آویز دست یا اسلینگ چه کاربردهایی دارد؟ انواع اسلینگ بازو و شانه

 1. خانه
 2. مقالات
 3. آویز دست یا اسلینگ چه کاربردهایی دارد؟ انواع اسلینگ بازو و شانه

اگر شانه، آرنج یا مچ دست خود را آسیب دیده‌اید، استفاده از آویز دست یا اسلینگ می‌تواند گزینه مناسبی باشد تا شرایط را بهبود بخشید و قسمت آسیب دیده را محافظت کند. پوشیدن آویز دست باعث می‌شود بازوی شما در مقابل بدنتان قرار بگیرد و از حرکت زیاد بازو در فرآیند بهبودی جلوگیری کند. به عبارت دیگر، اسلینگ دست را به نحوه صحیح استفاده نکنید ممکن است فرآیند بهبودی شما را به تأخیر بندازد یا وضعیت را بدتر کند. بنابراین، قبل از استفاده از اسلینگ دست، اطلاعات لازم درباره استفاده و روش درست پوشیدن آن را به دست آورید.

انواع اسلینگ دست


در این مقاله انواع مختلف آویز دست در سه دسته  از جمله، اسلینگ استاندارد، آویز دست شانه ای و اسلینگ گردنی طبقه بندی شده است. انواع مختلف آویز دست، کاربرد و اینکه آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر در این قسمت کاملا برایتان توضیح داده شده است.

آویز دست استاندارد

آویز دست استاندارد

استفاده از آویز دست استاندارد برای درمان صدمات ساعد، از جمله شکستگی­‌ها، دررفتگی­‌ها و ترمیم استخوان­‌های شکسته، رایج است. یکی از مزایای این نوع آویز دست، جلوگیری از حرکت بازو و دست است. اسلینگ استاندارد از یک نوار پارچه­‌ای ساده تشکیل شده است که به دور یکی از بازوها و بالای شانه قرار می­گیرد. این نوع آویز دست با استفاده از بانداژ بر روی بازو، قسمت آسیب دیده را محافظت می‌­کند و قسمت سبک آن، در زیر بازو قرار دارد تا آن را بالا نگه دارد. این نوع آویز دست برای درمان تروما در بازو، آسیب دیدگی درآرنج، شکستگی، دررفتگی و آسیب دیدگی مچ دست استفاده می­‌شود.

آویز دست شانه ای

آویز دست شانه ای

 این نوع آویز حلقه‌­ای در درمان آسیب­‌های ساعد، صدمات تاندون و شکستگی­‌های استخوان آرنج و اندام فوقانی دست کاربرد دارد. از این نوع اسلینگ معمولا برای بی حرکت کردن مفصل آرنج تا مدتی استفاده می­شود. زیر ساعد را محافظت کرده و نیروی وزن دست را به ناحیه گردن انتقال می­دهد. این نوع آویزها معمولا می­‌توانند از یک پارچه و یا کمربند ساده تشکیل شده باشند که به دور بازوی شما پیچیده می­‌شود و دست در نهایت در بالای شانه مخالف قرار می­گیرد تا از محل آسیب دیدگی، دست و بازوی شما بعلت صدمات وارد شده به استخوان و تاندون حمایت ­کند.

اسلینگ گردنی 

اسلینگ گردنی

آویزهای گردنی که دور گردن انداخته می‌­شود تحرک بیشتری را ایجاد می­‌کنند و برای استفاده بدون بانداژ برای درمان صدمات استخوان و آسیب دیدگی گردن استفاده می­‌شوند و در موارد خیلی کم برای صدمات بازو و دست مناسب هستند. اسلینگ­‌های گردنی با استفاده از پارچه یا کمربند طراحی شده است، که با قرار دادن پارچه در زیر مچ، دست به طرف بالا می­‌رود، و در نهایت به دور گردن پیچیده می­‌شود. بازوی مخالف به راحتی آویزان می­‌شود، در حالی که بازوی آسیب دیده ارتفاع لازم برای بهبودی را نشان می­‌دهد.

