صافی کف پا

  1. خانه
  2. باکس
  3. صافی کف پا

foot_problems_kafe_saaf_1

هنگامی که کسی دارای کف پای صاف است، به این معناست که قوس طبیعی در داخل کف پاها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. در این حالت، هنگام ایستادن، تمام کف پا به زمین چسبیده است. کف پای صاف معمولاً دردناک نیست و اغلب در دوران کودکی رخ می‌دهد زمانی که انحناهای طبیعی کف پا شکل نمی‌گیرد یا هنوز به طور کامل رشد نکرده است. در برخی موارد، صافی کف پا ممکن است ناشی از ضربه یا فرسایش به دلیل پیری باشد و در برخی موارد ممکن است با مشکلات مچ یا زانوها مرتبط باشد و ساختار طبیعی پاها را تغییر دهد. اگر شما دارای کف پای صاف هستید و دردی احساس نمی‌کنید، معمولاً نیازی به درمان آن وجود ندارد.

علائم کف پای صاف

کف پای صاف در اکثر موارد علامتی ایجاد نمی‌کند، اما برخی افراد ممکن است دچار درد شوند که بیشتر در ناحیه قوس کف پا یا پاشنه پا احساس می‌شود. همچنین ممکن است ورم ناحیه مچ پا نیز ایجاد شود و خستگی زودرس هنگام راه رفتن فرد را مشکل‌زا کند.

عوارض

کف پا دارای قوسی است که وظیفه جذب، تعدیل و کاهش فشارها و ضربات به هنگام تحمل وزن را دارد، و این باعث کاهش خستگی می‌شود. همچنین، به دلیل ساختار ارتجاعی و منعطفی که دارد، راه رفتن را موزون و پیشروی را تسهیل می‌کند. افرادی که کف پای صاف دارند، از خستگی زودرس و عدم استقامت کافی، به ویژه در ایستادن و پیاده‌روی‌های طولانی، رنج می‌برند و ممکن است به عوارضی همچون زانوی ضربدری، کمردرد و بد شکلی پا مبتلا شوند. همچنین، استهلاک سریع کفش‌ها نیز از جمله عوارض دیگر کف پای صاف است.

تشخیص صافی کف پا

در تشخیص و علت صافی كف پا، پزشك ابتدا پا و قوزك پا را بررسی كرده و وضعیت آن ها را در زمان ایستادن و راه رفتن فرد مورد بررسی قرار می ‌دهد.

پزشك حتی چگونگی راه رفتن فرد و میزان حركت پا را در نظر می ‌گیرد. چون گاهی صافی كف پا مرتبط با مشكلات مربوط به قسمت بالایی پا است. پزشك ممكن است زانو و حتی ران‌ها را مورد آزمایش قرار دهد.

اغلب اشعه ایكس در تعیین شدت این نقص موثر است. گاهی هم آزمایشاتMRI ، سی‌تی‌اسكن و آزمایش‌های خون توسط پزشك توصیه می ‌شود.

استفاده از تکنولوژی سنجش فشارهای کف پا توسط اسکنر های سه بعدی هم تشخیص و هم بررسی و پیگیری بیماری را آسان نموده و از آنجا که دقت بالایی دارد می تواند در ساخت کفی و کفش طبی کمک بسیار شایانی به متخصصین نماید. بدون عوارض بدون آن و نیز نحوه

انجام سریع از مزیت های این روش نسبت به روش های مرسوم دیگر است.

درمان

شامل استفاده از کفی های طبی، کفش طبی و حرکات اصلاحی و ورزش کف پای صاف می باشد که در سایر بخش ها بدان اشاره شد.

113

منبع: omidrehab.com و orped.com

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک