کفی چرخش مچ پا برای پیشگیری از درد پا هنگام پوشیدن کفش

  1. خانه
  2. مقالات
  3. کفی چرخش مچ پا برای پیشگیری از درد پا هنگام پوشیدن کفش

اجازه ندهید چرخش داخلی بیش از حد مچ پا، مانع بهترین عملکرد پای شما شود. چرخش داخلی مچ پا یک مشکل شایع است که در صورت عدم درمان می‌تواند مشکلات بسیار جدی‌تری را به دنبال داشته باشد. کفی‌های مخصوص گردش بیش از حد پا به طور خاص مناسب این وضعیت ساخته شده‌اند. برای دستیابی به درمان ساده و راحت، کفی‌های ارتوتیک را می‌توان به راحتی درون کفش‌های خود قرار داد. کفی‌های مخصوص پا پزشکی برای جذب موفقیت‌آمیز شوک و ضربه و افزایش ثبات روزانه در هنگام راه رفتن طراحی شده‌اند. چراکه ابزارهای طراحی شده برای سلامت، حرکت شما را به سوی هماهنگی مناسب هدایت می‌کنند. این امر به طور خاص برای جلوگیری از آسیب دیدگی و همچنین دردهای فوری ناشی از چرخش نامناسب پا بسیار مفید است. علاوه بر کفی‌های از پیش طراحی شده برای چرخش پا، ارتزهای سفارشی نیز وجود دارند که از قالب پای شما برای تولید یک محصول کاملاً سفارشی استفاده می‌کنند.

 اگر شما یا یکی از نزدیکان شما پاهای دچار عدم هماهنگی یا دارای چرخش مچ پای بیش از حد دارد، باید از یک متخصص پا پزشکی واجد شرایط راهنمایی بگیرید. هرچه درمان زودتر آغاز شود، برای شما بهتر است. بسته به شدت مشکل شما، ممکن است متخصص پا یک یا چندین گزینه‌ درمانی را توصیه کند. در نهایت شما تصمیم خواهید گرفت که کدام گزینه برای شما منطقی‌تر است. اجازه ندهید عدم هماهنگی ناشی از چرخش داخلی بیش از حد پا، کنترل زندگی شما را به دست بگیرد. سلامتی خود را باز پس بگیرید و با یک پاپزشک واجد شرایط قرار ملاقاتی ترتیب دهید.در مرکز جامع توانبخشی امید برای درمان انواع مشکلات پا از جمله چرخش مچ پا براساس شرایط هر بیمار کفی طبی مخصوص با جدیدترین دستگاه ها طراحی، قالبگیری و ساخته می شود.کفی‌های ارتوپدی به اصلاح موقعیت وضعی پا کمک می‌کنند تا موقعیت راه رفتن طبیعی‌تری برای شما به وجود بیاورند. زندگی با عدم راحتی را متوقف کنید و برای اصلاح چرخش داخلی مچ پا، یکی از کفی‌های ارتوپدی را انتخاب نمایید.جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ و ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 

چرخش مچ پا چیست؟


چرخش مچ پا چیست

بخش عقبی پا از چندین استخوان تشکیل شده است که حرکات مخالف پیچیده که «پرونیشن» و«ساپینیشن» نامیده می‌شوند را انجام می‌دهند. پرونیشن زمانی اتفاق می‌افتد که در مقابل حرکت ساپینیشن که در آن استخوان مچ پا به سمت بیرون و خود پا به سمت داخل چرخش پیدا می‌کند، استخوان مچ پا (استخوان تالوس) به سمت داخل بچرخد و پا به سمت خارج برگردد.

به زبان ساده، پرونیشن بیش از حد به معنای چرخش بیش از حد است؛ به این معنا که هنگام ایستادن یا راه رفتن، استخوان‌های عقبی پا نسبت به حالت طبیعی، مدت زمان بیشتری در موقعیت چرخش قرار می‌گیرند. هایپر پرونیشن یا چرخش بیش از حد به این معنا است که حرکت چرخشی یا پرونیشن بیش از حد در استخوان‌های عقبی پا وجود دارد.

پرونیشن یک حرکت بسیار مهم است؛ زیرا باعث می‌شود مفاصل پا اندکی باز شوند تا بتوانند با سطح زمین سازگارتر شوند. حرکت ساپینیشن، مفاصل پا را تثبیت می‌کند تا تاندون‌ها و عضلات پا هنگام دویدن یا راه رفتن پا را حرکت دهند.

علت چرخش مچ پا


علت خاص چرخش بیش از حد (هایپر پرونیشن) یا چرخش بیش از حد، ناشی از از دست دادن ثبات استخوان مچ پا روی استخوان پاشنه است. این وضعیت اغلب به صورت مادرزادی وجود دارد. در اکثر مواقع هایپر پرونیشن با قوس کف پای کمتر از حد طبیعی همراه است. با این وجود افرادی نیز وجود دارند که به رغم داشتن قوس کف پای طبیعی یا حتی بلند، همچنان دارای چرخش بیش از حد مچ پا هستند.

درباره علت خاص رخ دادن این وضعیت، نظریه‌های بسیاری وجود دارد. منطقی‌ترین دلیل این است که به دلیل طراحی خاص بخش فوقانی استخوان پاشنه است که بخش پشتی، شیب بیش از حدی روی سطح مفصل پیدا می‌کند. این امر استخوان مچ پا را وادار به لغزیدن به سمت جلو و داخل می‌کند.

صرف نظر از علت چرخش بیش از حد مچ پا، مهم‌ترین عاملی که باید بدانید این است که برخلاف باور عمومی این یک بیماری وابسته به آسیب شناسی است که به خودی خود اصلاح نمی‌شود. کودکانی که دچار این وضعیت هستند، خود باعث ایجاد آن نمی‌شوند. مطمئناً این امر واقعیت دارد که ممکن است کودکان کوچک‌تری که پاهای چاق‌تری دارند، با از دست دادن چربی اضافه دارای قوس کف پا شوند. با این حال هیچ مطالعه علمی انجام نشده است که به وسیله اشعه ایکس نشان دهد استخوان ناهماهنگ مچ پا با رشد کودک، دارای تراز شده باشد. برعکس، این مسئله ثابت شده است که چگونه با ادامه فرایند افزایش سن، جابجایی مچ پا بدتر می‌شود.

عوارض درمان نکردن چرخش مچ پا


عوارض درمان نکردن چرخش مچ پا

پا، ستون و پایه بدن است. عدم هماهنگی و تراز استخوان مچ پا می‌تواند منجر به پرونیشن بیش از حد شود که می‌تواند به باز شدن استخوان‌های پا و افزایش کشش روی بافت‌های نرم درون پا بیانجامد. چرخش بیش از حد، به عنوان علت اصلی و پنهان بیشتر مشکلات پا/ مچ پا که ناشی از وارد شدن آسیب نیستند، شناخته می‌شود. مانند:

کوتاهی طول پا 

عدم تراز و هماهنگی پشت پا می‌تواند منجر به واکنش زنجیره‌ای فشار شود که زانوها، کفل‌ها، لگن و کمر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وقتی استخوان مچ پا از موقعیت طبیعی خود روی استخوان پاشنه لغزش پیدا می‌کند، باعث بسته شدن فضای طبیعی به نام سینوس تارسی می‌شود. بسته شدن این فضا، فورا فاصله بالای استخوان مچ پا تا پایین استخوان پاشنه را کوتاه می‌کند و باعث کوتاه شدن طول پا می‌شود .

آرتروز

چرخش استخوان مچ پا به سمت داخل همچنین باعث چرخش مچ پا می‌شود. این وضعیت به بافت‌های نرم داخلی زانو فشار وارد می‌کند و موجب فرسایش رباط‌های حمایت کننده زانو می‌شود. در این وضعیت، کاسه زانو بیش از حد حرکت میظکند و به تدریج باعث فرسایش غضروف می‌شود. سایش بیش از حد غضروف به آرتروز می‌انجامد.

سیاتیک 

چرخش بیش از حد، منجر به کوتاه شدن پا و افتادگی لگن می‌شود و این امر باعث کشش بیش از حد بافت‌های آن در طرف مقابل می‌گردد. در بسیاری از مواقع، عصبی که به مفاصل ران کشیده می‌شود و عصب سیاتیک نامیده می‌شود دچار علائم شده و بیمار، مبتلا به سیاتیک تشخیص داده می‌شود. سیاتیک یک بیماری بسیار دردناک است که درمان آن واقعاً دشوار است.

سندروم باند الیوتیبیا 

یکی دیگر از مشکلات مربوط به چرخش بیش از حد مچ پا، سندروم باند ایلیوتیبیا (ITBS) است که به دلیل چرخش غیر طبیعی پا ناشی از هایپرونتیلیشن به وجود می‌آید.

کمر درد 

شیب لگن عامل اصلی ایجاد کمردرد است چرا که عضلات کمر تلاش می‌کنند برای متعادل کردن مجدد لگن به طور مداوم منقبض شوند. این امر منجر به کشش مزمن کمر می‌شود علاوه بر این، ستون فقرات دچار عدم هماهنگی و تراز شده و فشار نامساوی روی دیسک‌های بالشتکی بین مهره‌های ستون فقرات قرار می‌دهد. در نهایت این فشار نامساوی منجر به دیسک فتق و بیماری استخوان روی استخوان می‌شود. ستون فقرات دچار عدم تراز همچنین باعث وارد شدن فشار بیش از حد به بافت‌های نرم پشتیبانی کننده ستون فقرات می‌شود. این وضعیت به طور طبیعی باعث فشرده شدن استخوان‌ها به یکدیگر می‌شود که این امر به تنگی کانال نخاعی می‌انجامد.

چاقی

باور کنید یا نه، در هر صورت عدم هماهنگی ناشی از چرخش بیش از حد مچ پا می‌تواند به طور کلی سلامت عمومی شما را به خطر بیندازد. اکثر افرادی که دچار چرخش بیش از حد مچ پا هست، به سرعت متوجه می‌شوند که هر قدر تحرک بیشتری داشته باشند، بیشتر صدمه می‌بینند. بنابراین کم کم فعالیت خود را کم می‌کنند. پایین بودن سطح فعالیت منجر به کاهش متابولیسم بدن می‌شود. این امر بدین معنا است که بدن شما کالری مصرفی خود را استفاده نمی‌کند و این کالری‌ها به چربی تبدیل می‌شوند؛ در نتیجه به تدریج وزن شما افزایش پیدا می‌کند. افزایش وزن منجر به چاقی می‌شود و چاقی با بسیاری از مشکلات پزشکی از جمله دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی- عروقی و حتی برخی از انواع سرطان ارتباط دارد. اولین توصیه برای افراد مبتلا به چاقی، دیابت، فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی عروقی، ورزش کردن است. خیلی ساده است؛ اگر از خانه بیرون بروید و راه بروید برای شما خوب است. با این حال اگر در حین راه رفتن یا پس از آن دردهای ناشی از چرخش مچ پا را احساس کنید، فعالیت را قطع می‌کنید و احتمالاً پس از آن اثرات بدی ایجاد خواهد شد.

کفی چرخش مچ پا


کفی چرخش مچ پا

برای کسانی که دچار عارضه چرخش مچ پا و صافی کف پا هستند و تمایل به پوشیدن انواع کفش از جمله کفش های مجلسی و پاشنه بلند دارند راهکار جایگزینی وجود دارد. افرادی که بعد از چند ساعت پوشیدن کفش دچار پا درد می شوند می توانند از کفی طبی مخصوص چرخش پا استفاده کنند. این کفی مخصوص با دستگاه تراش CNC مناسب پای هر فرد آماده میشود و از ایجاد مشکلات و درد پا بعد از چند ساعت پوشیدن کفش معمولی، مجلسی و پاشنه بلند پیشگیری می کند. این کفی طبی مخصوص دارای قوس های داخلی، عرضی، قوس های خارجی و همچنین پد متتارسال است و فضای قرارگیری پاشنه دارد و به راحتی داخل کفش جایگزین می شود. این کفی فضای کمی در کفش اشغال می کند تا به راحتی قابل استفاده باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک