انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

1کفی کفش طبی یک نوع وسیله کمکی (ارتوزی) است که در داخل کفش بیمار قرار داده می‌شود تا با نگه داشتن پاها در وضعیت صاف و سالم از آنها حمایت کرده و نیروهای بیومکانیکی غیر طبیعی که بر پاها وارد می‌شود را حذف نماید. کفی کفش بسته به نیاز بیمار می‌تواند دارای صفحاتی به عنوان ضربه‌گیر برای راحتی بیشتر پاها نیز باشد.

در صورتی که شما هنگام راه رفتن احساس ناراحتی می‌کنید، باید به یک پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید. متخصص ارتوپدی می‌تواند یک نوع کفی کفش طبی که بیشترین کارآیی را برای شما داشته باشد، به شما توصیه کند. به خاطر داشته باشید که هر چقدر بیشتر در درمان مشکل خود سهل‌انگاری کنید، احتمال بدتر شدن آن نیز بیشتر می‌شود. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد روش درمان بیماری خود و یا نحوه برخورد با مشکلات پاها و وسایل ارتوزی خود دارید، می‌توانید با شماره ۸۸۸۰۱۸۰۰ و ۸۸۸۰۱۹۹۹ تماس بگیرید و یک وقت مشاوره یا نوبت ملاقات با متخصص ارتوپدی تعیین کنید.

کفی کفش


2کفی کفش نوعی ابزار ارتوپدی است که برای اصلاح یا تغییر عملکرد پا استفاده می‌شود و به صورت اختصاصی برای درمان، تصحیح و حمایت از پاها در برابر بیماری‌ها و عوارض مختلف از قبیل عوارض دیابت در پاها، تغییرات بیومکانیکی و آسیب‌دیدگی‌های مزمن پاها طراحی می‌شود. بعضی از کفی‌های کفش به شکل ساده و غیر اختصاصی ساخته شده‌اند، مانند کفی‌هایی که به عنوان ضربه‌گیر زیر پاشنه‌ها در کفش‌های معمولی قرار داده می‌شوند و بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم پزشکی به فروش می‌رسد.

 

اما در برخی از موارد کفی طبی کفش باید به صورت اختصاصی برای بیمار طراحی و ساخته شود تا با نیازها و شرایط خاص او مطابقت داشته باشد. کفی‌های کفش اختصاصی با استفاده از یک قالب مخصوص که از پاها گرفته می‌شود و به آن اصطلاحاً گچ می‌گویند، طراحی و ساخته می‌شوند. این قالب می‌تواند هر گونه ناهنجاری یا نقصی که در ساختار پا وجود داشته باشد را نشان بدهد. تکنسین‌هایی که در آزمایشگاه طراحی و ساخت کفی و کفش طبی کار می‌کنند، با استفاده از قالب تهیه شده از پای بیمار و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، یک کفی اختصاصی برای او طراحی می‌کنند که فشارهای ناشی از بدشکلی پا را خنثی کرده و یا ناهنجاری‌های آن را اصلاح کند.

انواع کفی کفش طبی


به طور کلی کفی‌های کفش به دو گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل کفی‌های عملکردی و کفی‌های سازگار کننده (راحتی) می‌باشد.

کفی‌های عملکردی

3همان طور که اشاره شد، کفی‌های کفش طبی انواع مختلفی دارند. کفی‌های عملکردی به منظور حمایت از پاهایی که وضعیت بیومکانیکی غیر طبیعی دارند، طراحی شده‌اند. این کفی‌ها معمولاً از جنس پلاستیک‌های پلیمری ساخته می‌شوند و برای کاهش انحراف مچ پا به طرف خارج (پرونیشن) یا صافی کف پا مناسب هستند.
کفی‌های عملکردی همچنین به جذب شوک وارد بر پاها در زمان راه رفتن یا حرکت کردن کمک می‌کند. این کفی‌ها برای اصلاح انواع مختلف ناهنجاری‌های شکل پا موردد استفاده قرار می‌گیرند و از قسمت عقب و وسط پا حمایت می‌کنند. انواع خاصی از کفی‌های کفش هم وجود دارد که هم خاصیت عملکردی و هم خاصیت سازگارکنندگی دارد.

کفی‌های سازگار کننده

4بریس، آتل، اسپلیت، گیت پلیت و نایت بار مثال‌هایی از کفی‌های سازگار کننده هستند. این نوع از کفی‌های کفش را هر کسی می‌تواند استفاده کند و حالت اختصاصی ندارد. از این کفی‌ها بیشتر برای تسکین دردهای خفیف کف پا یا اصلاح مشکلات ساختاری جزئی در پاها استفاده می‌شود.

کفی‌های مخصوص کف و قوزک پا


5کفی‌های طبی را می‌توان بر اساس ناحیه‌ای از پا که برای پوشش دادن آن ساخته شده‌اند، طبقه‌بندی نمود. برای مثال کفی‌های مخصوصی طراحی شده‌اند که از کف پا تا بالای قوزک را می‌پوشانند و موقعیت و حرکت قوزک پا را مستقیماً کنترل کرده و همزمان با آن، ناهنجاری‌ها و نقایص پا را هم اصلاح می‌کنند.
این کفی‌ها یکی از رایج‌ترین انواع کفی‌های طبی هستند، به طوری که در حدود ۲۶% از کل کفی‌های طبی ساخته شده از این نوع می‌باشند. از این کفی‌ها برای درمانن عوارض ناشی از ناهنجاری‌ها و بیماری‌هایی از قبیل نوروپاتی محیطی یا سکته مغزی که بر عملکرد عضلات تأثیر می‌گذارند، استفاده می‌شود.

کفی‌های ورزشی


6کفی‌های ورزشی برای استفاده مردان و زنان ورزشکار ساخته شده‌اند. از این کفی‌ها به طور اختصاصی در کفش‌های ورزشی مخصوص گلف، اسکیت این لاین، دوچرخه‌سواری کوهستان، اسکی سرعت و فوتبال استفاده می‌شود. کفی‌های طبی ورزشی تأثیر مثبتی بر وضعیت قرارگیری پاها، کاهش فشارهای ناشی از فعالیت ورزشی، جذب شوک وارد بر پاها و توزیع متعادل وزن بدن بر روی کف پا دارند.

کفی‌های فوتبالی

در ورزش فوتبال خطر آسیب رسیدن به پاهای شما خیلی زیاد است. این آسیب‌ها نه تنها به خاطر تکل‌های خطایی که همبازی‌های شما می‌زنند، بلکه می‌تواند ناشی از ضربات و نیروهای شدیدی باشد که در جریان هر مسابقه‌ای که شما بازی می‌کنید، به طور مداوم به پاهای شما وارد می‌شود. بازی کردن روی چمن باعث می‌شود که از شدت این فشارها به علت نرم‌تر بودن بودن سطح زمین، کمی کاسته شود، اما حتی زمین چمن هم خطرات خاص خود را دارد. استفاده از یک کفی فوتبالی به حمایت بیشتر و افزایش پایداری پاهای شما کمک می‌کند و با خنثی کردن ضرباتی که در جریان مسابقه به پاهای شما وارد می‌شود، از پاها بهتر محافظت می‌کند. انواع بسیار زیادی از کفی‌های فوتبالی وجود دارند که متخصص ارتوپدی می‌واند بهترین نوع آن را با توجه به وضعیت پاها به شما توصیه کند.

 

آیا من متقاضی خوبی برای استفاده از کفی‌های طبی هستم؟


به طور کلی هر فردی که احساس می‌کند برای راه رفتن یا دویدن نیاز به نوعی حمایت بیشتر از پاهای خود دارد، کاندیدای خوبی برای استفاده از کفی‌های طبی کفش است. کفی‌های طبی به طور خاص برای افرادی خوب است که می‌خواهند درد، ورم و ناراحتی ناشی از مشکلات پاها را تسکین داده یا از وقوع آن جلوگیری کنند.
با این حال، غالباً افرادی که دردی در پاهای خود احساس نمی‌کنند نیز می‌توانند از فواید کفی‌های طبی بهره‌مند شوند. شایع‌ترین علائم ناشی از ناهنجاری‌های پا کهه می‌تواند نشان دهنده نیاز شما به استفاده از کفی‌های طبی باشد عبارت است از:

  • انحراف یا قوز شست پا (بونیون)
  • ساییدگی غیر طبیعی کف کفش‌ها (برای مثال اگر یک طرف از کف کفش شما سریع‌تر از طرف دیگر آن ساییده می‌شود)
  • درد مزمن پاشنه، زانو یا پایین کمر
  • صافی کف پا
  • درد جلو ساق پا
  • در رفتن یا پیچ خوردن مداوم مچ پا
  • شیوه غیر طبیعی راه رفتن (انحراف پاها به طرف داخل یا خارج در هنگام راه رفتن)

از کفی‌های پوشاننده قوزک پا نیز می‌توان برای حمایت غیر مستقیم از سایر قسمت‌های بدن مانند زانو و ساق پا استفاده کرد. این کفی‌ها برای حمایت از اندام‌های تحتانی ضعیف شده یا از کار افتاده خوب هستند و می‌توانند به بهبود شیوه راه رفتن در افرادی که مشکل افتادگی پا یا آرتروز دارند، کمک کنند.

جنس کفی‌های طبی


جنس مواد به کار رفته در کفی‌های طبی به گونه‌ای انتخاب می‌شود که بسته به نیازهای خاص بیمار، هم از پاها حمایت کند و هم شوک وارد بر پا را جذب نماید. مثلاً کفی‌هایی که برای کفش‌های ورزشی استفاده می‌شود، قدرت جذب شوک بسیار بالایی دارند. برای کاربردهای دیگر و سایر شیوه‌های راه رفتن می‌توان از موادی با سختی و تراکم متفاوت استفاده کرد که با آن شرایط خاص یا سبک زندگی مخصوص بیمار مطابقت داشته باشد.

کفی‌های فیبر کربنی

7

ویژگی‌های خاص ماده فیبر کربن باعث می‌شود کفی‌هایی که از این ماده ساخته می‌شوند، ساختار نازک‌تر، سبک‌تر و قوی‌تری نسبت به سایر مواد داشته باشند. برای ساخت کفی‌های طبی می‌توان فیبر کربن را با یک پلیمر از جنس رزین اپوکسی ترکیب کرد و یا یک روکش (لامینت) از جنس ترموپلاستیک بر روی کفی فیبر کربنی کشید.
کفی‌های فیبر کربنی به خاطر سختی زیاد و نداشتن خاصیت ارتجاع‌پذیری، برای استفاده در فعالیت‌های ورزشی توصیه نمی‌شوند. در واقع ماده فیبر کربن برای هر گونهه کاربردی که به جذب شوک و نیروهای شدید نیاز است، قابل توصیه نمی‌باشد.

کفی‌های فایبرگلاس

8خواص ماده فایبرگلاس باعث می‌شود که کفی‌هایی که از این جنس ساخته می‌شوند خیلی سبک، محکم و بادوام باشند. البته این کفی‌ها به خاطر سختی زیادی که دارند، خیلی به ندرت برای فعالیت‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیشتر در مواردی از قبیل کفش‌های راحتی و کفش‌های پیاده‌روی که فضای آزاد کمی وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. کفی‌های فایبرگلاس را می‌توان از روی قالب‌های خمیری تهیه شده از کف پا و یا عکس‌های سه‌بعدی که از پاها گرفته می‌شود، طراحی کرد و ساخت.

کفی‌های ترموپلاستیک

9از کفی‌های ترموپلاستیک برای مواقعی که نیاز به جذب شوک‌هایی با شدت‌های متفاوت باشد، استفاده می‌شود. این کفی‌ها به خاطر تراکم پایین‌تری که دارند، امکان جذب بهتر شوک را فراهم می‌کنند و به عنوان یک ضربه‌گیر خوب، ضربات و فشار ناگهانی وارد بر پاشنه را به طور مؤثری کاهش می‌دهند. به همین دلیل از کفی‌های ترموپلاستیک به طور خاص برای فعالیت‌های ورزشی و کاهش نیروهای شدید در زمان دویدن و راه رفتن بر روی سطوح بتونی و آسفالت استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از کفی‌های طبی


به طور کلی هدف از استفاده از تمامی کفی‌های طبی، کمک به بهبود بیماری‌ها یا آسیب‌‌دیدگی‌های مختلف پا از قبیل التهاب تاندون پاشنه (آشیل)، انحراف (قوز) شست پا، التهاب فاشیای پلانتار، سندروم تونل تارسال و غیره می‌باشد.
در صورتی که شما هم از هر یک از این بیماری‌ها رنج می‌برید، لازم است ابتدا با متخصص بیماری‌های پا مشورت کنید تا نوع مناسب کفی را به شما توصیه نماید.
کفی‌های طبی از چند جهت برای شما مفید هستند. اولاً با کاهش درد و ورم پاها امکان راه رفتن، دویدن و پریدن به صورت ایمن را برای شما فراهم می‌کند. همچنینن میزان پایداری مفاصلی که دچار لقی و ناپایداری شده‌اند را افزایش می‌دهد و از قوس کف پا حمایت بیشتری می‌کند.
علاوه بر آن، کفی‌های طبی به رفع مشکلات مربوط به سایر قسمت‌های بدن از جمله کمر و لگن نیز کمک می‌کنند. سایر مزیت‌های مهم استفاده از کفی‌های طبیی عبارت است از:

  •  بهبود سلامت کلی کف و مچ پا
  •  اصلاح انحراف اندام‌های بدن از جمله مچ پا از راستای طبیعی خود
  •  جلوگیری از بدشکلی و ناهنجاری پاها

کفی‌های طبی به عنوان ضربه‌گیر، شوک وارد بر کف و قوزک پا را جذب کرده و از صدمه دیدن و التهاب این قسمت‌ها جلوگیری می‌کنند و یا آن را کاهش می‌دهند. کفی‌هایی که به صورت سفارشی و اختصاصی برای بیمار ساخته می‌شوند، نسبت به کفی‌های ساده بدون نسخه، قیمت بالاتری دارند. اما کارآیی آنها در حمایت از اندام‌ها بیشتر است و دوام طولانی‌تری هم دارند.

مقالات اخیر
info

از آنجا که برخی از کلینیک های ارتوپدی فنی از «کلینیک امید» در نام برند و وبسایت خود استفاده کرده اند، بدین وسیله اعلام میکنیم که تنها کلینیک تخصصی بیماریهای پا در بخش ارتوپدی فنی «مرکز جامع توانبخشی امید» واقع در خیابان مطهری تهران است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button