انواع ارتز پا: بهبود وضعیت و محافظت از پا با ارتز ارتوپدی پا

انواع ارتز پا

ارتز پا یک کفی طبی است که با دقت در کفش شما قرار می‌گیرد تا بتواند پای شما را پشتیبانی، تراز کند و در جای خود قرار دهد و به درمان و پیشگیری از بسیاری از مشکلات پاها کمک کند. ارتزها مانند عینک و لنزهای طبی که به بهبود بینایی کمک می‌کنند، به حمایت و تمرکز عملکرد پا کمک می‌کنند تا مشکلات را کاهش داده و از بین ببرد. در واقع، ارتزها تنها ابزار دیگری در کیت ابزارهای مورد استفاده‌ی فیزیوتراپیست (یا یک متخصص پا) وجود دارد. گاهی اوقات آن‌ها یک روش اصلاحی کوتاه مدت و گاهی اوقات یک روش اصلاحی بلند مدت هستند. ارتز می‌تواند به همه مشکلات از راه رفتن بدون درد گرفته تا کاهش درد مزمن کمک کند.

ارتز پا کمک می‌کند تا مشکلات موجود در پا و کف پا را برطرف کنیم. هنگامی‌که کف پا پیچ می‌خورد (به سمت داخل می‌چرخد) نه تنها باعث اختلال در تراز بدن شما می‌شود، بلکه فشار زیادی در قسمت‌های خاصی از پا و کف پا ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به بروز مشکلات متعددی شود. کار ارتز دست‌کاری و اصلاح کف پای شما می‌باشد به گونه‌ای که نسبت به اندام تحتانی به درستی تراز شود و از این طریق پا را به عملکرد طبیعی خود بازگرداند. برای سفارش ارتز باید به پزشک عمومی خود و یا یک متخصص پا یا کایروپودیست نیاز دارید تا برای شما نسخه بنویسد.

ما طیف گسترده‌ای از ارتزها را ارائه می‌دهیم که برای راحت‌تر کردن سبک زندگی شما طراحی شده‌اند. ارتزهای ما در ضخامت‌ها و طول‌های مختلف برای سبک‌های زندگی، فعالیت‌ها و ورزش‌های بخصوص تهیه می‌شوند. متخصص پا یا ارتوپدی، در طول ارزیابی و معاینه شما، با شما صحبت خواهد کرد تا مناسب‌ترین نوع ارتز مورد نیاز برای شما را تعیین کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۴ تماس حاصل فرمایید.

چه کسانی به ارتز احتیاج دارند؟ 


بسیاری از بیماران با شرایط زیر به ارتز پا احتیاج دارند:

پس از صدمات

متخصص بیماری‌های پا یا فیزیوتراپیست ممکن است به دلایل مختلف ارتز را توصیه کند. پزشکان غالباً بیماران را برای آسیب‌دیدگی بافتی مانند فاشیات پلانتار یا سندرم باند الیوتیبیال و همچنین درد لگن و پشت ویزیت می‌کنند. یک ارتز یا یک کفی کوچک بالابرنده‌ی پاشنه، می‌تواند پشتیبانی لازم را ایجاد کند تا بر علت بروز درد تأثیر بگذارد.

مشکلات ژنتیکی 

برخی افراد ممکن است به خاطر مشکلات ژنتیکی به ارتز نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، کسانی که قوس کمی در کف پا (صافی کف پا) دارند، ممکن است بیرون زدگی زیادی در کنار پایشان داشته باشند. کف پا برای هماهنگ شدن روی ناهمواری‌های سطح زمین انعطاف‌پذیرتر می‌شود. سپس پا شروع به بالا رفتن می‌کند و سفت می‌شود (فشار خود را از سطح زمین برمی‌دارد). اگر بر اثر بک ضربه، پایتان بیش از حد بچرخد، کار عضلات مچ پا از نظر توانی و قدرتی سخت‌تر می‌شود. یک ارتز، چرخش پا را کنترل کرده و از چنین خمش و پیچش شدیدی جلوگیری می‌کند.

افرادی که قوس کف پایشان زیاد است، می‌توانند شرایط متضادی را متحمل شوند. پای دارای قوس زیاد، سفت‌تر است. این گونه افراد در معرض نسبت به صدمات استرسی بسیار آسیب پذیر هستند زیرا تمایل دارند پایشان را سخت‌تر به زمین بزنند. در این مورد، ارتزی که برای برآمدن قوس تهیه می‌شود، وزن را به دور از مناطق آسیب پذیر مانند استخوان متاتارس توزیع می‌کند که در غیر این صورت ممکن است در معرض آسیب استرسی قرار بگیرد.

ارتز همچنین می‌تواند به افرادی که اختلاف ساختاری در کف پاها و پاهایشان دارند کمک کند. اگر یک پا بلندتر از پای دیگر باشد، ارتز بالابر پاشنه ممکن است لازم باشد، در حالی که یک ارتز معمولی می‌تواند برای کسی که دارای ساختارهای نامتقارن پا است، مؤثر عمل کند. افراد دارای صدمات ناشی از کار بیش از حد، اغلب با استفاده از ارتز هایشان همراه با استراحت و فیزیوتراپی زودتر نتیجه می‌گیرند. افرادی که عدم تعادل دائمی دارند می‌توانند از آن‌ها به عنوان یک راه حل طولانی‌مدت استفاده کنند.

انواع ارتز پا 


ارتزها، کفی‌های کفش سفارشی هستند که می‌توانند برای کمک به درمان به مشکلات و بیماری‌های متعددی، از مشکلات پا گرفته تا درد کمر استفاده شوند. دو نوع ارتز وجود دارد که هر کدام برای رفع مشکلات متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا ما به شما کمک خواهیم کرد تا تصمیم بگیرید که ارتز برای شما مناسب است یا خیر و اگر مناسب است، کدام نوع.

ارتزهای سفارشی

این نوع ارتزها که به آن‌ها ارتز سخت نیز گفته می‌شود، ارتزهای با ساخت سفارشی هستند که معمولاً در مواردی استفاده می‌شوند که عارضه کاملاً پیشرفته کرده است. چرخش پا به داخل و خارج از مشکلاتی است که با ارتزهای سفارشی قابل درمان هستند. این در شرایطی است که هنگام تماس پا با زمین، پا بیش از حد به سمت خارج یا بیش از حد به سمت داخل می‌چرخد. با گذشت زمان، این باعث می‌شود که پاها چرخیده و تغییر شکل پیدا کنند. این عارضه به نوبه خود می‌تواند منجر به مشکلات دیگری، از جمله درد در پاها یا تغییر در وضعیت بدن شود.

ارتزهای سفارشی بصورت جداگانه توسط یک متخصص پا (پودیاتریست یا متخصص ساخت ارتز) ساخته می‌شوند. این متخصص پس از یک معاینه دقیق، به شکل نادرست کف پاها نگاه و آن را بررسی خواهد کرد و کفی‌های طبی را می‌سازد که آن‌ها را مجبور به بازگشت به موقعیت صحیح کند. این ارتزها سریع‌ترین و مؤثرترین روش برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات پا است.

ارتزهایی با قالب‌گیری حرارتی

ارتزهای با قالب‌گیری حرارتی جایگزین کم هزینه‌تری برای ارتزهای سفارشی هستند که می‌توانند در موارد بسیار خفیف‌تر مشکلاتی مانند چرخش پا به داخل استفاده شوند. آن‌ها تقریباً به همان روشی که ارتزهای سفارشی تهیه می‌شود، کار می‌کنند، اما به جای اینکه توسط متخصص به صورت موردی تهیه شوند، می‌توان آن‌ها را به‌صورت اما ده از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم طبی تهیه کرد.

ارتزهای قالب‌گیری حرارتی معمولاً از اتیلن وینیل استات یا EVA ساخته می‌شوند. EVA یک پلاستیک تخصصی شده است که مانند لاستیک نرم است، اما پشتیبانی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. کفی‌ها گرم می‌شوند که این گرما مواد را نرم می‌کند. سپس آن‌ها به فرم پاها قالب می‌گیرند و سرد می‌کنند، به امید که مشکلات به این صورت برطرف شود. اگرچه ارتزهای قالب حرارتی جایگزین بسیار ارزان‌تری برای ارتزهای سفارشی هستند، اما خطر استفاده از آن‌ها به طرزی نادرست وجود دارد و شاید شرایط را بدتر کند، بنابراین قبل از آنکه بخواهید خودتان برای درمان هر مشکلی عمل کنید، حتماً به یک متخصص مراجعه کنید.

کفی 

گزینه آخر، تهیه‌ی کفی است (کفی‌های معمولی که می‌توان از فروشگاه‌ها تهیه کرد). کفی‌های طبی ارزان قیمت‌تر از سایر گزینه هستند، البته این ارزانی نیز دلایلی دارد. این کفی‌ها با قیمت مناسب تولید انبوه تولید می‌شوند تا برای افراد زیادی متناسب باشند، بنابراین آن‌ها روشی مؤثر برای مقابله با مشکلات فردی نیستند. اگرچه این کفی‌ها می‌توانند فوایدی داشته باشند، اما نباید آن‌ها را با ارتز اشتباه گرفت.

AFO (ارتز مچ تا کف پا) چیست؟


ارتز مچ تا کف پا

 AFO همچنین با نام ارتز پایین پا یا ارتز مچ تا کف پا نیز شناخته می‌شود. مفصل موجود در این ارتز، کار مفصل مچ پا یا کارهایی را که پا دیگر قادر به انجام خود به خودی (بلند کردن) نیست انجام می‌دهد. یک ارتز AFO بیشتر به سمت زانو کشیده می‌شود اما روی آن قرار نمیگیرد. بسته به شرایط مورد نیاز، یک AFO از پیش ساخته یا سفارشی ساخته می‌شود.

امکانات ارائه شده توسط مفصل ارتز قطعاً از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ارتز می‌تواند اثری روی بلند کردن پا داشته باشد، روی میزان خم شدن مچ پا (کشیده شدن کف پا به سمت استخوان درشت‌نی) و خم شدن کف پا (خم شدن پا به سمت زمین) تأثیر داشته باشد.

KAFO (ارتز کف پا- مچ- زانو) چیست؟


ارتز کف پا-مچ- زانو

 ارتز کف پا- مچ – زانو (KAFO) تا زانو کشیده می‌شود. تمرکز این ارتز بر روی مفصلی است که در بلندی زانو بکار رفته است. تقسیم‌بندی این ارتزها به این صورت است: مفصلی با حرکت آزادانه، مفصل قفل شده و مفصل زانو با سیستم اتوماتیک. نوع این مفصل همیشه طبق علائم و مشکلات بیمار انتخاب می‌شود.

KO (ارتز زانو) چیست؟


ارتز زانو

ارتز زانو فقط زانو را می‌پوشاند. برخلاف KAFO یا AFO، هیچ مفصلی در ارتفاع مچ پا وجود ندارد. از ارتزهای زانو برای محافظت و بهبودی مفصل زانو (بعد از عمل) استفاده می‌شود؛ بنابراین، با استفاده از این ارتزها درد زانو می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی تسکین یابد. نشانه‌های متداول برای لزوم استفاده از این ارتزها عبارت‌اند از صدمات رباط صلیبی، صدمات رباط کپسولی و آسیب‌دیدگی مینیسک.

آیا باید همیشه و مرتباً ارتز بپوشم؟ 


تا حد امکان. ارتزهای سفارشی شما وقتی روی پایتان یا در زیر کف پایتان باشند، تراز شما را به خوبی اصلاح می‌کنند و مانع از بازگشت مشکلات پایتان می‌شود. اگر آن‌ها را نپوشید، پای شما دیگر به وضعیت صحیح برنمی‌گردد و اصلاح نمی‌شود و خیلی زود مشکلات قدیمی شما برمی‌گردد.

ارتزها چقدر دوام دارند؟ 


این کاملاً به فرد و سبک زندگی او بستگی دارد. به طور کلی ارتزها حداقل ۲ سال حالت و عملکرد خود را حفظ می‌کنند. اگرچه کودکان به دلیل رشد سریع‌شان، استفاده از آن‌ها و دوامشان حداقل یک سال خواهد بود.

آیا کودکان به ارتز نیاز دارند؟ 


پاهای کودکان ممکن است نسبت به انواع نیروهای غیر طبیعی آسیب‌ پذیر باشد زیرا استخوان هنوز تشکیل نشده است. اگر در این مرحله اختلالی در عملکرد آن‌ها وجود داشته باشد، بدون درمان باقی بماند و به آن رسیدگی نشود، پایه و اساس یک مشکل را برای طول عمر فرد ایجاد کند. هنگامی‌که کودکان از دردی در پاهای خود شکایت می‌کنند که بیش از چند ماه طول می‌کشد یا به طور مکرر برمی‌گردد، حتماً باید رسیدگی شود ؛ ممکن است چیزی جز استفاده‌ی بیش از حد یا آسیب جزئی نباشد، اما گاهی اوقات این می‌تواند نشانه یک مشکل عمیق‌تر باشد.

مقالات اخیر
info

از آنجا که برخی از کلینیک های ارتوپدی فنی از «کلینیک امید» در نام برند و وبسایت خود استفاده کرده اند، بدین وسیله اعلام میکنیم که تنها کلینیک تخصصی بیماریهای پا در بخش ارتوپدی فنی «مرکز جامع توانبخشی امید» واقع در خیابان مطهری تهران است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button