کاربردهای رایج


موارد بسیاری وجود دارد که ممکن است شما پس از آسیب دیدگی ، دست و آرنج خود رانیاز به اسلینگ و یا آویز دست داشته باشید. این شامل:

 • بعد از شکستگی: پس از انواع شکستگی­‌های استخوان در ناحیه شانه، آرنج یا مچ دست ممکن است برای چند هفته نیاز به استفاده از یک آویز دست مناسب را داشته باشید. بی حرکت کردن قسمت شکسته شده­ی دست از عامل­‌های اصلی در بهبود وضعیت آسیب دیده می‌­باشد. آویز دست، قسمت صدمه دیده را در جای خود نگه می­‌دارد تا مطمئن شوید ترمیم آسیب اتفاق می­‌افتد.
 • بعد از جراحی شانه: اگر جراحی شانه داشته اید، ممکن است شما نیاز به یک اسلینگ داشته باشید تا عضلات اطراف شانه شما بیش از حد سخت نشوند و روند بهبودی را مختل نکنند. پس از عمل جراحی روتاتور کاف، انقباض شدید عضلات شما می­تواند عضله ترمیم شده را پاره کند. آویز دست مانع از بروز این عارضه می­شود.
 • پس از سكته مغزی: سكته مغزي يك آسيب جدي است. ممکن است باعث فلج دست‌­ها، پا و یا هر دوی آن­ها شود. اگر شانه شما به درستی در حال حرکت نباشد، ممکن است دردناک باشد زیرا در کنارت آویزان است. یک اسلینگ به حمایت از بازوی شما کمک می­کند و از کشیدن ناخوشایند آن بر روی شانه جلوگیری بعمل می­‌آورد.

هرگونه جراحت یا عمل جراحی در اندام فوقانی شما ممکن است نیاز به پوشیدن آویز دست در هنگام بهبودی داشته باشد. حتماً هنگام پوشیدن اسلینگ، توصیه­‌های پزشک خود را رعایت کنید. پوشیدن آویز دست با تمام باندها و حلقه­‌های آن می­تواند کمی اضطراب ایجاد کند. با تمرین، شما می­‌توانید آن را راحت­تر بپوشید تا بازوی شما به درستی و با خیال راحت بهبود یابد. اگر احساس می­کنید برای استفاده از اسلینگ دست به کمک بیشتری نیاز دارید، حتما برای کمک به یک فیزیوتراپی مراجعه کنید. پس از بهبودی آسیب با اسلینگ، فیزیوتراپیست ممکن است تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات و مفاصل دست و افزایش قدرت در بازوی را توصیه و به شما آموزش دهد. بهبود تحرک شما می­‌تواند به شما کمک کند شرایطی را که قبل از آسیب دیدید ،به شما بازگرداند.

نحوه ی پوشیدن آویز دست چگونه است؟


در صورتی که نیاز به استفاده از آویز دست دارید، مهم است که آن را به درستی پوشیده شود. این کار به جلوگیری از تجمع مایعات و خون در دست و مچ دست شما کمک می‌کند. استفاده صحیح از آویز دست می‌تواند تضمین کننده بهبود صحیح بازو باشد. برای صحیح استفاده از یک آویز دست، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با دقت حلقه را روی بازو و آرنج خود قرار دهید. اسلینگ باید به طور کامل اطراف آرنج قرار گیرد و تا انتهای دست بازو را پوشش دهد. مطمئن شوید که انتهای اسلینگ به مچ دست نمی‌رسد. اگر دست شما با مچ آویز دست تماس داشته باشد، ممکن است آویز دست برای شما کوچک باشد.
 2. نوار اسلینگ را به گردن خود بیاندازید و قسمتی از بند را پشت آرنج بگیرید. بند را دور گردن خود بکشید و از طریق حلقه نزدیک به دست، نوار را تنظیم کنید.
 3. بندها را محکم کنید تا دست و ساعد شما از سطح آرنج بالاتر قرار بگیرد. این باعث جلوگیری از تجمع خون و مایعات در دست و مچ دست شما می‌شود.
 4. بند را با استفاده از اتصال دهنده‌های ولکرو ببندید. ممکن است برای راحتی بیشتر در گردن خود یک پارچه زیر بند اضافه کنید.
 5. برخی از آویزهای دست بندهایی دارند که به دور عضلات پشت کمر شما متصل می‌شوند تا آرنج را به بدن نزدیک نگه دارند. در صورت داشتن چنین اسلینگی، بند را به پشت خود بکشید و آن را نزدیک به دست ببندید. مطمئن شوید که بند بیش از حد محکم نباشد. شما باید بتوانید دو یا سه انگشت را بین بدن و اسلینگ بگذارید.

اسلینگ یا آویز دست شما باید به آسانی قرار بگیرد و احساس اتصال محکم نداشته باشید. شانه، آرنج و مچ خود را در حالت آرام نگه دارید تا بتوانید به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید.

اشتباهات رایج


اشتباهات رایج

اشتباهات متداولی وجود دارد که افراد هنگام پوشیدن اسلینگ شانه مرتکب می‌­شوند. در صورت استفاده نادرست، یک اسلینگ شانه می‌­تواند باعث ناراحتی شود و روند بهبود را به تأخیر بیندازد. فیزیوتراپیست شما می­تواند به شما در جلوگیری از بروز این مشکلات کمک کند:

آویز دست خیلی گشاد بسته شده است

اگر آویز دست شما به درستی قرار نگیرد، ممکن است نتواند بازوی شما را در جای خود نگه دارد و باعث ایجاد استرس و فشار بی رویه روی بازو شما شود. بنابراین، حتماً مطمئن شوید که آویز دست از بازو و ساعد شما پشتیبانی می‌کند و آرنج شما با زاویه ۹۰ درجه نگه داشته می‌شود. اگر آرنج شما خیلی صاف باشد، آویز دست ممکن است خیلی شل و گشاد باشد و به درستی پوشیده نشده باشد.

آویز دست خیلی تنگ است

اگر آویز دست خیلی تنگ باشد، ممکن است جریان خون به سمت آرنج و دست شما را محدود کرده و باعث اختلال در تامین اکسیژن به بافتهای عضلات دست شود و در نتیجه ممکن است به بازو، دست و یا انگشتان شما آسیب برساند. اگر احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن یا تورم در دست یا انگشتان خود می‌کنید یا دست و انگشتان شما احساس سرما می‌کنند یا به رنگ آبی روشن شده‌اند، حتماً به پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود مراجعه کنید تا وضعیت خود را بررسی کنید و علائم خود را اصلاح کنید.

بازوی شما خیلی کم آویزان است

هنگام استفاده از آویز دست یا اسلینگ دست، باید به این موارد توجه داشته باشید که بازوی شما نباید خیلی کم آویزان باشد. اگر بازوی شما خیلی کم آویزان باشد، ممکن است وزن بازو باعث افزایش فشار روی بازو و شانه شود و احتمال خروج ناگهانی اسلینگ از دست نیز وجود دارد. آرنج شما باید در حالی که آویز دست را می‌پوشید، ۹۰ درجه خم شود و اسلینگ باید بازویتان را محکم در برابر بدن خود بدون نیاز به بالابردن حمایت کند. همچنین، شانه نباید بلند شود یا پایین بیاید. اگر مطمئن نیستید که آویز دست به درستی پوشیده شده است، از فیزیوتراپی خود بخواهید برایتان مجددا نحوه استفاده درست را آموزش دهد.

ورزش دادن سایر عضلات مجاور دست نادیده گرفته می‌­شود

هرچند هدف از استفاده از آویز دست یا اسلینگ دست، حفاظت از شانه و بازو در فرآیند بهبود است، اما این به معنای این نیست که باید از تمامی عضلات بازو و دست خود صرف نظر کنید. در طول فرایند بهبودی، پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که برای حفظ حرکت مفاصل، آویز دست را بردارید و تمرینات چرخشی را انجام دهید. این تمرینات می‌توانند باعث ایجاد مقاومت و افزایش قدرت در مچ و ساعد شما شوند. بنابراین، ورزش دادن سایر عضلات مجاور دست نباید نادیده گرفته شود و باید به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک