سوالات متداول پروتز چشم (آنچه در مورد چشم مصنوعی باید بدانیم)

سوالات متداول پروتز چشم

پروتز چشم یک روش درمانی بسیار رایج برای کسانی است که چشم خود را از دست داده‌اند. افراد در هر سن و جنسیتی بعد از تخلیه یک چشم (یا در برخی موارد هر دو چشم) به دلیل آسیب‌دیدگی، بیماری یا ناهنجاری چشم یا صورت برای گذاشتن پروتز چشم مناسب هستند. هدف از استفاده از چشم مصنوعی ایجاد یک چهره متعادل و افزایش راحتی در کاسه چشمی است که در آن چشم وجود ندارد.

هزاران سال است که مردم چشم‌های مصنوعی ساخته و استفاده می‌کنند. چشم‌های مصنوعی اولیه از خشت ساخته شده که رنگ شده و به یک تکه پارچه وصل شده بود. قرن‌ها بعد، مردم شروع به ساختن پروتزهای کروی از جنس شیشه کردند.

امروزه دیگر پروتزهای چشم به شکل کره‌های شیشه‌ای نیستند. بلکه به صورت یک ایمپلنت گرد متخلخل ساخته می‌شوند که داخل کاسه چشم قرار داده شده و با بافت چشمی به نام ملتحمه پوشانده می‌شوند. یک دیسک آکریلیک نازک، خمیده و براق رنگی که مانند یک چشم طبیعی به نظر می رسد ( با عنبیه، مردمک، سفیدی و حتی رگ‌های خونی) بر روی ایمپلنت کشیده می‌شود. در صورت لزوم می‌توان دیسک را برداشته، تمیز کرد و دوباره در کاسه چشم قرار داد.

سوالات رایج در مورد جراحی پروتز چشم 


چه زمانی پروتز چشم مورد نیاز است؟ 

چه زمانی پروتز چشم مورد نیاز است

بعد از بین رفتن چشم به دلیل آسیب یا بیماری مانند سرطان، عفونت یا گلوکوم چشم از پروتز چشم استفاده می‌شد تا ظاهر فرد تحت تاثیر این نقص عضو قرار نگیرد. بعد از برداشتن چشم در طی عمل جراحی به نام enucleation ، پزشک شما عضلات کنترل کننده چشم طبیعی شما را به ایمپلنت وصل می‌کند تا از پروتز چشم شما پشتیبانی کند. اگرچه شما با چشم مصنوعی قادر به دیدن نخواهید بود، اما اتصال عضلات به ایمپلنت به شما امکان می‌دهد تا با چشم دیگر خود پروتز چشم را به طور هماهنگ حرکت دهید.

در طی عمل جراحی پروتز چشم چه اتفاقی می‌افتد؟

برای بیشتر افراد مبتلا به چشم بیمار، آسیب‌دیده یا ناقص عمل جراحی برای تخلیه چشم قبل از گذاشتن پروتز چشم ضروری است. رایج‌ترین نوع عمل جراحی برداشتن چشم enucleation نامیده می‌شود. این عمل جراحی شامل برداشتن کل چشم، از جمله سفیدی چشم (اسکلرا) است. جراح به جای چشم یک ایمپلنت گرد و متخلخل از مرجان یا یک ماده مصنوعی قرار می‌دهد.

در نوع دیگری از عمل جراحی برداشتن چشم، موسوم به تخلیه چشم، اسکلرا برداشته نمی‌شود. در عوض از آن برای پوشاندن پیوند متخلخل داخل چشم استفاده می‌شود. انجام این عمل در برخی افراد آسان‌تر از عمل enucleation است و به طور معمول زمان ریکاوری سریع‌تری دارد.

در طول هر یک از این جراحی‌ها ، “پوسته” موقتی از پلاستیک روشن در پشت پلک شما قرار می‌گیرد. این پوسته مانع از انقباض کاسه چشم در طی چند هفته اول بعد از عمل می‌شود.

پس از بهبودی، حدود ۶ تا ۱۰ هفته بعد از عمل، می‌توانید به تکنسین ساخت پروتز چشم مراجعه کنید تا برای اندازه گرفتن و ساخت پروتز چشم شما اقدام کند. این تکنسین از یک ماده از جنس فوم استفاده می‌کند تا قالبی از کاسه چشم شما ایجاد شود تا در نهایت پروتز چشم با کاسه چشم شما مطابقت داشته باشد. پوسته پلاستیکی برداشته می‌شود و بعد از بهبودی کامل، سه تا چهار ماه بعد از عمل جراحی، پروتز چشم خود را برای استفاده روزانه دریافت خواهید کرد.

حرکت پروتز چشم چگونه است؟

در حین عمل، جراح پروتز چشم شما را با بافت چشم می‌پوشاند. سپس ماهیچه‌های چشم شما را به این بافت متصل می‌کند تا امکان حرکت طبیعی چشم فراهم شود. پروتز چشم شما باید با چشم سالم شما همگام شود. اما باید بدانید که چشم مصنوعی به اندازه چشم طبیعی شما حرکت نخواهد کرد.

خطرات و عوارض جانبی احتمالی جراحی پروتز چشم چیست؟ 

جراحی همیشه خطراتی را به همراه دارد و جراحی بر روی چشم نیز از این قاعده مستثنی نیست. در موارد نادر، یک نوع التهاب غیر معمول به نام اپتالمیتیس سمپاتیک می‌تواند به چشم سالم شما در پی جراحی خارج کردن چشم آسیب برساند. اگرچه این التهاب عمدتاً قابل درمان است، اما می‌تواند منجر به از بین رفتن چشم سالم شما نیز بشود.

پس از شروع به استفاده از پروتز چشم خود، ممکن است ناراحتی یا سفتی موقتی را در چشم خود تجربه کنید. اما با گذشت زمان به پروتز عادت خواهید کرد.

بعد از عمل چه انتظاری باید داشته باشیم؟

بعد از عمل، به خصوص در ۷۲ ساعت اول، درد، تورم و حالت تهوع را تجربه خواهید کرد. جراح شما ممکن است از داروهای تسکین دهنده درد استفاده کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

به مدت دو هفته بعد از جراحی، پلک‌های شما روی پروتز چشم و پوسته پلاستیکی چشم شما جمع می‌شود. بعد از گذشت چند ماه، پروتز چشم در کاسه چشم جا میفتد و احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

چطور از چشم مصنوعی مراقبت کنیم؟ 

پروتز چشم شما نیاز به مراقبت‌های جزئی اما منظم دارد. در اینجا به چند نکته درباره مراقبت از چشم مصنوعی اشاره شده است:

  • یک بار در ماه قسمت اکریلیک را از پروتز چشم خود برداشته و آن را به خوبی با آب و صابون بشویید. قبل از قرار دادن مجدد آن در کاسه چشم خود آن را خشک کنید.
  • هنگام خواب پروتز را از چشم خود خارج نکنید، مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد.
  • با استفاده از ابزارهایی که برای این منظور طراحی شده است، پروتز چشم خود را درون کاسه چشم خود قرار دهید.
  • پروتز اکریلیک را زیاد از چشم خود خارج نکنید.
  • از قطره‌های چرب کننده چشم روی پروتز آکریلیک خود استفاده کنید.
  • در صورت لزوم پروتزهای آکریلیک خود را بشویید.
  • پروتز چشم خود را هر سال یک بار توسط تکنسین پروتز چشم جلا دهید.
  • پروتز خود را هر ۵ سال یک بار یا در صورت لزوم زودتر تعویض کنید.

چگونه می‌توانم پروتز چشم خود را تمیز کنم؟ 

چگونه می‌توانم پروتز چشم خود را تمیز کنم؟

تمیز کردن کمک می‌کند تا پروتز در کاسه چشم شما راحت بماند. در بیشتر موارد، شما فقط باید هر سه هفته یکبار پروتز چشم را برداشته و تمیز کنید، اگرچه برنامه‌ریزی برای این کار به میزان راحتی شما بستگی دارد. شستن کامل دست‌ها قبل از دست زدن به چشم برای جلوگیری از تحریک یا عفونت بافت‌ها در پریز کاسه چشم ضروری است.

انگشتان دست شما تنها ابزار برای تمیز کردن چشم شما هستند. به آرامی چشم مصنوعی را در حالی که آن را زیر یک جریان آب گرم قرار داده‌اید مالش دهید. صابون معمولاً ضروری نیست، اما در صورت نیاز برای جلوگیری از سوزش خفیف‌ترین صابونی را که می‌توانید پیدا کنید. قبل از قرار دادن مجدد پروتز چشم خود از یک پارچه نرم برای خشک کردن آن استفاده کنید.

تمیز کردن پروتز چشم در خانه می‌تواند به کاهش آثار و باقی‌مانده‌های پروتئین کمک کند، اما با این حال لازم است که به طور مرتب برای نظافت و پولیش حرفه‌ای به یک تکنسین پروتز چشم مراجعه کنید. تمیز کردن حرفه‌ای رسوبات سرسخت و باکتری‌ها را از بین می‌برد.

انجمن آمریکایی  تکنسین‌های چشم مصنوعی توصیه می‌کند که اگر یک فرد بالغ هستید حداقل هر سال یک بار به چشم پزشک خود مراجعه کنید و به یاد داشته باشید که کودکان زیر سه سال باید هر سه ماه یک بار و کودکان ۹ ساله و کمتر از آن باید هر شش ماه یکبار مراجعه کنند. اگر پروتز چشم خود را تمیز نکنید، ممکن است متوجه نشتی اطراف کاسه چشم خود یا تحریک پلک‌های خود شوید.

آیا پروتز چشم از شیشه ساخته شده است؟ 

آیا پروتز چشم از شیشه ساخته شده است

اگرچه هنوز هم بسیاری از افراد پروتز چشم را به چشم‌های شیشه‌ای ربط می‌دهند، اما امروزه این چشم‌ها از جنس اکریلیک هستند. بعلاوه، چشم‌های مصنوعی گرد نیستند. در حقیقت، فقط قسمت قابل مشاهده چشم گرد شده است. شما حدود چهار تا شش هفته بعد از عمل جراحی تکنسین پروتز چشم خود را ملاقات خواهید کرد تا پروتز مناسب چشم شما را بسازد. این تکنسین‌ها پروتزهای چشم مناسبی را شکل می‌دهند و عنبیه‌های رنگی و مردمک را به آن‌ها اضافه می‌کنند. تکنسین‌ها نه تنها باید با جنبه‌های فنی مناسب پروتز چشمی آشنا باشند، بلکه باید هنرمندانی ماهر باشند که بتوانند چشم‌هایی شبیه به چشم واقعی شما را بسازند.

چگونه می‌توانم راحتی پروتز چشم خود را افزایش دهم؟ 

استفاده از قطره‌های چشمی روان‌کننده باعث رفع خشکی و سوزش می‌شود که در صورت داشتن پروتز چشم باعث ایجاد میکلاتی می‌شود. به جای اینکه چند قطره از قطره را در چشم خود بریزید، آن را با انگشت به آرامی روی سطح پروتز پخش کنید. می‌توانید هر چند وقت یکبار که نیاز دارید از این قطره‌ها استفاده کنید.

آیا من همیشه باید پروتز چشم خود را تعویض کنم؟

اگرچه اکریلیک مورد استفاده در ساخت چشم مصنوعی شما بسیار بادوام است، اما باید به طور دوره‌ای آن را تعویض کنید. با گذشت زمان، تغییر در کاسه چشم شما می‌تواند بر تناسب پروتز شما تأثیر بگذارد. صیقل کاری حرفه‌ای در از بین بردن خراش‌های سطح پروتز بسیار مؤثر است، اما ممکن است نتواند خراش‌های عمیق‌تری که باعث از بین رفتن ظاهر چشم شما می‌شود را از بین ببرد. اگر زمان تعویض پروتز چشم شما برسد، ممکن است متوجه شوید که کاملا شبیه به چشم دیگرتان نیست یا اینکه پلک شما آویزان شده است. از علائم دیگری که ممکن است نشانه زمان تعویض پروتز باشد می‌توان به عفونت‌های مکرر خشکی اشاره کرد که حتی با استفاده از قطره یا زهکشی از کاسه چشم نیز تسکین نمی‌یابد.

نتیجه داشتن چشم مصنوعی چیست؟ 

از پروتزهای چشم معمولاً برای جایگزین کردن ایمن چشم‌های بیمار، آسیب‌دیده یا ناقص استفاده می‌شود. استفاده از پروتز در صورت از بین رفتن چشم می‌تواند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند. به علاوه، استفاده و نگهداری از پروتز چشم آسان است.

اگر به فکر استفاده از پروتز چشم هستید، با پزشک خود صحبت کنید و یک تکنسین پروتز چشم را پیدا کنید تا به شما در درک گزینه‌های موجود کمک کند.

مقالات اخیر
info

از آنجا که برخی از کلینیک های ارتوپدی فنی از «کلینیک امید» در نام برند و وبسایت خود استفاده کرده اند، بدین وسیله اعلام میکنیم که تنها کلینیک تخصصی بیماریهای پا در بخش ارتوپدی فنی «مرکز جامع توانبخشی امید» واقع در خیابان مطهری تهران است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button