بریس افتادگی شانه: درمان افتادگی شانه ها با شانه بند طبی

 1. خانه
 2. مقالات
 3. بریس افتادگی شانه: درمان افتادگی شانه ها با شانه بند طبی

بستن بریس یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها برای اصلاح حالت اندامی است. بریس افتادگی شانه فرد را مجبور می‌کند که شانه‌ها را عقب بدهد و بدن را صاف نگه دارد. بستن بریس در ابتدا باعث ناراحتی‌تان می‌شود و حس می‌کنید که حالتی غیرعادی دارید، اما این وضعیت در واقع نشان دهنده اثرگذاری بریس است. بریس به مرور زمان حافظه عضله‌ها را تغییر می‌دهد تا خود را به طور صحیح نگه دارند. شانه‌بندهای مختلفی برای موقعیت‌های گوناگون وجود دارد. بعضی بریس‌های طبی شانه برای مشکلات ترقوه مناسب‌اند و بقیه به طور کلی حالت اندامی را اصلاح می‌کنند. انواع بریس طبی شانه را در این مقاله برای‌تان توضیح می‌دهیم تا متوجه شوید که کدام بریس برای اصلاح حالت اندامی‌تان از همه مناسب‌تر است.

متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید بعد از معاینه دقیق بیمار، بهترین برنامه درمانی را براساس شرایط خاص هر فرد ارائه می‌کنند. در این کلینیک انواع بریس برای درمان بیماران تجویز می‌شود. یکی از راه‌های درمان افتادگی شانه استفاده از بریس مناسب است که در این کلینیک براساس شرایط خاص هر فرد طراحی و ساخته می‌شود.

چرا حالت اندامی مناسب مهم است؟


احتمالاً قبلاً درباره مزایای متعدد حالت اندامی صحیح شنیده‌اید. حالت اندامی مناسب باعث می‌شود ناحیه‌هایی از بدن مانند کمر را تقویت کنید که شدیدترین درد مزمن را در آنها احساس می‌کنید؛ همچنین با رعایت حالت اندامی مناسب خشکی و گرفتگی گردن، شانه‌ها و بالای کمر کمتر می‌شود.

اما آیا می‌دانستید که با رعایت حالت اندامی صحیح از مزایای زیر نیز برخوردار می‌شوید:

 • افزایش میزان انرژی؛
 • تنفس بهتر؛
 • حفظ فرم صحیح بدن هنگام ورزش کردن؛
 • کاهش احتمال آسیب دیدن در زمان ورزش و فعالیت‌های بدنی و
 • قدبلندتر به نظر رسیدن.

تمرین کردن و حفظ حالت اندامی صحیح رفاه و سلامت عمومی را ارتقاء می‌دهد و انجام دادن کارهای روزمره را برای‌تان آسان‌تر می‌کند.

اکثر ما از اهمیت حالت اندامی صحیح اطلاع داریم، اما گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که خود را مجبور کنیم صاف بنشینیم یا ستون فقراتمان را صاف و در حالت عادی نگه داریم. بااین توصیف بستن بریس‌های اصلاح کننده مانند بریس افتادگی شانه به بسیاری از افراد کمک می‌کند که حالت اندامی‌شان را اصلاح کنند.

عوارض ناشی از حالت اندامی نامناسب


حالت اندامی اشتباه عادت بدی است که ناراحتی‌های بلندمدت گوناگونی را به بسیاری از مردم تحمیل می‌کند. رعایت حالت اندامی مناسب در زندگی روزمره عامل بسیار مهمی برای پایدار کردن و حمایت از ستون فقرات است؛ بستن بریس افتادگی شانه می‎تواند به این امر کمک کند.

نامتعادل بودن ستون فقرات و حمایت نشدن آن مشکلات جدی فراوانی را به‌جز درد و تنش به بار می‌آورد. وقتی ساعت‌ها در طول روز قوز می‌کنید، عضله‌ها مجبور می‌شوند که برای پایدار کردن ستون فقرات و محافظت از آن بیشتر کار کنند. کار اضافی و تحمل وزنی که  به عضله‌ها وارد می‌شود، باعث می‌شود تمام عضله‌ها از گردن تا کمر منقبض و دردناک بشوند. حالت‌های اندامی اشتباه گوناگونی وجود دارد که از حالت نامناسب قرارگیری سر و گردن تا وضعیت نامناسب کمر متغیر است.

رعایت حالت اندامی صحیح فقط این نیست که صاف روی صندلی بنشینید، بلکه علاوه بر آن باید هم‌ترازی صحیح را نیز حین نشستن، ایستادن و حتی خوابیدن رعایت کنید. هر گونه قوز کردن یا خم شدن نامناسب هم‌ترازی ستون فقرات را به هم می‌زند. عدم هم‌ترازی ستون فقرات به علت حالت اندامی نامناسب به عوارض مختلفی دامن می‌زند که از آن جمله می‌توان به وارد شدن فشار به مفصل‌ها، انحنای غیرعادی ستون فقرات و درد از گردن تا کمر اشاره کرد. بریس افتادگی شانه علاوه بر این‌که حالت اندامی نامناسب را اصلاح می‌کند، مانند یادآوری عمل می‌کند که لزوم رعایت حالت اندامی صحیح را در طول روز تذکر می‌دهد.

همان‌طور که می‌بینید، رعایت حالت اندامی صحیح برای حفظ سلامتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت ضروری است. پزشکان بستن بریس‌های مختلف شانه را به بانوان، آقایان و کودکانی توصیه می‌کنند که حالت اندامی نامناسب دارند و به همین دلیل دچار عوارض مختلف شده‌اند. بریس افتادگی شانه دور شانه‌ها را می‌گیرد و از پشت می‌گذرد تا ستون فقرات را نگه دارد و حالت اندامی را اصلاح کند.

اصلاح حالت شانه‌ها و درمان افتادگی شانه‌ها


اصلاح حالت اندامی مزایای فراوانی دارد که تسکین درد گردن، شانه و کمر مهم‌ترین آنها است. به کمک روش‌های زیر می‌توانید افتادگی شانه‌ها را اصلاح کنید:

 • به بدنتان آموزش بدهید که حالت اندامی صحیح چه احساسی باید داشته باشد، به عبارت دیگر لازم است بخش‌های مختلف بدن را هم‌تراز با هم نگه دارید تا تعادل در بدن برقرار شود.
 • هر چند وقت یک‌بار از روی صندلی بلند شوید، کمی راه بروید و حرکات کششی انجام بدهید.
 • وضعیت بدن را در طول روز مرتب عوض کنید.
 • بریس مخصوص شانه ببندید. شانه‌بندهای مختلفی برای اصلاح حالت اندامی و تأمین حمایت مورد نیاز از شانه‌ها وجود دارد.
 • اگر در طول روز ساعت‌ها می‌نشینید، یک صندلی اداری ارگونومیک تهیه کنید.
 • نرمش‌های کششی و حرکات اصلاحی را برای افزایش قدرت و استقامت عضله‌ها و رفع فشار و تنش از روی کمر و گردن انجام بدهید؛ داشتن عضله‌های قوی حفظ حالت اندامی صحیح را برای‌تان راحت‌تر می‌کند.

اصلاح حالت شانه‌ها با بریس افتادگی شانه


اصلاح حالت اندامی کاری نیست که یک‌شبه انجام شود؛ رسیدن به این هدف به تلاش آگاهانه خودتان نیاز دارد. وقتی عضله‌ها را آموزش بدهید که خود را در موقعیت صحیح نگه دارند، رعایت حالت اندامی مناسب برای‌تان آسان‌تر و آسان‌تر می‌شود.

 

اصلاح حالت شانه‌ها با بریس افتادگی شانه

 

ورزش یکی از راه‌های موثر برای اصلاح حالت اندامی است. ورزش عضله‌های کمر و شانه‌ها را تقویت می‌کند تا عضله‌های قوی بتوانند شانه‌ها را در موقعیت صحیح نگه دارند. ‌علاوه بر ورزش، بستن بریس افتادگی شانه یکی از موثرترین روش‌ها برای اصلاح وضعیت شانه‌ها است.

با بستن بریس افتادگی شانه به عضله‌های بدن آموزش می‌دهید که خود را در موقعیت صحیح نگه دارند. بریس افتادگی شانه وضعیت نامناسب شانه‌ها را اصلاح می‌کند و در نتیجه درد کمر و شانه از بین می‌رود. بریس افتادگی شانه بندهایی دارد که دور شانه‌ها و کمر بسته می‌شود تا شانه‌ها و کمر را در موقعیت صحیح نگه دارد. بریس افتادگی شانه در انواع و اندازه‌های گوناگون برای آقایان، بانوان و کودکان عرضه می‌شود.

بریس افتادگی شانه


گرد شدن و افتادگی شانه‌ها یکی از حالت‌های اندامی اشتباه اکثر ما در زندگی روزمره است. افرادی که ساعت‌ها در طول روز پشت میز می‌نشینند، معمولاً افتادگی شانه دارند، چون عادت دارند که برای نگاه کردن به نمایشگر یا نوشتن رو به جلو خم شوند.

 

بریس افتادگی شانه

 

افتادگی شانه به زبان ساده به معنای قوز کردن با شانه‌های چرخیده رو به داخل و جلو است که حالت گردی به شانه‌ها می‌دهد. رو به بیرون چرخیدن آرنج‌ها یکی از نشانه‌های متداول افتادگی شانه‌ها است. افتادگی شانه‌ها به درد گردن، شانه‌ها و بالای کمر دامن می‌زند.

قوز کردن شایع‌ترین دلیل افتادگی شانه‌ها است که فشار شدیدی را به عضله‌ها وارد می‌کند و در نتیجه باعث احساس درد در بالای کمر می‌شود. اکثر افراد مبتلا به مشکل افتادگی شانه‌ها دردی را بین دو کتف تجربه می‌کنند. همان‌طور که گفته شد، اگر در طول روز ساعت‌ها پشت میز می‌نشینید و می‌خواهید افتادگی شانه‌ها را درمان کنید، با بستن بریس مخصوص می‌توانید حالت اندامی‌تان را اصلاح کنید؛ البته لازم است صندلی ارگونومیکی را نیز برای تسهیل فرایند اصلاح حالت اندامی و حفظ حالت صحیح تهیه کنید. بند بریس دور شانه‌ها بسته می‌شود تا آنها را در وضعیت صحیح نگه دارد؛ شانه‌بند عضله‌های کمر و پشت بدن را تقویت می‌کند و شانه‌ها را عقب می‌کشد تا در وضعیت صحیح بماند.

وقتی اکثر ساعات روز به رایانه نگاه می‌کنیم یا پشت میز می‌نشینیم و می‌نویسیم، حفظ حالت اندامی صحیح، قوز نکردن و رو به جلو خم نشدن می‌تواند بسیار دشوار باشد.

نحوه استفاده از بریس افتادگی شانه


بریس افتادگی شانه به منظور اصلاح عادت‌های اندامی اشتباه طراحی شده است و گردن و شانه‌ها را در موقعیت عمودی صحیح نگه می‌دارد تا افتادگی شانه‌ها اصلاح شود. بریس افتادگی شانه به گردن و شانه‌ها اجازه خم شدن رو به جلو نمی‌دهد و به این ترتیب به کنترل کردن حالت اندامی کمک می‌کند.

 

استفاده از بریس افتادگی شانه

 

در طول روز مدت زمان معینی باید از بریس افتادگی شانه استفاده کنید و شانه‌بند را نباید برای یک دوره بسیار طولانی ببندید. توصیه می‌کنیم برای بستن بریس به خودتان فشار نیاورید. بریس افتادگی شانه را در ابتدا به مدت ۳۰ دقیقه ببندید، سپس مدت زمان بستن بریس را با توجه به میزان راحتی‌تان به تدریج افزایش دهید تا به سه ساعت در روز برسد. در ابتدا چون به بریس عادت ندارید، بستن آن برای‌تان ناراحت کننده خواهد بود، اما چند بار که از بریس استفاده کنید، به آن عادت خواهید کرد. بریس افتادگی شانه به شکل عدد هشت انگلیسی (۸) طراحی شده است و بندهای بالشتک‌داری دارد که شانه‌ها را در موقعیت صحیح نگه می‌دارد. بریس افتادگی شانه را می‌توانید روی لباس یا حتی زیر لباس ببندید. مدتی پس از بستن بریس افتادگی شانه، به رعایت حالت اندامی صحیح عادت می‌کنید و احتمال اصلاح حالت اندامی بیشتر می‌شود.

