اسپلینت انگشت اشاره و شست دست برای درمان انگشت چکشی و ماشه ای

اسپلینت انگشت یک وسیله کمک پزشکی است که ممکن است در طول دوره بهبودی پس از آسیب‌دیدگی انگشت استفاده شود. از اسپلینت انگشت برای درمان بعضی از صدمات وارده به انگشتان از جمله شکستگی استخوان انگشت‌ها ، ضربه خوردن یا برگشت انگشت و سفتی مفاصل انگشت می‌توان استفاده کرد.

هدف اصلی استفاده از اسپلینت ان است که با بی‌حرکت کردن انگشت، در حین انجام فعالیت‌های معمول، بخشی از فشار وارده بر انگشت کاهش پیدا کند. و بدین شکل اسپلینت با ممانعت از حرکت انگشت، از انگشت در برابر صدمات بیشتر محافظت کرده، انگشت فرصت بهبودی و استراحت پیدا می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ و ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای اسپلینت انگشت


اسپلینت‌های انگشت شست و دیگر انگشتان دست برای بی‌حرکت کردن ، صاف نگه داشتن ، فشرده‌سازی و محدود کردن حرکت انگشتان دست طراحی شده‌اند. از این اسپلینت‌ها در صورت بروز صدمات یا تغییر شکل‌های ناشی از بیماری‌هایی مانند آرتریت استفاده می‌شود. اسپلینت‌های انگشت برای طیف گسترده‌ای از مشکلات انگشت مانند انگشت ماشه‌ای ، انگشت چکشی ، آرتریت روماتوئید ، آرتروز و غیره به اشکال خاصی طراحی شده‌اند. تاندون‌ها که مسئول حرکات انگشتان هستند، برای اتصال به عضلات ساعد از غلافی به نام غلاف تاندون عبور می‌کنند. در بیماری انگشت ماشه‌ای ، این تاندون‌ها ملتهب می‌شوند و گره‌ها یا برآمدگی‌هایی اطراف تاندون تشکیل می‌شود که عبور تاندون را از غلاف سخت می‌کند. از جمله دیگر بیماری‌های شایع انگشت، انگشت چکشی یا سفتی انگشتان هستند. اسپلینت‌های انگشتی وجود دارند که به طور خاص برای کمک به بهبود این دو بیماری طراحی شده‌اند. اسپلینت‌های انگشت با  بی‌حرکت کردن و فشرده‌سازی انگشت باعث می‌شوند التهاب ، درد و ناراحتی انگشت کاهش یابد.

انواع اسپلینت انگشت


انواع اسپلینت انگشت

بادی اسپلینت (Buddy Splints)

در این نوع اسپلینت یا آتل، انگشت آسیب‎دیده با یک بند به انگشت مجاور خود بسته می‌شود. بندهای اتصال باید روی نقاط بالا و پایین آسیب‌دیدگی انگشت بسته شوند. در صورت شکستگی انگشت نمی‌توان از این نوع اسپلینت استفاده کرد.

اسپلینت‌های بی‌تحرک (Splints Static)

این نوع اسپلینت برای ثابت نگه داشتن انگشت در یک موقعیت مشخص طراحی شده‌ است. از این نوع اسپلینت می‌توان برای شکستگی ، صدمات ناشی از فشار مکرر یا انواع خاصی از صدمات تاندون استفاده کرد.

اسپلینت‌های سر انگشت (Stack Splints)

از این نوع  اسپلینت برای صدمات نوک انگشت استفاده می‌شود. این نوع  اسپلینت در صدمات سر انگشتان برای بی‌حرکت کردن مفصل اول انگشت، روی نوک انگشت تا پایین بند اول انگشت قرار می‌گیرند. در این نوع  اسپلینت که در اندازه‌های مختلفی موجودند، اغلب سوراخی وجود دارد که هوا بتواند از آن‌ها عبور کند.

اسپلینت‌های متحرک

این اسپلینت‌ها برای سفتی مفاصل انگشتان طراحی شده‌اند. در این نوع اسپلینت‌ فنرهای قابل تنظیمی وجود دارد که با تنظیم آنها می‌توان هر مقدار که لازم است روی انگشت کشش ایجاد کرد.

اسپلینت‌های انگشت شست

این نوع اسپلینت‌ برای بد فرمی‌ها و آسیب دیدگی‌های انگشت شست طراحی شده و به کاهش درد و التهاب انگشت شست کمک می‌کنند. این اسپلینت‌ها در سبک‌های متنوع برای بهبود انواع مختلفی از آسیب‌های انگشت شست در دسترس هستند.

استفاده از اسپلینت انگشت


استفاده از اسپلینت انگشت

این ویژگی اسپلینت‌های انگشت که استفاده از آنها نیازی به آموزش ندارد، آنها را به ابزاری قدرتمند در ارائه کمک‌های اولیه و جلوگیری از صرف هزینه‌های بالاتر درمانی تبدیل می‌کند. بسیاری از اسپلینت‌ها از ترکیبی از فوم در بخش داخلی و فلز در بخش خارجی ساخته شده‌اند. فوم به قالب انگشت در می‌آید، و بخش فلزی خارجی باعث ثابت ماندن و بی‌حرکت شدن ناحیه آسیب‌دیده انگشت می‌شود.

انتخاب اسپلینت مناسب


اسپلینت‌ها از نظر اندازه ، شکل ، میزان تحرک پذیری و انحنا داشتن یا نداشتن تنوع زیادی دارند. اسپلینت‌های گرد یا انحنادار برای شکستگی‌های استخوان بهترین انتخاب هستند ، در حالی که اسپلینت‌های صاف ممکن است برای آسیب‌دیدگی انگشتان تاثیر بهتری داشته باشند.

قرار دادن اسپلینت روی انگشت


درست قرار دادن اسپلینت روی انگشت اهمیت زیادی دارد. برای این کار فرد باید خیلی دقت کند که انگشتان را بیش از آنچه که در این زمان به طور طبیعی می‌توانند حرکت کنند، کشش ندهند یا خم نکنند. بیمار باید اسپلینت را طوری روی انگشت ثابت کند که آنقدر محکم نباشد که بزور باعث صاف شدن انگشت شود زیرا این کار ممکن است باعث آسیب بیشتر شود. برای جلوگیری از صدمات بیشتر انگشت، باید انگشت را کمی از اسپلینت خارج کرده و خم کنند تا اسپلینت به شکل مناسبتری روی انگشت قرار بگیرد.

نکاتی درباره مراقبت از انواع اسپلینت


انواع اسپلینت انگشت

اگر اسپلینت شما طوری است که می‌توانید آن را خارج کنید ، دستورالعمل‌های پزشک خود را در این خصوص به دقت رعایت کرده و تنها در صورتی که پزشکتان اجازه داده باشد آن را خارج کنید. بیشتر اسپلینت‌ها قابل تنظیم هستند. پزشک نحوه انجام این کار را به شما نشان داده و به شما خواهد گفت که در چه صورتی لازم است آن را مجددا تنظیم کنید.

بسیاری از اسپلینت‌ها پیش ساخته‌اند. اما ممکن است پزشک به صورت سفارشی برای یک بیمار با گچ یا فایبرگلاس یک اسپلینت درست کند. در برخی از اسپلینت‌ها توپک‌های توخالی وجود دارد که با هوا پر می‌شوند. برای ثابت نگه داشتن ناحیه آسیب دیده انگشت این توپک‌ها باد می‌شوند.

قرار دادن وزنه روی اسپلینت

به هیچ وجه فشاری روی اسپلینت وارد نکنید یا وزنه‌ای روی آن قرار ندهید. اگر اسپلینت مخصوص پا (walking boot) داشته باشید ، پزشکتان به شما خواهد گفت که از چه زمانی می‌توانید وزن آن را اضافه کنید.

تورم

ممکن است تا چند روز پس از جراحی یا آسیب‌دیدگی در داخل اسپلینت احساس تنگی کنید. این معمولاً به خاطر تورم است. تورم می‌تواند روند بهبودی را کند کرده و باعث درد شود. تورم بیش از حد داخل اسپلینت باعث فشار می‌شود که ممکن است آسیب‌زا باشد.

برای کاهش تورم:

 • هنگام نشستن یا دراز کشیدن ، بازو یا پای آسیب‌دیده خود را روی یک بالش قرار داده و سعی کنید آن را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید.
 • سعی کنید تا سه روز، یا تا زمانی که تورم کاهش پیدا کند، از زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، هر یکی دو ساعت یکبار، و هر بار به مدت۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی ناحیه آسیب‌دیده خود یخ یا پک سرمادرمانی قرار دهید. مراقب باشید که اسپلینت خیس نشود.
 • اگر انگشتان دست یا انگشتان پایی که اسپلینت دارد آسیب ندیده باشند ، هرازگاهی آنها را حرکت دهید. این کار به گردش خون و مایعات در اندام آسیب‌دیده کمک می‌کند.
 • از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده کنید. این داروها می‌توانند به کاهش تورم و درد کمک کنند. دقت کنید که نکات ایمنی در مصرف داروها را رعایت کرده و تمام دستورالعملهای موجود روی برچسب یا داخل جعبه دارو را رعایت کنید.

آب و اسپلینت

 • اسپلینت خود را خشک نگه دارید. خیس شدن اسپلینت باعث می‌شود رطوبت زیر آن جمع شده و باعث تحریک و خارش پوست شود. اگر ناحیه زیر اسپلینت شما زخم است یا در این ناحیه جراحی انجام داده‌اید ، وجود رطوبت زیر اسپلینت می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد.
 • هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن ، یک پلاستیک روی اسپلینت بکشید تا مانع از خیس شدن آن بشود، مگر اینکه پزشک اجازه داده باشد در هنگام حمام اسپلینت خود را خارج کنید.
 • اگر از پزشکتان اجازه دارید که اسپلینتتان را هنگام استحمام خارج کنید ، بعد از استحمام، ناحیه‌ای که زیر اسپلینت قرار می‌گیرد را کاملا خشک کرده و سپس اسپلینت را مجدداً روی آن قرار دهید.
 • اگر اسپلینتتان کمی مرطوب شد ، می‌توانید آن را با سشوار خشک کنید. برای این کار از باد سرد سشوار استفاده کنید.

اسپلینت و مراقبت از پوست

 • اگر اجازه دارید اسپلینت خود را خارج کنید ، دقت کنید که پوستتان قبل از آن که دوباره اسپلینت را بپوشید کاملا خشک باشد. مراقب باشید که اسپلینت را بیش از حد محکم نبندید.
 • اگر اجازه ندارید اسپلینتتان را خارج کنید، برای کاهش احساس خارش باد سرد سشوار یا پنکه را از کناره‌های باز اسپلینت به پوستتان بگیرید. هیچ وقت برای خاراندن پوست زیر اسپلینت، وسایلی مثل میل بافتنی یا … را داخل اسپلینت نکنید.
 • از روغن یا لوسیون اطراف اسپلینت استفاده نکنید. اگر پوست اطراف لبه اسپلینت قرمز و زخم شد ، لبه‌های اسپلینت را با پنبه یا یک پارچه نرم یا نوار چسب یا امثال آن‌ها بپوشانید.
 • در طول دوره‌ای که لازم است اسپلینت داشته باشید سعی کنید تا جایی که امکان دارد قدرت و تونوس عضلات اندام یا مفصل مصدوم خود را حفظ کنید. برای فعال نگه داشتن عضلات داخل اسپلینت ممکن است پزشک به شما بگوید ماهیچه‌های داخل اسپلینت را به تناوب منقبض و شل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

چه موقع باید با پزشک تماس بگیریم؟

در صورت بروز هر یک از شرایط زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اگر درد شدید دارید یا دردتان زیادتر شده است.
 • اگر زیر اسپلینت خود یک نقطه گرم یا دردناک احساس می‌کنید.
 • اگر با اسپلینت خود مشکلاتی از قبیل موارد زیر دارید که:
  • پوستتان زیر اسپلینت می‌سوزد یا حالت گزیدگی دارد.
  • اسپلینت خیلی تنگ است.
  • اطراف اسپلینت تورم زیادی وجود دارد. (وجود کمی تورم طبیعی است.)
  • مجددا تب کرده‌اید.
  • مایع یا بوی بدی از اسپلینت خارج می‌شود.
 • اگر انگشتانتان سرد یا رنگ پریده شده و یا تغییر رنگ داده باشند.
 • اگر برای حرکت دادن انگشتان خود مشکل داشته باشید.
 • اگر علائم لخته شدن خون در بازو یا پای خود مشاهده می‌کنید. (که به این حالت ترومبوز ورید عمقی گفته می‌شود.) این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:
  • وجود درد در بازو ، ساق پا ، پشت زانو، ران یا کشاله ران.
  • وجود قرمزی و تورم در بازو ، پا یا کشاله ران.

برای حفظ سلامتی خود حواستان را نسبت به تغییرات پوست و اندام خود در اطراف اسپلینت جمع کنید و در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • در صورتی که اسپلینت بشکند یا شکل خود را از دست بدهد.
 • در صورتی که بهبودی شما مطابق روندی که انتظار می‌رفت پیش نمی‌رود.
مقالات اخیر
info

از آنجا که برخی از کلینیک های ارتوپدی فنی از «کلینیک امید» در نام برند و وبسایت خود استفاده کرده اند، بدین وسیله اعلام میکنیم که تنها کلینیک تخصصی بیماریهای پا در بخش ارتوپدی فنی «مرکز جامع توانبخشی امید» واقع در خیابان مطهری تهران است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button