مزایا و اصول استفاده از گردنبند طبی (نحوه خوابیدن و نشستن)

 1. خانه
 2. بریس
 3. مزایا و اصول استفاده از گردنبند طبی (نحوه خوابیدن و نشستن)

بریس گردن که گردنبند طبی نیز نامیده می‌شود، در درجه اول برای فراهم نمودن پشتیبانی و ثبات برای ستون فقرات در ناحیه گردن استفاده می‌شود. این گردنبند جهت بی‌حرکت کردن ناحیه گردن و پشتیبانی از ستون فقرات گردنی شما که تحت تاثیر یک مشکل پزشکی قرار گرفته و به درمان موثر نیاز دارد، استفاده می‌شود. گردنبندهای طبی بسیار مفید هستند زیرا روش غیر تهاجمی برای مدیریت و پیشگیری از درد گردن، اصلاح ناهنجاری‌های ستون فقرات گردنی، مقابله با ضعف عضلات و همچنین پشتیبانی از گردن در دوره بهبودی به حساب می‌آیند. شایع‌ترین مشکلاتی که ممکن است باعث شود به یک گردنبند طبی نیاز داشته باشید، آسیب دیدگی در هنگام مشارکت در ورزش‌های تماسی، تصادف وسایل نقلیه موتوری که بر ستون فقرات گردنی یا سر تاثیر می‌گذارد، یا در دوره نقاهت پس از عمل جراحی است. آن‌ها همچنین برای مقابله با درد مزمن گردن، آسیب رگ به رگ شدگی و رادیکولوپاتی گردن مفید هستند.

برای اطلاع از مزایا و اصول استفاده از گردنبد طبی با شماره  ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس برقرار کنید.

انواع گردنبندهای طبی


گردنبندهای طبی نرم

گردن بند های طبی نرم

گردنبندهای طبی نرم، بهترین انتخاب برای افرادی هستند که به حداقل پشتیبانی در ناحیه سر و گردن خود نیاز دارند. این گردنبندها نیز سر و گردن را ثابت نگه می‌دارند و از آسیب دیدگی جلوگیری می‌کنند. این گردنبندهای نرم، کاملاً گردن را بی‌تحرک نگه نمی‌دارند؛ اما حرکات سر و گردن را محدود می‌کنند. آن‌ها همچنین در حین حرکت از ماهیچه‌ها پشتیبانی می‌کنند. این گردنبندهای طبی، پس از استفاده از گردنبندهای سخت یا سفت، برای مدت زمان معینی و جهت بهبودی مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گردنبندهای طبی راحت بوده و به گردن اجازه انجام حرکات ضروری برای فعالیت‌های روزمره را می‌دهند. این گردنبندها در درجه اول برای رفع مشکلات جزئی ناحیه گردن و همچنین پس از رگ به رگ شدگی گردن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از گردنبندهای طبی برای صدمات جزئی گردن مفید هستند و اساساً تنها چند ساعت در طول روز استفاده می‌شوند.

 گردنبندهای طبی نرم دارای فوم پلی اورتان متراکم هستند؛ در حالی که قسمت خارجی آن‌ها از مواد جاذب رطوبت ساخته شده است. آن‌ها به طور خاص به شکلی برش داده شده‌اند که گردن و فک را به طور کامل بپوشانند؛ اما با این حال برای گردن بیمار تنگ نباشند. این گردنبندهای انعطاف پذیر، با کمک تسمه‌های چسبی در اطراف گردن بسته می‌شوند. این گردنبندها قابل شستشو بوده و دارای قابلیت تنفس پوستی هستند که از بروز خارش یا تحریک پوست پیشگیری می‌کند.

گردنبندهای سخت و محکم

گردن بند های طبی سخت

گردنبندهای سخت و محکم، با استفاده از پلاستیک شکل داده شده ساخته شده‌اند و برای بهبود انواع  مختلف دردهای گردن، حمایت و پشتیبانی بسیاری را فراهم می‌کنند. این نوع از گردنبندها، حرکات سر به سمت جلو و عقب را محدود می‌کنند و معمولاً پس از استفاده از حلقه تیتانیوم هالو توصیه می‌شوند. گردنبندهای طبی سخت و محکم در درجه اول برای کسانی که در دوره پس از آسیب دیدگی شدید گردن یا سر قرار دارند، یا عمل جراحی را از سر گذرانده‌اند تجویز می‌شود. این نوع از گردنبندهای طبی، در اندازه‌های مختلف تهیه می‌شوند تا مناسب گردن بیمار باشند. لایه خارجی گردنبند سخت و مستحکم، از یک تکیه گاه ترموپلاستیک محکم ساخته شده است؛ در حالی که لایه درونی آن از پد نرم تشکیل شده است. پوشیدن صحیح گردنبند سخت اهمیت بسیاری دارد و مهم است که گردن بند طبی به اندازه کافی محکم باشد تا حمایت لازم برای گردن شما را فراهم کند.

مشکلاتی مانند درد گردن شدید، اسپوندیلوز گردنی، کشیدگی گردن، آسیب گردن شدید، دوره نقاهت پس از جراحی و بیماری‌های دژنراتیو و گردنی، مستلزم استفاده از گردنبند طبی سخت و محکم هستند.

دستگاه بی‌حرکتی جناغی پس سری آرواره‌ای

دستگاه بی حرکتی جناغی

دستگاه بی‌حرکتی جناغی پس سری آرواره‌ای که  با نام اختصاری SOMI نیز شناخته می‌شود، نوع دیگری از گردنبندهای طبی سخت است که گردن را راست و در تعادل با ستون فقرات نگه می‌دارد. این نوع از گردنبندها اساساً برای تراز کردن ناحیه ستون فقرات گردنی با ستون فقرات، برای رفع آسیب‌های وارده به گردن استفاده می‌شود. دستگاه SOMI پشتیبانی بسیار مستحکمی از ستون فقرات ناحیه گردن فراهم نموده و از هرگونه حرکت ناخواسته سر و گردن پیشگیری می‌نماید. پوشیدن این گردنبندها، روند بهبودی ساختارهای آسیب دیده در گردن را تسریع می‌کند. لازم به ذکر است، در حین استفاده از این نوع از گردنبندها، بیمار نباید گردن خود را پیچانده یا خم کند.

دستگاه بی‌حرکتی جناغی پس سری، از چندین بخش تشکیل شده است که پشتیبانی از استخوان جناغ سینه و گردن را فراهم می‌کنند. این دستگاه دارای یک صفحه  قفسه سینه یا استرنو در جلوی خود است که به میله‌های بالای شانه متصل شده است. این قطعه که روی قفسه سینه قرار می‌گیرد، به قطعه پس سری متصل می‌شود و از ناحیه پشت سر پشتیبانی می‌کند. قطعه دیگری نیز در دستگاه وجود دارد که زیر چانه قرار می‌گیرد و با تسمه‌هایی به قطعه پشت سر که از طریق سر پوشیده می‌شود، متصل می‌گردد و فک پایینی شما روی آن قرار می‌گیرد. اگرچه پوشیدن این نوع گردنبند پیچیده است، در مقایسه با سایر گردنبندها برای گردن آسیب دیده، بهترین پشتیبانی را فراهم می‌کند.

در واقع پس از عمل جراحی روی ستون فقرات ناحیه گردن، لازم است به منظور پیشگیری از هرگونه عارضه، گردن بیمار صاف و در تراز با ستون فقرات نگه داشته شود. از این رو از گردنبند SOMI استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین در موارد آسیب دیدگی شدید گردن پس از تصادف وسایل نقلیه موتوری که هر حرکتی در گردن می‌تواند پیامدهای شدیدی به دنبال داشته باشد، استفاده می‌گردد.

این نوع از گردنبندها با پشتیبانی از نواحی چندگانه در سطوح مختلف، پشتیبانی عالی و بهبودی سریع را به ارمغان می‌آورند. با این حال اشکال این نوع از بریس‌ها این است که نسبت به سایر انواع گردنبند طبی، کمتر کشش را کنترل می‌کند.

گردنبندهای طبی نوع توماس

گردنبند طبی نوع توماس، نوع کمتر رایجی از گردنبندها است. این نوع گردنبند از پلاستیک وینیل ساخته شده و دارای منافذ کوچکی برای تهویه است. طراحی آن مشابه یک گردنبند طبی نرم است، با این حال تنها تفاوتی که دارد استفاده از مواد سخت در ساختار آن است. این نوع بریس گردن، پشتیبانی و حمایت بیشتری برای گردن فراهم می‌کند و دارای پدهای فومی روی دو طرف بالا و پایین گردن بند است. گردنبند توماس به پیشگیری از زخم فشاری جلوگیری می‌کند.

بریس گردن فیلادلفیا

بریس گردن فیلادلفیا

بریس گردن فیلادلفیا از یک حلقه فوم مستحکم ساخته شده است و هم از پشت و هم از جلو، با تسمه‌های چسبی باز و بسته می‌شود. بخش فوقانی این گردنبند از فک پایین پشتیبانی می‌کند؛ در حالی که بخش وسیع آن، ناحیه فوقانی ستون فقرات را پوشش می‌دهد. این گردنبند اساساً به صورت شبانه روزی استفاده می‌شود و تا زمانی که پزشک دستور برداشتن آن را دهد، باید روی گردن باقی بماند.

گردنبند طبی فیلادلفیا عمدتا در شرایطی که محدودیت‌های حرکتی بیشتری نیاز باشد استفاده می‌شود. این شرایط شامل شکستگی ستون فقرات فوقانی، کشش ناحیه گردن یا عمل جراحی فیوژن گردنی است. این نوع از گردنبندها دارای طراحی دو تکه هستند؛ یعنی بخش جلویی و بخش پشتی با تسمه‌های چسبی به یکدیگر متصل شده‌اند. این بریس یک گردنبند سبک و دو تکه از جنس فوم پلی اتیلن است که دارای تکیه‌گاه‌های پلاستیکی در جلو و عقب می‌باشد. بیمار در حین پوشیدن این بریس باید اطمینان حاصل کند که بریس به درستی در مرکز گردن قرار گرفته و تسمه‌ها محکم به یکدیگر متصل می‌شوند؛ تا از شل شدن آن جلوگیری شود.

شرایطی مانند جراحی فیوژن گردنی و شکستگی‌های ستون فقرات ناحیه گردن که باعث بی‌ثباتی ستون فقرات و کشیدگی بیش از حد رباط‌ها می‌شود، برخی از وضعیت‌هایی هستند که گردنبند طبی فیلادلفیا باید در آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

گردنبند طبی میامی جی 

این نوع از بریس گردن اغلب با عنوان پیشرفته‌ترین شکل گردنبند فیلادلفیا شناخته می‌شود. گردنبند میامی جی به منظور فراهم نمودن راحتی بیشتر برای بیماران دچار آسیب گردنی طراحی شده است. اندازه و تناسب گردنبند طبی میامی جی متغیر بوده و این امر باعث می‌شود بیشترین میزان راحتی را برای بیماران به ارمغان بیاورد. این گردنبند دارای یک بریس قفسه سینه اضافی است که محافظت و پشتیبانی از ستون فقرات ناحیه قفسه سینه را فراهم می‌نماید.

طراحی این نوع از بریس گردن مشابه گردنبند طبی فیلادلفیا است؛ با این تفاوت که این گردنبند دارای بریس قفسه سینه اضافی است. این گردنبند همچنین دارای تسمه‌های چسبی در جلو و عقب است که از طریق آن باز و بسته می‌شود و قسمت داخلی بریس‌ها با پد محافظ پوشانده شده است که باعث راحتی شده و از تحریک و خارش پوست جلوگیری می‌کند.

شکستگی‌های گردن و عمل جراحی فیوژن گردن، وضعیت‌هایی هستند که می‌توان در آنها از این نوع گردنبند استفاده کرد.

برای اطلاع از مزایا و اصول استفاده از گردنبد طبی با شماره  ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس برقرار کنید

گردنبند طبی آسپن 

گردنبند طبی آسپن، نوعی از گردنبند است که از نظر طراحی و کاربرد به انواع فیلادلفیا و میامی جی شباهت دارد؛ با این حال تنها تفاوت آنها در نوع مواد مورد استفاده برای پدها است. پدهای گردنبندهای طبی آسپن نسبت به دو نوع دیگر گردنبند از مواد قابل تنفس ساخته شده‌اند و دارای یک حفره در مرکز آن برای موارد عمل جراحی تراکئوستومی هستند.

مزایای پوشیدن گردنبند طبی


کاهش درد گردن

کاهش درد گردن

یکی از بهترین مزایای شناخته شده پوشیدن گردن بند طبی، کمک به تسکین درد است. حدود ۹۰ درصد از مشکلات درد گردن، ناشی از کشش مزمن و آسیب‌های گردن شدید یا تکراری هستند. از یقه‌های گردنی یا گردن بندهای طبی می‌توان برای مدیریت درد و تسکین فوری آن استفاده کرد. با این وجود توصیه می‌شود در صورتی که فرد از درد شدید گردن رنج می‌برد، به پزشک مراجعه کند.

برای استفاده در حین آسیب دیدگی سر و گردن مفید است 

گردنبند طبی معمولاً پس از آسیب شدید سر یا گردن پوشیده می‌شود. بریس گردن نه تنها باعث ثبات ناحیه آسیب دیده گردن همراه با جمجمه می‌شود، بلکه از بدتر شدن آسیب دیدگی یا بروز آسیب جدید در آن ناحیه نیز جلوگیری می‌کند. علاوه بر این گردنبندهای طبی برای پیشگیری از آسیب دیدگی ستون فقرات مانند‌هایی که ممکن است منجر به فلج یا حتی مرگ شوند، مفید است.

به بهبودی سریع از رگ به رگ شدگی گردن کمک می‌کند 

اگر می‌خواهید صدمات ناشی از رگ به رگ شدگی گردن، آسیب دیدگی گردن یا صدمه سر یا عمل جراحی ستون فقرات شما سریع‌تر بهبود پیدا کند، باید گردنبند طبی خود را بپوشید. جدا از بی‌حرکت کردن ناحیه آسیب دیده، این نوع از گردنبندها باعث برداشته شدن فشار از روی نواحی آسیب دیده می‌شوند؛ بنابراین بسیاری از پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند تا زمانی که روند بهبودی به طور کامل انجام شود، این گردنبندها را بپوشند.

در درمان رادیکولوپاتی گردن سودمند هستند 

استفاده از گردنبندهای طبی مزیت دیگری نیز دارد. این گردنبندها به درمان رادیکولوپاتی گردن که علائمی مانند احساس سوزش در گردن، سوزن سوزن شدن و بی‌حسی دارد، کمک می‌کنند. این مزیت گردنبندهای طبی در شرایط مختلف دیگری مانند دیسک فتق یا آسیب دیدگی جسمی که منجر به صدمه به اعصاب می‌شود که دلیل اصلی رادیکولوپاتی گردن هستند نیز وجود دارد.

نکته‌هایی برای استفاده از گردنبند طبی


نکته هایی برای استفاده از گردن بند طبی

خوابیدن:

 • همیشه یقه خود را در تخت خواب بپوشید؛ مگر اینکه مشاور خلاف آن را به شما بگوید.
 • تخت خواب شما باید محکم باشد.
 • تنها از یک بالش با ضخامت کافی برای پشتیبانی از گردن خود (بدون خم کردن آن) استفاده کنید؛ مگر اینکه چیز دیگری توسط پزشک دستور داده شود.
 • اگر خوابیدن به پهلو برای شما دشوار است، به پشت بخوابید.
 • برای وارد شدن و خارج شدن از تختخواب، از تکنیک لوگ رول (تکنیک چرخیدن) استفاده نمایید. این روش، از پیچ خوردن سر و کمر شما پیشگیری می‌کند.

نشستن:

 • هنگام نشستن پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید و صاف بنشینید و قرار دادن یک کوسن یا حوله لوله شده پشت کمر به پشتیبانی از کمر شما کمک می‌کند.
 • یک صندلی محکم و پشتی بلند را انتخاب کنید که از کمر شما پشتیبانی کند.
 • اگر به چیزی تکیه می‌کنید، لازم است سر شما نیز تکیه گاه داشته باشد.
 • از نشستن روی صندلی‌های کوتاه و نرم یا مبل‌ها، روی زمین، یا روی کیسه‌های غلات خودداری کنید.

شست و شو:

 • با پوشیدن یقه خود، قادر به شستشوی بدن خود در حالت نشسته یا ایستاده هستید.
 • دوش گرفتن با گردنبند طبی امکان دارد اما توصیه می‌شود در آغاز، برای حمام کردن از دیگران کمک بگیرید. لازم است گردنبند پس از دوش گرفتن تعویض شود. بنابراین در این باره با پرستار خود صحبت کنید.
 • پرستار بخش، گردنبند شما را خارج کرده، گردن شما را تمیز می‌کند و آسترها را تعویض می‌نماید.
 • شستشوی مو برای کسانی که قادر به دوش گرفتن نیستند خوب است.
 • به خاطر داشته باشید که گردن بند طبی خود را بپوشید. از یک پوشش یا حوله برای جلوگیری از خیس شدن گردنبند طبی استفاده کنید.
 • روی صندلی بنشینید و کمر خود را به پشتی آن تکیه دهید تا بالش از گردن شما پشتیبانی کند اما سر شما باید بالاتر از بالش صندلی باشد و از شخصی برای شستن موهایتان کمک بگیرید.

تراشیدن صورت:

 • در حین تراشیدن صورت، گردنبند طبی خود را در نیاورید.
 • ما استفاده از یک صورت تراش الکتریکی را به جای تیغ ریش تراشی خیس توصیه می‌کنیم تا از مرطوب شدن گردنبند جلوگیری شود.
 • پرستار شما می‌تواند صورت تراش را تا زیر گردن بند، حرکت دهد.

لباس پوشیدن:

 • از آنجا که ممکن است پوشیدن لباس زیر گردنبند باعث سایش پوست شما شود، از این کار اجتناب کنید.
 • لباس‌های شما باید راحت بوده و تنگ نباشند. ممکن است نیاز باشد یک سایز بزرگتر بپوشید تا روی گردنبند شما جا بگیرد.
 • برای لباس پوشیدن روی یک صندلی یا تخت خواب بنشینید. در حالت ایستاده لباس بپوشید، زیرا به دلیل محدودیت دید، احتمال سقوط شما بیشتر خواهد بود.
 • ممکن است داشتن فردی برای کمک، برای شما مفید باشد.
 • از بلند کردن و حمل اشیاء سنگین خودداری کنید. تنها تا ۱ کیلوگرم وزن در هر دست را می‌توانید حمل کنید. یا باید برای حمل اشیا از دیگران کمک بخواهید.
 • هر وزنی را که حمل می‌کنید، نزدیک بدن خود نگه دارید.

سرگرمی و ورزش:

 • از انجام هرگونه فعالیت شدید، به خصوص اگر شامل کشش یا فشار باشد، خودداری کنید.
 • درباره انجام ورزش‌های تماسی سنگین، مانند راگبی، فوتبال، نتبال، هاکی، اسب سواری و اسکی باید از مشاور اجازه بگیرید.

رانندگی:

رانندگی با پوشیدن گردنبند طبی، غیرقانونی است؛ زیرا محدودیت حرکت در گردن، مانع دید کامل می‌شود.

برای اطلاع از مزایا و اصول استفاده از گردنبد طبی با شماره  ۰۹۱۲۸۴۴۴۹۹۰ تماس برقرار کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک