انواع ارتز و بریس در درمان و بازتوانی فلج مغزی و فلج اطفال

فلج مغزی

فلج مغزی (بیماری CP) به عنوان مجموعه ای از اختلالات با درگیری مغز و دستگاه عصبی مرکزی تعریف می شود که در مهارت های حرکتی، یادگیری، شنیدن، دیدن و تفکر اختلال ایجاد می کند. فلج مغزی (بیماری CP) دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه میزان و شدت درگیری مغز می تواند علایم و نمودی متفاوت داشته باشد. علایم حرکتی در یک بازه می تواند فقط درگیری خفیف تون عضلات و کاهش مهارت در حرکات ظریف همچون نوشتن شود اما در موارد شدید تمام اندام های فوقانی و تحتانی و حتی سر و گردن فلج می باشد و توانایی حرکتی بسیار ضعیفی دارد. آسیب های حرکتی فلج مغزی را می توان به کمک بریس ها و وسایل کمکی(ارتز ها) تعدیل کرده و حتی کمک به بهبود کرد. استفاده از وسایل کمکی با هدف کاهش تن عضلانی، مقابله با الگوهای غلط قرارگیری و تصحیح آن ها، جلوگیری از پیشرفت آسیب و نیز حفظ شکل نرمال می باشد. انواع وسایل کمکی مورد استفاده این بیماران شامل: بریس های پا همچون AFO، KAFO، بریس بلند راه رفتن، بریس کوتاه راه رفتن، کفش های طبی و وسایلی برای وضعی دهی در طول روز و شب باشد.فیزیوتراپی فلج مغزی یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که به کودک در مدیریت عارضه کمک می‌کند.

اختلالات گفتاری نیز از اختلالی شایع بین افرادی است که به فلج مغزی دچار شده‌اند.در واقع یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که بیش از نیمی از کودکانی که به فلج مغزی مبتلا هستند از اختلالات گفتاری هم رنج می‌برند.گفتار درمانی کودکان فلج مغزی بسیار مفید است.زمانی که کودکان توانایی‌های گفتاری و ارتباطی خود را بهبود می‌دهند قادر خواهند شد که نیازهای خودشان را بیان کرده، افکراشان را با دیگران به اشتراک گذاشته و با افراد دیگر تعامل داشته باشند.

__ _____

___ ____

مرکز جامع توانبخشی امید توانایی ساخت انواع وسایل کمکی و ارتز برای بیماران فلج مغزی با توجه به نوع مصرف و نیاز آنها می باشد. با کمک تکنولوژی های جدید می توان از بریس های سبک که قابلیت بالای نسبت به بریس های قدیمی دارند بهره برد.

شماره های تماس : 02188801800  - 02188801999

فلج اطفال

بیماری فلج اطفال نوعی بیماری حاد ویروسی است که می تواند دستگاه عصبی را درگیر کند که با توجه به الگوی درگیری ریشه های حرکتی اعصاب نخاعی آسیب می بینند. در اکثر الگو های غالب یک یا دو پا آسیب می بینند که حرکت به کلی از دست می رود، تنها راه کار موجود برای این بیماران تهیه و ساخت وسایل کمکی است که بتوانند با کمک آن ایستاده و راه بروند.

___ _____ 1

 

___ _____

 

 

از آنجا که ابن بیماران بدون کمک بریس نمی توانند داخل آب شده و استخر بروند. مرکز جامع توانبخشی امید به کمک قطعات آلمانی می توانند بریس های تمرین درمانی در آب را برای این بیماران ساخته و ارائه نماید. در گذشته بریس های فلج اطفال بسیار سنگین و حجیم بودند که امروزه می توان با کمک تکنولوژی های جدید این بیماران را از بریس های سبک و ظریف بهره مند کرد.