انواع پروتز و اعضای مصنوعی برای بیماران قطع عضو و معلولین

 1. خانه
 2. اندام های مصنوعی
 3. انواع پروتز و اعضای مصنوعی برای بیماران قطع عضو و معلولین

اگر بعد از قطع عضو خود، به مرحله‌ای رسیده‌اید که اندام شما در حال بهبودی کامل است، ممکن است کم‌کم به فکر گزینه‌های مختلف برای استفاده از پروتز یا اندام مصنوعی باشید. فکر کردن در مورد اولین پروتز می‌تواند هم جذاب و هم دلهره‌اور باشد. استفاده از اندام مصنوعی، قدم مهمی در روند بازگشت به زندگی عادی پس از جراحی است. بسیار مهم است که شما  در مورد داشتن پروتز و انتخاب نوع آن، آگاهانه تصمیم بگیرید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

در مرکز جامع توانبخشی امید ما انواع مختلفی از پروتز‌های مدرن را ارائه می‌دهیم. این اندام‌های مصنوعی تا حدی کارایی بالا دارند و به نظر طبیعی می‌آیند که اگر شخص دیگری از آن‌ها استفاده کند شما هرگز متوجه نخواهید شد که اندام او ساختگی و مصنوعی است.

تکنولوژی پیشرفته و ساخت اندام مصنوعی با کیفیت بالا تنها بخشی از روند کار ما است. عادت کردن به به عضو جدیدی از بدن شما و کنار آمدن با آن، هم به لحاظ فیزیکی و هم به لحاظ روانی، یک چالش بزرگ است که پیروزی در آن نیازمند همراهی و تعامل موثر با پزشک متخصص شما است. متخصصین باتجربه‌ی ما در تمامی مراحل این روند همراه شما هستند: از انتخاب پروتز مناسب با نیازهای شما گرفته تا انجام اندازه‌گیری‌های لازم، ساخت اندام مصنوعی، اندازه کردن پروتز، کمک به شما برای استفاده کردن از پروتز و راهنمایی کردن شما برای گذراندن چالش‌هایی مانند به کارگیری پروتز در ورزش و فعالیت‌های دیگر.

شما نباید بعد از قطع عضو خود، به خاطر ناتوانی و یا ظاهر جدید خود نا امید شوید. متخصصین ما تمام سعی خود را می‌کنند که با ارائه‌ی بهترین عضو مصنوعی، شما را به زندگی جدید خود بازگردانند. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا تعیین وقت قبلی جهت ویزیت، از طریق شماره‌ ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ با همکاران ما تماس بگیرید تا با متخصصین ما مشورت کنید و نیازها و خواسته‌های خود را با آنها مطرح نمایید.

پروتز یا اندام مصنوعی چیست؟


 پروتز (یا اندام مصنوعی، عضو مصنوعی یا اندام ساختگی) یک اندام جایگزین است که به جای اندام ازدست‌رفته‌ی قبلی استفاده می‌شود. اندام‌ها ممکن است بر اثر نقص مادرزادی (از بدو تولد)، تصادف، بیماری و یا حوادث جنگ از دست بروند.

انواع پروتز


 • نوعی از پروتز که با نام پروتز کاسموس شناخته می‌شود، صرفا با هدف زیبایی ساخته می‌شود و هیچ کارایی عملی ندارد. دست و انگشت‌های مصنوعی، گوش و پروتز‌های سینه مثال‌هایی از این دست هستند.
 • سایر پروتزها کاملا کاربردی و عملکردی هستند و تاثیری بر زیبایی ندارند و یا تاثیر بسیار کمی دارند. پای مصنوعی و دست مصنوعی مثالهایی از این دست هستند که البته چیزی بسیار بیشتر از فقط چند سیم و میله‌ی فلزی هستند و کارایی عملی دارند.

پروتز چگونه کار می‌کند؟


پروتز‌ها از چندین قسمت مختلف تشکیل شده‌اند: بدنه اصلی پروتز، سوکت پروتز (قسمتی که بین پروتز و اندام طبیعی قرار می‌گیرد)، مکانیزم اتصال پروتز به بدن و سیستم کنترل پروتز.

پروتز و اندام مصنوعی برای چه کسانی مناسب است؟


ساخت اندام مصنوعی به عنوان یک گزینه برای جایگزینی اندام‌های از‌دسترفته در بدن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در اکثر موارد، پس از انجام جراحی اولیه برای ترمیم عضو آسیب‌دیده، نیاز به جراحی دوم نیست و پس از بهبود زخم‌های جراحی، امکان دارد پروتز برای بدن بیمار تهیه و به عضو طبیعی متصل شود.

برای بیمارانی که با مشکلات اتصال پروتز به بدن با روش‌های معمولی (مانند چسب، سوکت یا باند و تسمه) روبرو هستند، روش‌های جایگزین دیگری نیز وجود دارد. یکی از این روش‌ها، اتصال اندام مصنوعی به استخوان‌های بیمار و پیچ کردن آن است.

مرکز جامع توانبخشی امید، خدمات گسترده‌ای در زمینه بازسازی و تولید اندام‌های مصنوعی ارائه می‌دهد. هدف این مرکز این است که برای بیشتر بیماران، امکان استفاده از اندام‌های مصنوعی را فراهم کند.

چه آمادگی‌هایی برای داشتن پروتز لازم است؟ برای شروع چه باید بکنیم؟ 


کارهایی زیادی هست که لازم است انجام دهید تا بتوانید آماده‌ی استفاده از پروتز شوید. اولین اقدامات لازم که در اولویت هستند به قرار زیر می‌باشند:

 • با احساسات و افکاری که دارید کنار بیایید و وضعیت روحی خود را به خوبی دریابید و تصمیم بگیرید که قصد دارید زندگی خود را چگونه از اول بسازید. فراموش نکنید که هریک از افراد واکنش‌های متفاوتی نسبت به از دست دادن اعضای بدن خود نشان می‌دهند.
 • ورزش کنید و به اندازه کافی تمرین کنید تا بدن شما عضلات لازم برای برای حفظ تعادل و حرکت کردن را داشته باشد.
 • اعضای فعلی بدن خود را آماده کنید که تا ظاهر و فرم دلخواه شما را داشته باشند (اعضای مصنوعی متناسب با اعضای فعلی بدن شما ساخته می‌شوند)
 • سعی کنید نحوه‌ی قرارگیری بدن در حالات مختلف را تمرین کنید و بیاموزید. عضلات بدن خود را تقویت کنید تا حجم عضلات کاهش پیدا نکند و انقباضات عضلانی برای انجام حرکات مختلف بیش از حد نباشد.

چگونه برای هر بیمار مناسب‌ترین پروتز ساخته می‌شود؟


بعد از آن که زخم‌های شما به طور کامل ترمیم شدند، می‌توانید به یک متخصص برای مشاوره در مورد ساخت اندام مصنوعی مراجعه کنید. متخصصین با تجربه‌ی ما برای انتخاب مناسب‌ترین نوع پروتز برای شما، ابتدا بدن شما را با دستگاه‌های اسکن سه‌بعدی و به وسیله نرم افزارهای تحلیلی و آنالیزی مختلف، ارزیابی می‌کنند تا با بررسی و داشتن اطلاعات دقیق از اندام‌های شما بتوانند اندام مصنوعی را به طور دقیق مشابه با عضو متناظر آن در بدن شما بسازند. سپس این اندازه‌های به دست آمده به دستگاه مخصوصی داده می‌شود تا عضو مصنوعی را دقیقا به شکل مورد نظر تراش دهد و فرم‌دهی کند.

مرکز جامع توانبخشی امید با استفاده از اسکن سه‌بعدی اعضای مختلف بدن، عضو قرینه را تجزیه و تحلیل کرده و با بهره‌گیری از دستگاه‌های مدرن از روی عضو قرینه، پروتزی کاملا مشابه می‌سازد.

پروتز و اندام‌های مصنوعی چگونه به بدن متصل می‌شوند؟


پروتز‌ها به چند طریق مختلف به بدن متصل می‌شوند. انتخاب روش اتصال پروتز به شرایط و خواسته‌های شما بستگی دارد. این روش‌ها عبارتند از:

 1. چسب – برای پروتز‌های کوچک مانند پروتز بینی، گوش و چشم از چسب استفاده می‌شود.
 2. عینک – برای قسمت‌هایی از صورت مانند چشم و بینی
 3. سوکت و تسمه‌های اتصال – برای پروتز‌های دست و پا
 4. ایمپلنت – قابل استفاده برای تمامی انواع پروتزها

اگر اندازه‌ی پروتز درست نباشد چه می‌شود؟


برای آن که اندازه‌ی پروتز درست باشد و به خوبی با اندام طبیعی شما فیت شود و در آن جای بگیرد یا با آن هماهنگ شود، لازم است که چندین جلسه ویزیت با پزشک متخصص داشته باشید تا پزشک بتواند وسیله‌ای طراحی کند که دقیقا مطابق با شرایط و نیازهای شما باشد. جلسات پیگیری بعد از ساخت پروتز نیز به اندازه‌ی جلسات ابتدایی مهم هستند. لازم است که برای تنظیمات بیشتر پروتز با اندام طبیعی خود چند جلسه مراجعه به متخصص داشته باشید و روند بهبودی اندام‌های طبیعی شما و فرم گرفتن آن نیز زیر نظر متخصص باشد.

اندام‌های مصنوعی چقدر ماندگاری دارند؟


بسته به سن، سطح فعالیت و نرخ رشد بدن، پروتزها ممکن است بین چند ماه تا چند سال ماندگاری داشته باشند. در مراحل اولیه پس از قطع عضو و از دست دادن عضو طبیعی، تغییرات زیادی در قسمت‌های باقی‌مانده ایجاد می‌شود و ممکن است این قسمت‌ها کم‌کم تحلیل بروند. به همین دلیل، ممکن است لازم باشد که سوکت پروتز (محل اتصال پروتز به اندام طبیعی) عوض شود یا تنظیمات آن تغییر یابد و یا حتی از روش‌های اتصال دیگری استفاده شود.

افزایش فعالیت بدنی بیمار و اشتیاق او به انجام کارها و فعالیت‌های بیشتر ممکن است باعث نیاز به تغییر در پروتز یا بخش‌هایی از آن شود. زمانی که شما کاملاً به پروتز خود عادت کرده‌اید، پروتز شما به تغییرات کمتری نیاز خواهد داشت و نگهداری از آن نیز آسان‌تر خواهد بود. معمولاً پروتز به مدت متوسط تا سه سال ماندگاری دارد. برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی، پروتز یا عضو مصنوعی شما باید به صورت منظم توسط متخصص چک شود.

هزینه‌ی ساخت عضو مصنوعی چقدر است و چگونه آن را پرداخت کنم؟


هزینه‌های مرتبط با پروتز‌ها بسیار متنوع است و بسته به نوع قطع عضو، درجه قطع عضو و نوع پروتز مورد نظر، متغیر است. در بیشتر موارد، بخشی از هزینه‌های ساخت پروتز توسط شرکت بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرد. همچنین، در برخی موارد، شرکت بیمه ممکن است کل هزینه‌های ساخت پروتز را پوشش دهد.

قبل از هر چیز، لازم است که هماهنگی‌های لازم را با شرکت بیمه انجام داده و اطلاعات کاملی در خصوص هزینه‌های پوشش داده شده برای ساخت پروتز و خدمات مرتبط با آن، از جمله نوع پروتزهایی که تحت پوشش قرار می‌گیرند، به دست آورید. همچنین، باید اطمینان حاصل کنید که هزینه‌های شما توسط بیمه پوشش داده می‌شود. باید با تمامی قوانین و شرایط پرداخت هزینه‌های مرتبط با ساخت پروتز آشنا شوید. همچنین باید در نظر داشته باشید که علاوه بر هزینه‌ی ساخت پروتز، هزینه‌های مراجعه به پزشک متخصص و جلسات پیگیری برای اندازه‌گیری پروتز نیز جزئی از هزینه‌های مرتبط با درمان هستند.

متخصص شما باید تا زمانی که شما کاملاً با پروتز جدید خود آشنا و راحت هستید، با شما در تعامل باشد و وضعیت شما را ارزیابی کند. این ارتباط مستمر با متخصص، برای اطمینان از سازگاری و راحتی شما با پروتز جدید بسیار حیاتی است.

گوش

انگشت

پا

سینه

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک