ضرورت استفاده از کفش طبی برای کودکان چیست؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. ضرورت استفاده از کفش طبی برای کودکان چیست؟

ضرورت استفاده از کفش های طبی برای کودکان

اکثر پدر و مادرها همیشه به این مساله فکر می‌کنند که چگونه می‌توانند تا حد امکان زمینه راحتی کودک خود را برای رشد و نمو بهتر فراهم کنند. تهیه یک کفش مناسب یکی از مواردی است که ذهن پدر و مادرها را به خود مشغول کرده است. اگر در هنگام تولد کودک، پای او مشکلی داشته باشد همه چیز کاملا مشخص است و تهیه کفش طبی کودکان  ضرورت پیدا می‌‌کند اما اگر کودک سالم باشد آیا تهیه کفش طبی کودکان لازم است؟ پدر و مادرها با لذت بسیار زیادی مراحل رشد کودک خود را پشت سر می‌گذارند، سینه خیز رفتن کودک، نشستن، تلاش برای ایستادن و برداشتن اولین قدم برای پدر و مادر بسیار هیجان انگیز است. از دیرباز تاکنون اولین گامی که کودک برداشته است مهم ‌ترین اتفاق در زندگی او تلقی شده است. راه رفتن کودک به معنای شروع کاوش در جهان و شکل گیری تدریجی شخصیت او است.

 

 مراحل رشد کودک


مراحل رشد

 تا سن دو سالگی استخوان‌های پای کودک نرم و انعطاف پذیر بوده و شبیه غضروف می‌باشند و کف پای آنها نیز صاف است. این مرحله کاملاً طبیعی است زیرا بافت استخوان کودک فاقد مواد معدنی ضروری است تا محکم شود و همچنین سیستم عضلانی او در مرحله رشد قرار دارد. پای کودک صاف به نظر می‌رسد زیرا دارای یک لایه ضخیم از بافت چربی است که نقش ضربه گیر را ایفا می‌‌کند. در سال دوم زندگی، کودک معمولاً شروع به راه رفتن می‌‌کنند و قوس کف پای او به علت تاثیرات حاصل از فعالیت جسمانی دستخوش تغییر می‌شود. در سن ۳ سالگی عضلات و رباط‌های بدن کودک شروع به رشد می‌کنند و به تدریج ارتفاع قوس کف پای او بیشتر می‌شود به نحوی که کف پا در حالت معمولی پیدا می‌کند. فرایند شکل گیری استخوان‌های کف پا تا سن پنج یا شش سالگی ادامه پیدا می‌کند و در این مرحله متخصص ارتوپدی می‌‌تواند به این نتیجه برسد که آیا عضلات کف پای کودک شما صاف است یا خیر.

 قوانین طلایی ارتوپدی


 همه متخصصان ارتوپدی کودک عقیده دارند کفشی که یک کودک سالم می‌پوشد به شرطی که همه موارد زیر در آن رعایت شده باشد یک کفش مناسب است:

 • کفش دارای کیفیت بالایی باشد.
 • دوخت خوبی داشته باشد.
 • به خوبی انتخاب شده باشد.

 تنها جایگزین خوبی که برای این موارد وجود دارد انتخاب کردن کفش طبی کودکان است. این نوع کفش به نحوی طراحی شده است که مسئله رشد پای کودک برای ساخت کفش طبی در نظر گرفته شده است. متخصصین ارتوپدی عقیده دارند که اگر قسمت پشتی کفش سفت باشد، دوخت خوبی داشته باشد و ارتفاع پاشنه آن نیم سانتی متر باشد یک کفش خوب در نظر گرفته می‌شود. کفش طبی کودکان باعث می‌‌شود هنگامی ‌که قوس کف پا با یک سطح سفت همانند کف اتاق یا آسفالت برخورد کند آسیب ببیند به همین دلیل پزشکان معمولاً پیشنهاد می‌‌کند که کودک حتی برای راه رفتن در منزل از این نوع کفش استفاده نماید. مهمترین عاملی که باید به آن توجه کرد کفی کفش است زیرا به طور صحیح به توزیع فشاری که به کف پا وارد می‌شود می‌پردازد. به لطف استفاده از کفی طبی آن دسته از عضلاتی که قبلاً برای فرایند راه رفتن درگیر نمی‌شدند کاملاً مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 صافی کف پا و کفش ارتوپدی


 دلایل زیادی برای بروز صافی کف پا وجود دارد اما اولین دلیل بروز این اختلال پوشیدن کفش نامناسب است. صافی کف پا باعث می‌شود که آسیب دیدگی‌های مختلفی در پا و مچ به وجود بیاید، فشار زیادی به پا وارد شود، عضلات پا ضعیف شوند و پا به شکل X دیده شود.

  تشخیص مشکلات کف پا

 شایع ترین مشکلی که در کف پا به وجود می‌آید به مسئله صافی کف پای کودکان ارتباط دارد. پدر و مادرها زمانی می‌توانند به وجود مشکل صافی کف پای کودک خود مشکوک شوند که تفاوت بین صافی کف پا و کف پا در حالت عادی را تشخیص دهند. در کودکانی که دچار پهن شدن کف پا هستند انگشتان و پاشنه پا به سمت بیرون منحرف شده است اما قسمت میانی کف پا حالت افتادگی دارد. در حالت ایستاده نیز پاهای کودک به شکل X دیده می‌‌شوند. در این شرایط معمولاً پدر و مادر خود را به سراغ کفشی می‌روند که فرزند آنها می‌‌پوشد و متوجه می‌‌شوند که کفی کفش کودک، صاف و بد شکل شده است. این کودکان معمولاً از درد پا و به ویژه زانو و پا درد شکایت دارند و همیشه خسته هستند. در برخی موارد پای کودک در اواخر روز از ناحیه پا و مچ پا متورم به نظر می‌‌رسد. زمانی می‌‌توان به اصلاح این مشکل پرداخت که پدر و مادر هر چه زودتر کودک خود را نزد متخصص ارتوپدی ببرند و از همه دستوراتی که داده می‌شود پیروی کنند. معمولاً پزشکان ماساژ درمانی و فیزیوتراپی را برای کودک تجویز می‌کند و برای اصلاح کف پای این گروه از کودکان و کسب نتایج بهتر در مواردی که کودک دچار هالوس والگوس شده است استفاده از کفش طبی کودکان را توصیه می‌کنند. به خاطر داشته باشید که تهیه یک کفش مناسب برای کودک کاملاً ضروری است.

 چگونه یک کفش طبی مناسب برای کودکان انتخاب کنیم؟

کفش طبی برای کودکان

 کفش و کفی طبی کودکان باید به طور صحیح انتخاب شود و از مواد طبیعی ساخته شود. این نوع کفش باید فضای کافی برای حرکت کردن پا را داشته باشد، پاشنه آن ثابت باشد و کفی آن نرم و انعطاف پذیر باشد. باید کفشی که برای کودک خود انتخاب می‌‌کنید را به او بدهید تا کمی راه بروید سپس از او بپرسید که آیا احساس راحتی می‌کند؟ چون کودکان می‌توانند شرایط خود را ارزیابی نمایند پس باید خودتان دست به کار شوید. باید کفشی که برای کودک خود تهیه می‌کنید کمی بزرگتر از پای یک بچه باشد. اگر شما دو فرزند دارید و کفش فرزند اول شما هنوز نو است و دیگر به پای او کوچک شده است نباید آن را به کودک دوم خود بدهید زیرا در این شرایط ریسک بدشکل شدن پای کودک مطرح خواهد شد. پوشیدن کفش طبی کودکان به آنها کمک می‌‌کند که از بدشکل شدن پای او جلوگیری شود و پای کودک به صورت استاندارد رشد کند. یک کفش مناسب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • پاشنه کفش ارتفاع خوبی داشته باشد.
 • لبه‌های کفش ضخیم باشند تا بتوانند پا را در حالت مناسبی قرار دهند.
 • از مواد درجه یک تهیه شده باشند.
 • کفی خوب و مناسبی داشته باشد.

 همیشه کفشی را برای کودک خود تهیه کنید که نیم سانتی متر پاشنه داشته باشد. به خاطر داشته باشید که فقط تهیه کردن یک کفش ارتوپدی برای کودکی که دچار هالوکس والگوس است کافی نیست بلکه شما باید بتوانید به کنترل این مشکل نیز بپردازید. پاهای برخی از کودکان بسیار سفت است و می‌تواند هر نوع کفش را بپوشند اما کودکانی که پاهای آنها لاغر است هنگامی ‌که یک کفش معمولی بپوشند انگار با خودکار بر روی یک جعبه ضربه زده می‌شود. در صورتی که کفش کودک با پای او تماس نداشته باشد مجبور می‌شود بند کفش خود را محکم ببندد که این کار سلامت پای او را تهدید خواهد کرد.

 جلوگیری از بروز صافی کف پا

 نکات مهم در خصوص جلوگیری از بروز صافی کف پا به شرح زیر می‌باشد:

 • برای جلوگیری از بروز صافی کف پا باید فرزند شما از کفش طبی کودکان استفاده کنند و به منظور کاهش ضربه‌هایی که در هنگام راه رفتن به کف پای وارد می‌شود از کفی مخصوص استفاده نماید.
 • برای جلوگیری از صاف شدن کف پای کودک باید فرزند شما گاهی اوقات پا برهنه راه برود اما از راه رفتن روی سطوح سفت و سخت خودداری کنند. بهتر است کودک شما روی شن، علف و مواردی از این قبیل راه برود این امر باعث می‌شود که رباط‌های پای او تقویت شوند.
 • پزشک معمولاً دوچرخه‌ سواری، انجام دادن بازی‌هایی که با حرکت زیاد همراه هستند، اسکی، شنا و ماساژ را پیشنهاد می‌دهد.
 • کودک باید روزی دو بار به انجام حرکات ژیمناستیک بپردازد.

 چگونه یک کفش طبی برای کودک خود انتخاب کنیم؟


 اکثر تولید کنندگان کفش، محصولات با کیفیتی را تولید می‌کند اما ممکن است هزینه برخی از آنها زیاد باشد و این مسئله باعث می‌شود که پدر و مادر به دنبال خرید کفش ارزان تر باشند. شما باید قبل از تهیه هر نوع کفشی برای فرزند خود با معیارهای خرید کفش برای کودکی که دچار هالوکس والگوس است آشنا شوید. علاوه بر توصیه‌های متداولی که در این خصوص وجود دارد که باید کفش سفت و محکم باشد تا بتواند به خوبی از پا محافظت کند، کفش طبی کودکان باید شرایط زیر را نیز داشته باشد:

 • از چرم ساخته شده باشد.
 • کفی خوبی داشته باشد که باعث لغزش پای کودک درون کفش نشود.
 • پاشنه مناسبی داشته باشد تا بتواند یک گزینه مناسب برای صافی قسمت می‌انی پا باشد.

 انتخاب کردن کفی مناسب


 هنگامی ‌که به دنبال یک صندل یا کفش مناسب برای فرزند خود هستید توجه داشته باشید که کفی آن با قوس کف پای کودک شما مطابقت خوبی داشته باشد. انواع مختلفی از کفی طبی وجود دارد که هر یک از آنها برای مشکلات خاصی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. نباید کفی کفش، چسب زده شده باشد یا به هر روش دیگری ثابت باشد بلکه باید متحرک باشد تا پدر و مادر بتواند به طور متناوب به تمیز کردن و تعویض آن بپردازند. کفی طبی همیشه با قوس کف پا مطابقت دارد تا به خوبی از این قسمت محافظت کند. این نوع کفی به ایجاد قوس مناسب کف پا کمک می‌کند و از بروز صافی کف پا جلوگیری خواهد کرد.

 چند توصیه مهم


 هنگامی ‌که پدر و مادر یک کفی طبی برای کودک خود تهیه می‌کنند نمی‌دانند در مرحله بعدی باید چه کار کنند. برخی از آنها فقط برای یک ساعت قدم زدن در خیابان اقدام به خرید این کفش می‌‌کنند و برخی دیگر فقط برای خوابیدن آن را از پای کودک خود در می‌آورند. طبق توضیح متخصصین ارتوپدی باید کفش طبی کودکان ۴ تا ۶ ساعت در طول روز پوشیده شود اما گاهی اوقات لازم است کودک به مدت طولانی تر از یک مدل خاص کفی یا کفش استفاده کند. در صورتی که از کفش طبی کودکان به طور صحیح استفاده شود از میزان فشاری که به رباط‌ها و عضلات پا وارد می‌‌شود کاسته خواهد شد و به صورت خودکار حالت پای کودک اصلاح می‌شود. با توجه به این واقعیت که کفش مناسب باعث می‌شود پا در حالت خوبی قرار بگیرد از میزان درد کودک کاسته می‌شود و ظاهر پای او نیز بهبود پیدا خواهد کرد. اما لازم نیست که کودک را مجبور کنید تمام طول روز از کفش طبی استفاده کند بدون آنکه پای او استراحت کند. به حرکت واداشتن مداوم سیستم عضلات و رباط‌های پا زمانی ضرورت پیدا می‌کند که پای کودک قفل شده باشد که در این حالت ماساژ درمانی و فیزیوتراپی و راه رفتن روی فرش مخصوصی که حباب دارد می‌تواند به بهبود کودک کمک نماید.

مقالات مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد سعید کوتی ویس
  سپتامبر 30, 2020 4:20 ق.ظ

  سلام؛وقت بخیر؛کفش طبی برای پسرم با مشخصات زیر:
  high top shoe
  malical longital
  arol support
  tovne s h cell
  شاید لاتین کلمات را درست ننوشته ام؛لذا عکس مشخصات کفش که دکتر بغدادی نوشته در واتساپ خدمتتان ارسال میکنم.لطفا” راهنمایی فرمایید.تشکر

  پاسخ
  • بله باید کفش طبی به همراه بریس برای ایشان ساخته شود تا عدم راستایی پاها اصلاح شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • محمد سعید کوتی ویس شماره همراه09163112944
  سپتامبر 30, 2020 4:25 ق.ظ

  سلام؛وقت بخیر؛کفش طبی برای پسرم با مشخصات زیر:
  high top shoe
  malical longital
  arol support
  tovne s h cell
  شاید لاتین کلمات را درست ننوشته ام؛لذا عکس مشخصات کفش که دکتر بغدادی نوشته در واتساپ خدمتتان ارسال میکنم.لطفا” راهنمایی فرمایید.تشکر

  پاسخ
  • بله باید کفش طبی به همراه بریس برای ایشان ساخته شود تا عدم راستایی پاها اصلاح شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک