بریس افتادگی شانه: درمان افتادگی شانه ها با شانه بند طبی

 1. خانه
 2. مقالات
 3. بریس افتادگی شانه: درمان افتادگی شانه ها با شانه بند طبی

بستن بریس به عنوان یک روش موثر و معتبر برای اصلاح حالت اندامی شناخته می‌شود. این روش باعث تحریک فرد برای عقب کشیدن شانه‌ها و حفظ صفحه مستقیم بدن می‌شود. در ابتدا، بستن بریس ممکن است ناراحتی و عدم راحتی را به همراه داشته باشد و فرد احساس کند حالتی غیرطبیعی دارد؛ اما در واقع این علائم نشان‌دهنده تأثیرگذاری بریس است. در طول زمان، بریس بر روی حافظه عضلات تأثیر می‌گذارد تا به طور صحیح خود را تنظیم کنند. بریس‌های مختلفی برای متناسب سازی با موقعیت‌های مختلف وجود دارند. برخی از بریس‌های طبی شانه مناسب برای مشکلات خاصی هستند، در حالی که دیگران به طور کلی به اصلاح حالت اندامی کمک می‌کنند. انواع مختلفی از بریس‌های طبی شانه در این مقاله شرح داده شده‌اند تا به شما کمک کند بفهمید کدام بریس برای اصلاح حالت اندامی شما مناسب‌تر است.

چرا حالت اندامی مناسب مهم است؟


احتمالاً قبلاً درباره مزایای متعدد حالت اندامی صحیح شنیده‌اید. حالت اندامی مناسب باعث می‌شود ناحیه‌هایی از بدن مانند کمر را تقویت کنید که شدیدترین درد مزمن را در آنها احساس می‌کنید؛ همچنین با رعایت حالت اندامی مناسب خشکی و گرفتگی گردن، شانه‌ها و بالای کمر کمتر می‌شود.

اما آیا می‌دانستید که با رعایت حالت اندامی صحیح از مزایای زیر نیز برخوردار می‌شوید:

 • افزایش میزان انرژی؛
 • تنفس بهتر؛
 • حفظ فرم صحیح بدن هنگام ورزش کردن؛
 • کاهش احتمال آسیب دیدن در زمان ورزش و فعالیت‌های بدنی و
 • قدبلندتر به نظر رسیدن.

تمرین کردن و حفظ حالت اندامی صحیح رفاه و سلامت عمومی را ارتقاء می‌دهد و انجام دادن کارهای روزمره را برای‌تان آسان‌تر می‌کند.

اکثر ما از اهمیت حالت اندامی صحیح اطلاع داریم، اما گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که خود را مجبور کنیم صاف بنشینیم یا ستون فقراتمان را صاف و در حالت عادی نگه داریم. بااین توصیف بستن بریس‌های اصلاح کننده مانند بریس افتادگی شانه به بسیاری از افراد کمک می‌کند که حالت اندامی‌شان را اصلاح کنند.

عوارض ناشی از حالت اندامی نامناسب


حالت اندامی اشتباه عادت بدی است که ناراحتی‌های بلندمدت گوناگونی را به بسیاری از مردم تحمیل می‌کند. رعایت حالت اندامی مناسب در زندگی روزمره عامل بسیار مهمی برای پایدار کردن و حمایت از ستون فقرات است؛ بستن بریس افتادگی شانه می‎تواند به این امر کمک کند.

نامتعادل بودن ستون فقرات و حمایت نشدن آن مشکلات جدی فراوانی را به‌جز درد و تنش به بار می‌آورد. وقتی ساعت‌ها در طول روز قوز می‌کنید، عضله‌ها مجبور می‌شوند که برای پایدار کردن ستون فقرات و محافظت از آن بیشتر کار کنند. کار اضافی و تحمل وزنی که  به عضله‌ها وارد می‌شود، باعث می‌شود تمام عضله‌ها از گردن تا کمر منقبض و دردناک بشوند. حالت‌های اندامی اشتباه گوناگونی وجود دارد که از حالت نامناسب قرارگیری سر و گردن تا وضعیت نامناسب کمر متغیر است.

رعایت حالت اندامی صحیح فقط این نیست که صاف روی صندلی بنشینید، بلکه علاوه بر آن باید هم‌ترازی صحیح را نیز حین نشستن، ایستادن و حتی خوابیدن رعایت کنید. هر گونه قوز کردن یا خم شدن نامناسب هم‌ترازی ستون فقرات را به هم می‌زند. عدم هم‌ترازی ستون فقرات به علت حالت اندامی نامناسب به عوارض مختلفی دامن می‌زند که از آن جمله می‌توان به وارد شدن فشار به مفصل‌ها، انحنای غیرعادی ستون فقرات و درد از گردن تا کمر اشاره کرد. بریس افتادگی شانه علاوه بر این‌که حالت اندامی نامناسب را اصلاح می‌کند، مانند یادآوری عمل می‌کند که لزوم رعایت حالت اندامی صحیح را در طول روز تذکر می‌دهد.

همان‌طور که می‌بینید، رعایت حالت اندامی صحیح برای حفظ سلامتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت ضروری است. پزشکان بستن بریس‌های مختلف شانه را به بانوان، آقایان و کودکانی توصیه می‌کنند که حالت اندامی نامناسب دارند و به همین دلیل دچار عوارض مختلف شده‌اند. بریس افتادگی شانه دور شانه‌ها را می‌گیرد و از پشت می‌گذرد تا ستون فقرات را نگه دارد و حالت اندامی را اصلاح کند.

اصلاح حالت شانه‌ها و درمان افتادگی شانه‌ها


اصلاح حالت اندامی دارای مزایای فراوانی است، از جمله کاهش درد گردن، شانه و کمر. برای اصلاح افتادگی شانه‌ها، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. آموزش بدن: به بدن خود آموزش دهید که چگونه حالت اندامی صحیح را تجربه کند. به عبارت دیگر، باید بخش‌های مختلف بدن را در یک خط توازن قرار دهید تا تعادل در بدن برقرار شود.
 2. تغییر وضعیت بدن: هر چند وقت یک بار از صندلی بلند شوید، کمی راه بروید و حرکات کششی انجام دهید. همچنین، در طول روز وضعیت بدن خود را تغییر دهید تا به طور مرتب به عضلات و ساختارهای بدن فشار و تنش متفاوتی وارد شود.
 3. استفاده از بریس شانه: از بریس مخصوص برای اصلاح حالت اندامی و ارائه حمایت لازم به شانه‌ها استفاده کنید. تنوع زیادی از بریس‌های شانه برای این منظور وجود دارد.
 4. صندلی اداری ارگونومیک: اگر طول روز بسیاری را نشسته می‌گذرانید، استفاده از یک صندلی اداری ارگونومیک می‌تواند مفید باشد. این نوع صندلی‌ها به حفظ حالت اندامی صحیح و کاهش فشار و تنش از روی کمر و گردن کمک می‌کنند.
 5. نرمش و حرکات اصلاحی: انجام نرمش‌های کششی و حرکات اصلاحی می‌تواند به افزایش قدرت و استقامت عضلات و کاهش فشار و تنش از روی کمر و گردن کمک کند. داشتن عضلات قوی می‌تواند حفظ حالت اندامی صحیح را آسان‌تر کند.

با استفاده از این روش‌ها، می‌توانید بهبود قابل توجهی در حالت اندامی خود داشته باشید و از تسکین درد و راحتی بیشتری برخوردار شوید.

اصلاح حالت شانه‌ها با بریس افتادگی شانه


اصلاح حالت اندامی نیازمند تلاش و پیگیری طولانی مدت است و نمی‌تواند به صورت ناگهانی انجام شود. این اهداف نیازمند تلاش آگاهانه و پیوسته از سوی فرد هستند. آموزش عضلات برای حفظ حالت اندامی صحیح می‌تواند فرایند اصلاح حالت اندامی را آسان‌تر و موثر‌تر کند.

اصلاح حالت شانه‌ها با بریس افتادگی شانه

ورزش یکی از روش‌های موثر برای اصلاح حالت اندامی است. این فعالیت به تقویت عضلات کمر و شانه کمک می‌کند تا بتوانند حالت اندامی صحیح را حفظ کنند. همچنین، استفاده از بریس افتادگی شانه یکی از روش‌های موثر برای اصلاح وضعیت شانه‌ها است.

با استفاده از بریس افتادگی شانه، عضلات بدن آموزش داده می‌شوند که حالت اندامی صحیح را حفظ کنند. این بریس به اصلاح وضعیت نامناسب شانه‌ها کمک می‌کند و در نتیجه درد کمر و شانه را کاهش می‌دهد. بریس افتادگی شانه دارای بندهایی است که دور شانه‌ها و کمر بسته می‌شود تا شانه‌ها و کمر را در حالت صحیح نگه دارد. این بریس در انواع و ابعاد مختلف برای آقایان، بانوان و کودکان موجود است.

بریس افتادگی شانه


گرد شدن و افتادگی شانه‌ها یکی از حالت‌های اندامی اشتباه اکثر ما در زندگی روزمره است. افرادی که ساعت‌ها در طول روز پشت میز می‌نشینند، معمولاً افتادگی شانه دارند، چون عادت دارند که برای نگاه کردن به نمایشگر یا نوشتن رو به جلو خم شوند.

 

بریس افتادگی شانه

 

افتادگی شانه به زبان ساده به معنای قوز کردن با شانه‌های چرخیده رو به داخل و جلو است که حالت گردی به شانه‌ها می‌دهد. رو به بیرون چرخیدن آرنج‌ها یکی از نشانه‌های متداول افتادگی شانه‌ها است. افتادگی شانه‌ها به درد گردن، شانه‌ها و بالای کمر دامن می‌زند.

قوز کردن شایع‌ترین دلیل افتادگی شانه‌ها است که فشار شدیدی را به عضله‌ها وارد می‌کند و در نتیجه باعث احساس درد در بالای کمر می‌شود. اکثر افراد مبتلا به مشکل افتادگی شانه‌ها دردی را بین دو کتف تجربه می‌کنند. همان‌طور که گفته شد، اگر در طول روز ساعت‌ها پشت میز می‌نشینید و می‌خواهید افتادگی شانه‌ها را درمان کنید، با بستن بریس مخصوص می‌توانید حالت اندامی‌تان را اصلاح کنید؛ البته لازم است صندلی ارگونومیکی را نیز برای تسهیل فرایند اصلاح حالت اندامی و حفظ حالت صحیح تهیه کنید. بند بریس دور شانه‌ها بسته می‌شود تا آنها را در وضعیت صحیح نگه دارد؛ شانه‌بند عضله‌های کمر و پشت بدن را تقویت می‌کند و شانه‌ها را عقب می‌کشد تا در وضعیت صحیح بماند.

وقتی اکثر ساعات روز به رایانه نگاه می‌کنیم یا پشت میز می‌نشینیم و می‌نویسیم، حفظ حالت اندامی صحیح، قوز نکردن و رو به جلو خم نشدن می‌تواند بسیار دشوار باشد.

نحوه استفاده از بریس افتادگی شانه


بریس افتادگی شانه به منظور اصلاح عادت‌های اشتباه در حالت اندامی طراحی شده است و به گردن و شانه‌ها کمک می‌کند تا در موقعیت عمودی صحیح قرار بگیرند و افتادگی شانه‌ها را اصلاح کند. این بریس اجازه خم شدن شانه‌ها به جلو را نمی‌دهد و به این ترتیب به کنترل حالت اندامی کمک می‌کند.

 

استفاده از بریس افتادگی شانه

 

استفاده از بریس افتادگی شانه در طول روز باید به مدت زمان معینی صورت بگیرد و توصیه می‌شود برای مدت زمان طولانی بریس را بسته نگه دارید. همچنین توصیه می‌شود برای بستن بریس خودتان را زیاد فشار ندهید. ابتدا بریس را به مدت ۳۰ دقیقه ببندید و سپس مدت زمان بستن آن را به تدریج افزایش دهید تا به سه ساعت در روز برسد. در ابتدا، بستن بریس ممکن است برای شما ناراحت‌کننده باشد اما با چند بار استفاده، به آن عادت خواهید کرد. بریس افتادگی شانه به شکل عدد هشت انگلیسی (۸) طراحی شده است و بندهای بالشتک‌داری دارد که شانه‌ها را در موقعیت صحیح نگه می‌دارد. می‌توانید این بریس را روی لباس یا حتی زیر لباس ببندید. استفاده از بریس افتادگی شانه باعث عادت به حالت اندامی صحیح می‌شود و احتمال اصلاح حالت اندامی بیشتر می‌شود.

پزشکان بریس‌های گوناگونی را برای اصلاح وضعیت شانه‌ها و کمر توصیه می‌کنند. بستن بریس افتادگی شانه می‌تواند درد ناشی از حالت اندامی اشتباه را تسکین دهد. بریس‌های شانه مختلفی برای تأمین نیازهای متفاوت بیماران وجود دارد.

ویژگی‌های یک بریس افتادگی شانه خوب


هنگام تهیه بریس مناسب برای درمان افتادگی شانه باید بریسی را انتخاب کنید که از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد.

کمک به فعال شدن عضله‌ها

شکی نیست که بستن بریس افتادگی شانه مزایای بسیاری دارد. بااین‌حال بستن بریس مانند شمشیری دولبه است. نقطه ضعف بستن بریس این است که اگر ستون فقرات را با بستن مداوم بریس در موقعیت خاصی نگه دارید، عضله‌های ستون فقرات تحلیل می‌رود، دچار آتروفی می‌شود و تنبل می‌شود.

با توجه به این نکته، هدف از بستن بریس باید فعال کردن عضله‌ها باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از بریس نرم استفاده کنید: بریس نرم بهترین وضعیت قرارگیری را به بدن و عضله‌های موثر در حالت اندامی یادآوری می‌کند.

راحتی

بریس افتادگی شانه هر چقدر هم که مؤثر باشد، اگر راحت نباشد، بیمار تمایلی به بستن آن نخواهد داشت. اگر هم بیمار بریس را نبندد، طبعاً کارایی و مؤثر بودن فرضی آن اهمیتی نخواهد داشت. راحت‌ترین بریس‌ها، یعنی بریس‌های نرم‌تر، مؤثرترین بریس‌ها نیز هستند، چرا که عضله‌ها را فعال می‌کنند و از تحلیل رفتن آنها جلوگیری می‌کنند.

سهولت استفاده

پزشکان توصیه می‌کنند از بریسی استفاده کنید که بتوانید خودتان آن را تنظیم کنید و برای پوشیدن، درآوردن و تنظیم کردن فشار بریس به کمک دیگری نیاز نداشته باشید.

امکان بستن بریس از زیر یا روی لباس نیز ویژگی مهم دیگری است که هنگام انتخاب بریس افتادگی شانه باید به آن توجه کنید.

ناحیه حمایتی

بریس انواع گوناگونی برای حمایت از شانه، پایین کمر یا کل بالاتنه دارد. بریس را با توجه به نیازهای‌تان و ناحیه‌ای که به بیشترین حمایت نیاز دارد، انتخاب کنید.

حرکات ورزشی برای اصلاح حالت اندامی


تقویت عضلات نگهدارنده حالت اندامی می‌تواند علاوه بر بستن بریس افتادگی شانه، به شما در فعالیت‌های روزمره نیز کمک کند. برای اصلاح حالت اندامی، می‌توانید از حرکات و تمرینات ورزشی مناسب استفاده کنید.

یوگا، پیلاتس و تمرینات تقویتی عضلات مرکزی از جمله گزینه‌های مناسب برای شروع هستند. در برنامه ورزشی روزانه خود، بهتر است به حرکات زیر برای اصلاح حالت اندامی اهمیت دهید:

 1. حرکت بچه یوگا: در این حرکت، در حالت خم شدن زانوها، به سمت جلو خم شوید و با دستان خود به سمت جلو حرکت کنید تا حالت درازی در ناحیه پشتی بدن ایجاد شود. این حرکت را با آرامش انجام دهید و نفس عمیق بکشید.
 2. حرکت گربه-گاو در حالت ایستاده: در این حرکت، با پایانهای پاها و دستان به زمین، بدن خود را به سمت بالا ببرید و سپس به آرامی به سمت پایین آورید. این حرکت را به صورت تناوبی تکرار کنید و در هنگام انجام آن، تمرکز خود را بر روی تسطیح کردن شانه‌ها و آزاد سازی ناحیه گردن قرار دهید.
 3. حرکت گربه-گاو: در این حرکت، در حالت چهارپایه، با تنفس عمیق، سینه خود را به سمت زمین آورده و سپس به سمت آسمان بالا ببرید. این حرکت را به طور آرام و هماهنگ با نفس انجام دهید.
 4. خم شدن به سمت جلو: این حرکت را در حالت ایستاده انجام دهید و با آرامی به سمت جلو خم شوید. در هنگام خم شدن، دستان خود را به سمت پاها ببرید و تا جای ممکن به سطح زمین نزدیک شوید. این حرکت به کشش و اصلاح عضلات پشتی بدن کمک می‌کند.
 5. پلانک بالا: در این حرکت، از حالت چهارپایه به حالت افقی بر روی دستان و انگشتان پاها بروید، بدن خود را روی آنها تعادل دهید و در همین حالت ثابت بمانید. این حرکت به تقویت عضلات مرکزی و اصلاح حالت اندامی کمک می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک