انحراف شست پا :درمان بیرون زدن استخوان شست پا به سمت بیرون

  1. خانه
  2. پا
  3. انحراف شست پا :درمان بیرون زدن استخوان شست پا به سمت بیرون

هالوکس والگوس یا انحراف شست پا، یک اختلال در اسکلت بندی کف پا می‌باشد که در آن شست پا دیگر در حالت طبیعی خود قرار ندارد. بلکه به طرف انگشتان دیگر پا زاویه‌دار می‌شود و اغلب اوقات آن‌ها را از جای خود تغییر می‌دهد. گاهی اوقات، انگشتان پا حتی بالاتر یا پایین‌تر از یکدیگر جا به جا می‌شوند. در این شرایط، یک برآمدگی قابل‌توجهی مشاهده و احساس می‌شود. انحراف شست پا باعث می‌شود تا بخش توپی (یعنی ناحیه برآمدگی زیر انگشتان) کف پا برجسته شود. هالوکس والگوس همچنین توزیع وزن در کل پای شما را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود تا کف پایتان هنگام راه رفتن بچرخد. این موضوع اغلب موجب بروز درد خیلی زیادی در پا می‌گردد. درمان این عارضه معمولاً شامل کفش‌هایی است که دارای فضای کافی برای انگشتان پا است (باید بتوانید انگشتان پا را حرکت دهید ؛ جای انگشت پا در کفش باید به اندازه کافی گسترده باشد تا برجستگی استخوانی را در خود جای دهد) ، همچنین شامل پد گذاری، نگه‌دارنده‌های قوس کف پا که می‌توان بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کرد، کفی‌های طبی و چسب زنی یا تیپینگ توسط یک متخصص فیزیوتراپی می‌شود. هنگامی که درمان محافظه کارانه با شکست مواجه شود و شما دچار درد مزمن شده‌اید، می‌توان اقدام به عمل جراحی کرد.

اگر با درمان‌های خانگی هیچ‌گونه تسکینی نمی‌یابید، ممکن است زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید. وی می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا جراحی گزینه‌ای مناسب برای شما است یا خیر، به خصوص اگر درمان‌های غیر جراحی کارایی نداشته باشند. هدف اصلی این جراحی تسکین درد است. روش‌های جراحی همچنین با هدف بازگرداندن عملکرد طبیعی انگشتان پا انجام می‌شود ، بنابراین می‌توانید به فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید برگردید و احتمال عود را به حداقل برسانید. پزشکان گزینه‌های مختلف جراحی برای بازگشت انگشتان پا به وضعیت طبیعی خود دارند. آن‌ها به‌طور معمول تصمیم خود را بر اساس شدت انحراف شست پا اتخاذ می‌کنند.  در صورت داشتن شرایط زیر، به پزشک یا پزشک متخصص خود در زمینه درمان اختلالات پا (متخصص پا یا متخصص ارتوپدی) مراجعه کنید:

•درد مداوم کف پا و شست پا

• برآمدگی قابل مشاهده‌ای در مفصل انگشت شست شما

•کاهش حرکت شست پا یا کف پای شما

•دشواری در یافتن کفش‌هایی که باوجود داشتن انحراف شست، بتوانند به‌خوبی پوشیده شوند

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان انحراف شصت پا با شماره تلفن‌های ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل فرمایید.

علل بروز انحراف شست پا


علل بروز انحراف شست پا

اغلب اوقات انحراف  شست پا به دلیل ترکیبی از عوامل مختلف ایجاد می‌شود. هالوکس والگوس گاه ارثی است. اگر یک پیش زمینه‌ی شناخته شده دارید، سالها پوشیدن کفش‌های تنگ و نوک‌تیز ممکن است مضر باشد. همچنین با پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، عضلات پای شما نمی توانند به طور صحیح در این کفش‌ها کار کنند، و قدرت و کششان را از دست می‌دهند. این امر می‌تواند باعث جابجایی انگشتان پا شود. علاوه بر این ، مطالعات نشان داده‌اند که حتی پوشیدن جوراب برای سال‌های متمادی، انگشتان پا را به هم فشار می‌دهد و شکل طبیعی پایتان را تغییر می‌دهد. جوراب‌های فشرده‌سازی به‌خصوص مشکل‌ساز هستند.

اگرچه پوشش کفش مستقیماً باعث ایجاد این انحراف نمی‌شود ، اما مطمئناً می‌تواند شرایط را دردناک و متورم کند. سایر علل کمتر شایع ناهنجاری‌های هالوکس والگوس شامل تروما (رگ به رگ شدن‌ها ، شکستگی‌ها و آسیب‌های عصبی) ، اختلالات عصبی عضلانی (بیماری فلج اطفال یا Charcot-Marie-Tooth) و اختلاف طول اندام (یک پا کوتاه‌تر از پای دیگر) می‌باشد که در آن پای بلندتر دچار انحراف شست پا می‌شود. انحراف انگشت شست پای بلندتر باعث می‌شود که کف پا زیادی خم شود.

شرایط مختلف آرتروز می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید ناهنجاری‌های هالوکس والگوس شود. نقرس، یک بیماری مفاصل دردناک است که معمولاً شامل اولین مفصل MTP می‌شود، که می‌تواند به ناهنجاری انحراف شست پا آرتروزی منجر شود. آرتریت روماتوئید با همان روماتیسم مفصلی اغلب باعث ایجاد انحراف‌های شدید شست پا به همراه سایر ناهنجاری‌های انگشتان پا می‌شود.

علائم و نشانه‌های انحراف شست پا چیست؟


در مراحل اولیه ، انحراف شست پا به ‌ندرت باعث ناراحتی شما خواهد شد. قسمت کوچک بیرون زده‌ی استخوان متاتارس در قسمت داخلی کف پا شروع به آزار و ناراحتی شما خواهد کرد. پای شما ممکن است دیگر در کفش‌های بلند و باریک زنانه جای نگیرد. برآمدگی ایجاد شده‌ی شما ضخیم‌تر می‌شود و به شکل پینه‌ی پا درمی‌آید. به همین دلیل هالوکس والگوس را “پینه‌ی پا” نیز میگویند.

در مراحل پیشرفته ، درد پا بروز خواهد کرد. این حالت عموماً در منطقه‌ای شروع می‌شود که سر استخوان متاتارس شما در قسمت داخلی پای شما به صورت برآمدگی ظاهر شود. توپی کف پا تا حد زیادی بزرگ شده و در هر قدم به روی کف کفشتان فشار داده می‌شود. پوست و بورسا (کیسه‌های کوچک زیر پوست تان) دائماً تحریک می‌شود. التهاب و تورم نیز ایجاد می‌شود. از آنجا که دیگر نمی‌توانید به کف پای خود فشاری بیاورید و نقاط آسیب دیده همچنان به کفش فشار داده می‌شوند، این وضعیت می‌تواند به یک حالت عودکننده و بسیار دردناک تبدیل شود.

مفصل انگشتان شست پا نیز تحت تأثیر منفی این وضعیت قرار خواهد گرفت. به دلیل تغییر وضعیت استخوان‌های انگشتان، حرکات مفصل نیز تغییر می‌کند. سپس مفصل سریع‌تر فرسوده می‌شود (آرتروز) و تحرک کمتر و کمتری خواهد داشت. اگر آرتروز شما از قبل پیشرفت کرده باشد ، هنگام پیاده‌روی ، پای شما دردناک‌تر از همیشه خواهد بود.

اما این درد در شست پا نیست که اغلب بیماران را وادار می‌کند تا به پزشک مراجعه کنند. گاهی اوقات فشار آوردن انگشت شست پای خمیده بر روی انگشت دوم پا، بزرگ‌ترین منبع درد است.

تشخیص یک انحراف شست پا چگونه است؟


پزشک هنگام مشاهده‌ی علائم ذکر شده در بالا، یک انحراف شست پا را به عنوان یک تشخیص احتمالی خود در نظر می‌گیرد. آناتومی کف پا از جمله عملکرد مفصل و کف پا ، در طول معاینه ارزیابی می‌شود. رادیوگرافی (عکس‌های رادیولوژی) پا می‌تواند برای تعیین صحت مفاصل پا و غربالگری برای شرایط و بیماری‌های زمینه‌ای مانند آرتروز یا نقرس مفید باشد. عکس رادیولوژی یک روش عالی برای محاسبه‌ی تراز بودن انگشتان پا هنگام قرار گرفتن در حالت ایستاده (تحمل وزن) است.

درمان انحراف شست پا چیست؟ آیا داروهای خانگی برای معالجه‌ی آن وجود دارد؟


درمان‌های غیر جراحی مانند استراحت و پوشیدن کفش یا صندل گشاد (آزادتر) (ترجیحاً با یک کفی طبی نگه‌دارنده) اغلب می‌توانند درد آزار دهنده‌ی ناشی از برآمدگی‌ها را تسکین دهند. به‌عنوان مثال، کفش‌های پیاده‌روی ممکن است برخی از این مزایا را داشته باشند، نسبت به مدل‌های پاشنه‌بلند که به طرفین کف پا فشار می‌آورند.

داروها و تزریق

داروها و تزریق

داروهای ضدالتهابی، مانند استیل اسیدسیلیک اسید (آسپیرین ، اکوترین) ، ایبوپروفن (Advil ، کودکان و نوجوانان Advil / Motrin ، Medipren ، Motrin ، نوپرین ،  PediaCare Fever) و ناپروکسن (Anaprox، Naprelan، Naprosyn، Aleve) می‌توانند به کاهش التهاب و تسکین درد شما کمک کنند. گاهی اوقات استعمال موضعی کیسه‌ی یخ (پک سرد) نیز مفید است.

  • التهاب مفصل در بیخ انگشت بزرگ پا می‌تواند با تزریق موضعی کورتیزون تسکین یابد.
  • فشار یا اصطکاک مداوم می‌تواند منجر به تخریب پوست و عفونت شود که ممکن است به درمان با آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشد.

محافظ (شیلد) ها یا پدهای پینه پا

شیلدها یا پدهای پینه و انحراف شست پا می‌توانند فشار را روی پینه‌ای که به خاطر پوشیدن کفش‌های تنگ و بسته ایجاد شوند، کاهش دهند. درصورتی‌که شرايط هنوز در مرحله اوليه با حداقل ناهنجاري باشد ، ممكن است يك اسپلینت (آتل) مخصوص پینه كمك كند. اسپلینت ها در ضمن کشش ساختارهای بافت نرم و محکم به قرار دادن پنجه در حالت اصلاح شده کمک می‌کنند. در هنگام خواب باید از اسپلینت های مخصوص شب استفاده کرد و نیم بوت های اسپلینتی را می‌توان در داخل کفش پوشید. استفاده از چسب مخصوص ارتوپدی و جداکننده های انگشتان پا نیز می‌تواند برای رسیدن به اهداف درمانی مفید باشد.

ارتزها

ارتتیک ها یا کفی‌های طبی سفارشی برای بهبود مکانیک پا و اصلاح چرخش پیش از حد کف پا به داخل مورد استفاده قرار می‌گیرند. ارتوتیک با بهبود عملکرد مفصل می‌تواند از پیشرفت انحراف شست پا جلوگیری کرده و درد را تسکین دهد. علاوه بر این ، ارتزها باید در کفش‌های بنددار و با سایز مناسب پوشیده شوند. این کفش‌ها می‌توانند تأثیر مثبتی روی موقعیت مفصل بگذارند و ناراحتی را که معمولاً در کفش‌های سفت و تنگ وجود دارد ، کاهش دهند.

هنگامی که اقدامات فوق در تسکین علائم مؤثر واقع شود، بیماران باید با بهینه سازی نوع کفش و مراقبت از پای خود، از تحریک مجدد انحراف شست پا جلوگیری کنند. بسیاری از درمان‌های بدون جراحی می‌توانند درد را تسکین دهند. با این حال، تنها راه برای تغییر ساختار انحراف شست پا انجام عمل جراحی است.

حرکات کششی

حرکات کششی

اگر شما دچار درد  ناشی از یک انحراف شست پا هستید و یا اگر سعی دارید جلوی شکل گیری آن را بگیرید، انجام تمرینات منظم و طراحی شده برای درمان و پیشگیری می‌تواند به سالم نگه داشتن پاهای شما و از عدم نیاز به عمل جراحی کمک کند، در ادامه به برخی از این تمرینات مؤثر می‌پردازیم:

پوینت (خم کردن انگشتان به جلو) و فلکس کردن (خم کردن انگشتان به عقب) انگشتان پا

این تمرین با خم شدن عضلات زیر کف پاهایتان، روی مفاصل انگشتان پا کار می‌کند.

بر روی یک سطح بنشینید و پاهایتان را حدود ۱۵ سانتی‌متر از کف فاصله دهید. انگشتان پا را آهسته به جلو و عقب خم کنید . این کار را برای ۲۰ بار در ۲ تا ۳ ست انجام دهید.

باز کردن انگشتان پا

در حالی که نشسته‌اید، کف پای خود را روی زمین قرار دهید. در حالی که پاشنه پا بر روی زمین ثابت است، انگشتان پا را بلند کرده و آن‌ها را از هم باز کنید. این تمرین را ۱۰ تا ۲۰ بار برای هر پا تکرار کنید.

حلقه زدن با انگشت پا

این تمرین مفاصل موجود در انگشتان پا را به حرکت درمی‌آورد و به کاهش سفتی کمک می‌کند.

درحالی‌که روی یک صندلی نشسته‌اید ، به پشت تکیه داده و انگشت بزرگ خود را بگیرید. انگشت  شست را ۲۰ بار در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. بعد از آن کمی مکث کنید و سپس در جهت مخالف بچرخانید. این تمرین را در ۲ تا ۳ ست روی هر انگشت انجام دهید.

دور کردن (ابداکسیون) انگشت شست پا با کمک باند ورزشی

یک باند یا کش ورزشی را دور هر دو انگشت شست پای خود بپیچید. با باند محکم، هر دو انگشت را با یک حرکت کوچک با باند از انگشتان دیگر دور کنید. هنگامی که به طور کامل کشیده شد ، ۵ ثانیه نگه دارید ، سپس آن را آزاد کنید و حرکت را برای ۲۰ بار تکرار کنید.

غلت دادن توپ

یک توپ تنیس یا چیزی مشابه آن را روی زمین قرار داده و پای خود را در بالای آن  قرار دهید. پای خود را به عقب و جلو روی توپ بغلتانید. این حرکت را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه در هر پا تکرار کنید ، حتی اگر انحراف شست پا فقط در یک پا باشد.

گرفتن و کشیدن حوله

یک حوله کوچک یا لیفی را روی زمین قرار دهید. بنشینید و حوله را با انگشتان پا بگیرید و به سمت خود بکشید. فقط از انگشتان پا را برای جمع کردن و گرفتن حوله استفاده کنید. این حرکت را به مدت ۵ دقیقه تکرار کنید.

برداشتن تیله

برای این تمرین به یک کاسه حاوی ۱۰ تا ۲۰ تیله نیاز دارید. تیله‌ها را روی زمین و کاسه را کنار آن قرار دهید. روی سطحی بنشینید و کف پاهایتان نزدیک به زمین باشد. با انگشتان پا دانه به دانه تیله‌ها را برداشته و در کاسه قرار دهید. حتماً انگشت خود را به دور تیله بگیرید.

چرخش هشتی شکل

این تمرین شبیه به حلقه زدن انگشت شست است، البته با این تفاوت که شما انگشتان پا را به جای یک دایره به شکل هشت حرکت می دهید. این کار به انعطاف پذیری و دامنه حرکتی کمک می‌کند. این حرکت را ۱۰ بار روی هر انگشت برای ۲ تا ۳ ست تکرار کنید.

بلند کردن پاشنه پا

در حالی که نشسته‌اید، کف پای خود را صاف بر روی زمین قرار دهید. پاشنه پا را بلند کرده و بیشتر وزن را به سمت قسمت بیرونی توپی پای خود قرار دهید. به مدت ۵ ثانیه نگه دارید و به زمین برگردانید. این حرکت را ۱۰ بار در هر پا تکرار کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان انحراف شصت پا با شماره تلفن‌های ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل فرمایید.

آیا برای اصلاح انحراف شست پا جراحی لازم است؟


برای کسانی که این ناهنجاری ، با وجود مراقبت و درمان‌های محافظه‌کارانه، همچنان باعث درد مداوم می‌شوند، یک عمل جراحی برای اصلاح انحراف شست پا در نظر گرفته می‌شود. عمل جراحی برای درمان انحراف شست پا، بونیوونکتومی (جراحی خارج کردن بونیون یا همان پینه پا) گفته می‌شود. عمل جراحی می‌تواند این ناهنجاری را برطرف کرده و درد را تسکین دهد و منجر به بهبود عملکرد پا شود. این عمل‌ها معمولاً شامل از بین بردن رشد استخوانی پینه و در ضمن تراز کردن مجدد مفصل شست پا می‌باشد. جراحی اغلب، اما نه همیشه موفقیت آمیز است. عدم تسکین درد ف حتی پس از عمل جراحی ، می‌تواند ناشی از حرکت انگشتان پا به سمت محل انحراف قبلی خود باشد، چون عمل جراحی انحراف شست پا همیشه مشکلات مکانیکی را برطرف نمی‌کند. با این حال ، پوشیدن کفش مناسب و کفی طبی و ارتز می‌تواند احتمال شکست جراحی را کاهش دهد.

آیا می‌توان از بروز انحراف شست پا جلوگیری کرد؟


اگر تشخیص زودهنگام انجام شود، مثلاً در دوران قبل از بلوغ، می‌توان سرعت رشد انحراف شست پا را کند کرد و در بعضی موارد با استفاده از کفش‌های مناسب و نگه دارنده و کفی‌های سفارشی کفش (ارتوتیک) به پیشگیری از این مشکلات کمک کرد. فیزیوتراپی شامل حرکات کششی نیز می‌تواند مفید باشد. اجتناب از برخی فعالیت‌های ورزشی با کفش نامناسب و فشار آوردن به انگشتان شست پا ، می‌تواند از بروز علائمی که همراه با این ناهنجاری رخ می‌دهند، جلوگیری کند. معاینه زودرس توسط پزشک متخصص پا نیز توصیه می‌شود.

بهبودی یک انحراف شست پا در آینده چگونه پیش‌بینی می‌شود؟


درمان‌های فوق‌الذکر در معالجه انحراف شست پا بسیار مؤثر است و آینده این بیماری می‌تواند بسیار عالی باشد. بااین‌حال ، تشخیص صحیح برای تعیین هرگونه ناهنجاری‌های مرتبط با آن و همچنین شدت انحراف شست پا ضروری است. همچنین یک انحراف شست پا یک تغییر شکل پیش‌رونده است و با گذشت زمان بدتر می‌شود. این امر می‌تواند باعث بی‌ثباتی در بقیه نقاط کف پا شود و گاه منجر به آرتروز در مفصل واقع در انتهای انگشت بزرگ شود. بنابراین توصیه می‌شود با یک متخصص پا مشورت کنید تا به طور کامل انحراف شست پایتان را ارزیابی کند. توجه زود هنگام، تشخیص و مراقبت از انحراف شست پا می‌تواند از پیشامدهای ناتوان کننده ی این عارضه جلوگیری کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان انحراف شصت پا با شماره تلفن‌های ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتز

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک