حاضر، کفش‌های اصلاحی تنها زمانی تجویز می‌شوند که نوعی مشکل جدی وجود دارد که صرفا با پوشیدن کفش‌های خوب و استفاده از عضلات پا در فعالیت‌های منظم، اصلاح نمی‌شود. مهم‌ترین ویژگی یک کفش خوب، داشتن کفی انعطاف پذیر است. در حقیقت بهترین کفش برای بچه‌ها، کفش‌هایی هستند که اجازه حرکت آزادانه به پا می‌دهند؛ به گونه‌ای که گویی اصلاً کفشی برای محدود کردن حرکت پا پوشیده نشده است. این بدین معنا است که باید فضای کافی برای انگشتان پا (طول زیاد) و طرفین پا (عرض زیاد) وجود داشته باشد. نیازی به پوشیدن کفشی که به طور غیر معمول حمایت کننده و تکیه گاه باشد یا بیش از حد محدود کننده باشد، وجود ندارد. زیرا این کفش‌ها می‌توانند مانع حرکت بیومکانیک طبیعی پا شوند.

بیشتر نگرانی‌ها متوجه انواع جدید کفش های ورزشی بزرگسالان است که دارای کفی های ضخیم و لاستیکی هستند که اغلب انعطاف‌پذیری چندانی ندارد و می‌تواند در رشد قوس کف پا، اختلال ایجاد کند. یکی دیگر از مشکلات رایج، در کفش های مجلسی دخترانه دیده می شود. پاشنه‌های بلند، جمع شدن انگشتان پا و اندازه کوچک، همه در بروز مشکلات مربوط به پا در آینده، نقش دارند.

ارتزهای کودکان


 کودکان معمولاً تا سن شش سالگی به ارتزهای سفارشی نیاز ندارند. اگر هنوز قوس کف پای یک کودک، رشد قابل توجهی نداشته است یا مشکل برگشتگی انگشتان پا وجود دارد، ممکن است استفاده از ارتز لازم باشد. این امر به ویژه زمانی که کودک درگیر فعالیت‌های ورزشی است، اهمیت بسیاری دارد. در این موارد، پشتیبانی ارتز سفارشی برای قوس کف پا، می‌تواند عملکردهای راه رفتن و دویدن را به طور قابل توجهی اصلاح کند. در غیر این صورت، بسیاری از کودکان با پوشیدن کفش‌های انعطاف پذیر و معقول، از حمایت کافی برخوردار می‌شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس