ارتز آرنج برای درمان آرتروز و آرنج تنیس بازان و گلف بازان

  1. خانه
  2. دست و انگشتان دست
  3. ارتز آرنج برای درمان آرتروز و آرنج تنیس بازان و گلف بازان

آرنج، یکی از اعضای پرفعال بدن است که به شدت در معرض درد و آسیب قرار می‌گیرد. اگر با درد شدید آرنج مواجه هستید و مشکلی در خم شدن یا باز شدن آرنج دارید، احساس سوزن‌سوزنی در اطراف مفصل آرنج خود دارید یا حتی آرنج شما آسیب دیده است، نباید این مسئله را به سادگی نادیده بگیرید. روش‌های مختلفی برای کاهش درد و تسکین علائم موجود وجود دارد، از جمله استفاده از کمپرس یخ، روش‌های تخصصی و استفاده از ارتوز آرنج. این روش‌های درمانی بهبود علائم بیمار را تسریع می‌کنند و باعث کاهش فشار بر مفصل آرنج می‌شوند تا درد بیمار بهبود یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

ارتز آرنج

ارتوز آرنج چیست؟


ارتوز آرنج چیست

استفاده از ارتوز آرنج یک روش فیزیکی است که برای ثابت کردن و محافظت از آرنج آسیب دیده استفاده می‌شود. آسیب‌دیدگی آرنج معمولاً ناشی از تصادفات خودرو، ورزش و استفاده بیش از حد آرنج برای مدت زمان طولانی است. استفاده از ارتوز آرنج می‌تواند از بروز آسیب‌دیدگی مجدد ناشی از ورزش جلوگیری کند. انتخاب نوع ارتوز آرنج بستگی به نوع آسیب دیده شده دارد. آرنج یکی از مهمترین مفاصل بدن است که وظیفه اتصال ساعد به استخوان بازو را بر عهده دارد و در باز و بسته کردن بازو کمک زیادی می‌کند.

وقتی شما ساعد خود را به سمت بدن می‌آورید، به این وضعیت “باز کردن آرنج” گفته می‌شود، و وقتی آن را در جهت مخالف حرکت می‌دهید، به این وضعیت “بستن آرنج” گفته می‌شود. انجام کارهایی مانند برداشتن یک لیوان آب و خوردن آب دست را در حالت بستن قرار می‌دهد و گذاشتن آن روی میز بازو را در حالت کشیده قرار می‌دهد. به این ترتیب، آرنج یکی از پرکارترین مفاصل بدن است که در طول روز هزاران بار باز و بسته می‌شود و در نتیجه، درد آرنج ناشی از استفاده بیش از حد از آن بسیار شایع است. ارتوز آرنج در انواع و اشکال مختلفی وجود دارد که با هدف محافظت از آرنج و تسریع فرایند بهبود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای ارتز آرنج


آسیب دیدگی آرنج در افرادی که به انجام دادن فعالیت‌های ورزشی مانند گلف، تنیس یا کریکت فعالیت دارند بسیار شایع است. معمولا پزشک به این افراد توصیه می‌‌کند که از ارتوز آرنج استفاده کنند تا از آسیب دیدگی این اندام جلوگیری گردد. افرادی که قصد دارند سلامتی و کارآمدی مفصل آرنج خود را تضمین کنند باید تحت نظر متخصص فیزیوتراپی به انجام دادن تمرینات ورزشی مخصوص این اندام بپردازند. معمولاً استفاده از ارتوز آرنج برای پیشگیری از آسیب دیدگی این ناحیه ضروری است. استفاده از ارتوز باعث می‌‌شود که ریسک آسیب دیدگی آرنج و بروز مشکلاتی مانند التهاب تاندون کاهش پیدا کند. بریس آرنج تنیس بازان یا آرنج گلف ‌بازان علاوه بر آنکه از آسیب دیدگی آرنج در حین ورزش جلوگیری می‌کند می‌تواند از بروز برخی مشکلات مانند سندروم تونل کوبیتال نیز پیشگیری نماید.

ارتوز مخصوص آرنج تنیس بازان

ارتوز مخصوص آرنج تنیس بازان

 آرنج تنیس بازان به التهاب دردناک تاندون در قسمت خارجی آرنج گفته می‌شود که به علت استفاده بیش از حد از عضلات آرنج ایجاد می‌گردد. استفاده از بریس مخصوص آرنج می‌‌تواند به تسریع فرآیند بهبود کمک نماید. استفاده از ارتوز آرنج با مزایای متعدد همراه است. هدف اصلی از کاربرد بریس آرنج محافظت از قسمت خارجی آرنج می‌باشد. بریس آرنج باعث می‌شود فشار از عضلاتی که وظیفه متصل کردن اپی کندیلیت جانبی را بر عهده دارند کاسته شود و به این ترتیب درد بیمار از بین خواهد رفت. بریس آرنج تقریباً قیمت مناسبی دارد و همه افراد می‌توانند آن را تهیه کنند تا از بروز آسیب دیدگی جلوگیری نمایند و به این ترتیب هزینه‌های مرتبط با درمان آسیب دیدگی آرنج به حداقل خواهد رسید. ارتوز آرنج از بروز آسیب دیدگی مزمن پیشگیری می‌کند. ارتوز پیشگیری کننده و باعث می‌‌شود که فشار از روی عضلات آرنج برداشته شود.

 ارتوز آرنج با رفع گرفتگی عضله به بهبود درد کمک می‌کند. ارتوز از انجام دادن حرکات غیر عادی آرنج جلوگیری می‌کند و به بهبود آن کمک خواهد کرد. به طور کلی هدف از کاربرد ارتوز آرنج محافظت از آرنج و تسکین درد نیست بلکه می‌تواند گرمای مطلوبی را در اختیار این اندام آسیب دیده قرار دهد و به ترمیم آن کمک نماید. ارتوز آرنج در انواع و اشکال مختلف وجود دارند که بیمار با توجه به نوع مشکل خود باید از یک ارتوز مناسب استفاده کند که سبک است و قابلیت تنفس دارد. به این ترتیب می‌توان گفت که هیچ دلیلی برای استفاده نکردن از بریس مخصوص ارنج تنیس بازان وجود ندارد.

بریس مخصوص آرنج گلف بازان

بریس مخصوص آرنج گلف بازان

آرنج گلف بازان، یا به عبارت دیگر اپی کندیلیت میانی، یکی از شایع‌ترین آسیب‌هایی است که در بازیکنان گلف دیده می‌شود. درد آرنج گلف بازان معمولاً با التهاب تاندون در ناحیه میانی آرنج مرتبط است. این نوع آسیب دیدگی اغلب ناشی از استفاده بیش از حد آرنج در طول بازی گلف و انجام حرکات تکراری مچ و آرنج است و ممکن است باعث درد شدید در بیمار شود. استراحت و استفاده از کمپرس یخ می‌تواند به بهبود درد آرنج گلف بازان کمک کند. اگر با این نوع اختلال مواجه هستید، استفاده از ارتوز مخصوص گلف بازان می‌تواند به شما کمک زیادی کند. ارتوز آرنج گلف بازان معمولاً به صورت یک بند فشاری طراحی شده است و وظیفه محافظت از تاندون و کاهش درد را بر عهده دارد. استفاده از این بند حتی در مواردی که شخص به گلف بازی نمی‌پردازد، ضروری است. بیمار می‌تواند به منظور کاهش تنش تاندون، حرکات کششی مچ و ساعد انجام دهد یا از ماساژ سبک بهره ببرد.

آرتروز آرنج

آرتروز آرنج یکی از اختلالاتی است که تحت عنوان التهاب مفصل توصیف می‌شود. شایع‌ترین نوع آرتروز آرنج، استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید نام دارد. آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن به سلول‌های سالم، به ویژه سلول‌های مفاصل، حمله می‌کند. این اختلال باعث بروز التهاب، درد و تورم در غشای داخلی مفصل آرنج خواهد شد. از سوی دیگر، استئوآرتریت بر ظروف پوشاننده دو سر استخوان تاثیر می‌گذارد و باعث اختلال در فرآیند حرکت کردن استخوان‌ها خواهد شد. با از بین رفتن غضروف، استخوان‌ها روی یکدیگر ساییده می‌شوند و بیمار را دچار درد زیادی خواهند کرد.

مزایای استفاده از ارتوز آرنج چیست؟


 استفاده از ارتوز آرنج مزایای متعددی دارد که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

استفاده از ارتوز در مقایسه با سایر روش‌های درمانی مقرون به صرفه است

مراجعه به مطب پزشک برای درمان مشکلات ایجاد شده بیمار را متحمل هزینه زیادی خواهد کرد. بیمار باید هزینه ویزیت، چکاپ، روش‌های تشخیصی، و داروهای تجویز شده را بدهد. از سوی دیگر گاهی اوقات بیمار مجبور است یک روز در میان به مطب پزشک خود مراجعه کند این امر نیز با صرف هزینه بیشتر همراه می‌گردد. هزینه‌های بالای درمان باعث شده افراد زیادی نتوانند به مطب پزشک مراجعه کنند و به همین دلیل استفاده از ارتوز آرنج که با صرفه جویی در هزینه همراه است به عنوان یک روش مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شود.

به تسکین درد کمک می‌‌کند

 یکی دیگر از مزایای استفاده از ارتوز آرنج تسکین درد می‌باشد. هنگامی که عضلات آرنج دیگر تحت فشار نباشند می‌توانند استراحت کنند و خود را ترمیم نمایند و به این ترتیب درد بیمار بهبود خواهد یافت.

استفاده از ارتوز آرنج از بروز آسیب دیدگی مزمن جلوگیری می‌کند

 اکثر افراد پس از آسیب دیدگی به فکر درمان درد خواهند بود در حالی که تعدادی از آن‌ها قبل از بروز چنین مشکلی به فکر پیشگیری هستند. اگر شما به واسطه شغلی که انجام می‌دهید آرنج‌تان به طور مکرر در حال حرکت است بهتر است از ارتوز آرنج استفاده کنید تا از بروز آسیب دیدگی جلوگیری گردد. به طور کلی هدف از کاربرد ارتوز آرنج رفع درد و محافظت از این اندام نیست بلکه با ایجاد گرما به عضو آسیب دیده کمک می‌کند خود را ترمیم نماید. بریس آرنج در انواع مختلفی وجود دارد که سبک و قابل تنفس هستند. شما می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید تا در خصوص انتخاب بهترین نوع بریس شما را راهنمایی کند. به این ترتیب هیچ دلیلی برای عدم استفاده از ارتوز مخصوص آرنج تنیس بازان وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

انواع ارتوز آرنج


 انواع مختلفی از ارتوز آرنج وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به هدف از درمان و نظر شخصی خود انتخاب کنید. در بخش زیر به معرفی تعدادی از رایج‌ترین انواع ارتوز آرنج می‌پردازیم.

ارتوز بندی

ارتوز بندی

ارتوز بندی وسیله‌ای است که دور قسمت فوقانی ساعد و زیر آرنج را می‌پوشاند. این نوع ارتوز بسیار ساده و ارزان قیمت است که با هدف فشار آوردن به تاندون طراحی شده است. ارتوز بندی در آن دسته از افرادی که دچار التهاب تاندون، آرنج گلف بازان و آرنج تنیس بازان شده‌‌اند بسیار مفید است. این نوع ارتوز به سادگی تنظیم می‌‌شود و از جنس نایلون و نئوپرن ساخته شده است.

محافظ آرنج

 محافظ آرنج عملکردی شبیه ارتوز بندی دارد با این تفاوت که دارای دو بند می‌باشد که یکی از آن‌ها زیر آرنج و دیگری روی آرنج قرار می‌گیرند. این ارتوز دارای یک بند است که اطراف نئوپرن قرار گرفته و وظیفه متصل کردن دو بند دیگر را به منظور محافظت از آرنج و بازو بر عهده دارد. ترکیبات نئوپرن عضلات را گرم نگه می‌دارند و به افزایش گردش خون کمک می‌کنند که این امر احتمال بروز آسیب دیدگی را کاهش خواهد داد. بندهای این ارتوز قابل تنظیم هستند.

دستکش فشاری

دستکش فشاری

این نوع خاص از ارتوز قسمت پایین بازو و بخش فوقانی آن را می‌پوشاند و به جای اعمال فشار موضعی فشار برابری را به همه نقاط آرنج وارد می‌کند. عملکرد فشاری آن باعث گرم شدن عضلات و بهبود گردش خون خواهد شد. محصولاتی طراحی شده‌اند که قابلیت‌های محافظت از آرنج و اعمال فشار را دارا می‌باشند و تهیه آن‌ها ارزشمند است زیرا با صرف هزینه می‌توان محصول بسیار مناسبی را خریداری نمود.

استفاده از بریس محافظ آرنج

 استفاده از بریس محافظ آرنج وظیفه محافظت از آرنج را برعهده دارد و از میزان حرکات آن می‌‌کاهد. پزشک استفاده از این بریس را پس از آسیب ایجاد شده یا پس از عمل جراحی آرنج توصیه می‌کند. بریس محافظ آرنج به کاهش تورم، درد و افزایش فرایند بهبود عضلات و تاندون کمک می‌کند.

بریس با قابلیت تنظیم دامنه حرکات

این نوع بریس شبیه بریس محافظ آرنج می‌باشد که پس از جراحی آرنج مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به جای محدود کردن حرکات آرنج به محدود کردن حرکات چرخشی و باز و بسته شدن آن کمک می‌‌کند. این بریس بدون آسیب رساندن به عضلات و تاندون‌ها به کنترل حرکات آرنج کمک می‌کند. بریس آرنج در پیشگیری از بروز آسیب دیدگی، در فرایند توانبخشی و ترمیم آسیب دیدگی آرنج بسیار مفید است. بهتر است قبل از استفاده از هر نوع ارتوز با پزشک مشورت کنید تا بهترین نوع آن را با توجه به شرایط شما معرفی کند.

بدترین نوع بریس


معمولاً بریس‌هایی که کل ناحیه آرنج را پوشش می‌دهند، به عنوان بدترین نوع بریس شناخته می‌شوند زیرا حجم زیادی دارند و می‌توانند حرکت‌های ناحیه آرنج را محدود کنند. این نوع بریس برای افراد مبتلا به آرتروز آرنج گلفی یا آرتروز آرنج تنیسی توصیه نمی‌شود، مگر اینکه پزشک تصمیم بگیرد بیمار تا مدتی دست خود را تکان ندهد. اسپلینت مخصوص مچ نیز به عنوان بدترین نوع بریس شناخته می‌شود زیرا به شدت از حرکت مچ دست جلوگیری می‌کند. این نوع اسپلینت تنها برای محدود کردن حرکات مچ دست به کار می‌رود و به تنهایی یک بریس آرنج نیست، زیرا گروهی از عضلات که در بروز آرتروز آرنج گلفی یا آرتروز آرنج تنیسی نقش دارند در ناحیه مچ واقع شده‌اند.

آسیب دیدگی آرنج پس از چه مدت بهبود پیدا می‌کند؟


زمان بهبود آسیب دیدگی آرنج بستگی به شدت آسیب دیدگی و شرایط هر فرد دارد. در موارد خفیف، فرآیند بهبود معمولاً یک یا دو هفته طول می‌کشد. اما در موارد شدید، مراجعه فوری به پزشک ضروری است. شروع دوباره فعالیت‌های ورزشی مانند تنیس یا گلف بدون استراحت مناسب می‌تواند بازگشت درد و علائم بیماری را به همراه داشته باشد. برگشت تدریجی به فعالیت‌های ورزشی اولین مرحله در فرآیند بهبود است که از عود علائم بیماری جلوگیری می‌کند. همچنین، استفاده از کمپرس یخ پس از ورزش نیز توصیه می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک