زانوبند مفصل دار برای کاهش درد و التهاب زانوها

 1. خانه
 2. زانو
 3. زانوبند مفصل دار برای کاهش درد و التهاب زانوها

زانو یکی از بزرگترین و مهمترین مفاصل بدن است. بنابراین، باید مطمئن شویم که به اندازه کافی از آنها مراقبت می‌کنیم، چرا که بدون آنها، ما نمی‌توانیم کار زیادی انجام دهیم! برای اطمینان از سلامت زانو، باید در موارد ضروری از آنها مراقبت کنید.

همچنین، شما باید اطمینان حاصل کنید که زانوها در حین فعالیت و بهبودی در برابر آسیب به دقت پشتیبانی و حمایت می‌شوند. یکی از راه‌های تأمین این نیازها تثبیت آنها با زانوبند است.

متخصصین مرکز جامع توانبخشی برای درمان انواع زانو درد از روش های غیرجراحی استفاده می کنند. یکی از روش های رایج در این کلینیک استفاده از زانوبند طبی است. زانوبند طبی انواع زیادی دارد که هرکدام کاربرد خاص خود را دارد و یکی از  موثرترین انواع زانوبند طبی به نام زانوبند مفصل دار شناخته میشود. در این کلینیک تمام مراحل ساخت انواع بریس از جمله زانوبند از قالبگیری تا ساخت با جدیدترین روش ها و دستگاه ها انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۵۸۰۴۴۱۳ تماس حاصل نمایید.

زانوبند چگونه کار می‌کند؟ 


مفصل زانو شامل استخوان‌ها، غضروف‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات است. با دامنه حرکتی قابل توجه، مفصل زانو می‌تواند وزن زیادی را تحمل کند. اما ساختارهای زانوی شما ممکن است آسیب ببینند یا از جای خود خارج شوند. زانوی شما ممکن است به دلیل ضربه شدید در حین فعالیت‌های ورزشی آسیب ببیند یا به دلیل یک بیماری زمینه‌ای در معرض آسیب باشد.

زانوبندها بر اساس عملکرد و سطح پشتیبانی آنها متفاوت است. برخی از زانوبندها برای محافظت از زانو برای جلوگیری از آسیب طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر از زانو برای کنترل درد پشتیبانی می‌کنند. زانوبند همچنین می‌تواند به ایجاد ثبات در زانو در صورت آسیب دیدگی کمک کند و برای بهینه سازی ترمیم پس از آسیب، زانو را بی‌حرکت نگه دارد.

بهتر است برای انتخاب زانوبند مناسب، با پزشک خود مشورت کنید. انتخاب نوع مناسب بریس برای آسیب دیدگی شما بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که آسیب شما کمیتی از جنس پیچ خوردگی باشد، ممکن است یک زانوبند فشاری ساده کافی باشد. اما در صورت وجود پارگی یا شکستگی مینیسک، به یک بریس مفصل‌دار سنگین تقویت شده با پلاستیک یا فلز نیاز خواهید داشت. بهترین راهنمایی در انتخاب بریس، مشاوره با پزشک خود است تا مدل مناسب بریس برای شرایط خاص شما را مشخص کنند.

زانوبند مفصل‌دار چگونه ممکن است کمک کند؟ 


زانوبند مصل‌دار می‌تواند زانوی آسیب دیده را ساپورت و تثبیت کند. این زانوبند می‌تواند در حالی که زانوی شما پس از آسیب یا جراحی در حال بهبودی است حرکت را محدود کند. همچنین در صورت داشتن آرتروز در زانو ممکن است درد و فشار را کاهش دهد. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی نوع بریس و مدت استفاده از آن را به شما اطلاع می‌دهد.

زانوبند مفصل‌دار در مقابل زانوبند فشاری


زانوبند مفصل‌دار می‌تواند زانوی آسیب دیده را پشتیبانی کرده و آن را تثبیت کند، و در حالی که زانوی شما بهبود می‌یابد حرکت را محدود می‌کند. مفصل‌های موجود در هر طرف زانو به جلوگیری از حداکثر کشیدگی زانو کمک می‌کند و از آسیب‌های رباط محافظت می‌کند. همچنین در صورت مبتلا بودن به آرتروز در زانوی خود ممکن است درد و فشار را کاهش دهد. زانوبندهای مفصل‌دار برای زانوهایی که نیاز به حمایت اضافی دارند، بهترین هستند.

زانوبندهای مفصل‌دار به دو شکل مفصل محکم و مفصل نرم وجود دارد. یک زانوبند مفصل‌دار نرم ساپورت ملایم تا متوسط ​​را ارائه می‌دهد در حالی که زانوبند مفصل‌دار سفت پشتیبانی متوسط ​​تا حداکثر و محافظت و ثبات بهتری را برای ورزش‌های تماسی فراهم می‌کند.

توانایی خود را برای انجام بهترین عملکرد در حین تمرین و ورزش با زانوبند افزایش دهید! این زانوبندها برای تسکین درد هنگام کامل فعال ماندن، انعطاف‌پذیر هستند و برای استفاده روزانه می‌توانند به راحتی زیر لباس قرار بگیرند. برای اینکه بدانید کدام زانوبند برای شما بهتر است، از پزشک خود بخواهید که زانوی شما را معاینه کند. پزشک بهتر می‌داند که آیا باید از زانوبند مفصل‌دار برای کمک به ثابت ماندن مفصل خود استفاده کنید یا باید از زانوبند فشاری برای کمک به درد خفیف استفاده کنید. به یاد داشته باشید، هنگام استفاده از بریس زانو، می‌خواهید احساس تنگی در زانوی خود داشته باشید. بریس باید احساس راحتی ایجاد کند و سطح پشتیبانی مورد نیاز شما را بر اساس نیازهای شخصی‌تان فراهم کند. با این حال، اگر بریس ناراحت و سفت است و در گردش خون شما اختلال ایجاد می‌کند، بندها را شل کنید یا اندازه بزرگتری را انتخاب کنید.

نحوه صحیح پوشیدن زانوبند مفصل دار


اگر در حال بهبودی از آسیب دیدگی زانو هستید، استفاده از یک زانوبند می‌تواند برای شما ضروری باشد. این ابزار با کیفیت خوب می‌تواند به شما کمک کند تا درد را کاهش دهید و حرکت خود را به سمت بهبودی ادامه دهید. اما برای دستیابی به این مزایا، باید اطمینان حاصل کنید که زانوبند به درستی بر روی زانوی شما قرار گرفته باشد.

اولین گام برای استفاده موثر از زانوبند، انتخاب نوع مناسب بریس است. نوع بریس باید با توجه به نوع و شدت آسیب دیدگی زانو انتخاب شود. در صورتی که آسیب شما کمیتی از جنس پیچ خوردگی باشد، ممکن است یک زانوبند فشاری ساده کافی باشد. اما در صورت وجود پارگی یا شکستگی مینیسک، به یک بریس مفصل‌دار سنگین تقویت شده با پلاستیک یا فلز نیاز خواهید داشت. بهترین راهنمایی در انتخاب بریس، مشاوره با پزشک خود است تا مدل مناسب بریس برای شرایط خاص شما را مشخص کنند.

نوع بریس مناسب را انتخاب کنید 

نوع بریس در نهایت به شدت آسیب دیدگی بستگی خواهد داشت. اگر فقط یک پیچ خوردگی خفیف دارید، ممکن است به یک زانوبند فشاری ساده نیاز داشته باشید. در صورت جدی‌تر شدن پارگی یا شکستگی مینیسک، احتمالاً به یک بریس مفصل‌دار سنگین تقویت شده با پلاستیک یا فلز نیاز خواهید داشت. باید از پزشک خود مشاوره بگیرید، آنها می‌توانند با بهترین مدل بریس مناسب برای آسیب دیدگی شما را راهنمایی کنند.

اندازه مناسب زانوبند را انتخاب کنید 

زمانی که در حال انتخاب یک بریس مناسب با اندازه مناسب هستید، این نکته مهمی است. از پزشک خود کمک بگیرید تا یک بریس سفارشی متناسب با شما تهیه کند یا بخواهید به شما بگوید که از کجا بریس بخرید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که وقتی زانوی خود را بر روی آن قرار می‌دهید، مفصل‌های بریس در جای مناسب قرار بگیرند. نوارها و طناب‌ها را سریع و درست ببندید.

بریس را روی پای خود قرار دهید 

نحوه صحیح پوشیدن زانوبند مفصل دار

 • بریس را باز کنید، و آن را صاف قرار دهید. آن‌را زیر پای خود قرار دهید همانطور که متخصص فیزیوتراپی با انتهای بازتر آن را در زیر ساق پا یا ران به شما نشان داده است.
 • بریس را روی پای خود تنظیم کنید، بنابراین نشانگرها در دو طرف زانوی شما در وسط قرار می‌گیرند.
 • از پایین شروع کنید و پدها را دور پای خود بپیچید. با قلاب‌های بندی در قسمت خارجی پای خود، قلاب را روی پدها ببندید. بند Velcro را در صورت نیاز تنظیم کنید.
 • مطمئن شوید که همه قلاب‌ها را بسته‌اید.
 • باید بتوانید دو انگشت خود را بین پای خود و بریس قرار دهید. اگر اینگونه نبود، یا اگر بعد از چند دقیقه احساس بی‌حسی یا گزگز داشتید، بریس خیلی محکم است. در صورت لزوم بندها را شل کنید تا جریان خون بهتر شود و بی‌حسی یا گزگز از بین برود.

بریس را زیر لباس قرار دهید 

اغلب اوقات، هنگامی که از رختخواب بلند می‌شوید، نیاز به استفاده از بریس دارید. بریس را با لباس خود بر روی زانوبند بر روی پوست قرار دهید. هنگامی که بیرون سرد است یا باید فرم خاصی بپوشید مانند مدرسه یا سر کار، باید روی بریس را بپوشانید. سعی کنید لباس‌های گشاد مانند شلوار جین یا شلوار اسلش بپوشید، بنابراین بریس می‌تواند به راحتی زیر لباس شما قرار بگیرد.

از بریس خود مراقبت کنید 

این کار فشار اطراف زانو را کاهش می‌دهد و پوست لحظاتی برای تنفس پیدا می‌کند. مراقب باشید که هنگام استفاده از بریس وزن زیادی روی پای آسیب دیده خود وارد نکنید. قبل از دوش گرفتن یا رفتن به شنا حتما زانوبند خود را در بیاوردی، بنابراین بریس شما خیس نمی‌شود. یک نکته مهم دیگر این است که در مورد مدت استفاده از بریس با پزشک خود صحبت کنید.

پوست خود را مرتباً بررسی کنید 

ممکن است پوست شما ناراحت باشد، و در جایی که به بریس شما می‌مالد خشک یا قرمز باشد. پوست و وجود زخم یا سایر مشکلات را بررسی کنید. برای مقابله با آسیب بیشتر، بریس را به صورت دوره‌ای در بیاورید، این یک مرحله ضروری است که کمک کننده است. همیشه سعی کنید از راهنمایی‌های پزشک خود در مورد برداشتن بریس پیروی کنید.

دستورات پزشک را دنبال کنید 

هنگامی که با آسیب دیدگی شدید زانو روبرو هستید، همیشه باید به حرف‌های پزشک خود گوش دهید یا به او اعتماد کنید. پزشک می‌تواند شما را از تمام موارد ضروری، از جمله بهترین روش پوشیدن بریس، مدت زمان نیاز به استفاده از بریس، و اینکه از چه حرکاتی باید اجتناب کنید، آگاه کند. هر سوالی در مورد آسیب دیدگی یا روند توانبخشی از پزشک خود بپرسید.

چقدر باید از زانوبند استفاده کنید؟ 


چقدر باید از زانوبند استفاده کرد؟

زانوبند پس از جراحی زانو به منظور حفاظت و حمایت از مفصل زانو استفاده می‌شود. اما برای استفاده از زانوبند باید توصیه‌های پزشک خود را رعایت کنید. در ابتدا، استفاده از زانوبند برای حداقل یک هفته پس از جراحی توصیه می‌شود. همچنین، در هنگام خوابیدن باید زانوبند را دربیاورید یا به دستور پزشک خود آن را هنگام خواب بپوشید. حرکت در خواب می‌تواند آنچه را جراح اصلاح کرده است را به حالت اول برگرداند، بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر باید زانوبند را هنگام خواب بپوشید.

علاوه بر این، باید به فاکتورهای دیگری هم توجه کنید. استفاده از زانوبند برای مدت طولانی و غیر ضروری می‌تواند باعث سایش پوست شود. همچنین، محدود کردن دامنه حرکتی هنگام پوشیدن زانوبند می‌تواند منجر به آتروفی عضلات یا سفتی مفصل شود. برداشتن زانوبند قبل از آماده شدن مفصل زانو می‌تواند باعث آسیب به روند بهبودی شود و مدت زمان لازم برای پوشیدن زانوبند را افزایش دهد. بی‌توجهی به پوشیدن زانوبند در صورت حساسیت به آسیب ممکن است منجر به آسیب بیشتر در زانو شود.

بنابراین، برای استفاده از زانوبند حتماً با پزشک خود مشورت کنید و توصیه‌های وی را رعایت کنید. قبل از افزایش یا کاهش زمان استفاده از زانوبند، با پزشک خود مشورت کنید و به توصیه‌های وی پایبند باشید.

چه زمانی باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرم؟


 • وقتی زانوبند خود را می‌بندید، درد زانوی شما برمی‌گردد یا بدتر می‌شود.
 • پوست شما بعد از پوشیدن بریس زخم یا خراشیده و خونین می‌شود.
 • هنگامی که بریس خود را می‌بندید، پای شما بی‌حس می‌شود.
 • بریس شما آسیب دیده یا شکسته است.
 • در مورد وضعیت یا مراقبت از خود سوال یا نگرانی دارید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان پروتزمشاوره رایگان تلفن نوبت دهی کلینیک