پزشکان بریس‌های گوناگونی را برای اصلاح وضعیت شانه‌ها و کمر توصیه می‌کنند. بستن بریس افتادگی شانه درد ناشی از این حالت اندامی اشتباه را تسکین می‌دهد. بریس‌های شانه مختلفی برای تأمین نیازهای متفاوت بیماران وجود دارد.

ویژگی‌های یک بریس افتادگی شانه خوب


هنگام تهیه بریس مناسب برای درمان افتادگی شانه باید بریسی را انتخاب کنید که از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد.

کمک به فعال شدن عضله‌ها

شکی نیست که بستن بریس افتادگی شانه مزایای بسیاری دارد. بااین‌حال بستن بریس مانند شمشیری دولبه است. نقطه ضعف بستن بریس این است که اگر ستون فقرات را با بستن مداوم بریس در موقعیت خاصی نگه دارید، عضله‌های ستون فقرات تحلیل می‌رود، دچار آتروفی می‌شود و تنبل می‌شود.

با توجه به این نکته، هدف از بستن بریس باید فعال کردن عضله‌ها باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از بریس نرم استفاده کنید: بریس نرم بهترین وضعیت قرارگیری را به بدن و عضله‌های موثر در حالت اندامی یادآوری می‌کند.

راحتی

بریس افتادگی شانه هر چقدر هم که مؤثر باشد، اگر راحت نباشد، بیمار تمایلی به بستن آن نخواهد داشت. اگر هم بیمار بریس را نبندد، طبعاً کارایی و مؤثر بودن فرضی آن اهمیتی نخواهد داشت. راحت‌ترین بریس‌ها، یعنی بریس‌های نرم‌تر، مؤثرترین بریس‌ها نیز هستند، چرا که عضله‌ها را فعال می‌کنند و از تحلیل رفتن آنها جلوگیری می‌کنند.

سهولت استفاده

پزشکان توصیه می‌کنند از بریسی استفاده کنید که بتوانید خودتان آن را تنظیم کنید و برای پوشیدن، درآوردن و تنظیم کردن فشار بریس به کمک دیگری نیاز نداشته باشید.

امکان بستن بریس از زیر یا روی لباس نیز ویژگی مهم دیگری است که هنگام انتخاب بریس افتادگی شانه باید به آن توجه کنید.

ناحیه حمایتی

بریس انواع گوناگونی برای حمایت از شانه، پایین کمر یا کل بالاتنه دارد. بریس را با توجه به نیازهای‌تان و ناحیه‌ای که به بیشترین حمایت نیاز دارد، انتخاب کنید.

حرکات ورزشی برای اصلاح حالت اندامی


علاوه بر این‌که می‌توانید هنگام کار، سفر یا انجام دادن کارهای روزمره بریس افتادگی شانه ببندید، می‌توانید حرکات ورزشی مناسب را برای تقویت عضله‌های نگهدارنده حالت اندامی انجام دهید.

یوگا، پیلاتس و تمرین‌های تقویت کننده عضله‌های مرکزی برای شروع مناسب است. توصیه می‌کنیم حرکات زیر را برای اصلاح حالت اندامی در برنامه ورزشی روزانه‌تان بگنجانید:

 • حرکت بچه یوگا؛
 • حرکت گربه ـ گاو در حالت ایستاده؛
 • حرکت گربه ـ گاو؛
 • خم شدن رو به جلو؛
 • پلانک بالا و
 • حرکت باز کننده قفسه سینه.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک