آرتز شانه چیست؟ بریس شانه برای دررفتگی، شکستگی و آسیب شانه

آسیب‌های شانه می‌توانند به اشکال مختلفی رخ دهند: در حین ورزش کردن ، سقوط از ارتفاع ، استفاده بیش از حد از مفصل و موارد دیگر. برخی از صدمات شانه جزئی هستند در حالی که برخی دیگر جدی‌تر می‌باشند و ممکن است دوره درمان قابل توجهی داشته باشند. اگر دچار رگ به رگ شدگی شانه یا کشش، جا به جایی یا در رفتگی، بی‌ثباتی یا پارگی عضله چرخاننده شانه شده‌اید، ممکن است پزشک پوشیدن یک ارتز شانه را به شما توصیه کند تا در صورت نیاز به پشتیبانی بیشتر و/یا بی‌حرکت کردن شانه به شما کمک کند. انواع مختلفی از دستگاه‌های تثبیت کننده شانه وجود دارند که برای محافظت و پشتیبانی از آسیب دیدگی شانه طراحی شده‌اند. همیشه در صورت هرگونه آسیب دیدگی با پزشک خود تماس بگیرید.

صدمات مختلف شانه که به پوشیدن بریس پشتیبان نیاز دارند 


صدمات مختلف شانه که به پوشیدن بریس پشتیبان نیاز دارندمفصل شانه از سه استخوان جدا اسکاپولا (تیغه شانه)، هومروس (استخوان فوقانی بازو) و استخوان کلاویکل  (ترقوه) تشکیل شده است. مجموعه پیچیده‌ای از عضلات نیز وجود دارند که مفصل شانه را با سایر مفاصل و بخش‌های بدن پیوند می‌دهند. هنگامی که درد شانه (معمولاً در نتیجه آسیب دیدگی) ایجاد می‌شود، می‌تواند به سایر نواحی بدن نیز برسد و باعث ناراحتی زیادی شود. بررسی مناسب و درمان صدمات شانه برای تسکین علائم درد و بازیابی دامنه حرکتی، ضرورت دارد.

اگرچه در شانه چندین استخوان وجود دارد اما بیشتر آسیب‌ها مربوط به رباط‌ها، عضلات و تاندون‌ها هستند. شایع‌ترین آسیب‌‌های شانه ناشی از حرکات تکراری و استفاده بیش از حد از مفصل می‌باشند. این صدمات در ورزشکارانی که به شکل مداوم از شانه‌های خود در یک حرکت ثابت استفاده می‌کنند، مانند شناگران، تنیسورها و بازیکنان بیسبال یا افرادی که فعالیت‌های شغلی روزانه آنها، به عنوان مثال بلند کردن اجسام، تکراری هستند؛ معمولاً دیده می‌‌شود.

پزشکان آسیب‌های شانه را به دو بخش آسیب‌های مربوط به بی‌ثباتی و صدمات مربوط به وارد شدن ضربه تقسیم می‌کنند. آسیب‌های مربوط به بی‌‌ثباتی شانه معمولاً در اثر جابجایی شانه به یک وضعیت نامطلوب به وجود می‌آیند که می‌تواند شانه را مستعد در رفتگی یا جدا شدن کند. در آسیب‌های مربوط به وارد شدن ضربه، عضلات شانه به نواحی استخوانی ساییده می‌شوند یا رباط‌ها و تاندون‌ها در سوکت شانه فشرده می‌شوند.

آسیب دیدگی عضله چرخاننده شانه

شایع‌ترین صدمات شانه، آسیب دیدگی ماهیچه چرخاننده است. این گروه عضلانی، بخش داخلی شانه را محکم کرده و امکان حرکت بازو در یک دامنه کامل را فراهم می‌کند. آسیب‌های عضله چرخاننده شانه مانند بیشتر صدمات شانه در اثر استفاده بیش از حد ایجاد می‌شوند. همچنین می‌توانند در اثر بالا رفتن سن و اصطکاک طبیعی نیز به وجود بیایند.

در رفتگی

در رفتگی یا جدا شدن شانه که برای درمان به یک بریس دررفتگی شانه احتیاج دارد، به وضعیتی گفته می‌شود که مفصل از موقعیت مکانی ثابت خود خارج می‌شود و یکی از آسیب‌های آزار دهنده است. اگرچه دررفتگی شانه یک وضعیت موقتی است و در آن مفصل بدون هیچ گونه نشانه‌ای به موقعیت اصلی خود باز می‌گردد اما جابجایی آن اغلب باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود.

شانه یخ زده 

سندروم شانه یخ زده یا شانه منجمد یک عارضه جانبی رایج ناشی از آسیب به ناحیه شانه است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که شانه آسیب دیده برای کاهش درد، بی‌حرکت می‌شود. در این وضعیت در اطراف ناحیه آسیب، بافت اسکار ایجاد می‌شود و ممکن است برای ترمیم آن به عمل جراحی نیاز باشد. برای پیشگیری از این وضعیت مهم است که ورزش‌های روزانه شانه در حین پوشیدن بریس شانه، از طریق توانبخشی ادامه پیدا کند تا شانه بی‌حرکت نشود.

سایر آسیب‌های شانه

سایر صدمات شایع شانه عبارتند از:

  • رگ به رگ شدگی: کشیدگی یا پارگی یک رباط
  • کشیدگی: کشیدگی یا پارگی عضله یا تاندون
  • تاندونیت: التهاب تاندون
  • شکستگی: شکستگی کامل یا جزئی استخوان
  • آرتروز: التهاب مفاصل
  • بورسیت: التهاب و تحریک بورسی

مزایای ارتز شانه


مزایای ارتز شانه

واقعیت این است که پوشیدن یک بریس شانه و پشتیبانی از شانه به شما این امکان را می‌دهد تا با آسیب‌های شانه مقابله کنید. با این حال اگر چه بیشتر آسیب‌های شانه ناشی از حوادث ورزشی هستند؛ واقعیت این است که این صدمات می‌توانند نتیجه شرایط ژنتیکی نیز باشند. مهم نیست که مورد شما مربوط به کدام یک از آنها است؛ در هر صورت شما می‌توانید با پوشیدن بریس پشتیبان شانه از مزایای بسیاری بهره مند شوید. مزایای استفاده از ارتز شانه شامل موارد زیر است :

حفاظت

هیچ شکی وجود ندارد که یکی از اصلی‌ترین اهداف استفاده از بریس و پشتیبان شانه، محافظت از شانه است. از این گذشته وقتی شانه شما صدمه دیده است، احتمالاً باید حرکت آن را متوقف کنید. بنابراین استفاده از بریس و پشتیبان شانه می‌تواند بهترین راه حل برای بی‌حرکت کردن و محافظت از آن باشد.

مقرون به صرفه بودن

یکی از چیزهایی که افراد به آن اعتقاد دارند این است که بریس و پشتیبان شانه بسیار گران است. در حالی که اصلاً اینگونه نیست. یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که انواع بریس شانه وجود دارند که در قیمت‌های مختلفی ارائه می‌شوند و هزینه آن به آنچه که به دنبال آن هستید بستگی دارد. شما می‌توانید یک پشتیبان یا بریس شانه را پیدا کنید که نیازهای شما را برآورده کند و قیمت مناسبی داشته باشد. در هر صورت همیشه هزینه کردن برای محافظت از شانه ارزش آن را دارد.

لازم نیست بریس شانه را تمام وقت بپوشید 

یکی از مواردی که فهم آن لازم است، این است که مدت زمان لازم برای پوشیدن بریس و پشتیبان شانه به میزان آسیب شما بستگی دارد. حقیقت این است که اگر شما به یک پزشک مراجعه کرده‌اید، پزشک می‌تواند درباره این که در طول روز چه مدت باید ارتز یا پشتیبان را بپوشید شما را راهنمایی کند.

نکته‌ای که قابل ذکر است این است که به ندرت پیش می‌آید که مجبور باشید ارتز شانه را در تمام طول روز بپوشید. با این حال قاعده کلی این است که نسبت به هر آسیب، حداقل زمانی وجود دارد که باید بریس را بپوشید تا بتوانید تاثیر آن را مشاهده کنید که این زمان معمولاً بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه متغیر است.

همانطور که می‌دانید مزایای بسیاری در پوشیدن یک ارتز و پشتیبان شانه وجود دارد. نوع ارتز یا بریس شانه و مدت زمانی که باید آن را بپوشید به آسیب دیدگی و اهداف و همچنین ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

چگونه بهترین نوع بریس شانه را انتخاب کنم؟ 


چگونه بهترین نوع بریس شانه را انتخاب کنم

در هنگام انتخاب یک شانه بند، نوع آسیب دیدگی که ارتز از آن پشتیبانی می‌کند و میزان پشتیبانی مورد نظر خود را در نظر بگیرید. سطح پشتیبانی ارتز عمدتاً به وظایف روزانه‌ای که لازم است انجام دهید و میزان تحرک فرد در طول زمان آسیب دیدگی بستگی دارد. پوشیدن ارتز شانه علاوه بر موارد آسیب دیدگی می‌تواند به درد آرتروز نیز کمک کند.

ارتزهای شانه دارای سطح پشتیبانی پایه 

بریس‌های شانه دارای سطح پشتیبانی پایه، معمولاً از پارچه‌های فیبری دارای خاصیت کشسانی ساخته شده‌اند. این نوع از بریس برای پوشیدن در هنگام خواب راحت است زیرا از ارتزهایی که برای ارائه پشتیبانی بیشتر یا برای پوشیدن در طول روزهای کاری معمولی طراحی شده‌اند، راحت‌تر است. برخی از بریس‌ها دارای بندهایی هستند که برای نگه داشتن ارتز در محل خود، از روی قفسه سینه عبور می‌کنند و بسیاری از آنها از نئوپرن نرم و دارای خاصیت کشسانی ساخته شده‌اند.

بریس‌های دارای پشتیبانی متوسط

ارتزهای دارای پشتیبانی متوسط معمولاً کمتر کش می‌آیند و قسمت بیشتری از شانه را می‌پوشانند. این سطح از پشتیبانی اغلب برای ورزشکاران بهتر عمل می‌کند چرا که نسبت به یک بریس پایه، پشتیبانی بیشتری ارائه می‌کنند. اما باز هم اجازه حرکت زیادی را می‌دهند. برخی از ارتزها به نحوی طراحی شده‌اند که دارای امکانات گرما درمانی هستند یا دارای پاکت‌های ژلی می‌باشند که می‌توان برای گذاشتن یخ یا آب گرم، جهت سرما درمانی یا گرما درمانی از آنها استفاده کرد.

ارتزهای دارای پشتیبانی بالا 

این نوع ارتزها در دوران نقاهت پس از جراحی یا آسیب‌های جدی شانه که باید شانه را کاملا بی‌حرکت کرد، پوشیده می‌شوند. این ارتزها به نحوی تنظیم می‌شوند که به منظور اصلاح آسیب یا جلوگیری از آسیب بیشتر، شانه را در یک مکان ثابت بی‌حرکت کنند. این نوع از بریس‌ها برای پوشیدن در هنگام هر نوع فعالیت، از جمله کارهای روزمره استفاده نمی‌شوند.

آسیب‌های مربوط به موقعیت وضعی غلط اغلب با ایستادن یا نشستن نادرست در مدت زمان طولانی اتفاق می‌افتند. در این وضعیت می‌توان از ارتزی که برای پشتیبانی از موقعیت وضعی صحیح ساخته شده است، استفاده کرد. این نوع از ارتزها معمولا با کشش آلاستیک ساخته می‌شوند اما در برخی از انواع آنها نیز ممکن است از مواد محکم‌تری ساخته شوند. در صورت نیاز به پشتیبانی برای وضعیت شانه منجمد یا آرتروز، ارتزی که مناسب گرما درمانی است می‌تواند برای بهبود گردش خون و کاهش درد و شل کردن مفصل بسیار مناسب باشد.

بریس شانه برای بسکتبال یا فوتبال


اولین قدم در درمان درد شانه ناشی از ورزش‌های بسکتبال یا فوتبال این است که توسط پزشک به طور کامل بررسی شوید. معمولاً باید مجموعه‌ای از آزمایش‌های تشخیصی مانند تست طپش‌ قلب، آزمایش رادیولوژی و معاینه دستی انجام شود تا پزشک منبع درد را مشخص کند و یک برنامه درمانی موثر برای شما ایجاد نماید. فیزیوتراپی از جمله ورزش درمانی فعال، یک روش متداول در درمان صدمات شانه است. فیزیوتراپیست‌ها اغلب از یک بریس شانه ورزشی همراه با روش‌های سرما درمانی و گرما درمانی، گرما درمانی از طریق اولتراسوند و مجموعه‌ای از ورزش‌های ساده در برنامه درمانی شما استفاده می‌کنند.

علاوه بر فیزیوتراپی ممکن است پزشک یک اسپلینت یا بریس شانه ورزشکار را نیز به شما توصیه کند که باید به طور مداوم و در طول فعالیت‌ها پوشیده شود. این امر به ویژه در مواردی که درمان به مداخله جراحی نیاز داشته باشد و بی‌حرکتی برای بهبودی ضرورت داشته باشد، استفاده می‌شود. استفاده از اسپلینت شانه یا دستگاه‌های بی‌حرکت کننده دیگر در فراهم نمودن یک محیط کار آمد برای بهبودی آسیب‌های شانه مربوط به ورزش، بسیار موثر است.

اگر پزشک شما برای درمان آسیب دیدگی شانه دستگاه اسپلینت، بریس یا دستگاه‌های بی‌حرکت کننده دیگری را توصیه کرده است؛ یا استفاده از یکی از آنها برای بهبودی پس از عمل جراحی ضرورت دارد؛ تهیه کردن یک وسیله مناسب با شرایط شما بسیار مهم است. انواع مختلفی از ارتزهای شانه و بریس‌ها وجود دارند که سطح متفاوتی از پشتیبانی از قسمت‌های مختلف شانه را فراهم می‌کنند.

معمولاً از شما انتظار می‌رود اسپلینت، بریس یا دستگاه بی‌حرکت کننده خود را برای مدتی بپوشید تا ثبات و راحتی مورد نیاز شما را فراهم کند. با این وجود اگر پوشیدن مداوم یک ارتز برای شما بسیار ناراحت کننده است، ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد.

طراحی ارتزهای شانه


یک متخصص ارتوپدی شانه شما را معاینه کرده و در صورت لزوم یک قالب یا گچ سه بعدی از شانه شما بر می‌دارد. این کار در حالی که بیمار در یک موقعیت مناسب یا در حالت نشسته قرار گرفته است انجام می‌شود. متخصص ارتوپدی اطمینان حاصل می‌کند که در حین انجام این کار، شانه در وضعیت اصلاح شده قرار داشته باشد.بریس‌های شانه طراحی‌های مختلفی دارند. متخصص ارتوپدی بر اساس نیازها و اهداف افراد تعیین می‌کند که بهترین طراحی برای درمان کدام است. ممکن است بریس‌های شانه دارای اتصالات فلزی باشند. ارتزها دارای بندهایی هستند که به شما کمک می‌کند تا آنها را به شکل صحیح ببندید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس