انحراف مچ پا به خارج

  1. خانه
  2. باکس
  3. انحراف مچ پا به خارج

بعد از اینکه کودکان وزن می‌گیرند و قادر به ایستادن مستقل بر روی پاهای خود می‌شوند، ممکن است مچ پایشان به سمت خارج چرخش کند. تا این سن، این چرخش به عنوان یک وضعیت فیزیولوژیکی شناخته می‌شود. اما اگر این چرخش به سمت خارج پس از دو سالگی ادامه یابد، به عنوان یک اختلال در نظر گرفته می‌شود و نیاز به مداخله و درمان دارد. این وضعیت نیازمند توجه و مراقبت ویژه است زیرا می‌تواند به مشکلات جدی در آینده منجر شود. بهتر است کودکانی که این مشکل را دارند تحت نظر پزشک قرار گیرند تا به موقع واکنش نشان دهند و از مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

hyperpronation

 

____ __ __ __ ____

 

مفاصلی که وزن بدن را منتقل یا حمل می‌کنند، یک زنجیره بسته را تشکیل می‌دهند، اگر اختلال یا انحرافی در هر یک از این مفاصل رخ دهد، ممکن است مفاصل دیگر نیز تحت تأثیر قرار گیرند و موجب اختلال در دیگر مفاصل مرتبط شوند. به عنوان مثال، مچ پا به عنوان یکی از مفاصلی که به علت تماس مستقیم با زمین و انتقال وزن به سطح اتکا نقش مهمی در شکل‌دهی مفاصل دیگر دارد.

download

images (2)

 

 

وجود چرخش یا انحراف در مچ پا و عدم درمان آن موجب ضربدری شدن زانوها، انحراف لگن، اسکولیوز، کایفوز و همچنین دردهای پا و ساق پا می شود. چرخش مچ پا به خارج با کاهش مهارت های راه رفتن و دویدن، خستگی های زودهنگام و همچنین دردهای شبانه در ارتباط است که این موارد به عنوان معیارهای تشخیصی والدین هم در نظر گرفته می شود که در صورت مشاهده آنها باید به منظور بررسی تخصصی و درمان مراجعه نمایند.

در گذشته به علت اینکه پای کودکان به صورت مستقیم با عوارض زمینی در تماس بود، انحراف مچ پا بعد از سن دو سالگی برطرف می شد. یکی از عواملی که موجب افزایش بروز این اختلال در کودکان شده است همین موضوع می باشد. تشخیص افتراقی صافی کف پا و چرخش مچ پا به خارج این است که در صافی کف پا در هر دو وضعیت ایستاده و نشسته قابل تشخیص است اما چرخش مچ پا فقط در وضعیت ایستاده قابل مشاهده است. برای تشخیص و درمان صافی کف پا و چرخش مچ پا میتوانید با کلینیک ما به شماره ۰۹۰۲۵۸۰۲۷۶۳ تماس حاصل نمایید.

تشخیص

  • معاینه بالینی

____ __ __ __ ____

  • اسکن کف پا

___ __

  • اسکن مچ و زانو

____

درمان

درمان این اختلال بسته به شدت آن، سن و شرایط زندگی بیمار و همچنین وجود هر گونه اختلال دیگر، متفاوت است. تمامی افراد مبتلا به این اختلال باید ورزش‌های ترمیمی مناسب را فرا بگیرند. در برخی موارد، لازم است بیماران از کفش‌های ویژه استفاده کنند تا زمانی که پزشک توصیه می‌کند. همچنین، درصدی از بیماران نیاز به استفاده از کفی‌های ویژه دارند که برای آنها ساخته شده‌اند.

 

 

IMAG2712

 

 

IMAG2711

باید به این نکته توجه داشت که چرخش مچ پا را نمی توان با کفی درمان کرد فقط می توان کمی توازن در توزیع وزن ایجاد کرد.

مرکز جامع توانبخشی امید با ارزیابی های دوره ای بیومکانیکال(اسکن) و ارائه پرونده اسکلتی عضلانی به والدین کمک می کند تا فرآیند درمان را پیگیری نمایند. همچنین با ارائه طیف وسیعی از کفش ها در رنگ و تنوع بسیار مشکل گذشته این بیماران که بدشکلی و سنگینی کفش بود را حل کرده است.

شماره تماس: ۰۹۰۲۵۸۰۲۷۶۳

 

 

مقالات مرتبط

93 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک