پروتز انگشت قطع شده: انواع انگشت مصنوعی بعد از قطع انگشت ها

از دست دادن هر یک از انگشتان باعث از دست رفتن بخشی از عملکرد دست می‌شود. طوری که قطع هر یک از انگشتان باعث می‌شود ۱۰٪ عملکرد دست کم شده ، و  قطع انگشت شست باعث می‌شود که فرد ۴۰٪ از کل عملکرد دست خود را از دست بدهد. صدمات و جراحاتی که برای دست پیش می‌آیند مثل قطع (لینک به مقاله قطع عضو) یکی از انگشتان یا انگشت شست موارد نادری نیستند. این گونه حوادث تقریباً هر روز در بسیاری از مشاغل ، در سوانح حین کشاورزی ، هنگام کار کردن با ماشین برف‌روب یا استفاده از اره و طی حوادث خانگی اتفاق می‌افتند.یکی از راهکاهای درمانی پس از قطع انگشتان استفاده از پروتز است. پروتز انگشت نه تنها ظاهر دست مصدوم را زیباتر کرده ، بلکه عملکرد دست را نیز بهبود می‌بخشد.

قطع انگشت دست


قطع انگشت دست

منظور از قطع عضو، از دست دادن یکی از اعضای بدن است خواه در اثر تصادفات و حوادث و یا با جراحی. قطع عضوهای دست، معمولاً در نتیجه حوادث و آسیب دیدگی هستند اما ممکن است طی یک جراحی برنامه‌ریزی شده برای جلوگیری از پیشرفت عفونت یا بیماری در انگشت یا دست نیز انجام شود. گاهی اوقات ممکن است بتوان انگشتانی که طی حوادث و صدمات قطع شده‌اند را مجدداً پیوند زد. اما در بسیاری از موارد ، پیوند مجدد انگشتی که قطع شده یا امکان پذیر نیست یا توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است فرد در صورتی که انگشت پیوند نشود احساس راحتی بیشتری کرده و عملکرد بهتری داشته باشد. این امر به این دلیل است که احتمال دارد قسمت پیوند شده دچار دردی مزمن شده، سفت و خشک شود و حس خود را از دست داده و / یا احساسی غیر طبیعی داشته باشد.

در بسیاری از موارد ، جراح قادر است با جمع کردن پوست ، زخم بخش قطع شده را ببندد. ممکن است لازم باشد که استخوان یا تاندون کوتاه شود تا برای پوشاندن استخوان بافت نرم به اندازه کافی وجود داشته باشد. گاهی اوقات ، ممکن است جراح مجبور شود از قسمت دیگری از بدن شخص، مثل پوست ، ماهیچه یا تاندون برای پوشاندن زخم استفاده کند. در مواردی که جراحات قطع عضو وسیع باشند، ممکن است جراح انگشت یا دست را به گونه‌ای فرم بدهد که بعداً یک پروتز دست یا انگشت بتواند روی آن قرار بگیرد. بعضی اوقات ، برای حفظ طول و عملکرد حداکثری ناحیه آسیب‌دیده ، لازم است بیش از یک جراحی انجام شود.

پروتز انگشت قطع شده


پروتز انگشت قطع شده

پروتز یک اندام مصنوعی است که برای بهبود نسبی ظاهر و بخشی از کارکردهای قسمت از دست رفته بدن به کار می‌رود. نوع پروتز دست ، انگشت یا بازو در هر مورد به محل و طول بخش باقیمانده از انگشت یا دست و نیازهای عملکردی و سبک زندگی شخص بستگی دارد. به همین دلیل افرادی که دچار قطع عضو شده‌اند حتما باید درباره فعالیت‌هایی که برایشان اهمیت بیشتری دارند با جراح و متخصص ساخت پروتز خود صحبت کنند تا پروتزی متناسب با نیازهایشان برایشان ساخته شود.

پروتز‌های دست یا انگشت از جنبه‌های مختلفی ممکن است مفید باشند از جمله:

  • بازگرداندن طول انگشتی که بخشی از آن قطع شده
  • باعث می‌‍شود بین شست و انگشت دیگر تمایز ایجاد شود
  • کسانی که دستشان قطع شده به کمک آن می‌توانند اشیاء را با انگشت‌های مصنوعی که قابل خم شدن هستند نگه دارد

اگر دست کسی از مچ یا بالاتر قطع شده باشد، ممکن است لازم باشد برای او یک پروتز کامل بازو با یک دست الکتریکی یا مکانیکی قرار دهند. البته برخی از بیماران قطع عضو ممکن است تصمیم بگیرند از پروتز استفاده نکنند.

انواع پروتز انگشت


از جمله شایعترین مواردی که بیماران از پروتز استفاده می‌کنند در افرادی است که دچار قطع تمام دست یا بخشی از آن شده باشند. با این حال، تا همین سال‌های اخیر پروتزهای دست و انگشت تنوع چندانی نداشتند. این نوع پروتزها نقش و کاربرد مهمی برای افرادی که دچار قطع عضو شده‌اند ایفا می‌کنند و افراد می‌توانند به کمک آن‌ها اشیاء را گرفته و یا به سمت خود بکشند.

پروتزهایی کاربردی غیر فعال

پروتزهایی کاربردی غیر فعال از جنس سیلیکون ساخته شده و به گونه‌ای طراحی می‌شوند که با بخش باقیمانده از دست یا انگشت بیمار مطابقت داشته باشند. این پروتزهای سیلیکونی امکان گرفتن و نگه داشتن اشیاء را برای فرد فراهم کرده، با رنگ پوست طبیعی فرد کاملا هماهنگ هستند، فرد می‌تواند در طول روز برای انجام بسیاری از فعالیت‌ها از آن‌ها استفاده کرده و مراقبت از آن‌ها نیز آسان است. با این همه پروتزهای سیلیکونی برای بیماران بیشتر جنبه زیبایی شناختی دارد تا کاربردی. به کمک تکنولوژی‌های جدید، این نوع پروتز می‌توانند کاملا شبیه به اندام واقعی و هماهنگ با رنگ پوست اندام طبیعی بیمار ساخته شوند. این پروتزها برای استفاده‌های روزمره و کارهای سبک بهترین گزینه هستند.

پروتزهای فعال با کاربرد خاص

پروتزهای فعال با کاربرد خاص برای پاسخگویی به نیازهای خاص شغلی یا تفریحی بیمار طراحی و ساخته می‌شوند. این نیازها ممکن است بسیاری کارها از تایپ کردن گرفته تا نوازندگی موسیقی یا ورزش کردن و دیگر موارد را شامل شوند.

پروتز با منبع نیروی خارجی

پروتز با منبع نیروی خارجی

پروتزهایی که منبع نیروی خارجی دارند، با باتری‌ کار می‌کنند و می‌توانند متناسب با نیاز فرد، به عنوان جایگزینی برای یک انگشت تا هر ۵ انگشت قطع شده طراحی و ساخته شوند. این دستگاه‌ها یا توسط سنسورهای مایوالکتریک (سنسورهایی که زیر پوست کاشته شده و سیگنال‌های الکتریکی که از حرکت ماهیچه‌ها ساطع می‌شوند را جمع می‌کنند) و یا پدهای لمسی کنترل می‌شوند. این دستگاه‌ها با شکل اشیاء مطابقت پیدا کرده و حرکات دست انسان را در حالت‌های کاربری مختلف تقلید می‌کنند، و بدین شکل شخص را قادر می‌سازند که اجسام را بگیرد و به تدریج قدرت گرفتن اشیاء را در فرد افزایش می‌دهند. این پروتزها برای استفاده در فعالیت‌های سطح متوسط بهترین گزینه هستند.

پروتز با نیروی بدن فرد

پروتزهای قابل تنظیم دست و انگشت که با نیروی بدن خود فرد کار می‌کنند به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بیماران بتوانند استفاده‌های کاربردیتری از پروتز خود داشته باشند.

ایکس- فینگر (X-Fingers )

ایکس- فینگر (X-Fingers )

پروتزهای ایکس- فینگر برای بیمارانی طراحی شده‌اند که قسمت انتهایی انگشتشان باقی مانده باشد. در واقع از قسمت باقیمانده انگشت برای کنترل این نوع پروتز استفاده می‌شود، به عنوان مثال با خم کردن بخش باقیمانده انگشت، مفاصل انگشتان پروتزی نیز خم می‌شوند.

پروتزهای ایکس- فینگر، که از استیل ضدزنگ ساخته شده‌اند، نوعی انگشت مصنوعی هستند که با نیروی بدن خود فرد کار می‌کنند. این پروتزها با حرکت قسمت باقی مانده انگشت بیمار (در صورت وجود)، یا با حرکت دست بیمار (در صورتی که هیچ انگشتی باقی نمانده باشد) کنترل می‌شوند.

ام- فینگر (M-fingers)

پروتزهای ام- فینگر برای بیمارانی طراحی شده‌اند که تمام انگشتان خود را از دست داده باشند. این نوع پروتز با خم و راست شدن مچ دست بیمار که به نوبه خود پروتز را نیز فعال می‌کند، کار می‌کند. در حالتی که مچ باز شود ( یعنی صاف و کشیده باشد)، انگشتان پروتزی نیز باز می‌شوند و تا زمانی که بیمار مچ دست خود را خم نکند به همین شکل باقی می‌مانند. وقتی بیمار مچ دستش را خم کند، انگشتان پروتزی نیز بسته خواهند شد.

پروتزهای کامل ام- فینگر و پروتزهای تکه‌ای ام- فینگر ، در واقع نوعی دست مصنوعی سبک و ضد آب هستند که بسیار بادوامند و در رنگ‌های متنوعی که شبیه رنگ طبیعی پوست فرد باشند ساخته می‌شوند.

پروتزهای ام- فینگر ، علاوه بر آن که از لحاظ زیبایی‌شناختی تاثیر بسیار زیادی برای برای بیماران دارند، همچنین کمک می‌کنند تا بیماران ( لااقل بخشی از ) عملکرد دست خود را مجددا به دست آورند. هر یک از انگشتان پروتزی به طور مستقل با شکل شیئ‌ که فرد می‌خواهد بگیرد مطابقت پیدا کرده و بدین نحو امکان چندین قابلیت و کاربرد برای فرد فراهم می‌شود.

نیکد پروتز (The Naked Prosthetics)

در نیکد پروتزها (پروتزهای برهنه) از قسمت باقی مانده انگشتی که قطع شده برای كنترل و خم کردن انگشت پروتزی استفاده می‌شود. نیکد پروتزها، با تنوع فراوانی که در انگشت‌های پروتزی به کار رفته در آن‌ها وجود دارد، به بیماران کمک می‌کنند تا اشیاء را با قدرت و چابکی گرفته و نیز طول از دست رفته انگشتان را جبران کرده و بدین نحو باعث می‌شوند بیماران به راحتی بتوانند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند.

در نیکد پروتزها، از دستگاه‌های کاربردی که با نیروی بدن خود بیماران کار می‌کنند استفاده می‌شود. از جمله این نوع پروتزها، انگشت پروتزی بیوماکنیکی است که با طراحی ساده و زیبایی که دارد، طول از دست رفته انگشت را جبران کرده، و چابکی و قدرت لازم برای گرفتن اشیاء گرفتن را به انگشت قطع شده بازمی‌گرداند.

این نوع پروتز به صورت سفارشی و متناسب با نیازهای خاص هر بیمار ساخته می‌شوند. به عنوان مثال با در نظر گرفتن این که فرد شغل دفتری داشته باشد و تایپ می‌کند، یا از ابزارهای باغبانی استفاده می‌کند ، یا می‌خواهد لیوان قهوه‌اش را به دست بگیرد، در هر حال نیکد پروتز طوری برای فرد طراحی و ساخته می‌شود که بازگشت به شرایط عادی زندگی روزمره بعد از قطع عضو برای فرد آسانتر شود.

پروتزهای تیتان فینگر (Titan Finger

پروتزهای تیتان فینگر که از جنس تیتانیوم هستند برای افرادی ساخته می‌شوند که دچار قطع کامل یا جزئی انگشت شده باشند. به کمک این نوع پروتز بیماران ضمن گرفتن یک شیء می‌توانند به صورت دستی مفاصل پروتز را نیز به شکلی ایمن و کاربردی ببندند (قفل کنند). این نوع پروتز برای کارهای سنگین و ورزش بهترین گزینه هستند.

پروتزهای آی-دیجیت (iDigits

پروتزهای آی-دیجیت (iDigits)

پروتزهای آی-دیجیت (iDigits) برای بیمارانی مناسبند که قسمتی از دست خود را از دست داده‌اند که از مچ دست دور و به مفصل نزدیک است. این پروتزهای برای افرادی که از یک تا پنج انگشت خود را از دست داده‌اند، و همچنین بیمارانی که بخشی از کف دستشان را از دست داده‌ باشند مناسبند.

مراحل ساخت و نگهداری انگشت سیلیکونی


پروتز با قالب‌گیری قسمت باقیمانده انگشت یا دست از روی همان بخش در دستی که دچار آسیب‌دیدگی نشده ساخته می‌شود. این کار باعث می‌شود تطابق دقیقی از جزئیات کل دست به دست آید. دست یا انگشت پروتزی از جنس لاستیک سیلیکونی قابل انعطاف و شفاف ساخته می‌شود. رنگ‌ سیلیکون با دقت با رنگ پوست بیمار مطابقت داده می‌شود تا پروتز ظاهری واقعی و زیبا و هماهنگ با رنگ طبیعی پوست فرد پیدا کند. این پروتزها معمولاً با مکش روی قسمتی که باید ثابت می‌شوند. انعطاف پذیری سیلیکون باعث می‌شود قسمت‌های دیگر بدن بتواند به راحتی حرکت کنند. ناخن‌ها می‌توانند به صورت جداگانه رنگ شوند تا تقریباً به طور کامل با بقیه دست و پوست فرد مطابقت داشته باشند. استفاده از هر نوع لاک یا پاک کننده لاک ناخنی به صورت ملایم روی ناخن‌ها امکانپذیر است. سیلیکون رنگ نمی‌گیرد، به همین دلیل جوهر به راحتی با الکل یا آب گرم و صابون از روی آن پاک و شسته می‌شود.

در صورتی که به درستی از یک پروتز سیلیکونی مراقبت شود،  ممکن است ۳-۵ سال دوام داشته باشد. معمولاً ساخت پروتز را از سه ماه پس از بهبود از جراحی قطع عضو و پس از آن که تورم کاملا فروکش کرده باشد می‌توان شروع کرد. بیماران ممکن است برای یادگیری نحوه استفاده از پروتز جدید خود نیاز به درمان داشته باشند.

مقالات اخیر
info

از آنجا که برخی از کلینیک های ارتوپدی فنی از «کلینیک امید» در نام برند و وبسایت خود استفاده کرده اند، بدین وسیله اعلام میکنیم که تنها کلینیک تخصصی بیماریهای پا در بخش ارتوپدی فنی «مرکز جامع توانبخشی امید» واقع در خیابان مطهری تهران است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button