بریس اسکولیوز: بهترین کمربند طبی برای درمان انحراف ستون فقرات

  1. خانه
  2. ستون فقرات
  3. بریس اسکولیوز: بهترین کمربند طبی برای درمان انحراف ستون فقرات

یکی از قدیمی‌ترین، آزمایش شده ترین روش‌های درمان اسکولیوز درمان با استفاده از بریس است. در این روش درمانی بیمار اسکولیوز دور تنه خود را می‌بندد تا از رشد منحنی ستون فقرات جلوگیری کند.

از ابتدای آزمایش این روش، جهش‌های بزرگی در طراحی و عملکرد بریس های اسکولیوز وجود داشته است و بیماران امروزی اسکولیوز ممکن است بسته به نوع شرایط خود از انواع بریس های مختلف استفاده کنند. تفاوت اصلی بین انواع مختلف بریس اسکولیوز در میزان فشاری است که به ستون فقرات و دنده‌های فرد وارد می‌شود. برخی از بریس ها باید به صورت تمام وقت استفاده شوند، در حالی که برخی دیگر باید هنگام خواب استفاده شوند.

متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید متخصصانی در زمینه درمان و اصلاح اسکولیوز هستند. آن‌ها می‌توانند بهترین نوع بریس و طراحی سفارشی را انتخاب کنند که مناسب شرایط و سبک زندگی شما باشد. آن‌ها یک برنامه درمانی اختصاصی ایجاد می‌کنند که برای شما مناسب است. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

بریس‌هایی که برای درمان اسکولیوز استفاده می‌شوند، چگونه هستند؟ 


اسکولیوز یک انحنای جانبی غیر طبیعی در ستون فقرات است که بیشتر در کودکان دیده می‌شود. اگر این اختلال درمان نشود، ممکن است با گذشت زمان بدتر شود و نیاز به درمان دارد.

یکی از روش‌های درمان اسکولیوز استفاده از بریس است که شامل اعمال فشار به ستون فقرات و دنده‌ها به منظور جلوگیری از بدتر شدن انحنا است.

استفاده از بریس برای درمان اسکولیوز یک روش استاندارد و غیر جراحی است که صدها سال است که در کودکان استفاده می‌شود. اخیراً برخی از افراد منتقد شده‌اند، اما داده‌های فعلی نشان می‌دهد که استفاده از بریس به عنوان گزینه‌ای موثرتر برای جایگزینی جراحی فیوژن نخاع است.

استفاده از بریس برای درمان اسکولیوز به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود: بریس‌های سفت و سخت و بریس‌های پویا. اکثر بریس‌های سفت و سخت نیازمند استفاده تمام وقت (از ۱۶ تا ۲۳ ساعت در روز) یا استفاده در طول شب (۸ تا ۱۰ ساعت) هستند.

بریس‌های سفت 

این نوع بریس‌ها به عنوان رایج ترین نوع بریس اسکولیوز و اغلب موثرترین آن در نظر گرفته می‌شود. متخصصان ساخت بریس این موارد را از قالب‌های پیش ساخته یا سفارشی پشت و تنه بیمار ایجاد می‌کنند و نقاط فشار سفارشی برای اصلاح خمیدگی اضافه می‌شود. علی رغم باور عمومی، بیماران می‌توانند بسیاری از بریس های سفت را زیر لباس بپوشند. به عنوان مثال بریس بوستون از ارتز توراسیک-لومب-ساکروال-یا به طور کامل پوششی برای شکل دادن به ستون فقرات از تیغه های شانه تا لگن استفاده می‌کند. با این حال، بریس های دیگر مانند Milwaukee Brace حجیم تر هستند (اما فقط در شدیدترین موارد استفاده می‌شوند).

به علاوه، بیماران هنگام خوابیدن فقط باید از بریس های سخت و شبانه مانند بریس خمشی چارلستون استفاده کنند. این نوع بریس ها ستون فقرات را به موقعیتی بیش از حد اصلاح شده تحمیل می‌کند که حفظ آن هنگام ایستادن دشوار است.

بریس‌های دینامیکی یا انعطاف پذیر 

بریس‌های دینامیکی یا انعطاف پذیر از مواد الاستیک ساخته شده اند. پوشیدن آن‌ها معمولاً بسیار راحت تر است و می‌توان آن‌ها را در زیر لباس نیز پوشید. این بریس ها در طی فعالیت‌های روزانه دامنه حرکت بیشتری به بیماران می‌دهد. این بریس ها راحت ترند و در نتیجه برای بعضی‌ها جذابیت بیشتری دارند. آن‌ها از کشش و مقاومت برای ایجاد پشتیبانی و ثبات استفاده می‌کنند و ستون فقرات را به یک موقعیت اصلاح شده می‌کشانند.

مزایای استفاده از بریس‌های اسکولیوز چیست؟ 


مزایای استفاده از بریس های اسکولیوز چیست

استفاده از بریس و جراحي دو روش موثر در درمان اسكوليوز هستند.

در استفاده از بریس با استفاده از فشرده سازی برای افزایش رشد استخوان تحلیل رفته در مناطق مشکل دار ستون فقرات در حالی که رشد جبرانی استخوان را در مناطق دیگر تقویت می‌کند.

فعال بودن در مورد درمان اسکولیوز برای جلوگیری از مشکلات بعدی ستون فقرات و جراحی‌های بالقوه ترمیمی کلیدی است. در صورت عدم درمان، اسکولیوز می‌تواند منجر به کاهش قد و وضعیت غیر طبیعی بدن شود. موارد شدید می‌تواند بر عملکرد قلب و ریه تأثیر بگذارد و منجر به مشکلات جدی برای فرد شود.

هنگام استفاده از بریس، بریس ها روش موثری برای کنترل اسکولیوز هستند. در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که بریس ها می‌توانند پیشرفت اسکولیوز را تا حدی کاهش دهند که محققان تصمیم گرفتند مطالعه بالینی را به صورت زودهنگام خاتمه دهند.

آیا من برای درمان اسکولیوز خود واجد شرایط استفاده از بریس هستم؟ 


اگر شما یا کودکی که مراقبت می‌کنید از اسکولیوز رنج می‌برید، ممکن است بهترین راه حل برای شما استفاده از بریس باشد. ارتباط زوداندازه با ما می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه را برای سبک زندگی خود انتخاب کنید.

در صورتی که کودک یا نوجوان مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک باشد، توصیه به استفاده از بریس بستگی به درجه رشد استخوان و شدت منحنی دارد. اگر انحنای غیرطبیعی بین ۲۰ تا ۵۰ درجه باشد، پزشک ممکن است بریس را برای شما تجویز کند. تحقیقات نشان می‌دهد که منحنی‌های اسکولیوز بیش از ۵۰ درجه به استفاده از بریس پاسخ نمی‌دهند و نیاز به جراحی دارند. از آنجا که نوجوانی یک دوره کلیدی برای رشد ستون فقرات و جهش رشد است، معمولاً بهتر است در این دوره و به محض بروز هرگونه ناهنجاری، استفاده از بریس را شروع کنید. درمان پیشگیرانه و زودهنگام می‌تواند به رشد ستون فقرات در جهت صحیح کمک کرده و عوارض بعدی را که ممکن است با ادامه رشد کودک ظاهر شود، به حداقل برساند.

بزرگسالان همچنین ممکن است به استفاده از بریس برای درمان اسکولیوز واجد شرایط باشند. این می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی ناشی از اسکولیوز کمک کند. از آنجا که بلوغ اسکلت در بزرگسالان کامل است، استفاده از بریس منحنی ستون فقرات و کمر را اصلاح نمی‌کند اما می‌تواند به شما کمک کند تا درد کمر یا گردن را تسکین دهید. به طور خاص، بریس‌های دینامیکی گزینه محبوب تری برای بزرگسالان هستند.

 

 

انواع 


بیایید نگاهی دقیق به انواع بریس های اسکولیوز که در حال حاضر استفاده می‌شود، کنیم.

بریس بوستون 

بریس بوستون

بریس تجویز شده برای بیماران اسکولیوز، معمولا بریس بوستون است. این بریس نوعی ارتز توراکولومبوساکرال (TLSO) است که معمولاً از آن به عنوان بریس های کم نمای یا زیر بغل یاد می‌شود.

مدل‌های دیگری از بریس بوستون مانند CTLSO وجود دارد که یک TLSO با کشش گردن است. این موارد برای منحنی‌های درجه بالا واقع در ستون فقرات قفسه سینه استفاده می‌شود، اما به طور کلی خیلی کم استفاده می‌شود.

بریس بوستون اندازه کوچکی دارد و دارای قطعات پلاستیکی است که به صورت کاملاً سفارشی ساخته می‌شوند تا متناسب با بدن فرد استفاده کننده باشد. از جلو، مهاربند بوستون دقیقاً از زیر پستان شروع می‌شود و تا ابتدای ناحیه لگن گسترش می‌یابد. در پشت، از زیر تیغه های شانه شروع می‌شود و تا پایین استخوان دنبالچه ستون فقرات ادامه می‌یابد و قسمت بالاتنه را پوشانده است.

بریس بوستون با اعمال فشار به الگوی منحنی ستون فقرات به منظور جلوگیری از انحنای بیشتر کار می‌کند. این امر نواحی کمر را وادار به “انعطاف پذیری” می‌کند، به شکم فشار می‌آورد و منحنی خلفی کمر را صاف می‌کند.

بریس ویلمینگتون 

بریس ویلمینگتون

بریس ویلمینگتون یکی دیگر از متداول ترین TLSO ها است. با این حال، بر خلاف بریس بوستون، بریس ویلمینگتون به صورت کاملاً سفارشی برای افراد ساخته می‌شود، بر اساس گچ گرفته شده در حالی که بیمار دراز کشیده و رو به بالا است. پس از تولید گچ، نیروهای اصلاحی مخصوص منحنی نخاعی پوشنده برای تکمیل بریس اضافه می‌شوند.

بریس ویلمینگتون به روشی مشابه ژاکت تنگ به بدن زده می‌شود و به دلیل عدم وجود نقاط باز و شکاف، به عنوان TLSO تمام تماسی شناخته می‌شود.

میلواکی بریس 

میلواکی بریس

بریس میلواکی یک نوع ارتز CTLSO (سرویکو- سینه‌ای -کمری-ساکرال) است که برای افرادی که منحنی بالای توراکس آن‌ها تشخیص داده شده است، تجویز می‌شود. این نوع بریس اسکولیوز دارای طراحی منحصر به فردی است که برای دستکاری قسمت بالاتنه بدن فرد استفاده کننده طراحی شده است. بریس میلواکی از لگن تا گردن امتداد دارد و با کمربند پلاستیکی لگن و حلقه گردن ساخته می‌شود. این موارد به یک میله فلزی در جلو و عقب بریس متصل می‌شوند.

میله‌های فلزی در این بریس نقش حیاتی در اصلاح اسکولیوز دارند، زیرا به کشیدن تنه کمک می‌کنند و حلقه گردن سر فرد استفاده کننده را از طریق لگن در موقعیت مرکزی نگه می‌دارند. نوارهای فشار از نظر استراتژی بر روی میله‌های فلزی قرار می‌گیرند و به شکل منحنی نخاعی استفاده کننده تراز می‌شوند. بریس میلواکی به عنوان اولین بریس اسکولیوز مدرن مشهور است و از زمان معرفی آن، دستخوش تعدیل و اصلاحاتی شده است. اما طرح فعلی از سال ۱۹۷۵ به بعد استفاده می‌شود.

بریس بند چارلستون 

بریس بند چارلستون

بریس بند چارلستون معمول ترین بریس اسکولیوز شبانه است. دقیقاً مانند بریس ویلمینگتون، بر اساس گچ گرفته شده از تنه بیمار به صورت سفارشی ساخته و استفاده می‌شود. پس از تنظیم بریس، بر اساس اشعه ایکس ستون فقرات بیمار، نیروهای اصلاحی به بریس اضافه می‌شوند.

بریس بند چارلستون به گونه ای طراحی شده است که در حالت خوابیده قرار دارد، نه هنگام بالا بودن و حرکت به اطراف. این امر به بریس اجازه می‌دهد تا نیروهای بیشتری اعمال کند و با توجه به اینکه سر از روی لگن متعادل باقی بماند محدود نمی‌شود.

بریس بندی چارلستون علاوه بر اعمال نیروهای جانبی برای فشار دادن منحنی ستون فقرات به خط وسط کمر، فشار را نیز برای خم شدن و نگه داشتن ستون فقرات در حالت استاندارد و مناسب اعمال می‌کند. این موقعیت را می‌توان در شب هنگام خوابیدن و دراز کشیدن خیلی راحت تر از روزهایی که فرد مشغول انجام کارهای روزمره است، نگه داشت.

بریس پروویدانس 

بریس پروویدانس

بریس پروویدانس همان فشار بیش از حد اصلاح کننده را در ستون فقرات اعمال می‌کند که بریس بندی چارلستون اعمال می کرد که فقط هنگام خوابیدن در شب و دراز کشیدن امکان پذیر است. با این حال، تفاوت اصلی با این نوع بریس اسکولیوز این است که، به جای خم شدن منحنی ستون فقرات در جهت مخالف، یک شانه کمی بالا می رود تا نیروهای جانبی و چرخشی روی منحنی اعمال شود.

بریس پروویدانس با هدف فشار دادن منحنی به سمت خط وسط یا حتی فراتر از آن در برخی موارد استفاده می‌شود.

بریس جنسینگ 

بریس جنسینگ

بریس جنسینگن با هدف تشویق حرکت اصلاحی به جای محدود کردن حرکت مانند بریس هایی که قبلاً دیده ایم، طراحی شده است. این نوع بریس کمر فرد را در موقعیت مخالف منحنی ستون فقرات قرار می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک