پروتز انگشت چه کاربردی دارد؟ + مراحل ساخت و قیمت

 1. خانه
 2. اندام های مصنوعی
 3. پروتز انگشت چه کاربردی دارد؟ + مراحل ساخت و قیمت

پروتزهای انگشت، ابزارهایی هستند که برای جایگزینی انگشتان قطع شده، به کار می‌روند به منظور بهبود ظاهر و کاربرد این مناطق. استفاده از پروتز انگشت، مزایای متعددی از جمله مزایای روانشناختی، عملکردی و زیبایی را به دنبال دارد. با استفاده از پروتز انگشت، فرد می‌تواند به زندگی روزمره خود بازگردد و قابلیت‌هایی مانند تایپ کردن، نوشتن، رانندگی و استفاده از ابزارهای مختلف را مجدداً به دست آورد. در طراحی یک پروتز انگشت، ویژگی‌هایی مانند شکل طبیعی و امکان شخصی‌سازی پروتز برای عملکرد مورد نظر بسیار اهمیت دارند. انواع مختلفی از پروتزهای انگشت وجود دارند که هر یک قابلیت‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. پروتزهای غیرفعال عموماً بیشتر بر روی جنبه زیبایی تمرکز دارند، در حالی که سایر پروتزها همچنین جنبه کاربردی نیز دارند. برای انتخاب پروتز مناسب برای هر فرد، مشاوره با پزشک و اطلاع رسانی به پزشک درباره شغل و تمامی فعالیت‌های مورد انتظار باعث می‌شود تا پروتز متناسب با نیازهای فرد تهیه شود.

آیا پروتز انگشت کارایی دارد؟

آیا پروتز انگشت کارایی دارد؟

میزان کارایی و عملکرد پروتز انگشت به نوع و محل قطع آن بستگی دارد. معمولاً‌ در پروتز انگشت دست اگر میزان قطع‌شدگی باعث از کار افتادن دست یا کاهش عملکرد دست نشود، مثلاً یک بند انگشت یا کمتر قطع شود، استفاده از پروتز بیشتر جنبه زیبایی خواهد داشت. اینکه کدام انگشت نیز دچار قطع عضو شده است نیز تأثیرگذار است. برای مثال انگشت شست تأثیرگذارترین انگشت دست است و قطع‌ شدن آن می‌تواند عملکرد دست و انگشتان را دچار مشکل کند. فناوری‌های نوظهور، طراحی‌هایی با ظاهر طبیعی‌تر، قوی‌تر و کوچک‌تر را برای انگشت‌ها به ارمغان آورده است. پروتزهای انگشتی هم وجود دارند که با استفاده از نیروی بدن کار می‌کنند و عملکرد بسیار بالاتری از سایر پروتزهای انگشت دارند. پروتز انگشت مصنوعی از جهات مختلف می‌تواند مفید باشد که عبارتند از:

 • بازگشت ظاهر انگشت ازدست‌رفته
 • بازگشت به زندگی عادی
 • قابلیت نگهداری و بلند کردن اجسام
 • امکان انجام فعالیت‌هایی مانند تایپ‌کردن، نوشتن، رانندگی، نواختن و استفاده از آلات موسیقی

انواع پروتز انگشت

انواع مختلفی از پروتزهای انگشت وجود دارند که همگی کاربرد و مزایای خود را دارند و نیازهای متفاوتی را برآورده می‌کنند. یکی از رایج‌ترین نیاز استفاده از پروتز انگشت، زیبایی ظاهری انگشت و یکپارچه‌سازی ظاهر انگشت با سایر انگشتان دست است. انواع دیگر پروتزهای انگشت وجود دارند که نسبت بر کارایی و عملکرد تمرکز بیشتری از زیبایی ظاهری دارند. این پروتزها دارای مفاصل و اتصالات مفصلی برای شبیه‌سازی حرکات انگشت هستند. برخی از انواع رایج پروتزهای انگشت شامل موارد زیر می‌شوند:

پروتز غیرفعال

پروتز غیرفعال

پروتز غیرفعال انگشت نوعی پروتز است که بیشتر بر بازگرداندن ظاهر انگشت از دست‌ رفته تمرکز دارد تا اینکه بخواهد حرکت و عملکرد بالا ارائه کند. این پروتزها معمولاً از مواد سبک‌ وزن مانند سیلیکون، اکریلیک یا سایر موارد شبیه به پوست ساخته می‌شوند تا رنگ و بافتی مشابه پوست بدن داشته باشند. طراحی این نوع از پروتزها به‌ صورت سفارشی انجام می‌شود تا با اندازه و شکل انگشتان باقی‌مانده شباهت داشته باشد. پروتزهای انگشت غیرفعال مفصل یا مکانیسمی برای حرکت مستقل ندارند و هدف آنها صرفاً زیبایی و بازگشت اعتمادبه‌نفس است. برای پروتز انگشت پا همیشه از این نوع پروتز استفاده می‌شود چرا که در پروتز انگشت پا، عملکرد اهمیت بالایی ندارد و صرفاً بازگشت ظاهر انگشتان پا ملاک استفاده از پروتز است.

مزایا معایب
وزن پایین کارایی محدود
قیمت پایین‌تر نیاز به تمیز کردن مداوم دارند
قابلیت سفارشی‌سازی بالا در ناسازگار با تغییر وزن یا تغییر حجم دست
راحت است و باعث حساسیت نمی‌شود نامناسب برای انجام فعالیت‌های ظریف و بادقت بالا

پروتز انگشت بدن‌ محور

پروتز انگشت بدن‌ محور

پروتزهای بدن‌ محور به‌ صورت انگشت کامل یا جزئی در دسترس هستند. این پروتزها با استفاده از نیروی مفصل‌های باقی‌ مانده کار می‌کنند و کاملاً امکان بازگشت عملکرد را برای دست فراهم می‌کنند. انگشت‌های این پروتز به‌ وسیله یک دستکش به دست یا مچ متصل می‌شود. سیم‌ها یا کابل‌هایی در طول انگشت قرار دارند و با تکان‌ خوردن مفصل‌های باقی‌مانده، امکان باز و بسته کردن آن را برای کاربر فراهم می‌کنند.

مزایا معایب
قابل اطمینان سختی نحوه استفاده
حرکت و عملکرد بالا امکان شخصی‌سازی پایین
قابلیت بلند کردن اجسام ناراحتی و خستگی جسمانی در صورت زیاد
قابلیت گرفتن اجسام در دست وابستگی به حرکات بدن و اندام‌های باقی‌مانده

پروتز انگشت الکتریکی

پروتز انگشت الکتریکی

پروتزهای انگشت الکتریکی برای افرادی که هر پنج انگشت یا قسمت بزرگی از دست خود را از دست‌ داده‌اند مناسب است. این نوع از پروتزها می‌توانند خم شوند، لمس کنند، چیزی را بردارند و اشاره کنند. پروتز انگشت الکتریکی دارای موتورها و باتری‌هایی برای حرکت است. این موتورها دستورات مربوط به باز و بسته‌شدن انگشتان را از طریق حسگرهایی که به عضلات باقی‌مانده متصل شده‌اند،دریافت می‌کنند. هنگامی که این پروتز دستور باز و بسته کردن انگشتان را دریافت کند اقدام به حرکت و باز و بسته‌شدن می‌کند. عادت‌کردن و یادگرفتن استفاده از این پروتز ممکن است که مدتی طول بکشد.

مزایا معایب
عملکرد و میزان حرکت بالا ضدآب نیست
حرکت نرم و روان هزینه بالا
سازگاری با فعالیت‌های مختلف روزانه وجود باتری
استفاده از حسگرها و قدرت الکتریکی سختی استفاده

پروتز انگشت فعالیت‌های خاص

پروتز انگشت فعالیت‌های خاص

برخی از پروتزهای انگشت نیز برای فعالیت‌های خاص ساخته می‌شوند و به فرد متقاضی کمک می‌کنند تا نیازهای عملکردی خاصی را دنبال کند. این فعالیت‌های خاص می‌توانند شامل انجام ورزش‌های خاص، نواختن موسیقی، برخی کارها مانند استفاده از اره‌برقی و سایر ابزارآلات شوند. این پروتزها با ویژگی‌هایی مانند زوایای مفصلی قابل تنظیم، مکانیسم‌های خاص گرفتن برخی وسیله‌ها ساخته می‌شوند تا کاربران بتوانند با اطمینان فعالیت‌های موردنظرشان را انجام دهند.

مزایا معایب
ساخت و طراحی سفارشی کارایی محدود
تطبیق‌پذیری با فعالیت مورد نظر سختی استفاده
انجام کارهای پیچیده با دقت بالا هزینه بالا به دلیل طراحی سفارشی

پروتز انگشت هیبریدی

پروتز انگشت هیبریدی

پروتز انگشت هیبریدی عناصری از دو یا چند پروتز دیگر را با هدف بهبود توانایی عملکردی یک فرد ترکیب می‌کند. از آنجایی که اهداف توانبخشی هر بیمار منحصربه‌فرد است، شاید نتوان از یک گزینه برای رفع نیازهای او استفاده کرد. برای مثال ممکن است فردی انگشت باقی‌مانده‌ای به جز قسمتی از شست خود نداشته باشد، برای این فرد می‌توان از پروتز بدن‌محور در ناحیه شست و در سایر نقاط از پروتزهای غیرفعال یا الکتریکی استفاده کرد.

مزایا معایب
مناسب برای قطع عضوهای خاص تعمیر و نگهداری پیچیده
امکان سفارشی‌سازی بالا وزن بالا
عملکرد بالا هزینه بالا

پروتز انگشت دارای ایمپلنت

پروتز انگشت دارای ایمپلنت

برخلاف سایر پروتزها که نیازی به جراحی و اقدامات تهاجمی ندارند، در این نوع پروتز یک ایمپلنت درون استخوان انگشت باقی‌مانده کاشته می‌شود. پس از مدتی این ایمپلنت طی فرایندی با استخوان پیوند خورده و در جای خود محکم می‌شود. سپس پروتز طوری ساخته می‌شود تا ایمپلنت فلزی درون آن قرار گیرد. این نوع از ایمپلنت پایداری بیشتری را برای پروتز انگشت فراهم می‌کند و باعث می‌شود تا متقاضی این نوع از پروتز کنترل بسیار بیشتر و دقیق‌تری روی انگشت خود داشته باشد.

مزایا معایب
پایداری و استحکام بالا هزینه بالا
کنترل بهتر پروتز انجام جراحی
افزایش دامنه حرکتی دوره نقاهت بالا
کاهش تحریک پوست نیاز به مراقبت بالا

چگونه بهترین پروتز انگشت را انتخاب کنیم؟

در انتخاب یک پروتز انگشت مناسب عوامل بسیاری تأثیرگذار هستند. مشاوره و راهنمایی پزشک در این زمینه می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. به همین دلیل لازم است فرد متقاضی پروتز، متخصص ارتوپد فنی را در جریان فعالیت‌های مهم و میزان عملکرد مورد انتظار خود بگذارد تا پروتز انگشت مناسبی برای وی تهیه شود. برخی از عوامل تأثیرگذار در انتخاب پروتز انگشت عبارت‌اند از:

 • میزان قطع عضو
 • وضعیت اندام باقی‌مانده
 • اهداف فردی
 • ظاهر مورد انتظار
 • فعالیت‌ّها و شغل فرد متقاضی پروتز

روش ساخت پروتز انگشت

برای ساخت پروتز انگشت فرایندی وجود دارد که در آن هدف و نوع پروتز دلخواه فرد متقاضی انتخاب شده و سپس قالب‌گیری انگشت برای ساخت پروتز انجام می‌شود. قبل از ساخت پروتز یک نمونه اولیه از پروتز انگشت تهیه می‌شود تا از رنگ پوست و میزان کارایی پروتز اطمینان حاصل شود. پس از تهیه پروتز نهایی نیز ممکن است که فرد به چند جلسه آموزشی و توانبخشی برای استفاده از پروتز انگشت نیاز پیدا کند. مراحل ساخت پروتز انگشت شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشاوره و معاینه: بسیار اهمیت دارد که در جلسه مشاوره با پزشک، انتظارات و میزان فعالیت‌های مورد انتظار از پروتز انگشت با پزشک در میان گذاشته شود. شغل، فعالیت‌های ورزشی، استفاده از آلات موسیقی، رانندگی از جمله اطلاعاتی هستند که باید قبل از ساخت پروتز در اختیار پزشک قرار گیرند. در این مرحله قسمت‌های باقی‌مانده، میزان آسیب به نوک انگشت، زوایا و سطوح قطع عضو، بافت و سایر انگشتان معاینه و بررسی می‌شود.
 • قالب‌گیری: پس از مشاوره و معاینه ارتوپد اقدام به اندازه‌گیری دقیق انگشت و قسمت‌های باقی‌مانده با استفاده از قالب‌های گچی می‌کند. این قالب‌های گچی خطوط دست را به‌ صورت دقیقی ثبت می‌کند و اجازه می‌دهد تا پروتز انگشت با دقت بسیار بالایی ساخته شود. همچنین اگر قطع عضو فقط در یک دست یا یک پا باشد، از دست یا پای دیگر برای تطبیق اندازه و شکل انگشتان استفاده می‌شود.
 • طراحی و ساخت نمونه اولیه: در این مرحله با استفاده از اندازه‌گیری‌ها و قالب‌ها اقدام به ساخت نمونه اولیه پروتز انگشت می‌شود. سپس این نمونه اولیه برای آزمایش و تست روی فرد متقاضی امتحان می‌شود تا از اندازه و شکل کلی پروتز اطمینان حاصل شود.
 • ساخت پروتز نهایی: اگر نمونه اولیه پروتز انگشت مورد قبول واقع شد، سپس اقدام به ساخت پروتز انگشت نهایی می‌شود.
 • آموزش و توانبخشی: پس از ساخت پروتز نهایی انگشت مصنوعی، متخصص با فرد متقاضی همکاری نزدیکی خواهد داشت تا از کارکرد و میزان رضایت از پروتز اطمینان حاصل شود. همچنین به فرد متقاضی آموزش‌های لازم برای استفاده از پروتز انگشت داده خواهد شد تا در استفاده از پروتز مشکلی رخ ندهد.

روش نصب پروتز انگشت

روش‌های متعددی برای اتصال و نصب پروتز انگشت وجود دارد که هرکدام از آن‌ها به نیاز فرد و نوع پروتز بستگی دارد. این روش‌ها عبارتند از:

 1. استفاده از چسب: برخی از پروتزها، به ویژه پروتزهای سیلیکونی، با استفاده از چسب‌های مخصوصی به محل قطع عضو متصل می‌شوند.
 2. استفاده از مکش: استفاده از مکش یک روش رایج برای اتصال پروتزهای انگشت است. در این روش، در انتهای پروتز، یک سوکت وجود دارد که با ایجاد خلأ، پروتز را در محل خود نگه می‌دارد.
 3. اتصال به مچ دست: در برخی موارد، زمانی که انگشت قطع شده نمی‌تواند به‌خوبی پروتز را حمایت کند و آن را در محل خود نگه دارد، اتصال پروتز به مچ دست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای نگه‌داری پروتز در محل خود استفاده می‌شود.

پروتزهای انگشت با توجه به نوع و طراحی آن‌ها، ممکن است از ترکیبی از این روش‌ها استفاده کنند. در هر صورت، انتخاب روش مناسب برای نصب و اتصال پروتز به دستگاه توسط پزشک و فنیسین متخصص تعیین می‌شود تا راحتی، استحکام و عملکرد بهینه پروتز برای فرد فراهم شود.

مراقبت از پروتز انگشت

تمیزکردن و نگهداری از محل قطع عضو یکی از روش‌های افزایش میزان ماندگاری پروتز انگشت و همچنین جلوگیری از بروز عوارضی مانند عفونت، التهاب و بروز مشکلات پوستی در زیر پروتز است. با مراقبت مناسب، پروتز انگشت می‌تواند ۵ سال یا بیشتر هم ماندگاری داشته باشد. برخی از این نکات مراقبتی و بهداشتی عبارتند از:

 • رعایت بهداشت: پروتز انگشت باید به طور مرتب با صابون و آب گرم ملایم شسته شود. از مواد شیمیایی سخت یا سفیدکننده‌ها برای تمیزکردن پروتز خودداری کنید.
 • محل نگهداری: در صورت عدم استفاده از پروتز انگشت، آن را در جایی دور از گرد و خاک، دماهای شدید و نور مستقیم آفتاب قرار دهید.
 • پرهیز از فشار بیش از حد: مراقبت باشید که به پروتز فشار یا ضربه بیش از حد وارد نشود تا به آن آسیبی نرسد.
 • محافظت در برابر اجسام تیز و برنده: استفاده از چاقو و سایر اجسام برنده ممکن است به پروتز آسیب برساند به همین دلیل در هنگام استفاده از این وسایل نهایت مراقبت را به خرج دهید.
 • محافظت در برابر رطوبت: اگر پروتز انگشت شما در برابر آب مقاوم نیست از خیس شدن یا قرارگرفتن پروتز در رطوبت جلوگیری کنید.

قیمت پروتز انگشت

قیمت پروتزهای انگشتان دست و پا به عوامل متعددی بستگی دارد و ممکن است که قیمت تمام شده هر فرد با فرد دیگر متفاوت باشد. تأثیرگذارترین عامل بر قیمت پروتز انگشت نوع آن است. از میان انواع مختلف پروتز انگشت، معمولاً قیمت تمام‌ شده پروتزهای غیرفعال ارزان‌تر از سایر پروتزها است. البته درباره پوشش بیمه هم باید به این نکته اشاره کرد که پروتز انگشت معمولاً شامل کمک‌هزینه‌های درمانی بیمه می‌شود. برخی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت پروتز انگشت شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نوع پروتز
 • میزان شخصی‌سازی
 • پیچیدگی ساخت
 • مواد اولیه ساخت
 • تکنولوژی مورد استفاده
 • برند قطعات استفاده شده
 • تخصص تیم پزشکی

نتیجه‌گیری

برای بیشتر افراد متقاضی پروتز انگشت، زیبایی ظاهری و شکل طبیعی انگشت اهمیت بسیار بالایی دارد. امروزه با پیشرفت فناوری‌ها و روش‌های ساخت پروتز انگشت، ساخت پروتز انگشت به شکل طبیعی و زیبا کار سختی نیست. هنگامی که این پروتزها با دقت فراوان ساخته شوند، می‌توانند بسیار شبیه به انگشت واقعی شوند. یک پروتز انگشت خوب می‌تواند با از لحاظ روانی روی افراد دچار قطع عضو تأثیر بسیار زیادی بگذارند. در کلینیک ارتوپدی فنی امید، پروتز انگشتان دست و پا، با بهترین روش توسط کارشناسان باتجربه برای بیماران تهیه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت از کلینیک می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ تماس گرفته یا با شماره ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ از طریق واتساپ در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

سواالات متداول

آیا پروتز انگشت از جای خود حرکت و تکان می‌خورد؟

باتوجه‌به نوع اتصال ممکن است که پروتز از جای خود تکان بخورد و نیاز به تنظیم و اتصال مجدد داشته باشد. معمولاً پروتزهای انگشت دارای ایمپلنت، به دلیل نوع اتصال، کمترین میزان حرکت را در میان انواع پروتز دارند.

آیا می‌توان با پروتز انگشت حمام کرد؟

دوش‌گرفتن و حمام‌کردن با پروتز انگشت به نوع آن بستگی دارد. برخی از انواع پروتز انگشت در برابر آب یا رطوبت مقاوم نیستند. به طور کلی بهتر است که از حمام‌کردن با پروتز خودداری کنید.

آیا پروتز انگشت در حرارت ممکن است بسوزد؟

پروتزهای انگشت باتوجه‌به نوع و موادی که از آن ساخته می‌شوند ممکن است که در اثر حرارت زیاد دچار آسیب شوند. بهتر است از قرار دادن پروتزهای انگشت در معرض حرارت بیش از حد یا تماس مستقیم با شعله اجتناب کنید.

آیا محل اتصال پروتز روی انگشت مشخص است؟

در پروتزهای غیرفعال که برای زیبایی استفاده می‌شوند معمولاً تشخیص محل اتصال بسیار سخت است اما در مواردی ممکن است که از انگشتر هم برای پوشاندن محل اتصال استفاده کرد.

آیا امکان کاشت ناخن روی پروتز انگشت مصنوعی وجود دارد؟

بله امکان کاشت ناخن روی پروتز انگشت وجود دارد.

آیا ناخن پروتز انگشت مصنوعی را می‌توان لاک زد یا رنگ کرد؟

سیلیکون را می‌توان با هر لاکی جلا داد یا از هر لاکی برای رنگ‌کردن آن استفاده کرد.

آیا می‌توان لاک روی ناخن پروتز انگشت را پاک کرد؟

برای پاک‌کردن لاک ناخن روی پروتز انگشت می‌توان از لاک‌پاک‌کن استفاده کرد.

آیا ناخن انگشت مصنوعی لکه‌دار می‌شود؟

سیلیکون در برابر لک شدن مقاوم هستند به همین دلیل هر لکه‌ای به راحتی با الکل یا صابون شسته می‌شود.

آیا همیشه می‌توان از پروتز انگشت استفاده کرد؟

در هنگام خوابیدن، حمام‌کردن یا در حین فعالیت‌هایی که انجام آن‌ها با پروتز سخت است، می‌توان پروتز را خارج کرد و از آن استفاده نکرد.

از پروتز انگشت در چه فعالیت‌هایی نمی‌توان استفاده کرد؟

برخی فعالیت‌های مخصوص و همچنین برخی ورزش‌ها ممکن است که پروتزهای انگشت مخصوص خود را داشته باشند، اما در مورد پروتزهای سیلیکونی و غیرفعال بهتر است که از آن‌ها در هنگام ورزش، ساخت‌وساز، باغبانی و کارهایی که احتمال دارد دست را روغنی کند مانند تعمیر خودرو، خودداری کنید.

مقالات مرتبط

125 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک