ویژگی های کفش طبی مناسب: چگونه کفش طبی خوب را انتخاب کنیم؟

فقط ۲۰ درصد از افراد دچار هیچ یک از مشکلات و اختلالات مرتبط با پا نیستند. در این گروه از افراد پاها دارای شکل و ظاهر طبیعی هستند و نیازی به استفاده از هیچ گونه وسیله محافظتی به منظور مراقبت از پاها در هنگام تحمل وزن بدن نیست. در همه نقاط جهان پوشیدن یک جفت کفش مناسب به عنوان بهترین روش برای پیشگیری از بروز درد پا و سایر اختلالات مرتبط با آن محسوب می‌شود. پوشیدن کفش مناسب می‌تواند به اصلاح رشد و حالت بدن، بهبود قابلیت حرکتی شما رفع درد، و داشتن پاهایی سالم کمک کند تا در نهایت زندگی شادتر و سالم تری داشته باشید. معمولاً پوشیدن یک جفت کفش مناسب می‌‌تواند به تغییر دادن نحوه راه رفتن شما کمک کند به عنوان مثال اگر در هنگام راه رفتن به جای آن که به پاشنه خود فشار بیشتری بیاورید به پنجه‌های خود فشار وارد می‌کنید پوشیدن کفش مناسب می‌‌تواند به رفع درد و فشار در هنگام راه رفتن کمک کند و احساس بهتری را در شما ایجاد نماید.

متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید می‌‌توانند با طراحی و ساخت یک کفش مناسب به رفع درد و ناراحتی شما کمک کنند تا شما بتوانید با راحتی بیشتری  بروید. متخصصین کلینیک پس از ارزیابی شرایط شما بهترین راه حل برای رفع درد و ناراحتی را توصیه خواهد کرد به این ترتیب برخی از خدمات این کلینیک عبارت است از ارائه انواع کفش طبی و انواع کفش متناسب با پاهای شما. در صورتی که شما قصد دارید به منظور حفظ سلامت پاهای خود از کفش طبی استفاده کنید می‌توانید به متخصصین کلینیک امید مراجعه نمایید تا پس از ارزیابی پاهای تان بهترین کفش را به شما توصیه نمایند. برخی از افراد پس از جلسات فیزیوتراپی شاهد کاهش قابل توجه در خود خواهند بود حال آنکه برخی دیگر به کمک کفش طبی مخصوص می‌‌توانند از مشکلاتی مانند نداشتن تعادل و بد شکلی پاها خلاص شوند. این نوع کفش با ویژگی‌های منحصر به فرد متعددی همراه است که می‌‌توانند درد و ناراحتی شما را خاتمه دهد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ و ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 کفش طبی چیست؟


کفش طبی چیست

 بر خلاف تصور عموم کفش طبی فقط مخصوص افراد مسن نیست بلکه همه افراد در سنین مختلف با توجه به شرایط خاص خود یا مشکلی که دارند می‌توانند از این نوع کفش استفاده کنند. درصورتی که پاهای شما در شرایط مطلوبی قرار ندارند یا آنکه عملکرد مکانیکی مچ یا پای شما مناسب نیست استفاده از کفش طبی بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود.  به طور کلی کفش طبی شامل کفی متحرک نیز می‌باشد که به شما اجازه می‌دهد در هنگام پوشیدن انواع مختلفی از کفش‌های خود از آن استفاده نمایید. کفی طبی با توجه به شرایط پای شما طراحی و ساخته می‌شود تا راحتی بیشتری را ایجاد کند. کفش طبی در سایز و اندازه‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود به عنوان مثال شما می‌توانید از انواع مختلف کفش طبی که دارای پهنای متفاوتی هستند استفاده کنید تا در هنگام راه رفتن دچار درد و ناراحتی نشوید. استفاده از کفش طبی برای افرادی که دچار بونیون هستند بسیار مفید است. به عنوان مثال قسمت فوقانی کفش طبی به نحوی طراحی می‌شود که فضای کافی در اختیار بونیون یا سایر اختلالات ایجاد شده در پا قرار بگیرد. پوشیدن کفش طبی بسیار راحت است و شما در هنگام پوشیدن آن احساس خوبی خواهید داشت. قسمت کفی آن به خوبی از پاهای شما محافظت می‌کند و قابلیت جذب ضربه در این نوع کفش بسیار عالی است. این ویژگی‌ها باعث شده که کفش طبی به یک گزینه عالی برای افرادی تبدیل شود که دچار درد و ناراحتی پا هستند.

 چه افرادی می‌توانند از کفش طبی استفاده کنند؟


چه افرادی می‌توانند از کفش طبی استفاده کنند؟

 جالب است بدانید که حدود ۷۰ درصد از افراد از یک کفش نامناسب استفاده می‌‌کنند که تناسب خوبی با پاهای آنها ندارد. تعداد بسیار زیادی از افراد می‌‌توانند از مزایای حاصل از پوشیدن کفش طبی بهره مند شوند. کفش طبی فضای بیشتری را در اختیار پاها قرار می‌دهند و پا می‌تواند به راحتی تنفس کند. در موارد زیر استفاده از کفش طبی توصیه می‌‌شود زیرا نتایج مطلوبی را به دنبال دارد:

 • پس از جراحی پا
 • تورم در ناحیه مچ یا کف پا
 • پلانتار فاسیا
 • صافی کف پا یا افتادگی قوس کف پا
 • انگشت چکشی
 • بونیون
 • خار پاشنه
 • آرتروز
 • دیابت

 چه افرادی به کفش طبی نیاز دارند؟


 معمولاً استفاده از کفش طبی در افرادی که دچار مشکلات مرتبط با پا و مچ هستند و استخوان‌های این ناحیه تناسب خوبی با هم ندارند و در هنگام راه رفتن دچار درد و ناراحتی می‌شوند توصیه می‌گردد. در این شرایط پزشک متخصص ارتوپدی پوشیدن کفش طبی یا استفاده از کفی طبی را توصیه می‌کند. اگر شما دچار پا درد هستید، پای شما بزرگ است، پای شما از ناحیه سینه بسیار پهن است یا آن که پاهای شما بسیار باریک است استفاده از یک جفت کفش طبی مناسب می‌تواند به جای کفش معمولی احساس راحتی بیشتری را به وجود بیاورد.

 مزایای پوشیدن کفش طبی مناسب


مزایای پوشیدن کفش طبی مناسب

 پاها یکی از مهم ‌ترین ساختارهای بدن هستند که به حرکت کردن بدن به سمت جلو کمک می‌کنند. در صورتی که هر گونه مشکلی در ساختار پای شما وجود داشته باشد بر کل بدن شما تاثیر می‌گذارد. استفاده از کفش طبی یا صندل ارتوپدی می‌تواند به رفع درد و مشکلات مرتبط با پا کمک کند.

 محافظت از پاها

 در صورتی که به خوبی از پاهایش شما محافظت نشود شما دچار اختلالات دردناک پا از قبیل پلانتار فاسیا و صافی کف پا خواهید شد. درد و ناراحتی حاصل از این اختلالات باعث محدود شدن توانایی حرکتی شما در بلند مدت خواهد شد. در صورتی که شما به درمان این مشکلات نپردازید درد و ناراحتی شما افزایش خواهد یافت. استفاده از کفش طبی به محافظت از انحنای پاها و سایر نقاط پا کمک خواهد کرد. کفش طبی با ایجاد یک کفی مناسب برای پا از آن محافظت می‌کند تا دچار ناهنجاری‌های بیشتر نشود. کفش طبی همچنین می‌تواند به اصلاح سایر مشکلات پا بپردازد و از بدتر شدن اختلالات موجود پیشگیری نماید و درد شما را نیز کاهش دهد. در صورتی که شما به طور منظم از کفش طبی خود استفاده کنید درد پای شما به طرز قابل توجهی بهبود خواهد یافت. البته تعداد زیادی از افراد نمی‌خواهند که بر سلامت پاهای خود سرمایه ‌گذاری کنند و از هر کفشی استفاده می‌‌کنند. اگر شما جزء این گروه از افراد هستید و در آینده دچار انواع مختلفی از مشکلات مرتبط با پا خواهد شد. استفاده از کفش طبی که با توجه به شرایط پاهای شما ساخته شده است می‌تواند به حفظ سلامت آن کمک نماید.

بهبود گردش خون

 بزرگترین مشکل افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی این است که آنها درد و ناراحتی در پای خود را احساس نمی‌کنند و مشکل آنها زمانی بدتر می‌شود که اختلالات ایجاد شده در پا به مرحله نهایی رسیده باشد. درمان نکردن اختلالات پا و توجه نکردن به آنها می‌‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار جدی شود که بیمار به درمان گسترده و فوری نیاز خواهد داشت. استفاده از کفش طبی برخلاف سایر کفش‌های معمولی فضای بیشتری را در اختیار پا قرار می‌دهد تا پاها آزادانه حرکت کنند و گردش خون به خوبی انجام گردد. این نوع کفش‌ها می‌توانند هرگونه درد مرتبط با از عصب را کاهش دهند و احساس بهتری را در بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی ایجاد کنند. در صورتی که شما دچار چنین مشکلاتی هستید استفاده از کفش طبی به عنوان بهترین بهترین راه حل برای محافظت از پاها و ایجاد راحتی بیشتر توصیه می‌شود. تعداد زیادی از افراد با توجه به ظاهر کفش طبی از پوشیدن آنها خودداری می‌کنند اما جالب است بدانید که این نوع کفش‌ها در انواع مختلفی ارائه شده ‌اند که می‌توانید به دلخواه به انتخاب آنها بپردازید.

کاهش درد پاها

 به طور متوسط هر فرد در طول روز ۱۰ هزار گام بر می‌دارد. در صورتی که شما از کفش مناسبی استفاده نکنید در هنگام راه رفتن دچار درد و ناراحتی خواهید شد. بهترین راه به منظور پیشگیری از بروز درد در هنگام راه رفتن پوشیدن کفش طبی مناسب است که به خوبی با پای شما تناسب دارد و می‌تواند از آنها محافظت کند. کفش طبی شباهت زیادی به کفش‌های استاندارد دارد و تنها تفاوت آنها این است که قسمت پنجه کفش طبی بزرگتر است و فضای بیشتری را در اختیار انگشتان قرار می‌‌دهد تا از فشرده شدن آنها پیشگیری گردد. انواع مختلفی از کفش‌های طبی می‌توانند به افرادی که در طول روز فعالیت جسمانی زیادی دارند کمک کنند تا دچار درد و ناراحتی نشوند. کفش طبی به نحوی طراحی و ساخته می‌‌شود که از میزان ساییده شدن پاها در دو طرف کاسته شود. پاشنه کفش طبی باعث می‌‌شود که پاها در هنگام راه رفتن به سمت بالا و پایین ساییده نشوند که این موارد در کنار یکدیگر به کاهش درد و ناراحتی شما کمک خواهند کرد. یکی از مزایای قابل توجهی کفش طبی این است که همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند و هرچه شما مدت بیشتری از کفش طبی خود استفاده نمایید و مزایای بیشتری را به دست خواهید آورد.

 رفع مشکلات مرتبط با پا و پاشنه

 مشکلات مرتبط با قوس کف پا و بد شکلی کف پا علت اصلی درد کف پا در تعداد بسیار زیادی از افراد است. در مواردی که شما دچار مشکلات مرتبط با قوس کف پا هستید در هنگام راه رفتن درد بسیار زیادی را تحمل خواهید کرد. در صورتی که هر چه سریع تر به درمان این مشکلات نپردازید درد و ناراحتی شما افزایش خواهد یافت و در نهایت شما دچار آسیب دیدگی جدی خواهد شد که در برخی موارد برای درمان آن به انجام عمل جراحی نیاز خواهید داشت. در صورتی که شما از کفش طبی استفاده کنید میزان آسیب دیدگی پا و ساختارهای آن به حداقل می‌رسد و بافت نرم این ناحیه توانایی ترمیم خود را به دست خواهد آورد. پوشیدن کفش طبی علاوه بر رفع مشکلات پا به حفظ و بهبود قوس کف پا کمک خواهد کرد. مراقبت روزانه از پاها ریسک بروز اختلالات جدی تر در آینده را به حداقل می‌رساند.

بهبود توانایی حرکتی

 یکی از بزرگترین مشکلات مرتبط با اختلالات پا و درد و ناراحتی حاصل از آن به کاهش توانایی حرکتی شما در بلند مدت ارتباط دارد. تعداد زیادی از افراد با کاهش توانایی حرکتی خود شاهد کاهش کیفیت زندگی شان نیز هستند و لذت کمتری از زندگی خواهند برد زیرا نمی‌توانند آن طور که انتظار دارند به کشف جهان بپردازند. کاهش توانایی حرکتی می‌‌تواند به علت انواع مختلفی از مشکلات پا از قبیل بونیون، انگشت چکشی، خار پاشنه و پلانتار فاسیا به وجود بیاید. در صورتی که شما دچار اختلالات هستید راه رفتن با درد بسیار زیادی همراه خواهد شد که این امر باعث کاهش توانایی حرکتی شما می‌شود زیرا ترجیح می‌دهید به منظور کاهش درد خود کمتر راه بروید.

 پوشیدن کفش طبی به شما برای کنترل درد و افزایش توانایی حرکتی تان کمک خواهد کرد. کفش طبی به نحوی طراحی شده است که از پاهای شما محافظت کند و به شما برای غلبه بر مشکلات موجود کمک نماید. به این ترتیب توانایی حرکتی شما افزایش پیدا می‌‌کند و شما می‌توانید راحت تر راه بروید و این امر منجر به افزایش کیفیت زندگی شما خواهد شد. باید به خاطر داشته باشید که نوع کفش طبی مورد استفاده با نوع مشکل کف پای شما مطابقت داشته باشد.

کفش طبی چه تفاوتی با کفش معمولی دارد؟


کفش طبی چه تفاوتی با کفش معمولی دارد؟

 برخی ویژگی‌های منحصر به فرد و طراحی خاص کفش طبی باعث شده تفاوت بسیار زیادی با کفش معمولی داشته باشد. در بخش زیر به برخی از تفاوتهای کفش طبی و کفش معمولی می‌پردازیم:

 • از آن جایی که شرایط پای همه افراد یکسان نیست و انواع مختلفی از کفش طبی در دسترس آنها قرار دارد تا آنها با توجه به سایز و پهنای پای خود به انتخاب کفش مورد نظرشان بپردازند. به این ترتیب هیچ گونه محدودیتی در ارتباط با سایز و پهنی کفش طبی وجود ندارد.
 • افرادی که دچار برخی مشکلات پا از قبیل پا چنگالی هستند به کفش نیاز دارند که فضای عمودی بیشتری را در اختیار پای آنها قرار بدهد. کفش طبی یک گزینه مناسب برای این افراد محسوب می‌شود.
 • اکثر کفش‌های طبی ساختار منحصر به فردی دارند که استفاده از آنها و پوشیدن شان برای فرد ساده است و می‌تواند بدون هیچ گونه محدودیتی راه برود و به انجام فعالیت‌های خود بپردازد.
 • از آنجایی که کفش طبی با توجه به شرایط پای افراد ساخته می‌‌شود فضای کافی در اختیار پای آنها قرار می‌گیرد تا از ساییده شدن نقاط مختلف آن به کفش جلوگیری گردد.
 • ساختار خاص کفش طبی باعث شده که به‌ خوبی از پاشنه محافظت شود و در هنگام راه رفتن در حالت مناسبی قرار بگیرد.
 • قسمت میانی و خارجی کفش بافت مناسبی دارد و به خوبی از پا محافظت می‌کند تا از ساییده شدن پاها در هنگام راه رفتن پیشگیری گردد.
 • پاشنه سفت کفش طبی از اتیلین وینیل استات ساخته شده که پاشنه را به سمت بالا هدایت می‌کند تا به این ترتیب فشار کمتری به کف پا وارد گردد.

نکات مهم برای انتخاب کفش طبی مناسب


نکات مهم برای انتخاب کفش طبی مناسب

برای انتخاب کفش طبی مناسب باید حتما نکاتی را در نظر گرفت. کفش طبی خانم ها باید ۲ الی ۳ سانتیمتر لژ داشته باشد که این پاشنه از عقب به سمت جلو به مرور حذف شود. پاشنه کفش آقایان کمتر است و حدود ۲ سانتی متر پاشنه کافی است. قسمت پشت کفش باید بلندتر باشد تا وقتی کفی طبی داخل کفش قرار می گیرد پا از کفش بیرون نیاید. جلوی کفش باید حالتی داشته باشد که انگشت ها به هم فشرده نشوند این فشار انگشت ها ممکن است باعث هالوکس والگوس و بدشکلی انگشتان پا شود. بهتر است جنس کفش چرم باشد زیرا کفش چرم برای پا مزایای خاص خود را دارد. کفش باید زبانه ای داشته باشد که باز شود، کفش هایی که زبانه ندارند به علت فضای محدودشان برای درمان مشکلات پا مناسب نیستند. بهتر است کفشی که انتخاب می کنید بندی باشد تا بتوان اندازه آن را طبق حالت پا تنظیم کرد. در صورت لزوم می توان از کفی طبی نیز داخل کفش برای تسریع روند درمان استفاده کرد. دیگر نکات مهم برای خرید کفش طبی مناسب عبارت اند از:

 شما می‌توانید به منظور انتخاب بهترین کفش متناسب با شرایط پاهای خود از نکات زیر استفاده کنید:

 • سایز کفش‌ها استاندارد نیست. سایز کفش‌ها در برندها و انواع مختلف کفش یکسان نیست به عنوان مثال کفشی که تحت عنوان شماره ۳۸ توسط یک تولید کننده به بازار ارائه می‌شود با کفشی که تحت عنوان همین شماره توسط یک تولید کننده دیگر وارد بازار می‌‌شود متفاوت است. به همین دلیل شما باید در هنگام خرید کفش به این مسئله کاملا دقت کنید و به تهیه یک کفش مناسب بپردازید.
 • هنگام خریدن کفش حتماً هر دو جفت آن را بپوشید و کمی راه بروید. در طول عمر اندازه و شکل پاها تغییر می‌‌کند. تعداد زیادی از افراد پاهای کشیده و برخی دیگر پاهای پهن تری را دارند و باید در هنگام خرید کفش این مسئله را مورد نظر قرار دهند و کفشی را تهیه کنند که به خوبی با پای آنها تناسب دارد و پاسخگوی نیازهای جسمانی آنها نیز است.
 • کفشی را انتخاب کنید که با شکل پای شما مطابقت دارد. در صورتی که کفش مورد نظر شما به خوبی با پای شما تناسب داشته باشد می‌توانید سلامت پاهای خود را تضمین کنید.
 • هنگامی ‌که قصد خرید کفش را دارید انواع مختلفی از کفش‌ها را امتحان کنید و به دنبال کفش باشید که به خوبی با پای شما تناسب دارد. از انتخاب کردن کفش‌هایی که خیلی تنگ، خیلی بزرگ یا پاشنه بلند هستند خودداری کنید. در صورتی که کفش شما در لحظه انتخاب بسیار تنگ یا بزرگ باشد بعداً باعث آسیب دیدگی پای شما خواهد شد.
 • باید طول و عرض کفش با پای شما تناسب داشته باشد. در صورتی که در هنگام راه رفتن یا دویدن پاهای شما با زمین تماس پیدا کند شما دچار درد پا و آسیب دیدگی خواهید شد.
 • اطمینان حاصل کنید که قسمت سینه کفش به خوبی با پای شما تناسب دارد زیرا مطابقت صحیح کفش با پا به شما برای خم کردن پاهای خود کمک می‌کند و می‌توانید به راحتی راه بروید یا بدوید.
 • باید پاشنه شما به خوبی درون کفش قرار بگیرد و به همین دلیل از پوشیدن کفش‌هایی که پاشنه خیلی بلندی دارند یا کفش بدون پاشنه خودداری نمایید. در صورتی که در هنگام پوشیدن کفش متوجه شدید پای شما به سمت پایین کشیده می‌شود از خریداری آن خودداری نمایید و به سراغ یک کفش بهتر بروید.
 • کفی طبی بر نحوه تناسب کفش با پا تاثیر می‌گذارد به همین دلیل شما باید در هنگام خریدن کفش به این مسئله دقت کنید. در صورتی که باید از کفی طبی استفاده کنید باید کفش شما کمی بزرگتر باشد تا فضای کافی برای حرکت کردن پا فراهم شود در غیر این صورت کفی طبی عملکرد صحیحی ندارد و شما دچار مشکل خواهید شد.
 • باید کفش شما با نوع فعالیت جسمانی و زمان انجام فعالیت ورزشی تان تناسب داشته باشد زیرا شکل و اندازه پا در طول روز و در شرایط مختلف تغییر می‌کند به عنوان مثال پس از ورزش کردن، در هوای گرم، در صورت افزایش وزن یا نشستن و ایستادن به مدت طولانی شرایط پا تغییر می‌کند. هنگام خریدن کفش به خاطر داشته باشید که به طور کلی پای شما پس از فعالیت ورزشی بزرگتر می‌شود به همین دلیل باید کفش خود را با در نظر گرفتن این نکته خریداری کنید.
 • با کفشی که انتخاب کرده اید کمی راه بروید تا از راحت بودن آن اطمینان حاصل کنید. امتحان کردن کفش به این معنا نیست که با آن بدوید بلکه قدم زدن در اطراف کفایت می‌کند. کفشی که انتخاب می‌کنید بر فعالیت جسمانی و سلامت بدن شما تاثیرات بسیار زیادی می‌گذارد و به همین دلیل باید کفش خود را عاقلانه انتخاب کنید.
مقالات اخیر
info

از آنجا که برخی از کلینیک های ارتوپدی فنی از «کلینیک امید» در نام برند و وبسایت خود استفاده کرده اند، بدین وسیله اعلام میکنیم که تنها کلینیک تخصصی بیماریهای پا در بخش ارتوپدی فنی «مرکز جامع توانبخشی امید» واقع در خیابان مطهری تهران است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button