بریس تنیس البو :انواع و نحوه بستن بریس و یا آرنج بند تنیس البو

 1. خانه
 2. مقالات
 3. بریس تنیس البو :انواع و نحوه بستن بریس و یا آرنج بند تنیس البو

علی رغم نام آن، “آرنج تنیس باز” یا اپیکوندلیت جانبی فقط در تنیس بازان رخ نمی‌دهد. آرنج تنیس باز در واقع شایع‌ترین وضعیتی است که در بیمارانی که دچار درد آرنج شده‌اند دیده می‌شود و تصور می‌شود که ناشی از پارگی‌های کوچک تاندونهایی باشد که عضلات ساعد را به استخوان بازو در مفصل آرنج وصل می‌کند. تشخیص آرنج تنیس باز از طریق بررسی سابقه‌ی پزشکی و معاینه جسانی بیمار انجام می‌شود. گاهی ممکن است که برای بررسی سایر شرایط پزشکی که باعث درد جانبی آرنج دست می‌شوند نیاز به انجام سایر آزمایش‌های پزشکی باشد. بریس تنیس البو یا آرنج بند تنیس البو یک روش محبوب برای درمان و توانبخشی آرنج تنیس باز است. بریس تنیس البو انواع مختلفی دارد و که در اینجا نحوه‌ی چگونگی کار با آنها و انتخاب بهترین نوع آن را به شما آموزش می‌دهیم.

بیشتر بیماران مبتلا به تنیس البو بین ۳۰ تا ۵۰  سال سن دارند. تنیس البو به شکل مساوی در بین زنان و مردان شیوع دارد و در حدود ۷۵ درصد از افراد در بازوی غالب رخ می‌دهد. علاوه بر استفاده از بریس ساعد برای معالجه تنیس البو معمولاً پزشکان درمان‌هایی مانند استراحت و مصرف داروی ضد التهابی را نیز توصیه می‌کنند.برای دانستن اینکه چه نوع بریسی مناسب شما است و چه موقع و چگونه از آنها باید استفاده کرد می‌توانید با پزشک مشورت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل فرمایید.

علل تنیس  البو چیست؟

علل تنیس البو چیست؟

تنیس البو هنگامی رخ می‌دهد که مشکلی در تاندون (به نام تاندون عضله اکستانسور مچ دست در طرف رادیال) وجود داشته باشد که به قسمت بیرونی استخوان آرنج به نام اپی‌کندیل جانبی متصل می‌شود به این ترتیب تنیس البو را با نام پزشکی ” اپیکوندلیت جانبی” می‌شناسند. این تاندون محل اتصال عضله‌ای است که مچ دست را به عقب باز می‌گرداند (اکستنش مچ دست).

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تنیس البو صرفا یک التهاب تاندونی نیست بلکه این وضعیت نتیجة استفاده‌ی مکرر است و متخصصان معتقدند که به همین دلیل التیام ناقص پارگی میکروسکوپی در تاندون ایجاد می‌شود. این امر منجر به یک روند دژنراتیو (“سایش و پارگی”) و متعاقبا درد و حساسیت در قسمت بیرونی آرنج می‌شود.

در حالی که ممکن است تنیس البو  بخودی خود رخ دهد اما دو گروه از افراد هستند که به طرز خاصی در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. این دو گروه عبارتند از:

 • افراد ورزشکار: ورزشکاران، به ویژه بازیکنان ورزش‌های راکتی مستعد ابتلا به بیماری تنیس البو هستند. حدود یک سوم از تنیس‌بازهای آماتور در برهه‌ای از زمان دچار تنیس البو می‌شوند. علاوه بر ورزش‌های راکتی، این بیماری در افراد گلف باز، شمشیرباز و سایر ورزشکارها نیز دیده می‌شود.
 • کارگران دستی: افرادی که با دست خود کار می‌کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری تنیس البو هستند. مشاغلی که ممکن است به این بیماری منجر شوند شامل لوله‌کش‌ها، نقاشان، باغبانان و نجاران است.

علاوه بر فعالیت‌هایی که نیازمند چنگ زدن و گرفتن اشیاء بصورت مکرر هستند، تروما (به شکل ضربه مستقیم به آرنج دست که منجر به تورم تاندون می‌شود) نیز می‌تواند باعث ابتلا به تنیس البو شود. البته تروما از جمله معدود دلایل ابتلا به این بیماری است.

