فیزیوتراپی پای پرانتزی: رفع ژنوواروم بدون جراحی (بریس،ورزش..)

 

ممکن است بعضی از نوزادان با پاهای پرانتزی‌ به دنیا بیایند که مساله‌ای ‌طبیعی است و به خاطر وضعیت خمیده‌ای که در رحم مادر داشته‌اند ایجاد شده است و با راه افتادن کودک، پاها کم کم صاف می‌شوند. با این همه، این که بعضی کودکان و حتی بزرگسالان پاها هنوز پرانتزی باشند طبیعی نیست.

بسته به دلایل و شرایط بیماران، روش‌های مختلفی برای رفع حالت پرانتزی پاها وجود دارد که بیماران می‌توانند آن‌ها را امتحان کنند. اگر مایلید بدانید چطور می‌توانید وضعیت پرانتزی پاهای خود را اصلاح کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید و سپس یک یا چند مورد از نکات آن را برای همیشه به کار بگیرید.

اگر در یک کودک بالای ۳ سال پاها هنوز حالت پرانتزی داشته باشند، این بدان معناست که کودک دچار مشکل پای پرانتزی است. پزشکان برای تشخیص این مشکل، فاصله بین پاهای بیمار را هنگامی که به پشت دراز کشیده است اندازه می‌گیرند. در برخی موارد، در صورتی که حالت پرانتزی پاها وخیم‌تر شود، انجام آزمایش خون یا تصویربرداری با اشعه ایکس نیز لازم است. کلینیک سلامت امید به شما کمک می‌کند تا برخی از بهترین راهکارهای موثر برای رفع مشکل پرانتزی بودن پاهای خود را بدون جراحی، به کمک روش‌های فیزیوتراپی پیدا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت میتوانید با شماره تلفن های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۴ تماس حاصل فرمایید.

علل پای پرانتزی 


فیزیوتراپی پای پرانتزی

در واقع، درمان علت زمینه‌ای که باعث پای پرانتزی شده بسیار مهم است، اما برای درمان این علت زمینه‌ای اول لازم است آن را تشخیص دهید و بعد به دنبال یافتن راهکارهای درمانی موثر باشید. روش‌های رفع پاهای پرانتزی بر اساس مشکل زمینه‌ای که باعث ایجاد آن شده‌اند متعدد هستند. در واقع، درمان این اختلال زمینه‌ای از این که صرفا حالت پرانتزی پاهایتان را برطرف کنید، ضروری‌تر است. برخی از این مشکلات زمینه‌ای ممکن است به سایر قسمت‌های بدن نیز آسیب برسانند.

  • بیماری بلانت: این بیماری که می‌تواند منجر به پای پرانتزی در کودکان و نوجوانان شود، در اثر رشد غیر طبیعی استخوان درشت نی ایجاد می‌شود.
  • راشیتیسم: این بیماری به دلیل کمبود کلسیم، فسفر و همچنین ویتامین دی ایجاد شده و می‌تواند منجر به ناهنجاری‌ وبدفرمی‌های استخوانی شود.
  • شکستگی: شکستگی نیز در صورتی که به خوبی بهبود پیدا نکند ممکن است باعث پای پرانتزی شود.
  • ژنوواروم فیزیولوژیکی: این مشکل یکی از دلایل پرانتزی شدن ساق پا‌ها در کودکان زیر ۲ سال است. در این شرایط معمولا، حالت پرانتزی پاها با رشد کودک خود به خود بهبود می‌یابد.

چطور با روش‌های طبیعی و بدون جراحی مشکل پای پرانتزی را برطرف کنیم 


چطور با روش‌های طبیعی و بدون جراحی مشکل پای پرانتزی را برطرف کنیم

درمان پای پراننتزی به جز در مواردی که علائم آن جدی باشند هنوز ناشناخته است. در کودکان هر شش ماه یک بار لازم است رشد طبیعی استخوان‌ها بررسی شود. اصلاح ناهانجاری‌های پاها در کودکان خردسال که استخوان‌ها هنوز در حال رشد هستند، در صورت تشخیص زود هنگام، آسان است. در بعضی موارد، برای رفع پاهای پرانتزی لازم است جراحی انجام شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در رفع مشکل پای پرانتزی اهمیت زیادی دارد. یکی از ساده‌ترین راهکارهای فیزیوتراپی برای این مشکل آن است که فیزیوتراپیست یا درمانگر پاهایی که حالت پرانتزی دارند را ماساژ می‌دهد. درمانگر پاهای فردی که مشکل پای پرانتزی دارد را، در حالی که فرد دراز کشیده است به عقب و جلو حرکت می‌دهد. در واقع، این روشی عالی برای رفع پای پرانتزی در کودکان است. این روش کمک می‌کند تا نحوه راه رفتن بیماران بدون صرف وقت و انرژی زیاد اصلاح شود. در صورتی که فردی بخواهد از روش‌های غیر جراحی برای درمان این مشکل کمک بگیرد، برای دستیابی به بهترین نتایج لازم است یک دوره ۳ تا ۵ ماهه فیزیوتراپی انجام دهد.

جراحی 

جراحی فقط برای موارد شدید توصیه می‌شود. بعضی اوقات، در صورتی که استفاده از بریس یا گچ گرفتن پاها کمکی به رفع حالت پرانتزی آن‌ها نکرده باشد، ممکن است پزشک به بیماران توصیه کند جراحی انجام دهند.

کاهش وزن 

از جمله نکات مؤثری که لازم است درباره نحوه درمان پاهای پرانتزی بدانید کاهش وزن است. آیا می‌دانید اضافه وزن و چاقی ممکن است وضعیت شما را وخیمتر کند؟ در افرادی که اضافه وزن دارند به زانوها و لگن فشار خیلی بیشتری برای تحمل وزن بدن وارد می‌شود. علاوه بر این، مفاصل و استخوان‌ها نیز تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرند و به مرور زمان، از راستای صحیح خود منحرف می‌شوند.

به همین خاطر، اگر به شدت اضافه وزن دارید، حتما باید یک برنامه کاهش وزن را شروع و دنبال کنید. با انجام برخی تمرینات هوازی به همراه یک رژیم غذایی متعادل و سالم، می‌توانید بخشی از اضافه وزن خود را به شیوه‌ای سالم کاهش دهید. اگر حالت پرانتزی پاهای شما در اثر عفونت ایجاد شده باشد، مصرف آنتی بیوتیک‌های قوی ممکن است برایتان مفید باشد.

تمرینات کششی 

انجام حرکات کششی روشی معمول برای بهبود فرم بدن، افزایش طول پاها و سایر قسمت‌های بدن است. انجام برخی تمرینات به تقویت عضلات هسته بدن کمک کرده و همزمان عضلات را بلندتر می‌کنند. حرکات کششی همچنین به تنظیم مجدد هر دو سیستم اسکلتی و عضلانی کمک می‌کند و به این شکل این دو سیستم می‌توانند پشتیبانی بهتری از بدن ارائه کنند.

این در واقع، یکی از مؤثرترین نکات در رفع پاهای پرانتزی، به طور طبیعی و در خانه است که لازم است از آن مطلع شوید. بنابراین اگر می‌خواهید پاهای پرانتزی خود را در خانه اصلاح کنید، انجام حرکات کششی را فراموش نکنید.

پیلاتس

ورزش کردن، از آنجا که می‌تواند باعث تقویت ماهیچه‌های پا شود، یکی از موثرترین راه‌کارها برای رفع پاهای پرانتزی است. برخی از متخصصان معتقدند، تقویت عضلات زانو و عضلات فوقانی ران برای این کار از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل متخصصان، انجام برخی تکنیک‌ها از جمله پیلاتس را به بیماران توصیه می‌کنند.

تمرینات پیلاتس می‌توانند به بهبود وضعیت بدنی ، اصلاح و تراز کردن مجدد بدن و رفع حالت پرانتزی پاها کمک کنند. برخی از تمرینات پیلاتس از جمله حرکات “بازوی بالرین” و “رول ‌آپ” می‌توانند به فرم دهی پاها و تقویت و استحکام عضلات شکم کمک کنند. برای انجام این تمرینات، به سادگی، پشت دراز بکشید و پاها را در حالی که در کنار هم نگه داشته‌اید بالا نگه دارید. سپس، به سمت بالا و پایین حرکت کنید. اگر می‌خواهید عضلات شکمتان را تقویت کنید، بهتر است قسمت بالاتنه خود را از زمین جدا کنید.

در حقیقت، تمرینات پیلاتس روشی بسیار مؤثر برای رفع پاهای پرانتزی هستند بنابراین اگر دوست دارید پاهای پرانتزی خود را در خانه اصلاح کنید توصیه می‌کنیم حتما این تمرینات را انجام دهید.

استفاده از بریس 

وقتی صحبت از اصلاح طبیعی پاهای پرانتزی در خانه باشد، نباید استفاده از بریس را فراموش کنیم. در واقع، استفاده از بریس در سن مناسب می‌تواند به اصلاح وضعیت پاهای پرانتزی کمک کند. از بریس در شرایطی که وضعیت پرانتزی پاهای کودک وخیم باشد و یا کودک به یک بیماری دیگر در ارتباط با پای پرانتزی مبتلا باشد استفاده می‌شود. این کودکان لازم است تا وقتی که حالت استخوان‌هایشان اصلاح نشده است، از این بریس استفاده کنند. استفاده از بریس برای بزرگسالانی که پای پرانتزی دارند مناسب نیست زیرا در بزرگسالان رشد استخوان‌ها کامل شده و استخوان‌ها کاملا شکل گرفته‌اند.

البته انواع دیگری از بریس، از جمله بریس‌های کاهنده فشار (Unloader Brace) وجود دارند که استفاده از آن‌ها برای بزرگسالانی که دچار پای پرانتزی هستند توصیه می‌شود. این نوع بریس در تسکین درد و سایر علائم مرتبط با ژنو واروم مؤثرند. با این حال ، این نوع بریس‌ها در اصلاح وضعیت پرانتزی پاها در بزرگسالان تاثیر چندانی ندارند.

تمرینات تقویت پا 

یکی دیگر از نکاتی که لازم است برای رفع پاهای پرانتزی بدانید انجام تمرینات تقویتی پا است. تمرینات تقویتی پا می‌توانند به تقویت عضلات پاها کمک کنند و همزمان فشار وارده بر تاندون‌ها و مفاصل را کاهش دهند. با این همه ، این تمرینات خاص فقط برای موارد خفیف مؤثرند. در موارد شدیدتر، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

برای انجام صحیح تمرینات تقویتی پا، بهتر است به شکم روی یک نیمکت دراز بکشید. سپس زانوها و پاهای خود را خم کنید تا پاها به باسن برسند. برای کسب بهترین نتایج ، این تمرین باید تا چند ماه، چند بار در هفته تکرار شود.

یوگا 

یوگا نیز یکی دیگر از راهکارای عالی برای رفع موثر مشکل پاهای پرانتزی است که نباید از آن غافل شوید. اگرچه ممکن است انجام یوگا آسان نباشد، اما تمرینات یوگا حقیقتا در تراز کردن راستای بدن، انعطاف پذیری و بهبود فرم بدن موثر هستند. نتیجه تمام این فواید آن است که حالت پرانتزی پاهای شما نیز بهبود می‌یابد.

به همین دلیل ، اگر دچار مشکل پای پرانتزی هستید، می‌توانید با استفاده از یک کمربند یوگا پاهای خود را به هم ببندید. علاوه بر این، برخی از حرکات یوگا مانند خم شدن به جلو و “صورت گاو” را نیز انجام دهید زیرا این حرکات به در کنار هم نگه داشتن پاها، تثبیت فرم بدن و همچنین تقویت عضلات پاها کمک می‌کنند.

بدن خود را سم زدایی کنید 

سم زدایی بدن بسیار مهم است زیرا برخی از مواد شیمیایی خاص و ترکیباتی که در بدن باقی مانده‌اند ممکن است بر رشد استخوان تأثیر منفی داشته باشند. به عنوان مثال، سرب و فلوراید در صورتی که برای مدتی در بدن باقی بمانند ممکن است منجر به ضعف استخوان شوند. برای درمان مسمومیت ناشی از فلوراید می‌توانید از هیدروکسید کربنات کلسیم استفاده کنید. همچنین، لازم است از لوله‌های مسی یا PVC به جای لوله‌های سربی در لوله‌کشی منزل خود استفاده کنید زیرا این لوله‌ها برای سلامت عمومی شما سالمتر هستند. برای استفاده از آب لوله‌کشی، از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید تا فلزات سنگین و فلوراید آب از آن جدا شوند.

ماساژ درمانی 

از جمله نکات دیگری که لازم است برای درمان طبیعی مشکل پای پرانتزی، در خانه بدانید و پس از آن سعی کنید آن را دنبال کنید ماساژ درمانی است. ماساژ به تاثیر مثبتی که در درمان بیماری‌های مختلف از جمله یبوست، معده درد معده و آرتروز و غیره دارد مشهور است. به همین دلیل اگر می‌خواهید مشکل پای پرانتزی فرزند خود را برطرف کنید ، به هیچ وجه نباید تاثیر ماساژ درمانی را دست کم بگیرید. این روش در صاف کردن طبیعی و موثر پاهای پرانتزی نتایج خوبی دارد.

همچنین مراجعه به یک متخصص فیزیوتراپی‌ که در ماساژ دادن افرادی که پای پرانتزی دارند تجربه فراوانی دارد بسیار مهم است. برای این کار ، فیزیوتراپیست پاهای کودک را برای مدت طولانی به جلو و عقب حرکت می‌دهد. این فرایند به ویژه در درمان پای پرانتزی برای کودکان که استخوان‌هایشان هنوز در حال رشد است، مؤثر است. برای دستیابی به بهترین نتیجه، از فرزندتان بخواهید در حالی که دراز کشیده یا خوابیده، حرکت خم کردن زانو را انجام  دهد یا شما برایش این حرکت را انجام دهید. برای این کار به سادگی، پاهای فرزند خود را بالا ببرید، زانوهای او را خم کنید و سپس پاهای کودک را به سمت سینه‌اش فشار دهید. این ماساژ درمانی باید چند بار در هفته تکرار شود تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

ویتامین دی

استفاده از ویتامین دی، آخرین نکته اما نکته‌ای بسیار مهم برای رفع پای پرانتزی به طور طبیعی و در خانه است. بنابراین نه تنها اهمیت مصرف ویتامین را به هیچ وجه نباید دست کم بگیرید، بلکه توصیه می‌کنیم همیشه مکمل ویتامین دی مصرف کنید و یا ویتامین دی بیشتری به مواد غذایی روزانه خود اضافه کنید. کمبود ویتامین دی باعث پای پرانتزی خواهد شد. بنابراین، اگر می‌خواهید مشکل پای پرانتزی خود را برطرف کنید، توصیه می‌شود به مقدار فراوان از غذاهایی که حاوی مقدار زیادی ویتامین دی هستند و یا از مکمل ویتامین دی استفاده کنید. کودکان در سن یک سالگی باید روزانه ۴۰۰-۱۰۰۰ IU، و بزرگسالان باید روزانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ IU ویتامین دی مصرف کنند.

درمان بیماری‌های زمینه‌ای 

یکی دیگر از مسائلی که در درمان مشکل پای پرانتزی اهمیت دارد، درمان بیماری‌های زمینه‌ای است که باعث این وضعیت شده‌اند. برخی از روش‌هایی که برای درمان بیماری‌های زمینه‌ای پای پرانتزی به کار می‌روند عبارتند از:

  • پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای درمان تومورها.
  • استفاده از داروهای دفع سرب برای محافظت از بدن در برابر مسمومیت با سرب.
  • استفاده از مواد شیمیایی دافع فلوراید برای مقابله با فلوراید موجود در شکم ، که به درمان مسمومیت با فلوراید کمک می‌کند.

در حقیقت، این موارد نکات مؤثری در رفع حالت پرانتزی پاها با روش‌های طبیعی و در خانه هستند. بنابراین اگر می‌خواید پای پرانتزی خود را در خانه و به شکلی طبیعی اصلاح کنید نباید از این نکات غافل شوید، بلکه سعی کنید هرچه سریعتر روش‌هایی پیدا کنید که در درمان بیماری‌های زمینه‌ای که منجر به پای پرانتزی می‌شوند موثر باشند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس