چگونه رگ به رگ شدن گردن را سریع درمان کنیم؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. چگونه رگ به رگ شدن گردن را سریع درمان کنیم؟

عضلات گردن، مهارت بالا بردن سر و نگاه کردن به اطراف را به شما می‌دهند. گردن شامل مجموعه‌ای از عضلات است و همه این عضلات ممکن است در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره ساده، مانند خم کردن گردن، با مشکلاتی مانند کشش و ترک خوردن عضلات مواجه شوند. خوابیدن در وضعیت نامناسب از علل اصلی کشش و مشکلات عضلات گردن است.

اگر پس از ورزش کردن یا بیدار شدن از خواب، به‌طور ناگهانی در گردن خود درد احساس کنید، احتمالاً عضله خود را کشیده‌اید. رگ به رگ شدگی عضله رخ می‌دهد وقتی عضله به‌طور بیش از حد کشش می‌شود یا شما به شدت تلاش می‌کنید تا آن را تنش بدهید. در واقع، کشیدگی یا رگ به رگ شدگی عضله به معنای پارگی در عضله است. رگ به رگ شدگی گردن ممکن است علائم و نشانه‌های مختلفی داشته باشد. در این مقاله، می‌توانید درباره رگ به رگ شدگی عضلات گردن چیست و چگونه می‌توانید آن را درمان کنید، و همچنین چگونگی کمک پزشک به شما را بیاموزید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزو نوبت با شماره ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تماس بگیرید

علائم رگ به رگ شدگی گردن


علائم رگ به رگ شدگی گردن

هنگامی که شما دچار کشش عضله می‌شوید، بدن شما بسته به میزان شدت پارگی آن، به طرق مختلفی واکنش نشان می‌دهد. ممکن است در چنین شرایطی موارد زیر را تجربه کنید:

 • تورم در ناحیه دچار پارگی
 • اسپاسم‌های عضلانی یا گرفتگی
 • فقدان عملکرد عضلانی
 • کاهش قدرت عضلانی
 • درد و حساسیت در ناحیه آسیب دیده
 • کبودی یا در رفتگی
 • افتادگی یا فرورفتگی ظاهری عضله
 • صدای ترکیدن و احساس کردن آن در محل پارگی

علت رگ به رگ شدن گردن


علت رگ به رگ شدن گردن

رگ به رگ شدگی صرف نظر از سن بیمار، معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فرد عضلات خود را برای انجام وظیفه‌ای که قصد انجام آن را دارد، آماده نکرده باشد؛ به عنوان مثال:

 • فعالیت‌های ورزشی که به حرکات انفجاری نیاز دارند.
 • کشش بیش از حد در حین عملیات گرم کردن بدن
 • کشش بیش از حد یا اعمال فشار بیش از حد با استفاده از عضله سرد

عضلات گردن می‌توانند در حین لحظات کم فشار دیگری، مانند خم کردن سر برای نگاه کردن به تلفن همراه یا کامپیوتر یا خوابیدن در موقعیت نامناسب نیز دچار رگ به رگ شدگی شوند. همچنین تماشا کردن تلویزیون در یک زاویه نامناسب نیز می‌تواند باعث رگ به رگ شدن گردن شود. این اتفاقات در جامعه مدرن بیشتر رخ می‌دهند زیرا همه ما زمان بسیاری را صرف نگاه کردن به تلفن همراه یا کامپیوتر و تلویزیون می‌کنیم.

چه کسانی دچار رگ به رگ شدگی عضله گردن می‌شوند؟


رگ به رگ شدگی معمولاً به این معنا است که شما برای برداشتن یک شی بسیار سنگین، به عضلات فشار وارد کرده‌اید یا یک ماهیچه را به شکلی که معمولاً استفاده نمی‌کنید، به کار گرفته‌اید. ورزش نکردن و قرار گرفتن طولانی مدت در یک موقعیت ثابت، می‌تواند احتمال رگ به رگ شدگی عضلات گردن را افزایش دهد اما هر کسی می‌تواند صرف نظر از سبک زندگی خود، دچار رگ به رگ شدگی گردن شود.

تشخیص


رگ به رگ شدگی گردن می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله ضربه، فشار، یا ناشی از بیماری‌های عضلانی ایجاد شود. درجه رگ به رگ شدگی گردن بستگی به شدت آسیب دیدگی دارد و برای درمان آن باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

درجه ۱: رگ به رگ شدگی درجه یک معمولاً شامل یک آسیب متوسط به بافت عضلانی، همراه با اندکی فقدان عملکرد و قدرت عضله است. این درجه بهترین پاسخ به درمان دارد و می‌تواند با استفاده از ترکیبی از درمان‌های فیزیوتراپی، تمرینات و داروهای ضد التهابی درمان شود.

درجه ۲: در این وضعیت بیشتر فیبرهای عضلانی پاره شده‌اند و عملکرد و قدرت عضلانی کاهش یافته است. در این مورد، پزشک ممکن است برای کاهش درد و التهاب از داروهای ضد التهابی و تزریق کورتیزون استفاده کند. همچنین، فیزیوتراپی و تمرینات قوی‌کننده عضلات می‌تواند بهبودی را تسریع کند.

درجه ۳: در رگ به رگ شدگی درجه سه، یک عضله یا تاندون به طور کامل پاره شده است و هیچ گونه عملکرد عضلانی وجود ندارد. در این مورد، عمل جراحی برای جایگزینی تاندون یا عضله ممکن است لازم باشد.

پزشک ناحیه آسیب دیده را معاینه کرده و درباره وضعیت رگ به رگ شدگی شما سوالاتی می‌پرسد. پزشک همچنین می‌خواهد درباره سابقه پزشکی شما نیز آگاه شود تا ببیند که آیا رگ به رگ شدگی علت دیگری دارد یا خیر. ممکن است پزشکان پس از انجام عکسبرداری با اشعه ایکس، برای اطمینان از عدم وجود شکستگی یا آسیب دیدگی استخوان‌ها و پارگی تاندون‌ها، از تصویربرداری با اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز برای بررسی پارگی‌های عضلانی استفاده کنند. درمان انتخابی پزشک، به درجه پارگی عضلانی بستگی دارد.

پیچیدگی‌های رگ به رگ شدگی عضله گردن


عموماً در موارد رگ به رگ شدگی درجه یک و درجه دو، حتی اگر به پزشک مراجعه نکنید، رگ به رگ شدگی عضله به شکل طبیعی درمان شده و عملکرد بازیابی می‌شود. با این حال اگر توان یابی مجدد را به شکل مناسبی انجام ندهید، ممکن است این وضعیت به طور کامل بهبود پیدا نکند. این امر می‌تواند احتمال رگ به رگ شدگی مجدد عضله یا عدم بازیابی ۱۰۰ درصد عملکرد آن را بیشتر کند.

اگر عضله گردن شما کاملاً پاره شده باشد (رگ به رگ شدگی درجه سه)، در این صورت احتمالاً با آسیب نخاعی همراه است. است بنابراین در این وضعیت ممکن است چندین علائم مربوط به آسیب‌های دیگر را نیز تجربه کنید:

 اگر با ضربه شلاقی آسیب دیده باشید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • سردرد و سرگیجه
 • زنگ زدن گوش‌ها
 • درد، سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی که به اندام‌های فوقانی می‌رسد.

شما باید برای رد کردن احتمال وجود هر گونه مشکل جدی‌تر، با یک پزشک مشورت کنید. علائم زیر می‌توانند نشان دهنده آسیب نخاعی باشند:

 • بی‌ثباتی گردن
 • مشکلات کنترل روده و مثانه
 • مشکل در راه رفتن
 • احساس ضعف در بازوها و پاها

اگر بلافاصله پس از وارد شدن آسیب به گردن چنین علائمی را مشاهده کردید، هرچه سریع‌تر به اورژانس مراجعه کنید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


در صورتی که درد گردن شما در فعالیت‌های روزمره متداول به شدت مزاحمت ایجاد می‌کند، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید. همچنین، علایم دیگری که نشان می‌دهند نیاز به مشاوره پزشکی دارید عبارتند از:

 1. دردی که بعد از آسیب یا تصادف وقوع می‌کند.
 2. دردی که به سمت بازوها یا پاها شیروانی می‌کند.
 3. سردرد در همراه درد گردن.

این علائم ممکن است نشانه وجود مشکلات جدی‌تری مانند فتق دیسک، فشردگی عصب، برآمدگی دیسک یا آرتروز گردن باشند که نیاز به بررسی و درمان توسط پزشک دارند.

درمان رگ به رگ شدگی گردن


اگر گردن شما دچار درد یا گرفتگی شده باشد، می‌توانید برای کاهش درد و عدم انعطاف پذیری، چندین راه را امتحان کنید. از بسیاری از این درمان‌ها می‌توان برای پیشگیری از آسیب نیز بهره برد.

گذاشتن حرارت یا یخ

شما می‌توانید برای کمک به تسکین التهاب گردن، چند بار در روز و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه روی آن یخ بگذارید. شما همچنین می‌توانید چند بار در روز گرما را جایگزین یخ کنید. ممکن است حمام یا دوش آب گرم و استفاده از پد گرمایشی نیز کمک کننده باشد.

مصرف مسکن‌های بدون نسخه

مصرف داروهای مسکن بدون نسخه، مانند مواردی که در ادامه می‌آیند، می‌توانند به کاهش درد و علائم کمک کنند:

 • ایبوپروفن (موترین و ادویل)
 • ناپروکسن سدیم (الیو)
 • استامینوفن (تیلونل)

ورزش

ورزش کردن می‌تواند با تقویت عضلات به جلوگیری از آسیب دیدگی کمک کند. ورزش همچنین می‌تواند با بهبود موقعیت بدن به رفع سفتی گردن و جلوگیری از ایجاد آن کمک کند. ورزش همچنین یک روش عالی برای از بین بردن استرس است که می‌تواند یکی از عوامل انعطاف ناپذیری و خشکی گردن شما باشد.

کشش عضلات می‌تواند به تسکین درد و سفتی آن‌ها کمک کرده و باعث پیشگیری از آسیب دیدگی در آینده شود. مهم است که این کشش آرام و آهسته باشد. حرکات ناگهانی می‌توانند باعث التهاب، درد و آسیب جدی‌تر شوند. قبل از انجام حرکات کششی، از پد حرارتی یا دوش آب گرم استفاده کنید.

کشش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • شانه‌های خود را به عقب بچرخانید و سپس به صورت دایره‌ای به سمت جلو حرکت دهید.
 • تیغه‌های شانه خود را به سمت یکدیگر فشار دهید و برای چند ثانیه در این موقعیت باقی بمانید؛ سپس مجدداً این حرکت را تکرار کنید.
 • به آرامی سر خود را از یک طرف به طرف دیگر بچرخانید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای درمان رگ به رگ شدن گردن

یک فیزیوتراپیست یا سایر افرادی که برای انجام مراقبت‌های پزشکی حرفه‌ای آموزش دیده‌اند، می‌توانند برای شما یک برنامه فیزیوتراپی طراحی کنند که ماهیچه‌های موجود در گردن و نقاط دیگری که به قوی‌تر شدن و انعطاف پذیری بیشتر نیاز دارند را هدف قرار دهند. معمولاً یک برنامه فیزیوتراپی با آموزش دستورالعمل‌هایی درباره چگونگی انجام ورزش‌ها و کشش‌ها آغاز می شود. پس از گذشت یک فرآیند تدریجی که در طی چند هفته یا چند ماه انجام می‌شود، بیمار می‌تواند به تنهایی برنامه ورزشی خود را در خانه ادامه دهد.

دستکاری بدن با استفاده از دست

منیپولیشن یا دستکاری بدن شامل تغییراتی است که با استفاده از دست و توسط یک فرد آموزش دیده، روی ستون فقرات ناحیه گردن (و همچنین بخش پایینی ستون فقرات) انجام می‌شود و هدف از آن هماهنگ سازی مفاصل، بهبود دامنه حرکتی گردن و کاهش درد است.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی برای درمان رگ به رگ شدن گردن

ماساژ تاثیرات بسیاری برای بهبود و تسکین عضلات سفت شده و افزایش جریان خون در بافت آسیب دیده دارد که این موارد می‌تواند به تسکین بیشتر برای بیمار کمک کند. برخی ارائه دهندگان متخصص این خدمات، ماساژ درمانی را همراه با دستکاری یا منیپولیشن نیز ارائه می‌دهند.

طب سوزنی را امتحان کنید

طب سوزنی شامل فروکردن سوزن‌هایی به نقاط خاصی روی بدن است. اگرچه برای شناسایی مزایای اثبات شده طب سوزنی به پژوهش‌های بیشتری احتیاج است، اما این روش به مدت هزاران سال در طب شرقی به کار رفته است. برای انجام آن به افراد متخصصی که دارای سوزن‌های استریل شده هستند، مراجعه کنید.

مراقبت‌های کایروپراکتیک را در نظر بگیرید

یک متخصص کایروپراکتور دارای مدرک معتبر می‌تواند برای کاهش بیشتر درد، عضله‌ها و مفاصل شما را بررسی کند. این نوع از درمان می‌تواند برای برخی افراد دردناک و ناراحت کننده باشد. شما می‌توانید درباره راحتی خود در طول درمان با یک پزشک صحبت کنید.

محدود کردن فعالیت‌های جسمانی

محدود کردن فعالیت‌های جسمانی بعد از گردن درد

اگر سفتی و خشکی و درد گردن شما بلافاصله پس از انجام فعالیت‌های فیزیکی آغاز می‌شود، باید فعالیت فیزیکی که باعث این درد می‌شود را تا زمان برطرف شدن خشکی عضلات محدود کنید. با این حال هر زمانی که دچار درد و خشکی گردن شدید، بلند کردن اجسام سنگین و سایر فعالیت‌هایی که ممکن است وضعیت عضلات گردن شما را بدتر کنند را متوقف کنید.

کاهش استرس

استرس می‌تواند باعث تنش عضلات گردن شما شود. کاهش استرس می‌تواند به درمان درد و خشکی گردن و همچنین جلوگیری از آن کمک کند. شما می‌توانید استرس خود را از طریق راه‌های مختلفی کاهش دهید:

 • گوش کردن موسیقی
 • مدیتیشن
 • استراحت کردن یا داشتن تعطیلات؛ حتی اگر فقط در حد چند ساعت فاصله گرفتن از دفتر کار یا محیط استرس زا باشد.
 • انجام کارهایی که از آن‌ها لذت می‌برید.

تنظیم محیط خواب

تنظیم محیط خواب جهت کاهش خشکی گردن

تنظیم محیط خواب می‌تواند به کاهش خشکی گردن کمک کند. روش‌هایی که از طریق آن‌ها می‌توانید محیط خواب خود را تنظیم کنید عبارتند از:

 • خرید تشک مناسب
 • استفاده از بالش گردنی
 • خوابیدن فقط به پشت یا روی یکی از طرفین
 • ریلکس کردن قبل از خوابیدن
 • پوشیدن گارد دهان برای ممانعت از ساییدن دندان‌ها روی یکدیگر در طول خواب

پیشگیری


گاهی اوقات شما می‌توانید تنها با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود و ایجاد اصلاحات ارگونومیک در ابزارهای محل کار، از خشکی و درد گردن جلوگیری کنید. پیشگیری همچنین می‌تواند به معنای کنار گذاشتن برخی عادت‌های بد مانند وضعیت بدنی نامطلوب باشد. علاوه بر این ورزش منظم می‌تواند عضلات شما را تقویت کرده و احتمال رگ به رگ شدن یا آسیب دیدگی آن‌ها را کمتر کند.

همچنین ترک سیگار و سایر دخانیات می‌تواند به جلوگیری از درد گردن کمک کند. ترک دخانیات می‌تواند تا حدی دشوار باشد. درباره آن با پزشک خود صحبت کنید تا یک برنامه مناسب برای ترک دخانیات برای شما تهیه شود.

ایجاد یک محیط کار ارگونومیک

ایجاد یک محیط کار ارگونومیک

بسیاری از افراد ۸ ساعت در روز پشت میز با کامپیوتر کار می‌کنند که این امر می‌تواند در خشکی گردن و همچنین سایر ناهماهنگی‌های سیستم اسکلتی-عضلانی دخیل باشد. در اینجا چندین راه برای جلوگیری از خشکی گردن در محل کار آمده است:

 • صندلی خود را در یک موقعیت مناسب تنظیم کنید به نحوی که پاهای شما صاف بر روی زمین قرار داشته باشند و زانوهای شما مقداری بالاتر از مفاصل ران قرار بگیرند.
 • هنگام نشستن در یک وضعیت ارگونومیک قرار بگیرید، یعنی کمر شما صاف بوده و بازوهای شما در سطح میز قرار داشته باشند.
 • کامپیوتر خود را به نحوی تنظیم کنید که در سطح چشم‌های شما قرار گرفته باشد.
 • از یک کیبورد و موس ارگونومیک استفاده کنید.
 • هر چند ساعت یکبار بلند شوید؛ بدن خود را کشش داده و حرکت کنید.

مدت زمان استفاده از تلفن‌های هوشمند را محدود کنید

نگاه کردن مداوم به صفحه تلفن هوشمند باعث کشش عضلات گردن شده و فشار مداومی روی آن‌ها قرار می‌دهد. اگر مجبورید اغلب اوقات از تلفن‌های هوشمند استفاده کنید، می‌توانید برای کاهش کشش گردن از برخی نکات زیر استفاده کنید:

 • تلفن همراه خود را در سطح چشم‌ها نگه دارید.
 • تلفن همراه خود را در سطح بین شانه‌ها و گوش‌های خود قرار ندهید.
 • از هدفون یا ایرپاد استفاده کنید.
 • هر چند ساعت یکبار بین استفاده از تلفن، استراحت کنید.
 • پس از استفاده از تلفن همراه، برای ریلکس کردن عضلات خود گردن را کشش دهید.

برای مدت زمان طولانی رانندگی نکنید

همانطور که نشستن پشت میز در تمام روز مضر است، نشستن پشت فرمان اتومبیل برای مدت زمان طولانی نیز می‌تواند گردن شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر مجبورید در مسافت‌های طولانی رانندگی کنید، در اینجا نکاتی آمده است که می‌توانید از آن‌ها برای جلوگیری از خشکی گردن بهره ببرید:

 • هر چند ساعت یکبار کنار بزنید و بلند شوید؛ راه بروید و بدن خود را کشش دهید.
 • یک آلارم بگذارید تا به شما یادآوری کند که در حین رانندگی موقعیت بدن خود را بررسی کنید.
 • صندلی خود را در موقعیتی قرار دهید که بیشترین پشتیبانی را برای شما فراهم کرده و بدن شما را در موقعیت مناسبی قرار دهد.
 • در حین رانندگی پیامک ندهید. این کار غیرقانونی، خطرناک و برای سلامتی گردن شما بسیار مضر است؛ زیرا نگاه کردن به سمت بالا و پایین به طور مداوم برای خواندن پیام‌ها و رانندگی به گردن شما صدمه میزند.

کشش

انجام دادن دوره‌ای کشش‌های گردن، یک راه عالی برای جلوگیری از خشکی گردن است. این کشش‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • شانه‌های خود را به سمت عقب و جلو بچرخانید.
 • تیغه‌های شانه خود را چندین بار به هم فشار دهید.
 • گوش خود را به آرامی از دو طرف به سمت شانه خود حرکت دهید.
 • به آرامی سر خود را از یک طرف به طرف دیگر بچرخانید.

موقعیت خود را در حین خوابیدن تغییر دهید

موقعیتی که در طول شب در آن خواب می‌برید می‌تواند تأثیر زیادی بر روی سلامت گردن شما داشته باشد. خوابیدن به طرف یا خوابیدن به پشت، نسبت به خوابیدن به شکم، کمترین فشار را بر روی گردن ایجاد می‌کند. هنگامی که شما به شکم خوابیده‌اید، گردن به مدت طولانی مجبور است فشار را تحمل کند و این ممکن است باعث درد و کاهش انعطاف‌پذیری آن شود.

اگر در طول شب به یک طرف بدن یا بخشی از بدن خود می‌خوابید، مناسب است یک بالشتک یا بالشتی با پشتیبانی برای گردن خود استفاده کنید. این نوع بالشتک، به گردن شما پشتیبانی کافی را می‌دهد و باعث کاهش فشار و تنش در این منطقه می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزو نوبت با شماره ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تماس بگیرید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز تلفن نوبت دهی کلینیک