چگونه می‌توان بیماری تنیس البو را تشخیص داد؟

تشخیص تنیس البو از طریق بررسی تاریخچه پزشکی و معاینه جسمانی بیمار صورت می‌گیرد. گاهی ممکن است که برای رد این که سایر بیماری‌ها منجر به این بیماری نشده‌اند به انجام یکسری آزمایش نیاز باشد.

علاوه بر تنیس البو، علل دیگری برای وجود درد در قسمت بیرونی آرنج وجود دارد که شامل بی‌ثباتی مفاصل، آرتریت آرنج، سندرم تونل رادیال و رادیکولوپاتی گردن می‌شود. معمولاً اگر علائم معمولی برای تنیس البو موجود نباشد یا اگر پزشک احتمال دهد که فرد به تنیس البو مبتلا است اما بدن وی هیچ واکنشی نسبت به روند درمانی از خود نشان ندهد در این صورت پزشک احتمال می‌دهد که بیماری تنیس البو ریشه در وجود موارد فوق دارد.

بررسی تاریخچه پزشکی و معاینه جسمانی بیمار  

علاوه بر سؤال در مورد علائم درد آرنج (مثلاً محل دقیق و شدت درد)، پزشک از شما در مورد هر یک از عوامل خطر بالقوه مانند این که آیا اخیرا کار خاصی انجام داده‌اید و یا در فعالیت‌های ورزشی شرکت کرده‌اید و یا در این اواخر دچار مصدومیت یا تروما از ناحیه آرنج شده‌اید یا نه می‌پرسد.

پزشک همچنین از شما درمورد سوابق پزشکی شما مانند اینکه قبلا سابقه آرتریت روماتوئید یا گرفتگی عصب آرنج داشته‌اید یا نه سوال‌هایی خواهد کرد.

در طی معاینه جسمانی، پزشک قسمت‌های مختلف آرنج شما را فشار می‌دهد تا محل دقیق درد را شناسایی کند. معمولاً افرادی که دچار تنیس البو می‌شوند اگر یک سانتی‌متری اطراف اپیکوندلیت جانبی را فشار دهید نیز احساس درد می‌کنند. همچنین پزشک به شما می‌گوید که بازو آرنج خود را نگه‌دارید و سپس در این حالت مچ دستتان را تکان می‌دهد (خم می‌کند و سپس صاف می‌کند) تا ببیند که آیا این کار باعث تشدید درد و یا بروز دوباره آن می‌شود یا نه.

سایر آزمایش‌های مربوط به تشخیص تنیس البو  

آزمایش های مختلفی برای تشخیص برخی از شرایط فوق می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، اگرچه استفاده از عکسبرداری با اشعه ایکس برای تشخیص تنیس البو امری طبیعی است اما گاهی ممکن است تغییرات سازگار با آرتروز آرنج دست را نشان دهد.

 • در مواردی مشابه، اسکن تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز معمولاً در چنین شرایطی طبیعی است اما گاهی در بعضی از افرادی که تاندون آنها آسیب‌دیده است ممکن است ام آر ای برخی از تغییرات غیرطبیعی را نشان دهد. همچنین می‌توان از MRI برای تشخیص سندرم تونل رادیال نیز استفاده کرد.
 • گاهی از سایر آزمایش‌های مانند مطالعه هدایت عصبی و الکترومیوگرافی (EMG)برای اطمینان از این که عصب فرد دچار فشردگی نشد‌ه‌ است نیز استفاده می‌شود. در بعضی از مواقع، ممکن است که از آزمایش خون برای کمک به تشخیص شرایط التهابی مانند آرتریت روماتوئید استفاده شود.

قبل از شروع درمان و استفاده از بریس‌های طبی تنیس البو به پزشک مراجعه کنید


قبل از شروع هرگونه درمان ابتدا در مورد علائم زیر با پزشک خود صحبت کنید:

 • عدم توانایی حمل اشیاء یا استفاده از بازوی خود
 • درد آرنجی که در شب یا هنگام استراحت ایجاد می‌شود.
 • درد آرنجی که بیش از چند روز ادامه دارد.
 • عدم توانایی در صاف کردن یا خم کردن بازو
 • تورم یا کبودی قابل توجه در اطراف مفصل یا بازو
 • سایر علائم غیرمعمول دیگر

انتخاب بریس تنیس البو مناسب برای درمان این بیماری


انتخاب صحیح بریس تنیس البو بستگی به میزان پرداخت هزینه و همچنین فعالیتهایی دارد که ممکن است بخواهید انجام دهید. بریس‌های تنیس البو سه نوع مختلف دارند. قلاب آرنج دست، باند آرنج و آستین البو.

قلاب اپیکوندیلیت 

قلاب اپیکوندیلیت

این نوع آرنج بندها معمولاً گران‌ترین آرنج بند تنیس البو هستند و بایستی به درستی بسته شوند تا موثر واقع شوند. این نوع آرنج بندها از یک بست یا گیره پلاستیکی تشکیل شده که دور بازو بسته می‌شود. همچنین این آرنج بند دارای باند یا کشی است که بر روی عضله فشار می‌آورد و در چند سانتیمتری و در زیر نقطه درد بر روی آرنج محکم بسته می‌شود.

فشار روی تاندون یا عضله‌ای که به اپیکوندلیت جانبی وصل می‌شود برخی از نیروهای منتقله از جانب بافت‌های عامل آسیب‌دیدگی را جذب می‌کند. همچنین زاویه‌ای که در آن تاندون کار می‌کند را تغییر داده و منجر به تغییر جهت نیروها و تسکین علائم آرنج تنیس‌باز و آرنج گلف بازان می‌گردد.

مزایای استفاده از این نوع آرنج‌بند این است می‌توان آنها را دقیقا در محل مورد نظر نصب کرد. از معایب این نوع آرنج بند می‌توان به قیمت بالای آن اشاره کرد. همچنین گاهی اوقات ممکن است که در سر جای خود ثابت نشوند و مدام از جای خود حرکت کنند. توصیه می‌شود که تنیسورهای حرفه‌ای که به پشتیبانی دقیق برای انتقال نیروهای بالا نیاز دارند از این نوع آرنج بندها استفاده کنند.

باند یا کش تنیس البو  

این نوع بریس‌ها صرفا باندهای ساده‌ای هستند که در انواع مختلف موجود هستند و در اطراف ساعد و دقیقاً در زیر آرنج بسته می‌شوند. برخی از این باندهای کشی دارای پد فشار اضافی هستند. به این معنا که این پد درست بر روی عضله‌ی زیر نقطه درد روی آرنج قرار می‌گیرد. این نوع از آرنج بندها به ساعد فوقانی فشار آورده و نیروهایی که از طریق بافتهای نرم به نقطه درد در قسمت بیرونی آرنج منتقل می‌شوند را جذب می‌کنند. همچنین این باندهای کشی زاویه‌ای را که در آن تاندون آرنج کار می‌کند را تغییر می‌دهند و نیروهایی را که به اتصال تاندون اعمال می‌شود را تغییر داده و باعث می‌شوند تا قسمت آسیب‌دیده زمان کافی برای بهبودی داشته باشد.

مزایای باند تنیس البو این است که اغلب ارزان قیمت هستند، به راحتی نصب می‌شوند و می‌توان سطح فشرده‌سازی را متناسب با وضعیت بیمار تنظیم کرد. از معایب این باندها می‌توان به این مورد اشاره کرد که نسبت به قلاب تنیس البو از دقت کمتری برخوردار هستند و ضمنا به اندازه‌ی آستین تنیس البو قادر به حفظ گرما و حرارت نیستند. استفاده از  باندهای کشی به بیشتر مبتلایان به علائم تنیس البو توصیه می‌شود.

آستین تنیس البو  

آستین تنیس البو ترکیبی از یک آستین ساده آرنج و یک بند کشی است. این آستین باعث فشردگی، پشتیبانی و گرمی در کل آرنج دست می‌شود. باند کشی در اطراف ساعد فوقانی محکم بسته می‌شود تا عملکردی مشابه باند کشی تنیس البو داشته باشد.

یکی از مزایای آستین تنیس البو این است که باعث ایجاد گرما و حرارت در ناحیه درد می‌شود و از این طریق می‌تواند به روند بهبودی کمک کند. تاندون‌هایی که حاد نیستند و یا اخیرا دچار آسیب‌دیدگی نشده باشند به خوبی در برابر این حرارت و گرما جواب می‌دهند. همچنین این آستین از کل مفصل آرنج پشتیبانی می‌کند بنابراین حتما توصیه می‌شود که در صورت وجود آسیب‌های دیگر و همچنین اپیکوندلیت از این آرنج بند استفاده شود. از معایب این نوع بریس می‌توان به این اشاره کرد که پوشیدن آنها دشوار است و سفت کردن باند ساعد از دقت کمتری نسبت به یک باند جدا برخوردار است. استفاده از این نوع بریس برای اکثر مبتلایان به علائم تنیس البو توصیه می‌شود اما در پایان روز فرد می‌تواند بنا به اقتضای وضعیت خود آن را درآورد یا نه.

نحوه بستن بریس و یا آرنج بند تنیس البو چگونه است؟


آرنج بند یا بریس تنیس البو وسیله ارتوپدی است که معمولاً برای تقویت ماهیچه‌های آسیب‌دیده در تنیس البو استفاده می‌شود. طبق گفته MayoClinic.com ، تنیس البو یا اپیکوندلیت جانبی معمولاً با کمک آرنج بندها و بریس‌هایی که می‌توانند تأثیر فعالیت‌های منظم بر روی بافت‌های آسیب‌دیده را کاهش دهند، درمان می‌شود. در حالی که اکثر قریب به اتفاق موارد تنیس البو نیازی به جراحی یا درمان کورتیکواستروئید برای بهبودی کامل ندارند اما گاهی ممکن است استفاده از آرنج بند یا بریس تنیس البو برای محافظت از عضلات جانبی آرنج در مقابل فشار در زمان بهبودی توصیه شود. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا این وسیله برای وضعیت خاص شما توصیه می‌شود یا نه می‌توانی با پزشک خود مشورت کنید.

 • آرنج خود را روی یک بالش یا کوسن قرار دهید تا از شدت فشار ناشی از بستن آرنج بند یا بریس کاسته شود. عضلات جانبی آرنج را با انگشتان خود مالش دهید تا محل دقیق درد را شناسایی کنید.
 • به کمک یک خط کش یا متر نواری از محل درد ۱۰ سانتی‌متر به سمت پایین ساعد بروید. قسمت مد نظر بریس را مستقیماً بر روی نقطه اندازه گیری شده روی ساعد قرار دهید و بند ولکرو را آزاد کنید تا از بازویتان آویزان شود. بریس باید بر روی قسمت بالای ساعدتان باشد و بند آن در قسمت بیرونی یا ” انگشت کوچک” بازوی خود قرار گیرد.
 • در حالی که بند ولکرو را زیر بازوی خود می‌بندید، بند را در جای خود نگه دارید و آن را به قسمت بالایی بریس بچسبانید. بند تنیس البو باید به طور محکم در اطراف بازوی شما پیچیده شود تا عضلات جانبی تقویت شود اما اختلالی در گردش خون ایجاد نکند.
 • اسپلینت بازو را به ساعد خود فشار دهید و بند کوچکتر را در زیر استخوان مچ دست خود بپیچانید. بازوی خود را حرکت دهید تا مطمئن شوید که آرنج بند در جای خود قرار گرفته است. اگر چنانچه احساس سوزن سوزن شدن یا کمرنگی ناگهانی در قسمت بازو کردید بندهای ولکرو را کمی شل کنید تا جریان گردش خون بهتر شود.

اگر می‌خواهید پشتیبانی بیشتری داشته باشید می‌توانید هنگام انجام فعالیت‌های دردناک یا  در طول انجام امور روزمره از آرنج بند استفاده کنید. بخاطر داشته باشید که تا زمانی که بریس یا آرنج بند را صحیح نصب کنید هیچگونه آسیبی به شما نمی‌رساند.

اگر نسبت به درست بستن بریس خود مطمئن نیستید می‌توانید از پزشک خود، یک تنیسور حرفه‌ای یا یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید. همگی این افراد می‌توانند در صحیح بستن بریس تنیس البو به شما کمک کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک